eprosfora.gr

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

eprosfora.gr

Δημοσίευση από inFamous » 31 Μάιος 2010 01:08

Πριν λίγο καίρο βρήκαμε με έναν φίλο το http://www.eprosfora.gr
στην αρχή φάνηκε καλό αλλά αργότερα μετά απο μέρικές ώρες παρακολούθησης
σε μία συγκεκριμένη δημοπρασία κάτι δεν πήγαινε καλά...
Αυτός ο bukevv7 biddare από την αρχή (15.30) τότε αρχίσαμε να παρακολουθούμε με τον φίλο μου
Φτάνει βράδυ (1.15) και είχα περιέργεια να δω ποιος το πήρε και σε τι τιμή...
Μπαίνω στο site να δω το αντικείμενο και βλέπω έκπληκτος πως ακόμα παιζόταν η δημοπρασία
και bidder ο φίλος bukevv7... Σκέφτηκα τι σκατά τόσο πολύ το θέλει ο μ*******.
Άμεσως σκέφτηκα botaki 100%...

Η τιμή του αντικείμενου ήταν 700 ευρώ
Και το αντικείμενο τερμάτισε στα 90,κάτι ας πούμε 90

Ας κάνουμε την σούμα
Ξεκίνα με 0.99 κάθε bid το ανεβάζει 0.01 και είπαμε 1 credit = 1 bid
Για να φτάσει η τιμή στα 90ε χρειάζονται 9000 bids (9000 cent = 90 euro)
Το πρώτο bid ας μην το μετρήσουμε...
Οπότε 9000 χτυπήματα * 0,70 cent/per hit = 6300 ευρώ - 700 ευρώ το Λάπτοπ => 5600 ευρώ κέρδος για το site..

Λίγα λόγια για το http://www.eprosfora.gr.

Ουσιαστικά είναι ένα site με δημοπρασίες αλλά δεν προσφέρουν οι χρήστες αντικείμενα
αλλά το site και οι χρήστες ρίχνουν τα bids.
Να σημειώσουμε το αντικέιμενο ξεκίνα από 0.99e
Και με κάθε bid η τιμή ανεβαίνει 0.01 cent
1 bid ισούται με 1 credit
Τιμές credit με αγορά VISA/MasterCard
10 credits=7 EUR
Οπότε 0.70 cent το credit

Ρωτάω εγώ τώρα είναι νόμιμο αυτό;
Αν όχι γιατί κανείς δεν τους έχει μυνήσει για αυτό ή ότι ανάλογο γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

eprosfora.gr

Δημοσίευση από apsuh0s » 31 Μάιος 2010 01:53

Γιατί να μην είναι νόμιμο?

Όσο για τον bidder που επέμενε στο να το πάρει, φαντάσου το εξής:

Αποφασίζω να χτυπήσω μια κολώνια η οποία μου αναφέρει το site πως έχει εμπορική αξία 100 ευρώ.

Έχω αγοράσει 500 coins το οποίο σημαίνει πως μπορώ να ξοδέψω 250 ευρώ στην κολώνια. Υπέθεσε πως ξεκινάει η δημοπρασία και έχω καταλήξει να έχω ξοδέψει 200 coins (δηλαδή 100 ευρώ) και η δημοπρασία να συνεχίζεται. Αν σταματήσω, αυτόματα σημαίνει πως έχω χάσει 100 ευρώ. Αν συνεχίσω όμως και τελικά κερδίσω τη δημοπρασία με έξοδα 150 ευρώ ή 300 coins, αυτόματα σημαίνει πως έχασα μόνο 50 ευρώ, εφόσον ισχύει πως 100-150=-50 ευρώ. Γιαυτό και πρέπει να επιμένεις.

Επίσης να σκεφτείς πως σε αυτό το site έχω δει τηλεοράσεις των 600 ευρώ να πωλούνται με τιμή 1.5 ευρώ. Σε κάποιες περιπτώσεις δηλαδή, βγάζουν τα κέρατα τους αλλά σε πολλές χάνουν τα κέρατα τους. Αν μελετήσεις τη διαδικασία και καταφέρεις να βρεις το ποσοστό των προιόντων τα οποία πωλούνται σε τιμή κάτω του 1.5 ευρώ σε διάρκεια ενός μήνα θα εκπλαγείς με το πόσο υψηλό είναι. Πρόσεξε.. από 0.99-1.50.. Άσε αυτά που πωλούνται από 1.51 και πάνω.. Γι αυτό το λόγο δεν μπορώ να σκεφτώ πως πρόκειται για bots.

Επίσης να σου αναφέρω πως το site υπήρξε αντικείμενο εντατικής μελέτης :D
Ουσιαστικά πρόκειται για κάποιου είδους τζόγο. Σε αυτό έχω καταλήξει. Ωστόσο επειδή μου είχαν δημιουργηθεί απορίες σχετικά με τη διαδικασία, τις πιθανές διπλοεγγραφές άλλων χρηστών κτλ, οφείλω να σου πω πως μου απάντούσαν πολύ γρήγορα και με κάλυπταν πλήρως αυτά που μου λέγαν. Εν τέλει αποφάσισα να μην ασχοληθώ πέρα από τη περιέργεια που μου δημιουργήθηκε για τον τρόπο λειτουργίας του εν λόγω site. Ωστόσο δεν βρήκα κάτι το κρυφό και περίεργο.

Επίσης δεν μπορείς να λες πως το κόστος του credit είναι 70 λεπτά του ευρώ εφόσον αναφέρεις το πιο ακριβό credit. Μπορείς με 230 ευρώ να αγοράσεις 500 credits. Οπότε καλύτερα να κάνεις του υπολογισμούς σου με το φθηνότερο credit το οποίο είναι στα 47 λεπτά.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

eprosfora.gr

Δημοσίευση από fafos » 31 Μάιος 2010 03:30

mporei na kerdise kapoios mia tv 600 euro me 1.5 euro alla poios einai autos? ton gnorizoume? :wink:

LLeonidas

eprosfora.gr

Δημοσίευση από LLeonidas » 31 Μάιος 2010 03:50

tolkki έγραψε:Προσφατα,επειτα απο γκουγκλαρισμα μπηκα στην σελιδα www.eprosfora.gr η οποια ασχολειται με διαδικτυες δημοπρασιες.Τα πρωτα λεπτα ψαρωσα να πω την αληθεια.Ηταν too good to be true.Aφου περασαν μερικα λεπτα ψαχνοντας το εν λογω σαητ θυμηθηκα την παροιμια που εχουν φτιαξει οι κομπιουτεραδες που λεει:
"Στο διαδικτυο οταν κατι ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο,τοτε ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο".Και δεν επεσα εξω.
Ψαχνοντας λοιπον να δω τι παιζει σε αυτο το σαητ επεσα σε ενα φορουμ τεχνολογιας που σε ενα θρεντ ασχολουνται με αυτο το θεμα.Να λοιπον πως εχει η ιστορια:

Για να κανεις μια προσφορα και να χτυπησεις καποιο προιον (π.χ ενα λαπτοπ με τιμη εκινησης 0,99 ευρω) πρεπει να κανεις εγγραφη και να αγορασεις credits.Τα credits αυτα κοστιζουν περιπου 0,50 ευρω.Καθε προσφορα που θα κανεις ανεβαζει την τιμη του προιοντος κατα 0,01 ευρω.
Εχουμε και λεμε λοιπον.Αν το συγκεκριμενο λαπτοπ κλεισει στην τιμη των 90 ευρω σημαινει οτι εχουν γινει 9000 προσφορες δηλαδη 9000*0,50 που κοστιζει το κρεντιτ 4500 ευρω + 90 η τελικη τιμη = 4590 ευρω για ενα λαπτοπ.Δηλαδη η εταιρεια εχει περιπου κερδος 4000 ευρω απο αυτη τη δημοπρασια.
Εδω να σημειωσω οτι οταν κανεις μια προσφορα ξοδευοντας credits (0,50 ευρω ανα χτυπημα) τα λεφτα αυτα τα χανεις ειτε κερδισεις τη δημοπρασια,ειτε οχι...
Ολα αυτα βεβαια με την προυποθεση οτι ολοι οι χρηστες ειναι υπαρκτοι και δεν υπαρχουν bots...
Οταν λοιπον καποιος χτυπαει ενα προιον σε χρονο dt καποιος αλλος κανει αντιπροσφορα,πριν καλα καλα δεις την δικη σου προσφορα.
Ωραια ως εδω...
Αν τωρα προσπαθησετε να μπειτε στις σελιδες http://www.pretbomba.ro και http://www.kupisega.com θα παρατηρησετε οτι σας βαζει κατευθειαν στην σελιδα του eprosfora.gr
Αν ομως μπειτε απο proxy με IP αλλης χωρας θα σας βγαλει σε 2 διαφορετικα sites,ενα Ρουμανικο κι ενα Ρωσικο δημοπρασιων που αποτελουνται απο τους ιδιους χρηστες με το eprosfora.gr και ακομα κι εσενα αν εισαι εγεγγραμενος στο εν λογω σαητ.
Να σημειωσω δε οτι αν πχ το προηγουμενο λαπτοπ κλεισει στο eprosfora.gr στα 90 ευρω στα αλλα 2 θα εχει κλεισει συμφωνα με τις τρεχουσες ισοτιμιες στα 4 ευρω περιπου.

Προσεξτε λοιπον που "χτυπατε" κι αο που ψωνιζετε...
P.S. Σου στέλνω με pm τα link από αλλα site για τις συζητήσεις που έχουνε γίνει .
:(

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

eprosfora.gr

Δημοσίευση από cdhyper » 31 Μάιος 2010 12:18

Αυτά τα sites είναι τζόγος και στην Ελλάδα ο τζόγος είναι παράνομος. Απλά εδρεύουν σε άλλες χώρες και όποιοι από τους ιδιοκτήτες τους ζουν στην Ελλάδα είναι τρανταχά ονόματα που είτε χρωστάνε και στις πέτρες και δεν έχουν να φοβούνται τίποτα ούτως ή άλλως, είτε ανήκουν σε χώρους διαπλοκής (media κλπ).

Υπάρχει σαφώς μια νομιμοφάνεια στη διαδικασία αλλά όποιος θέλει να τους κυνηγήσει και έχει λεφτά και διάθεση να το κάνει μπορεί άνετα να τους κλείσει.

Και δεν τα λέω τυχαία αυτά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

eprosfora.gr

Δημοσίευση από apsuh0s » 31 Μάιος 2010 12:51

fafos έγραψε:mporei na kerdise kapoios mia tv 600 euro me 1.5 euro alla poios einai autos? ton gnorizoume? :wink:
fafo, έχω 2 γνωστούς οι οποίοι παίξαν και κερδίσαν καλές προσφορές. Τα πράματα γίναν όπως τα περιέγραφαν οι διαχειριστές. Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά δεν έχω λόγο να μην πιστέψω τους γνωστούς μου όταν μου είπαν ότι κερδίσαν.

cdhyper, μπορεί να έχεις δίκιο. Από αυτά τα inside info δεν έχω ιδέα.

LLeonida, στείλε σε παρακαλώ το ίδιο pm και σε μένα
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

eprosfora.gr

Δημοσίευση από cyberfreak » 31 Μάιος 2010 12:56

και που ξερω εγω πως δεν υπαρχει ενα μποτακι που αναιβαζει την τιμη λιγο πριν ληξει ωσπου να φτασου στην τιμη που θελουν εχει δικιο ο cdhyper ειναι τζογος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης