δεν μπορω να τρεξω το ατιμο το προγραμμα!!!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Κλειδωμένο
thanosgen

Δημοσίευση από thanosgen » 27 Μάιος 2010 00:46

παιδια εχω κατεβάσει αυτο το πρόγραμμα arduino version 18-windows

www.arduino.cc/en/Main/Software

και δεν μου τρεχει σωστα γιατι λογικα κατι παιζει με την java.το προγραμμα ειναι portable και δεν μου δειχνει το μενου του.

me safe mode ta windows δουλευει μια χαρα,αλλα με κανονικο login αυτο κανει αυτο οπως τα παρακατω screenshots...

any ideas?????

μπορω να τρέξω ενα πρόγραμμα σε safe mode χωρις να βάλω ολα τα windows σε safe mode?

img641.imageshack.us/i/65203960.jpg

img6.imageshack.us/i/10972907.jpg

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μάιος 2010 10:33

Πολύ καλημέρα σου :D :D
Πάλι θα μουρμουρήσω, πάλι θα σκούξω, πάλι θα γκρινιάξω :D :D
Διαβάστε πριν ανοίξετε νέο θέμα Πάλι ελλειπέστατα στοιχεία........
Φίλε thanosgen ούτε ο Geostuff, ούτε εγώ αναφερόμαστε στο post αυτό για να 'την πούμε' σε οποιονδήποτε!! Απλώς όσο περισσότερα, αναλυτικότερα και λεπτομερέστερα στοιχεία μας δίνεις για το Software και το Hardware σου, τόσο πιο κοντά μας φέρνεις στον χώρο σου και τόσο πιο σφαιρική άποψη μας δίνεις για το πρόβλημά σου.
Π.χ. Λείπουν τα Windows -τύπος και έκδοση- (π.χ. XP Professional -SPx) (Πάρα πολύ βασικό στοιχείο)
Μην θεωρήσεις στοιχεία, που για σένα είνα προφανή, ότι θα πρέπει να είναι και για μας. Αν γίνεις τόσο αναλυτικός, σαν να απευθύνεσαι σε παιδάκια, ακόμα καλύτερα. Μην σε νοιάζει, δεν θα παρεξηγηθεί κανείς μας :D :D !
Καλύτερα πρόσθετες περιττές/άχρηστες λεπτομέρειες, παρά έλλειψη δεδομένων. :wink: :wink:
Κοίταξα, λίγο το Site τους, κι από τα όσα '...δεν είμαστε υπεύθυνοι...' διάβασα, ψιλοφρίκαρα. Μη-γνωρίζοντας τη συγκεκριμένη εφαρμογή:
1) Είμαστε σίγουροι ότι δεν πρόκειται ακόμα για πολύ 'ερασιτεχνικό' στάδιο;
2) Λένε ότι "Παίζει στα Windows".... Σε ποιά Windows; Σε όλα; (Ψιλοχλωμό το βλέπω :-? )
3) Ναι θέλει JAVA για να 'παίξει' (πάνω σ'αυτήν -ίσως- βασίζεται...) .......Ποιάν έκδοση της JAVA χρειάζεται όμως; Δεν μας λένε! (Το μαντείο των Δελφών έχει κατεβάσει ρολλά εδώ και πολύν καιρό!)
Κι εδώ είναι που αρχίζουνε τα 'όργανα':
Σε "Safe Mode" τα Windows, εκτός από κάποιους/αρκετούς Drivers, δεν φορτώνουν και κάποια Software (Εφαρμογές). Υπάρχει ακόμα κι η περίπτωση φόρτωσης κάποιας εφαρμογής, αλλά όχι στην πλήρη της μορφή. Που σημαίνει ότι κατά τους εκδότες της εφαρμογής, πρέπει -επειδή είναι ανοιχτού κώδικα εφαρμογή- να βγάλουμε εμείς αρκετά (αν όχι όλα τα) φίδια απ'τις τρύπες τους.
Θα πρότεινα λοιπόν:
Αν μπορείς, φορτώνεις (με F8) τα Windows στον Mode: Step-by Step (Aν θυμάμαι καλά)
α) Κάθε φορά, αφού σημειώσεις σε ποιό Step φόρτωσε τα Windows, δοκιμάζεις αν λειτουργεί σωστά η εφαρμογή 'arduino' σου.
β) Κάθε φορά, με Ctrl+Alt+Del σου εμφανίζει ένα μενού για να Shutdown/Restart/κλπ τον PC. Στο μενού αυτό, θα δεις ετικέττες 'Εφαρμογές' (Applications) και 'Υπηρεσίες' (Services).
γ) Κάθε φορά σημειώνεις ποιές άλλες τυχόν εφαρμογές έχουν φορτωθεί, και ποιές υπηρεσίες.
δ) Όλα αυτά μέχρι την ώρα, που θα ξαναρχίσει τα 'περίεργα'!
Εκεί σημειώνεις με κόκκινο 1) Σε ποιό step των Windows χτύπησε! 2) Ποιές τυχόν εφαρμογές (με Ctrl+Alt+Del) και υπηρεσίες έχουν εμφανιστεί/φορτωθεί (ενώ πριν δεν υπήρχαν)!
....Και μας στέλνεις μιά -όσο γίνεται- πλήρη αναφορά συμβάντων :D γιά να δούμε κι εμείς τι λέει ο PCς σου :wink:

Περιμένουμε νέα σου, κι εμείς εδώ είμαστε :D :D

[Edit:] 1) Τις εικόνες σου δεν μπορώ να τις δω και
2) Δεν είμαι τόσο βαθύς γνώστης των Widows ώστε να σου πω αν μπορείς ν'ανεβάσεις μόνο μιά εφαρμογή σε Safe Mode, ενώ το Λειτουργικό είναι σε Normal Mode. Ωστόσο ακόμα και μη-γνωρίζοντας ψιλοχλωμό το βλέπω.
Είναι όμως κι αυτός ένας παραπάνω λόγος για να μας δώσεις ακριβή στοιχεία των Windows σου :wink: :wink: [/Edit]
PC-Ponemenos
Εικόνα

thanosgen

Δημοσίευση από thanosgen » 28 Μάιος 2010 11:35

Λάθος μου που δεν τα εγραψα ολα...απλα μεσα στο αγχος μου δεν το σκεφτηκα..

λοιπον εκανα φορματ και παλι δεν δουλευει η εφαρμογη.Πιστευω το προβλημα ειναι οτι εχω σπασμενα windows xp sp3 με μια black version μεσα για να φαινονται σαν vista και λογικα φταιει αυτο.Αλλαξα απο μεσα να φαινονται σαν windows 98 η xp αλλα παλι δεν δουλευει.Λογικα θα χρειαστω να αλλαξω windows.σκεφτομουνα για windows 7 αλλα λογικα δεν τα σηκωνει το συστημα μου.

εχω peldium 4 sta 3.6ghz με 1.25GB RAM ΚΑΙ 1TB ΣΚΛΗΡΟ.

Δεν ξερω τι αλλο θελετε?

Να δοκιμασω και στο safe mode να ανοιγω μια μια εφαρμογη?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 28 Μάιος 2010 11:51

thanosgen έγραψε:...............Πιστευω το προβλημα ειναι οτι εχω σπασμενα windows xp sp3 με μια ...........................
Μην το συνεχίσεις το θέμα!!!!!!!!!
Μάλλον θα κλείσει εδώ!!!!!!!!
Όροι Χρήσης, Κανονισμοί Συμμετοχής
PC-Ponemenos
Εικόνα

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες