Βοήθεια στην διαχείριση host κ domain

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 28 Μάιος 2010 11:16

Καλημέρα,

Έχω αγοράσει ένα domain και ένα πακέτο host από διαφορετικούς παρόχους. Αυτό που θέλω είναι δίνοντας στο adress bar το όνομα της ιστοσελίδας να πηγαίνει στον host και να την εμφανίζει. Ξέρω ότι είναι απλό όμως δεν το έχω ξανακάνει.

Ψάχνοντας βρήκα, ότι στον host επειδή έχω δηλώσει ένα domain, πρέπει να δημιουργήσω ένα addon του δεύτερου domain για την ιστοσελίδα που θέλω να φιλοξενήσω και το έκανα. Σε πρώτη φάση, δεν ξέρω πως μπορώ να επαληθεύσω ότι το έχω φτιάξει σωστά. Το επόμενο που πρέπει να κάνω, είναι να δηλώσω τους nameservers του host στο domain μου. Πηγαίνοντας στο panel του domain βλέπω ότι έχει κάποιους default και έχει και άλλη μία επιλογή όπου και μπορώ να δημιουργήσω νέους. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για το αν πρέπει να αφήσω τους default και απλά να προσθέσω τους νέους του host ή για το αν πρέπει να αλλάξω τους default. Σε πρώτη φάση δοκίμασα και τα δύο αλλά τζίφος. Μπορεί και να χρειάζεται κάποιο χρόνο για να ενημερωθεί..; Στα πλαίσια πειραματισμού θέλησα να σβήσω αυτούς που πρόσθεσα αλλά δεν με αφήνει… Με ενημερώνει με μήνυμα στην αρχή ότι για να διαγράψω τον nameserver δεν πρέπει να είναι σχετιζόμενο με κάποιο domain..; (Πως ξεσχετίζεται..; :-? ) και αφού πατήσω οκ για να συνεχίσει βγάζει Object status prohibits operation (2304). Τι πρέπει να κάνω για παίξει η σελιδούλα μου..;

Help quys..

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Μάιος 2010 11:29

1. πας στο πανελ της εταιρίας που αγόρασες το domain και βάζεις τα nameservers του host σου.
2. πας στο control panel της εταιρίας hosting και ανοίγεις ένα addon domain με το όνομα του domain που θέλεις να προσθέσεις.

τους default nameservers χέστους.. δε σου χρειάζοντε.

Μερικά control panels θα σου πετάξουν error πως το domain πρέπει να είναι pointed στα δικά σου nameservers ... εφόσον έκανες σωστά το 1. περιμένεις και σε λίγες ώρες θα μπορείς να ανοιξεις και το addon domain.

Γενικά περίμενε μερικές ώρες μέχρι να γίνει η ενημέρωση των καινούριων nameserver.

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 28 Μάιος 2010 11:39

Ευχαριστώ Figaro για την απάντηση σου. Θέλω να ξεσχετίσω και τους nameservers που έχω προσθέσει ξέρεις πως μπορεί να γίνει αυτό..; Έχεις δίκιο για τα error κάποιοα στιγμή μου τα έβγαζε.. Έχει σημασία η σειρά που πρέπει να ακολουθήσω..; πχ οπωσδήποτε πρώτα το 1 που περιγράφεις..;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Μάιος 2010 11:52

Καλύτερα με το 1. πρώτα για να είσαι σίγουρος πως δεν πέρνεις τα error.
Μερικοί servers δε σου αφήνουν να ανοίξεις addon αν το domain δε κάνει point στο συγκεκριμένο server.

Τα default ns. λογικά θα τα σβήσεις αυτόματα αν κάνεις update με τα καινούρια..
Αν δεις πως δοκίμασες τα πάντα και πάλι δε μπορείς να αλλάξεις nameservers (χλωμό) ρωτάς την εταιρία απο την οποία αγόρασες το domain.

Απο που το αγόρασες το domain;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Μάιος 2010 12:08

Έλα ρε.. μια χαρά ειναι το πανελ της hyperhosting.

Κανε login στο account σου:
- click στο domain που θέλεις να το κάνεις addon
- στα δεξία στο domain θα δείς κουμπί "Αλλαγή nameserver"
- βάζεις τα nameservers που σου έδωσε ο host σου
- Ανανέωση DNS

Αν κατα λάθος την πρώτη φορά είχες πάει στο " Δημιουργία Nameserver" τα σβήνεις απλά με click στο κόκκινο X δίπλα απο το κάθε nameserver (κάτω κάτω).
Και μετά βάζεις κανονικά τα δικά σου ns. (1o βήμα).

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 28 Μάιος 2010 12:18

Αλλαγή ns έχω κάνει και έκανα ανανέωση όπως περιγράφεις. Όντως κατά λάθος (άγνοια) είχα πάει από κάτω στην Δημιουργία και τους είχα βάλει εκεί. Αυτή την στιγμή οι ns βρίσκονται και στο πάνω και στο κάτω. Προσπαθώ να το σβήσω και μου γράφει το μήνυμα που γράφω στο πρώτο post. Δεν ξέρω μήπως πρέπει να διαγράψω το addon και να προσπαθήσω να ξαναδιαγράψω τους ns..

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 28 Μάιος 2010 12:24

Τι να σου πώ.. μόλις έκανα ένα τεστ στη hyperhosting με ένα απο τα δικά μου domains που έχω εκεί και δουλεύει μια χαρά (τα εκανα delete χωρίς πρόβλημα και έβαλα άλλα).

Αν θέλει δώσε μου με pm τα logins σου να δω.. αλλιως καλύτερα στέλνεις ενα email στη hyperhosting.

Άβαταρ μέλους
dionisis71
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dionisis71 » 28 Μάιος 2010 13:38

Δημιούργησα ένα ticket και περιμένω απάντηση.. Αν εξακολυθώ να έχω πρόβλημα θα σου στείλω τα logins.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 31 Μάιος 2010 00:30

Καλησπέρα,

Το "object status prohibits operation" σημαίνει οτι είχες δημιουργήσει έναν nameserver κάτω από το domain σου και πήγες να τον διαγράψεις, ενώ το domain ακόμη δεν εχει εγκριθεί από την ΕΕΤΤ. Αυτό πάντως δεν εχει σχέση με την αλλαγή nameservers που πρέπει κανονικά να κάνεις.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης