www.villaemily.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
poisom
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από poisom » 27 Μάιος 2010 03:22

Γειά σας παιδιά...έχω κάνει αυτό το site για το σπίτι που νοικιάζει ο θείος μου στην Κεφαλονιά, παρότι το έχω βάλλει σε διαφήμηση στο google και ξοδεύω ένα καλό ποσό ο κόσμος δεν κάθεται πολύ στο site δηλαδή παρότι έχω π.χ. 35-40 hits / day ο περισσότερος κόσμος θα δεί μόνο την αρχική σελίδα και μετά θα φύγει οπου αυτό συμαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά...υπάρχουν βέβαια και άτομα που κάθονται και την ψάχνουν αρκετα αλλά είναι λίγα αυτά.

Τα φώτα σας λοιπόν...
Τι πιστεύεται ότι πρέπει να αλλάξω/διαγράψω/προσθέσω ?
Στα σχέδια είναι ακόμα η μετάφραση και σε άλλες γλώσες όπως ελληνικά και γαλλικά + ότι περιμένω νέες φωτογραφίες για να εμπλουτίσω την gallery του.

www.villaemily.gr

ΥΓ. για μετάφραση προτείνετε το joomfish?? είναι εύκολο? γιατι δεν το έχω χρησημοποιήση ακόμα...

ευχαριστώ!!

LLeonidas

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από LLeonidas » 27 Μάιος 2010 04:02

www.villaemily.gr
Villa Emily is a luxury villa that have been built in an extraordinary natural and quiet environment in Kefalonia near Fiscardo.

The villa characterized by a sense of distinct luxury, supreme elegance and high construction quality, offering accommodation of unique standards. It has a pool, barbecue, private parking space and is fully equipped to accommodate families/friends of up to 4 persons....
:o Ελληνικά δεν μιλάει ?? ;)
:(

poisom
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από poisom » 27 Μάιος 2010 04:10

ναι, είπα είναι στα σχέδια να το κάνω σε ελληνικά + γαλλικά φτειαχτήκε στα Αγγλικά διότι δεν ξέρω ακόμα πως θα το κάνω να είανι σε 2-3 γλώσσες + ότι έχουμε στοχεύσει στο εξωτερικό ποιό πολύ... :D

Αν βρώ τι παίζει με το joomfish σύντομα θα είναι έτοιμο και πολυγλωσικό...

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από Black_Elk » 27 Μάιος 2010 04:21

Για μετάφραση πρέπει να πάρεις μεταφραστή. Κανένα πρόγραμμα αυτόματης μετάφρασης δεν κάνει σωστή δουλειά. Επίσης τα Αγγλικά κείμενα έχουν πολλά λάθοι, βάλε κάποιον να κάνει επιμέλεια στα κείμενα.

παράδειγμα fast email ενώ θα έπρεπε να είναι quick email. το fast είναι για τον γρήγορο δρομέα ή κάτι που πάει γρήγορα, όχι για κάτι που γίνεται γρήγορα. Επίσης "You are intresting about Villa Emily?" το σωστό είναι "Are you interested about Villa Emilly?"

αυτό που γράφεις λέει: είστε ενδιαφέρων για την Villa Emilly; και το intresting έχει ορθογραφικό "interesting".

Επίσης αυτό τι λέει;
The villa characterized by a sense of distinct luxury, supreme elegance and high construction quality, offering accommodation of unique standards.
διοτί δεν υπάρχει ούτε μία λέξη πληροφορίας σε αυτήν την πρόταση.

poisom
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από poisom » 27 Μάιος 2010 04:26

Τα κείμενα μου τα έδωσε ο θείος, έχεις απόλυτο δίκιο και δεν το είχα παρατηρήσει καν, λόγο του ότι "έτρεχα" με το στήσιμο του site! Θα διορθωθούν άμεσα!!! πωπω...ρεζίλια :oops: 8)

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από Black_Elk » 27 Μάιος 2010 04:41

Travel

Argostoli Airport at about 60km away. ( που είναι το αργοστόλι, δεν είμαι υποχρεομένως να ξέρω και ως Άγγλος χρησημοποιώ μίλια όχι χιλιόμετρα) Sami Port (Ferry) at about 45 km away(το ίδιο και εδώ). Poros Port (Ferry) at about 60 km away. (το ίδιο και εδώ)

Distance ( τι θέλει να πει ο τίλος;)

Fiscardo (famous traditional harbor village) που είναι το Φισκάρδο; is 2.5km away. Argostoli (capital of Kefalonia) is 50km away.

Food / Mini market

One traditional tavern, one pizza restaurant and a mini market in 800 meters. (σε 800 μέτρα τι? λείπει η λέξη away. επίσης λέγοντας one one one εγώ καταλαβαίνω ότι η βίλλα είναι σε κάπιο χωρίο με 300 κατοίκους.

Further details

Fiscardo (2.5km away) has many local shops for souvenirs, restaurants, supermarkets, cafeterias/bars, ATM's. ATM's δεν έχει κοντά στην βίλλά; άμα θέλω λεφτά θα ληστέψω το mini market; αν όντος αυτό ισχύει πρέπει να παρουσιάσεις το μέρος με άλλο τρόπο.

παράδειγμα:

The villa is located at the heart of a traditional village, but with all needed local amenities at the doorstep. Away enough from the city to allow you to enjoy the tranquillity of the environment, but only 5 minutes drive to Fiscardo where you can enjoy a night out at restaurants, bars, clubs, cafes or shopping.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Black_Elk την 27 Μάιος 2010 04:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από Black_Elk » 27 Μάιος 2010 04:45

Και για να συνεχίσω.....

παρε το domain villaemily.co.uk ή .com για την αγγλική έκδοση του site

p.s τέλος για απόψε, ώρα για ύπνο

Joakim

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από Joakim » 27 Μάιος 2010 05:54

file , me olo tin sevasmo, 3anakita3e to banner sou, emena prosopika den mou aresei.

simfono gia metafrasti, kai sosto keimeno.

episis sto kato meros tis selidas to Last update , nomizo einai perito

episis oi fotos pou exis se kathe selida kato apo to banner sou , tha mporouses na tis ensomatosis se ena omorfo slider, min epektatho stis dinatotites kai ta iper, mias kai iparxoun aperiorista!

to plaisio contact us, prosopika den mou aresi o tropos pou to xrisimopiois... isos an itan pio mikro , isos na to evazes kapou allou, ti na po

to gallery mou aresi, mias kai xrisimopiois mikres ikones , opote kani to loading grigora, kai den varethika na tis do oles.

kai telos , to platos tis selidas sou, ti tha eleges na to megalosis ligo?

afta apomena! kali sinexia!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από Basilakis » 30 Μάιος 2010 20:25

το Logo είναι ΙΟΥΥΥΥΥΥ

sorry αλλά για ένα ξενοδοχείο δεν κάνει το site

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από korgr » 30 Μάιος 2010 20:51

Επισης υπαρχει τραγικο εκτελεστικο σφαλμα στο cu3er (στο σημειο που εμφανιζει κοκκινο στις εναλλαγες του slide).

Προφανως δηλωσατε μεγαλυτερο cu3er stage απο οτι τα slides για να κερδισετε χωρο στα nav buttons.

Το σωστο ειναι να οριστει μεγαλυτερο το stage του swf και να ορισθει το align σε center left απο το config.xml

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από fafos » 30 Μάιος 2010 21:27

Basilakis έγραψε:
sorry αλλά για ένα ξενοδοχείο δεν κάνει το site
gia dyo isos? :lol:

exei ouranoxystes h kefallonia?? :roll:

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από alexandr0s » 31 Μάιος 2010 13:34

1. Πρέπει οπωσδήποτε να φτιάξεις ένα λογότυπο της προκοπής. Έχει περάσει η εποχή που κάναμε ένα emboss και καθαρίζαμε.
2. Το background με τους ουρανοξύστες είναι άκυρο και υπερβολικά έντονο. Μη φανταστείς ότι ο επισκέπτης θα το δει σαν απόδραση, μπορεί να νομίζει ότι μπήκε σε λάθος site..
3. Βάλε στο slideshow φωτογραφίες της βίλας και τις πόλης. Δηλαδή περιμένεις ο χρήστης να πατήσει gallery ενώ φαίνεται καλή η βίλα, είναι κρίμα...
4. Fast contact->contact
5. Αποσπάς τη προσοχή του χρήστη με το slideshow σε κάθε σελίδα
6. Εγώ αν ήμουν ξένος και με άφηναν μόνο να κυκλοφορήσω στην Ελλάδα θα τρόμαζα: "From Poros port:

you have to follow the signs to Sami and then Fiscardo."
7. Το find us on the internet via "Google" εξήγησε μου τι ακριβώς κάνει και σκέψου αν χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από Black_Elk » 31 Μάιος 2010 13:59

Μέχρι να διορθώσεις τα αγγλικά, βγάλεις το ενοχλητικό slide show και τους ουρανοξύστες που δεν έχουν σχέση με την κεφαλλονιά - καλό είναι να σταταματήσεις την διαφήμιση. Απλά σπαταλάς τα λεφτά σου.

poisom
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από poisom » 01 Ιουν 2010 00:51

Καλησπέρα, ευχαριστώ για τις κριτικές σας! Να βάλω λίγο τα πράγματα στην θέση τους!

1) δεν έχω φωτογραφίες ακόμα (με έχουν στήσει, περιμένω να μου τις στείλουν) γιαυτό είναι εληπείς ακόμα απο φωτογραφικό υλικό. Αυτό συμαίνει ότι μόλις τις λάβω το background θα αλλαχτεί (οι ουρανοξύστες είανι το default του template), το slideshow θα εμπόυτιστεί καθώς και τα άρθα...

2)Τα κείμενα όλα θα αλλαχτούν! Αυτά μου τα έδωσαν και τα ανάρτησα απλά γαι να γεμίσω τα άρθρα!

3) Η διαφήμηση έχει σταματήσει το ίδιο βράδυ που έκανα το post εδώ...

4)για το cu3er το ξέρω...αναμένω για τις φώτος...τις έβαλα αυτές απλά για να "τρέξει"

επείδη έιχατε απόλυτο δίκιο με την άρχικό στήσιμο του site  ότι δεν τέριαζε το ξήλωσα και το ξανακάνω απο την αρχή...όταν είμαι έτοιμος θα ειδοποιήσω πάλι.

Τώρα ότι βλέπετε κατα 85% θα αλλαχθεί....

ευχαριστώ για την ανταπόκριση πάντος....

Άβαταρ μέλους
fofotitsos
Επικοινωνία:

www.villaemily.gr

Δημοσίευση από fofotitsos » 28 Ιουν 2010 23:14

και με τις κρατήσεις τι ακριβώς παίζει??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης