CorelDraw X4

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Hris A

CorelDraw X4

Δημοσίευση από Hris A » 27 Μάιος 2010 01:27

Τελευταία στο πρόγραμμα αυτό (χωρις να δίνω εννοείται εντολή) μοιάζει να κολλάει το dublicate: Κάνω ένα σχήμα πχ ορθογώνιο, το επιλέγω με pick το κουνάω (σύρω) και αντί να μετακινηθεί στην άλλη θέση κάνει διαδοχικά αντίγραφα (ένα κορδόνι από dublicates).
Κάποιες φορές, αν κλείσω το πρόγραμμα και το ξαναανοίξω θεραπεύεται. Κάποιες άλλες φορές ξαναξεκινάει εντάξει.
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς; Καμμιά ιδέα τι συμβαίνει; :-?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

CorelDraw X4

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Μάιος 2010 11:53

Πολύ καλή σου μέρα :D
Hris A έγραψε:....Το έχει αντιμετωπίσει κανείς;....
Μα και Φυσικά :D :D
Hris A έγραψε:....Καμμιά ιδέα τι συμβαίνει;.... :-?
Μολονότι από τη Version 3 (μέχρι την 8 που ακόμα δουλεύω) το έχω μάθει και το δουλεύω εμπειρικά, ο άνθρωπος που μου το πρωτοέδειξε, με προειδοποίησε: "Πώς λέμε 'Αιμοδιψής'; Το CorelDraw είναι 'Μνημοδιψές'!!! Θα προσπαθήσει, με το που θα 'φορτωθεί' να σου καταλάβει -ει δυνατόν- ολόκληρη τη RAM!"
Μετά, όπως όλες οι εφαρμογές, παρουσιάζει το φαινόμενο "memory leaking". Φυσικά επειδή πρόκειται για Εφαρμογή Πάρα Πολύ προσεγμένη/μελετημένη κλπ δεν είναι σε μεγάλο βαθμό το φαινόμενο "memory leaking", αλλά αντίθετα σε πολύ μικρό!.... Πλην όμως υπαρκτό! Καμμιά Εφαρμογή -προς το παρόν- δεν ξεφεύγει απ' αυτό! (άποψη/γνώσεις/εμπειρίες μου)
1) Έτσι, σε πρώτη φάση, καταλαβαίνεις ότι θα πρέπει να έχεις μια αρκετά μεγάλη/γρήγορη RAM.
2) Θα πρέπει να έχεις μια αρκετά ισχυρή/καλή κάρτα γραφικών, ώστε να μην χρειάζεται να επιβαρύνει τη RAM με δικά της προβλήματα μνήμης.
3) Θα πρέπει να έχεις αρκετά μεγάλο/ελεύθερο δίσκο. Και από τα 'Options' της εφαρμογής, να ορίσεις το "Πού -και πόσο- θα χρησιμοποιήσει δίσκο για δευτερεύουσα μνήμη;" (Αυτό πέρα από την 'κάθε Virtual Memory' των κάθε Windows)!!!!!
4) Η ταχύτητα της CPU θά' λεγα ότι δεν παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο στο θέμα. Τουλάχιστον στο PCδάκι που έχω και δουλεύω τη Version 8 (που γράφω πιο πάνω) έχω έναν απλό Pentium4 1500MHz, με 128MB RAM, και κάρτα γραφικών "NVIDIA GeForce4 MX440 με AGP8x".
Τις περισσότερες φορές δεν έχω πρόβλημα... Γνωρίζω όμως ότι δουλεύω οριακά!
Το λατρευτό κατά τ'άλλα Corel-άκι δεν έχει παραλείψει επίσης συχνά να μου το υπενθυμίσει με φάσεις, όπως αυτές που περιγράφεις :D

Αυτά τα ολίγα :o προς το παρόν. Ελπίζοντας να βοήθησα, περιμένω/-ουμε νέα σου :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Hris A

CorelDraw X4

Δημοσίευση από Hris A » 30 Μάιος 2010 18:39

:arrow: Eυχαριστω. Δεν τα ήξερα όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

CorelDraw X4

Δημοσίευση από korgr » 30 Μάιος 2010 21:00

Επισης τσεκαρισε οταν σου το κανει μηπως ειναι κολημενο κανενα Ctrl ή Shift στο πληκτρολογιο σου.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

CorelDraw X4

Δημοσίευση από Banavas » 31 Μάιος 2010 18:18

Καλού κακού δοκίμασε και κανένα άλλο ποντίκι...
(όταν πατήσεις δεξί πλήκτρο στο ποντίκι κατά την μετακίνηση αντιγράφει το αντικείμενο)
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

CorelDraw X4

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Ιουν 2010 14:18

Μπαααααα.... Μετά κι από αυτό εδώ 'Aλλο και τούτο... μάλλον για μνημο-βρωμοδουλειά το βλέπω :-?
Φαντάζεσαι ν'αρχίσει 'κολλήματα' και στην πασιέντσα; :lol: Εκεί πλέον μιλάμε και για "Ηθική Αυτουργία" από Motherboard μεριά :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης