Πρόβλημα κάρτας γραφικών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Zizo » 26 Μάιος 2010 15:57

Hey there :roll:
Αρχίζω και το μισώ αυτή την θεματολογία (Microsoft based Software και Hardware » PC Hardware)
Σχεδόν πάντα για κακό πρόκειται... :)

So, είχα κάνει 1-2 θέματα παλιότερα ότι το pc μου crashάρει, τελικά κάηκε η κάρτα γραφικών κ πήγα μου την άλλαξαν στα Multirama με την εγγύηση...
Από nVidia 8600 GT μου βάλαν GeForce 9400 GT...

Και από την πρώτη μέρα η οθόνη μου βγάζει χιόνια/παραμορφώσεις όποτε θυμάται...
Έχω την εντύπωση ότι γίνετε ή όταν θερμαίνεται ή όταν δουλεύει λίγο ποιο σκληρά...

Και οι παραμορφώσεις φεύγουν μόνες τους μετά από αρκετά λεπτά ή αν αλλάξεις την σύνδεση της οθόνης όχι στην VGA θύρα αλλά την άλλη κ αντίστροφα (δεν θυμάμαι όνομα :-? ) Λες και τα pin της κάρτας γραφικών φορτώνονται ηλεκτρικά παράξενα μετά από κάποια ώρα, δοκίμασα να τα ακουμπήσω με γυμνό χέρι μπας και αλλάξει αλλά τίποτα... Μάλλον η κάρτα γραφικών είναι προβληματικιά...

Δυστυχώς ακόμα δεν δοκίμασα άλλη οθόνη, αλλά δεν νομίζω να έχει διαφορά γιατί το σήμα έχει πρόβλημα, αν πατήσω κάποιο κουμπί τις οθόνης να βγει το μενού της, φαίνεται καθαρά...

Κυρίως το postάρω σε περίπτωση που συμβαίνει σε άλλους και άμα έχετε καμιά ιδέα...

Πάλι πίσω στο Service? Αφού σκατά τα κάνουν συνέχεια...

Παρακάτω έβαλα μια εικόνα, αυτές οι οριζόντιες παραμορφώσεις αν τις αφήσεις και δεν αλλάξεις σύνδεση οθόνης γίνονται 90% σε όλη την οθόνη μέχρι να να φύγουν με τους τρόπους που ανάφερα... Σε φάση να μην μπορείς να δεις...
Συνημμένα
screen.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zizo την 26 Μάιος 2010 16:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από xultimatex » 26 Μάιος 2010 16:02

Είχα παρόμοια προβλήματα πρόσφατα σε ένα παλιό pc που έχω. Νόμιζα ότι ήταν η κάρτα γραφικών, την άλλαξα και εξακολουθούσα να έχω πρόβλημα. Τελικά το πήγα σε τεχνικό και μ είπε ότι η θύρα AGP της μητρικής έχει πρόβλημα και υπερφορτώνει την κάρτα. Γιαυτό και η καινούρια είχε προβλήματα. Ψάξτο λίγο και προς τα κει...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Zizo » 10 Ιουν 2010 04:11

τελικά ακόμα και κουνώντας το βύσμα τις οθόνης λίγο ποιο έξω ή στα πλάγια, γενικά πείραγμα το πως ακουμπάει...
αλλάζει και ο θόρυβος που βλέπω στην οθόνη... ή μπορεί και να φτιάξει...

πάντως οκ το pc δεν την παλεύει γενικά και έβγαζε συχνά προβλήματα hardware... νομίζω πως φταίει η mobo και ότι υπάρχει κακή γεφύρωση και διάλεγμα hardware υλικών...

η μπορεί ακόμα και κάποια κομμάτια να ήταν χρησιμοποιημένα απτο service :? anyway

δεν μπορώ να κοιτάξω εσωτερικά λόγο εγγύησης...
So δεν περιμένω και να λυθεί το πρόβλημα εδώ μέχρι να τύχει στο μέλλον να θέλω καινούργιο pc...

Εκτός αν μπορεί κάποιος να μαντέψει την λύση :P
Ίσως όταν μπορέσω να αντέξω μια βδομάδα χωρίς pc το στείλω πάλι στο service να μου πάρουν κιάλλα €
Εικόνα
What you waiting for?

Frruger

Πρόβλημα κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Frruger » 10 Ιουν 2010 08:29

Δοκιμασες αλλο καλωδιο οθονης?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Πρόβλημα κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από DGeorge » 10 Ιουν 2010 09:56

Frruger ++
Αλλά ακόμα κι αν δεν φταίει το καλώδιο οθόνης,
Zizo έγραψε:...........τελικά ακόμα και κουνώντας το βύσμα τις οθόνης λίγο ποιο έξω ή στα πλάγια, γενικά πείραγμα το πως ακουμπάει...
αλλάζει και ο θόρυβος που βλέπω στην οθόνη... ή μπορεί και να φτιάξει................
Αυτό στη γλώσσα των Ηλεκτρολόγων λέγεται "κακή/χαλαρή επαφή" :D :D
Το PC μάλλον μπορείς να το ανοίξεις (αν δεν κάνω λάθος για κάθε PC ισχύει αυτό) μέσα στην εγγύηση, (π.χ. για ν'αλλάξεις δίσκο!)
Υποψιάζομαι, πως (αν/όταν το ανοίξεις) θα βρεις μια κάρτα γραφικών να είναι μεν στη θέση της... Πλην όμως -συμβαίνει πολλές φορές- η βίδα της στο κουτί να την τραβάει δυνατά έξω από τις επαφές. Το 'παλληκάρι' στη γραμμή παραγωγής, είναι εκπαιδευμένο μόνο να σφίγκει τη βίδα (κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει). Εσύ, αντίθετα, μπορείς με μιά πένσα να παραμορφώσεις τα λαμάκια, ώστε να σφίγκουν τη βίδα, ασφαλίζοντας την κάρτα στη θέση της (ώστε πλέον να μην μπορεί να κινηθεί το φισάκι της) :wink:
Επιπλέον, μην περιμένεις και από οποιοδήποτε Service (πλην ελαχίστων -ίσως- εξαιρέσεων) να ασχοληθεί με το θέμα αυτό. Άπαξ κι άνοιξαν το κουτί (κι αν το άνοιξαν) αυτό ήταν όλο...
Το κακό είναι, ότι και να σε αναγκάσουν να πάρεις καινούργια κάρτα, θά'χεις πάλι το πρόβλημα, αφού δεν βρήκαν/έλυσαν την αιτία του.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρόβλημα κάρτας γραφικών

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 10 Ιουν 2010 10:40

1) Πρώτων Δοκιμαζεις άλλο καλωδιο.
2) Δευτερον, δοκιμαζεις την Οθονη μετο νεο καλοδιο -γιατι μπορει να εχει πρόβλημα και το καλωδιο σου και η monitor- σε αλλο PC.
3) Δοκιμαζεις αλλο μονιτορ στο pc σου.

Αν η οθονη σου μαζι με το νεο καλοδιο παιζουν σε αλλο pc χωρις πρόβλημα, αυτο δε συμενει ότι σονι (Anderson) και καλα εχει πρόβλημα η karta sou , αλλα μπορει να εχει ασυμβατοτιτα.
Πχ ειχα μια 19CRT hitachi και στην nvidia 5200 εβγαζει λοριδες, ενω σε αλλη καρτα επαιζε σωστα. Και στην 5200 οταν κουμποσα αλλη οθονη, επαιζε.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες