Wifi δικτυο μεγαλησ εμβελειασ με κατευθυντικη κεραια.

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
ssotiriss

Δημοσίευση από ssotiriss » 27 Μάιος 2010 16:19

Καλησπέρα σας.
Το θέμα του ασύρματου δικτύου μπορεί να εχεί κουράσει λίγο,ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη.
Θα ήθελα μερικές χρήσιμες για μένα πληροφορίες για τη υλοποίηση της σκέψης μου.
Δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσιμο κάτι τέτοιο και με συμφέρει οικονομικά.Θα το διαπιστώσω απ’ τις απαντήσεις σας.
Καταρχήν είμαι ενήμερος για τα νόμιμα όρια εμβέλειας.
Στην φωτογραφία που βλέπετε στο παρακάτω link είναι η σχόλη μου.
-------------> http://img188.imageshack.us/i/20100526190.jpg/ <-----------------
Χρησιμοποιείς το δίκτυο με προσωπικό password.
Απ΄ την στίγμη που έχω το δικάιωμα σαν φοιτητής της σχολής να σερφάρω γιατί να την το κάνω κι απ’ το σπίτι;
Έχω ακούσει για κάτι κατευθυντικές κεραίες κτλ κτλ.
Η απόσταση οπτικής επαφής απ’ το σπίτι μου με βάση το google earth είναι 2,25 km.
Όπως βλέπετε στα πρώτα 400 m της ευθέιας υπάρχουν στημένες κεραίες (δορυφορικά πιατα,κεραίες τηλεόρασης μπορεί και wi fi),δεν ξέρω αν παίζει ρόλο (παρεμβολές).
Υπ’ όψην ότι μπορώ να την στήσω ταράτσα.
Τι θα με συμβουλέβατε να κάνω ; (εξοπλισμό και παρελκόμενα)
Όποιος είναι γνώστης και έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει.
Μail krikri239522@yahoo.it
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Ιουν 2010 16:35

!) Πολύ καλή σου μέρα και καλό μήνα :D :D
2) Θα σκούξω, θα μουρμουρήσω, θα γκρινιάξω :oops: :cry: :D
Γιατί βάζεις διεύθυνση mail; Από το Θέμα μπορεί να μάθουμε όλοι από κάτι... Εξάλλου αυτή είναι κι η Ιδέα Δημιουργίας και Ύπαρξης του Freestuff: Η ανταλλαγή, και η ροή γνώσεων, εμπειριών, ιδεών, και προβληματισμών.
Θα έλεγα, ότι δείχνεις ελαφρώς μοναχοφαγάς :(
Στο θέμα τώρα:
Αν βάλεις στο Google: "wi fi antenna" γίνεται ένας μικροπανικός. Βίντεο κατασκευής(!) - εγκατάστασης κεραίας σαν αυτήν που θέλεις. Έγγραφες οδηγίες πρέπει να έχει και στα Ελληνικά (αν πήρε καλά το μάτι μου).
Κοίταξε σε πρώτη φάση αυτά, ποιό, κατά πόσο σε καλύπτει, κι εμείς εδώ είμαστε και πάλι :wink: :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

ssotiriss

Δημοσίευση από ssotiriss » 01 Ιουν 2010 21:45

ΒΑΣΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΥΧΟΝ ΑΧΡΗΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.
ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΣΤΟ GOOGLE ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΣ ΤΡΕΛΗΣ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΣΤΟ FORUM ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ.
ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΄ΣΥ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΡΟΗ ΓΝΩΣΕΩΝ,ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΩΝ.
ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2010 09:57

Για τα 'σκουπίδια' και τα λοιπά αντίστοιχα άσε τον Cordis και τους Moderators να μεριμνούν... Απ'ό,τι βλέπεις, γενικά, τα πάνε μιά χαρά στην 'καθαριότητα του Χώρου' αυτού εδώ.
'Έπαιξα' το βιντεάκι με την 'κατασκευή' της κεραίας...εδώ Για χάρη σου :wink:
Εκτός από την ίδια την κατασκευή, σου δίνει και οδηγίες για τη μέτρηση της ισχύος του σήματος που λαμβάνεις. (Αυτές όμως δεν ισχύουν αποκλειστικά για την κεραιούλα αυτή, αν είσαι λίγο ευέλικτος :) )
Παράλληλα, επειδή η προβολή του βίντεο γίνεται από το U-TUBE, στο πλάϊ έχει και ένα σωρό βιντεάκια (το U-TUBE) με παρόμοια θέματα.
Τους connectors, όπως και τα καλώδια, που αναφέρονται στις κατασκευές, θα τους βρεις σε μαγαζιά με ηλεκτρονικά εξαρτήματα που ασχολούνται και με Ραδιο-TV-Δορυφορικές κλπ Κεραίες (π.χ. Ράδιο-Κατουμά, αν είσαι στην Αθήνα).
Πλάκα πάντως είχε η 'πατέντα' για Wi Fi κεραία από κονσερβοκούτι :D
Κι το άλλο καλαμπούρι είναι, ότι την έχει και ως "directional antenna"... Μη-χε :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες