Ποιο είναι το πιο απλό και εύκολο free software για eshop?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
yiannis972

Δημοσίευση από yiannis972 » 28 Μάιος 2010 03:26

Καλημέρα
θέλω να προσπαθησω να φτιάξω ένα eshop, απλό.
Υπάρχει κάποιο free software, απλό και κατανοητό για να δημιουργησω ενα eshop?
Οι πληρωμές δεν θα γίνονται online.

Οι γνώσεις που εχω είναι απλά πολύ καλος χειρισμός Η/Υ σε win και τωρα τελευταία ψαχνω τα ubuntu.
Δεν εχω καμία ιδεα από κωδικες, servers, apache κλπ τα οποία διαβάζω και μου φαινονται κινεζικα.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 28 Μάιος 2010 10:16

καλημερα
θα μπορουσες με joomla και virtuemart
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 28 Μάιος 2010 14:01

Η δική μου, φιλικά πάντα, συμβουλή είναι είτε να μάθεις κινέζικα είτε να απευθυνθείς σε κάποιον που τα γνωρίζει.

Όσο θα σεβαστείς το μαγαζί σου άλλο τόσο θα σε σεβαστεί και αυτό.

yiannis972

Δημοσίευση από yiannis972 » 28 Μάιος 2010 17:52

Μακαρι να υπηρχε τοσο μετρητό ωστε να μπορούσα να απευθυνθώ σε ειδικό. Δυστυχώς με ενα μισθό και 2 παιδιά, αυτές οι σκέψεις ειναι απαγορευτικές.
Για τον λόγο αυτό θα προτιμούσα κάτι απλό ωστε να μπορέσω να το μάθω σιγα-σιγά και να το προσαρμόσω στα μέτρα μου σταδιακά.. Τωρα αν αυτό που εχω στο μυαλό μου αποδώσει οικονομικά τοτε θα απευθυνθώ σε κάπιον εξειδικευμένο για να εχω άλλωστε και την απαραίτητη υποστήριξη.
nbc έγραψε:Η δική μου, φιλικά πάντα, συμβουλή είναι είτε να μάθεις κινέζικα είτε να απευθυνθείς σε κάποιον που τα γνωρίζει.

Όσο θα σεβαστείς το μαγαζί σου άλλο τόσο θα σε σεβαστεί και αυτό.

Άβαταρ μέλους
htdawg

Δημοσίευση από htdawg » 28 Μάιος 2010 18:04

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Μάιος 2010 15:25

Μπορείς να κάνεις χρήση κάποιου joomla, όπως προείπε ο Giannis78 με το virtuemart, και να προσλάβεις κάποιον ειδικό για να σου φτιάξει το style και να στο προσαρμόσει όπως σου αρέσει. Θα σου έρθει αρκετά οικονομικά.
Από εκεί και πέρα, αφού θέλεις να ασχοληθείς μόνος σου για να το στήσεις, σίγουρα θα πρέπει να κάνεις μια μικρή προεργασία και να καταλάβεις τί είναι τα εξής:
Apache, MySQL, PHP, CMS, τί κάνει ο server. Δεν λέω να ξέρεις να γράφεις κώδικα κλπ, απλά να κατανοείσεις τί κάνει το καθετί. Αυτά είναι τα μέσα που θα χρησιμοποιήσεις (πχ για να οδηγήσεις αυτοκίνητο, δεν χρειάζεται να είσαι και μηχανικός).
Επίσης, η γνώση του FTP κρίνεται απαραίτητη.
Σίγουρα, η εταιρία hosting που θα επιλέξεις (συνιστώ Ελληνική αξιόπιστη και όχι την πιο φθηνή, για να μπορείς να συνενοηθείς και να έχεις καλή υποστήριξη), θα σε βοηθήσει να στήσεις από τεχνικής άποψης αυτό που θες και να το βγάλεις στον αέρα. Με το εργαλείο fantastico δε, που υπάρχει στα περισσότερα πακέτα φιλοξενίας, το στήσιμο ενός joomla ή ενός oscommerce για παράδειγμα, είναι τόσο εύκολο όσο το να μετρήσεις από το 1 μέχρι το 5! Χωρίς πλάκα!
Από εκεί και πέρα, η πλατφόρμα που θα επιλέξεις θα πρέπει να σου δίνει και μια ευελιξία.
Σίγουρα το joomla είναι μια τέτοια πλατφόρμα. Σου παρέχει όλο το υπόβαθρο για να μπορέσεις να επεκτείνεις τις δυνατότητες της ιστοσελίδας που θέλεις να φτιάξεις, όσο αυξάνονται οι απαιτήσεις. Ίσως να υπάρχουν κι άλλες, εξειδικευμένες στον τομέα του ecommerce, αλλά το joomla μπορεί να κάνει αρκετά περισσότερα (άπειρα components).
Να προσέχεις πάντως αρκετά το θέμα ασφάλεια, να έχεις πάντα ενημερωμένο το site σου με τις τελευταίες εκδόσεις του βασικού συστήματος και των components, να κρατάς συχνά backups και να προσέχεις τα file permissions που έχουν οι φάκελοι και τα αρχεία στον server, ώστε να μην έχει ο οποιοσδήποτε πρόσβαση...
Ένα κακό που έχουν τα open source εργαλεία, είναι ότι όταν γίνεται γνωστό ένα πρόβλημα ασφάλειας, το ξέρουν όλοι, είναι σίγουρο ότι μέχρι να βγει ενημέρωση θα το έχεις κι εσύ, και είναι πολύ πιθανό να βρεθεί κάποιος κακόβουλος και να το εκμεταλλευτεί (γι' αυτό πρότεινα συχνά backups).
Αν βέβαια οι απαιτήσεις γιγαντωθούν (πχ eshop.gr!) που σου το εύχομαι, τότε μπορείς να πας σε πιο custom λύσεις και φυσικά θα απαιτηθεί να προσλάβεις και αρκετά άτομα, όμως τότε εσύ πλέον θα είσαι ο επιχειρηματίας - αφεντικό που θα λαμβάνεις τις αποφάσεις και δεν θα ασχολείσαι ο ίδιος με τα τεχνικά θέματα αλλά οι υπάλληλοί σου!!!

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Biker250

Δημοσίευση από Biker250 » 02 Μαρ 2012 20:28

Γειά σας
Με joomla και virtuemart μπορείς να κάνεις ένα αξιόλογο e-shop αλλά θα χρειαστείς κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις CMS , προγραμματισμού, servers , data base κ.α. Το ποιό απλό και απολύτος δωρεάν ειναί ένα blog (www.blogger.com) και μια κάρτα προϊόντων - αγορών
όπως εδώ free e-shop
Δοκίμασε το δωρεάν σου e-shop και αν νομίζεις ότι πάει καλά τότε θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον εξειδικευμένο . 8)

Άβαταρ μέλους
adams
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adams » 02 Μαρ 2012 21:04

Biker250 έγραψε:Γειά σας
Με joomla και virtuemart μπορείς να κάνεις ένα αξιόλογο e-shop αλλά θα χρειαστείς κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις CMS , προγραμματισμού, servers , data base κ.α. Το ποιό απλό και απολύτος δωρεάν ειναί ένα blog (www.blogger.com) και μια κάρτα προϊόντων - αγορών
όπως εδώ free e-shop
Δοκίμασε το δωρεάν σου e-shop και αν νομίζεις ότι πάει καλά τότε θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον εξειδικευμένο . 8)
Εντάξει έιναι πολύ καλό εργαλείο το ecwid, αλλα πιστεύεις πραγματικά πως κρύβοντας το affiliate referal link με shortener δεν θα το καταλαβαίναμε;
:hammer:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Μαρ 2012 00:22

fixed +ban γιατί είναι η δεύτερη φορά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες