'Aλλο και τούτο...

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Hris A

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από Hris A » 31 Μάιος 2010 22:58

Άνοιξα κανονικά το φώτοσοπ cs4 version 11.0.2 και δοκίμασα να ακολουθήσω τα βήματα που λέει αυτός ο ιστότοπος
http://www.reencoded.com/2010/01/01/10- ... o-designs/
για να κάνω τον λογότυπο Craft.
Έφτασα κάπου στη μέση (φόρτωσα και την γραμματοσειρά από το νταφόντ που λέει) και αποφάσισα να σταματήσω για λίγο. Έδωσα εντολή να μην αποθηκεύσει και έκλεισα, είπα να το ξανακάνω από την αρχή αργότερα.

Όταν, αργότερα, πήγα να ανοίξω το φώτοσποπ έκανε τα αρχικά και μόλις πήγε να δείξει το αρχικό προφίλ, εκεί που δίνεις να ανοίξει νέο φάκελο, απότομα σβήνει. Σαν να μην έχει "δύναμη"..., απλά σβήνει, χωρίς τίποτε άλλο.
Ξαναδοκιμάζω να ανοίξω το φώτοσοπ , τα ίδια (απλά σβήνει στο ίδιο σημείο, εκεί που είναι για να δώσεις το αρχικό file>new και μάλιστα πρίν καν πατήσεις file>new).

Αλλάζω χρήστη, δουλεύει κανονικά (πήρε το file>new και άρχισε να κάνει απλές λειτουργίες κανονικά). Σε αυτό το νέο χρήστη μόλις πήγα να δουλέψω τον παραπάνω λογότυπο κράφτ, πάλι έσβησε με τον ίδιο τρόπο.

Καμμιά άποψη;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Ιουν 2010 10:59

Πολύ καλή σου μέρα και καλό μήνα :D :D ,
Είχαμε να τα πούμε από αυτό εδώ: CorelDraw X4 :D
Να υποθέσω ότι κουβεντιάζουμε για τον ίδιο 'δόλιο' PC;
Στη δική μου την περίπτωση (σού έγραφα ότι δουλεύω οριακά), του 'τάζω' "μνημούλα", "δίσκο", "φρέσκια κάρτα Γραφικών" κλπ. Μου δίνει μια κάποια πρόσβαση, σ'αυτό που θέλω, κάνω τη δουλειά μου, κι "EXIT"!!! Περισσότερη επεξεργασία σε ισχυρότερο PC....
Φίλε μου, στις εφαρμογές CSx της η Adobe, έλεγε ότι έκανε καλύτερη διευθέτηση των αιτημάτων IRQ στη RAM. Και κυρίως αν υπήρχε κι άλλος PCς (τύπου δίκτυο), χρησιμοποιούσε -κάπως- την RAM και αυτού. Καταλαβαίνεις απ'όλα αυτά τα 'RAM' που σου ανέφερα, ότι και στο δικό σου πρόβλημα το μυστικό κρύβεται στη RAM -ίσως και στην Κάρτα Γραφικών-!!!
Επίσης και το Photoshop, είναι Μνημοβόρο!!
Εμείς μόλις το βλέπουμε/το δουλεύουμε, λέμε: "Αα!! Τι φοβερό... Κάνει κι αυτό, κάνει κι εκείνο, κάνει και τ' άλλο!!!!" Αυτά όμως άραγε για να τα κάνει, να μην έχει -κάπου- ένα ανάλογο κόστος; Και το κόστος αυτών όλων των καταπληκτικών διευκολύνσεων, μεταφράζεται άμεσα σε υπολογιστική ισχύ της μηχανής. Ένα δε μεγάλο μέρος αυτής της υπολογιστικής ισχύος είναι το μέγεθος κι η ταχύτητα της RAM :wink:
Αυτά τα λίγα :o :o για αρχή :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Hris A

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από Hris A » 01 Ιουν 2010 20:19

Γειά σου D George, ναι πρόκειται για το ίδιο pc.
Μια και φαίνεται να τα ξέρεις τα πράγματα θα σε ρωτήσω:
Τι ραμ θα έπρεπε να είχα και πώς θα δω τι ραμ έχω;
Τι κάρτα γραφικών θα έπρεπε να είχα και πώς θα δώ τι κάρτα γραφικών έχω;
Πώς μπορεί να γίνεται να δίνεις στον υπολογιστή παραπάνω μνήμη και κάρτα και μετά να "βγαίνεις"; (Η κάρτα δεν είναι κάτι που το αγοράζεις και το τοποθετείς στην κεντρική μονάδα;)
H A

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2010 10:43

Πολύ καλή σου μέρα :D :D
Χαχ :P Καλώς τον στο 'κουρμπέτι' :lol:
Hris A έγραψε:...Μια και φαίνεται να τα ξέρεις τα πράγματα θα σε ρωτήσω:...
Σε πρώτη φάση: Προσοχή! Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός :D Τα 95% απ'όσα ξέρω, τα έμαθα εδω-μέσα, και ψάχνοντας μόνος μου. :wink: 'Κυκλοφορούν παλληκάρια' εδώ - στην παρέα, που -αφού με κάνουν μια φορά 'σκόνη' σε θέματα γνώσεων- μετά με ξανακάνουν άλλη μια... 8) 8)
Τα παλληκάρια αυτά μου έδειξαν δρόμους να ψάξω, μου πρότειναν λύσεις να σκεφτώ! ...Σπάνια έτοιμη 'τη μπουκιά στο στόμα'!! Το τελευταίο, βλέπεις, κάνει πολύ μεγάλο κακό στους μηχανισμούς Ανάλυσης-Σύνθεσης-Δράσης του εγκεφάλου, καθώς τους εκφυλίζει!
Λοιπόν... 1) Θα πρέπει ν'αποφασίσεις, ότι χρειάζεται ν'ανοίξεις τον PC σου, αν όχι τώρα, σίγουρα σε κάποια άλλη στιγμή.
2) Θα πρέπει να κοιτάξεις αν έχεις τίποτα χαρτιά του, όπου γράφεται ο τύπος και το μοντέλο της Motherboard του, όπως επίσης (ίσως) κι η κάρτα γραφικών του.
3) Θα πρέπει οπωσδήποτε να μας γράψεις ΤΙ Windows έχεις; (π.χ. Windows XP SP3) Αυτό, αν δεν μπορείς να το βρεις, σου το λέει ο Windows Explorer, στο 'Help' --> 'About Windows'. Εκεί σου βγάζει ένα καρτελάκι με τα στοιχεία των Windows. Το SP που σου ανέφερα πιό πάνω, ίσως το δεις σαν Service Pack (Για να μην ψαρώσεις :P σ'το γράφω).
4) Επίσης -το μέγεθος της RAM- εμφανίζεται (όχι πάντα πλέον) στις αρχικές ασπρόμαυρες οθόνες εκκίνησης του PC, και εισαγωγής/φόρτωσης των Windows.
5) Βασικά ΜΗ ΜΑΣΗΣΕΙΣ!! :lol: Όλοι -μα Όλοι ξεκινήσαμε από το στάδιο της πλήρους άγνοιας. :o Απλούστατα εδώ, στο Freestuff, δεν το ξεχνάμε αυτό, και μοιραζόμαστε τις γνώσεις/εμπειρίες μας με όποιον τις χρειάζεται! ...Όπως εξ'άλλου τις χρειαστήκαμε κι εμείς κάποτε, κάπου-κάπου τις χρειαζόμαστε ακόμα, και για το μέλλον... Ποιός ξέρει :wink: :wink:

Υ.Γ. Κάπου ανάμεσα στις ασπρόμαυρες οθόνες εκκίνησης του PC, στην πρώτη μάλιστα -αν δεν κάνω λάθος- πρέπει να γράφει και τον επεξεργαστή-CPU (ή όπως αλλιώς) του PC σου. (Π.χ. Intel Pentium xxxxx) Καλό θα ήταν να μας το έγραφες κι αυτό...
Γενικά όσες περισσότερες πληροφορίες μπορέσεις και μαζέψεις για τον PC σου, κι όσο πιο αναλυτικά μας τις περιγράψεις, τόσο το καλύτερο για όλους μας. Αν ο PCς δεν είναι τόσο παλιός, ίσως παίρνει/σηκώνει ακόμα αναβάθμιση (μνήμη, κάρτες, κλπ) Η Ελπίδα σβήνει Πάντα τελευταία :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

m_fotis

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από m_fotis » 02 Ιουν 2010 19:57

Λοιπον, για να δεις μνημες, καρτες κλπ, απλα κανε δεξι κλικ στο my computer και πατα properties.
Στο παραθυρι που ανοιγει μπορεις να δεις την μνημη που εχεις.

Εικόνα

Την καρτα γραφικων μπορεις να την δεις στο ιδιο παραθυρο, πατοντας την καρτελα hardware.

Εικόνα

Για περισσοτερες λεπτομερειες, μπορεις να γραψεις "dxdiag", στο start->run.

Εικόνα
Εικόνα

επισης θα σου πω οτι το CS4 ειναι αρκετα βαρυ! Ακομα και απο το CS5!
Οση περισοτερη μνημη εχεις τοσο καλυτερα θα δουλευεις.

Και κατι τελευταιο: Απο τις ρυθμισεις του PS (edit->preferences), πατα την επιλογη performance.
Απο εκει μπορεις να ρυθμισεις το ποσοστο μνημης που θα δεσμευει το PS.
Αν διαθετεις 2ο σκληρο (εσωτερικο), καλο θα ηταν να τον ορισεις ως sctatch disk απο την ιδια καρτελα.

Εικόνα

Hris A

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από Hris A » 03 Ιουν 2010 00:12

@D George Ευχαριστώ.
@m_fotis Eυχαριστώ, πολύ κατατοπιστικός.
Είναι τα ΧΡ και η μνήμη Ραμ τους είναι 1,87 Gbytes, η δε κάρτα sis mirage 3 graphics. O επεξεργαστης intel celeron E1500 2,20 GHZ.

m_fotis

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από m_fotis » 03 Ιουν 2010 15:04

Αν δεν κανω λαθος, η καρτα σου ειναι on board.
Δυστυχως ή θα πρεπει να βαλεις μια νεοτερη καρτα ή να χρησιμοποιησεις παλαιοτερη εκδοση του PS. Θα σου προτεινα την 7.
Επισης η RAM σου ειναι λιγη για το CS4... :(

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2010 10:48

Ενα προσωρινό μπάλωμα:
Στο DirectX Diagnostic Tool / Display / Current Display Mode: 1280 x 1024 (32bit) (60Hz).
(ΟΚ στα 32bit χρωμάτων) Αλλά την ανάλυση 1280x1024, την βρίσκω κομματάκι υπερβολική, ακόμα και για PS. Φυσικά για CorelDraw, μπορεί να μην είμαι ειδήμων, αλλά εκεί κι αν είναι περιττή. Αντίθετα δε τραβάει τα κέρατά της τόσο από RAM της κάρτας γραφικών, όσο κι από την συνολική. Δοκίμασε/πειραματίσου με κάποιες μικρότερες αναλύσεις! Θα δεις δραματική αλλαγή στη συμπεριφορά της μηχανής σου :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

m_fotis

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από m_fotis » 04 Ιουν 2010 15:26

DGeorge έγραψε:...Αλλά την ανάλυση 1280x1024, την βρίσκω κομματάκι υπερβολική...
Συμφωνω μαζι σου.
Το screenshot ηταν μονο για καθοδηγηση...
Ο επεξεργαστης μου και η GPU ομως, επιτρεπουν τετοια αναλυση.
Στο μηχανημα του φιλου οχι. Πιστευω ομως οτι μεχρι 1024x768 θα ειναι μια χαρα.

Hris A

'Aλλο και τούτο...

Δημοσίευση από Hris A » 29 Ιούλ 2010 00:28

Γειά σε όλους και πάλι. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια όλων. Είχα αλλάξει χρήστη και το φώτοσοπ δούλευε (στον νέο χρήστη) μα το ξαναφόρτωσα φίλτρα και κάθησε και σε αυτό τον χρήστη και τελικα παράλληλα φόρτωσα και το γκίμπ - πολύ καλό και ελαφρύ και από ό,τι αντιλήφθηκα ισάξιο του φώτοσοπ.
Ετσι ενημερωτικά επανέρχομαι, για να σας πω ότι τώρα τυχαία ξαναγύρισα στον παλιό χρήστη και το φώτοσο φαίνεται ότι ηρέμησε και δουλεύει κανονικά. Και στους δύο χρήστες. Αυτά και ευχαριστώ που με ακούσατε, δηλαδή που διαβάσατε αυτές τις αράδες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες