Τελικά, είμαι ρουφιάνος ή έτσι πρέπει να ενεργούμε όλοι?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Μάιος 2010 17:35

Η ιστορία ξεκινά πριν 1,5 μήνα περίπου όταν με ένα φίλο πάμε στην Πλ. Βικτωρίας σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας για να συζητήσει ο φίλος την κατασκευή ενός eshop.

Κάτω από την πλατεία (στην οδό Χέϋδεν) ήταν σε κάθε γωνία και από μία παρέα 5-10 ατόμων, όλοι αλλοδαποί. Ρωτώντας τον καταστηματάρχη τι είναι όλοι τούτοι μου απαντά απλά "πορτοφολάδες"! Αυτοί οι άνθρωποι λοιπόν, έφτιαχναν ομάδες και καταλήστευαν τους επιβάτες του ηλεκτρικού (κυρίως τουρίστες) με κέντρο την Πλ. Βικτωρίας. Σε κάποια στιγμή μάλιστα ήρθε μία ομάδα από αυτούς και γέμισαν οι κάδοι πορτοφόλια! (άδεια βέβαια)

Γυρνώντας μετά από λίγο στον σταθμό βρήκα μία κυρία γύρω στα 70 καθισμένη στα σκαλιά να έχει ξεσπάσει σε λυγμούς γιατί της είχαν αρπάξει το πορτοφόλι με 200 ευρώ αλλά το πρόβλημά της ήταν κάποια χαρτιά που είχε μέσα και λόγω κινητικών προβλημάτων που είχε θα δυσκολευόταν να τα επανεκδώσει.

Εκεί τρελάθηκα!! ήθελα να πάω σπίτι να πάρω την καραμπίνα και να αρχίσω το κυνήγι στην πλατεία!! Τελικά, ηρέμησα και πήρα ένα γνωστό στο υπουργείο Δημ. Τάξης (ή όπως το λένε τώρα) και του εξιστόρησα τι γίνεται εκεί πέρα. Τα αποτελέσματα είναι τα παρακάτω:

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=166778

(δεν γνωρίζω αν ενέργησαν κατόπιν της καταγγελίας μου ή κάποιας άλλης, αλλά λόγω του χρόνου μάλλον εγώ την έκανα την ζημιά.)

Το οικογενειακό μου περιβάλλον όμως έχει φοβηθεί ότι μπορεί κάποιοι από αυτούς θα μάθουν ότι τους κατήγγειλα και θα εκδικηθούν κλπ κλπ. Εγώ βέβαια δεν έχω ποτέ την αίσθηση του κινδύνου και γενικώς δεν με φοβίζουν απειλές και ιστορίες για ταινίες του Χόλιγουντ.

Το θέμα όμως είναι το εξής... Τόσο καιρό αυτά τα άτομα είχαν "ξεσκίσει" τον κόσμο και κανένας από αυτούς που γνώριζαν δεν μιλούσε! Πρέπει να βρίσκεται ένας Φάφος στο σωστό μέρος την σωστή ώρα για να καταγγελθούν τέτοιες πράξεις? Τελικά, πρέπει να χτυπήσει την πόρτα μας το πρόβλημα για να ασχοληθούμε? Τόσο αναίσθητοι είμαστε τελικά?

Σημ. Δεν έγραψα τα παραπάνω για να αρχίσουν οι συζητήσεις για αλλοδαπούς κλπ ρατσιστικές ρητορίες.

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inFamous » 27 Μάιος 2010 17:46

Δεν είσαι ρουφιάνος... Εγώ πιστεύω καλά έκανες τα ήθελε ο κ*λος τους...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Μάιος 2010 18:12

Bravo σου

Τζαμπα ανησυχεί η οικογένεια σου. Στο αρθρο λέει για ρουμάνους.. οπότε κατα 95% αυτοι ήταν γυφτοι οι οποίοι σε ξένες χώρες θα τρέξουν να κρυφτουν παρά να ψάξουν εσένα.
Στη ρουμανία είναι άλλη ιστορία.
Γενικά οι περισσότεροι κλεφτοκοτάδες θα αλλάξουν περιοχή και θα μείνουν low profile.
Τελικά, πρέπει να χτυπήσει την πόρτα μας το πρόβλημα για να ασχοληθούμε? Τόσο αναίσθητοι είμαστε τελικά?
Μάλλον...
Εχουμε πάρει αστυνομία μόνο στις περιπτώσεις που το πρόβλημα μας ενοχλούσε και ήταν πολύ κοντά μας (βαποράκια μπροστά στο παρκινγκ της οικοδομής).
Μικρός ... λόγο του ότι είμουν όλη την ημέρα μέσα στη λαλακία και παρέες του κόλου.. ειχα δεί και ακούσει άπειρα και διάφορα περιστατικα αλλά ποτέ δε με ενόχλησε κάτι μέχρι που είδα τους άλλους να πουλάνε ναρκωτικά μπροστά στο σπίτι μας.
Επεσε τηλέφωνο με τη μία.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 27 Μάιος 2010 18:28

Μπράβο σου ρε φιλαράκο! Πολύ καλά έκανες. Αλίμονο αν βαφτίσουμε την καταγγελία του εγκλήματος, ρουφιανιά.

Δεν είμαστε αναίσθητοι - κάθε άλλο, νομίζω. Φοβισμένοι, ίσως. Φυσικά, ένας γνωστός στο υπουργείο βοηθά τα μάλα. :D

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Μάιος 2010 18:38

Ρουφιανος οχι, καταδωτης ναι.

Οι πορτοφολαδες τι να σε κανουν... Να ηταν τιποτα πιο οργανωμενο τοτε ναι.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Μάιος 2010 18:44

nbc έγραψε: Δεν είμαστε αναίσθητοι - κάθε άλλο, νομίζω. Φοβισμένοι, ίσως. Φυσικά, ένας γνωστός στο υπουργείο βοηθά τα μάλα. :D
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.. αν φοβάσαι πες το σε μένα.. απέκτησα πείρα... :lol:

δεν με έχουν "ψειρίσει" ποτέ.. δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου όμως, σε ένα ξένο κράτος χωρίς χαρτιά και χρήματα... θα με χτυπήσει εγκεφαλικό σίγουρα..

paink1ller.. δεν με φοβίζει ούτε η Ρώσσικη μαφία... έχω κόψει "καπίστρι" από χρόνια.. :lol:

το καταδότης μου ακούγεται λίγο βαρύ.. το καταγγέλλων ίσως ταίριαζε καλύτερα...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 27 Μάιος 2010 18:48

fafos έγραψε: paink1ller.. δεν με φοβίζει ούτε η Ρώσσικη μαφία... έχω κόψει "καπίστρι" από χρόνια.. :lol:
Κοψε κάτι :P

Εκτός αν εννοείς πως δε σε νιάζει τι θα σου κάνουν αν μπλέξεις.. και όχι οτι δε μπορούν να σου κάνουν τίποτα.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 27 Μάιος 2010 18:52

Τι να μασησει ο fafos... Που να τον βρουνε? Ειτε σε μια βαρκα θα ειναι ειτε σε κρουαζιερα.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Μάιος 2010 18:53

Figaro έγραψε: Κοψε κάτι :P

Εκτός αν εννοείς πως δε σε νιάζει τι θα σου κάνουν αν μπλέξεις.. και όχι οτι δε μπορούν να σου κάνουν τίποτα.
ο καθένας μπορεί να μου κάνει.. δεν χρειάζεται να είναι μαφιόζος... το θέμα είναι να είναι γρήγορος ώστε να μην μπορέσω να αντιδράσω... :lol:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Μάιος 2010 18:56

καλά έκανες φαφέ. Αυτή η αντίληψη ότι αν καταγγείλεις κάτι το παράνομο είσαι ρουφιάνος, είναι που έχει κάνει την κοινωνία μας όπως την έχει κάνει. Προτιμώ να με λένε ρουφιάνο οι δήθεν ηθικοί, και να ζω σε μια ευνομούμενη κοινωνία [όχι δε θεωρώ ότι θα αλλάξει η κοινωνία από μια καταγγελία, αλλά όταν αρχίσουν να γίνονται μαζικά, τότε κάτι θα αλλάξει], παρά να με θεωρούν δικό τους, και να φοβάμαι να βγω από το σπίτι

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Μάιος 2010 18:57

paink1ller έγραψε:Τι να μασησει ο fafos... Που να τον βρουνε? Ειτε σε μια βαρκα θα ειναι ειτε σε κρουαζιερα.
τώρα που ανέφερες κρουαζιέρα.. ταμπέλα από το Ταλίν της Εσθονίας: :lol:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Μάιος 2010 19:02

deninho έγραψε:καλά έκανες φαφέ. Αυτή η αντίληψη ότι αν καταγγείλεις κάτι το παράνομο είσαι ρουφιάνος, είναι που έχει κάνει την κοινωνία μας όπως την έχει κάνει. Προτιμώ να με λένε ρουφιάνο οι δήθεν ηθικοί, και να ζω σε μια ευνομούμενη κοινωνία [όχι δε θεωρώ ότι θα αλλάξει η κοινωνία από μια καταγγελία, αλλά όταν αρχίσουν να γίνονται μαζικά, τότε κάτι θα αλλάξει], παρά να με θεωρούν δικό τους, και να φοβάμαι να βγω από το σπίτι
αν πράγματι προχώρησε το θέμα από μένα, είμαι περήφανος ξέροντας ότι γλύτωσε έστω και ένα άνθρωπος από αυτό το ψυχοφθόρο γεγονός-ατυχία. Έχουν "ψηρίσει" γνωστούς μου και δεν τους αναγνώριζα μέχρι να συνέλθουν..

elorant

Δημοσίευση από elorant » 27 Μάιος 2010 19:19

Έχει γεμίσει ο τόπος καταγγελίες για το συγκεκριμένο πρόβλημα, σίγουρα δεν είσαι ο μόνος. Και δεν είναι θέμα αν εμείς ως πολίτες είμαστε αναίσθητοι αλλά ότι έχουμε μια αστυνομία η οποία είναι τόσο άχρηστη που πρέπει να γιγαντωθεί ένα πρόβλημα για να ασχοληθούν.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Μάιος 2010 19:42

fafos έγραψε:Τελικά, ηρέμησα και πήρα ένα γνωστό στο υπουργείο Δημ. Τάξης (ή όπως το λένε τώρα) και του εξιστόρησα τι γίνεται εκεί πέρα.
Υπουργείο Προ.Πο

Εκει τριγυρω μου εκλεψαν πριν απο λιγο καιρο το πορτοφολι μου με ολα τα εγγραφα του αυτοκινητου και τις υπηρεσιακες ταυτοτητες!

100 ευρω αμοιβη σε οποιον το βρει!!!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Μάιος 2010 19:44

elorant έγραψε:Έχει γεμίσει ο τόπος καταγγελίες για το συγκεκριμένο πρόβλημα, σίγουρα δεν είσαι ο μόνος. Και δεν είναι θέμα αν εμείς ως πολίτες είμαστε αναίσθητοι αλλά ότι έχουμε μια αστυνομία η οποία είναι τόσο άχρηστη που πρέπει να γιγαντωθεί ένα πρόβλημα για να ασχοληθούν.
γι'αυτό δεν το κατήγγειλα στην αστυνομία... :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες