Πρόβλημα με το πληκτρολογιο..

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
chris21

Δημοσίευση από chris21 » 01 Ιουν 2010 13:02

Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την τρομερή δουλειά που κάνετε....
Έχω ένα netbook Asus Eee PC και μου έπεσε νερό στο πληκτρολόγιο... :( με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί σωστά. Θα ήθελα να μου πεί κάποιος εάν γίνετε με κάποια ρύθμιση να απενεργοποιήσω το πληκτρολόγιο και να χρησιμοποιήσω usb πληκτρολόγιο. Θέλω κάτι τέτοιο γιατι έχουν κολλήσει προφανώς τα πλήκτρα και καθώς δουλεύω με το εξωτερικό πληκτρολόγιο πατιούντε διάφορα άσχετα πλήκτρα, και μου κάνει διάφορα τρελά πχ rename σε διάφορα αρχεία και άλλα τέτοια άσχετα.....

Ευχαριστώ....

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 01 Ιουν 2010 13:39

Δοκίμασε το εξής:

- Δεξί κλικ στο "my computer" / Properties / Device Manager

Στην ενότητα keyboards θα πρέπει (λογικά) να έχεις 2. Κάνε disable αυτό που θεωρείς native. Αν δεν είσαι σίγουρος, αποσύνδεσε προσωρινά το εξωτερικό, ώστε να μείνει ένα.

chris21

Δημοσίευση από chris21 » 01 Ιουν 2010 13:48

Σε ευχαριστώ φίλε...θα το δοκιμάσω και θα σου πω....

chris21

Δημοσίευση από chris21 » 01 Ιουν 2010 15:01

Δεν κατάφερα κατι...
Πιο κάτω είναι τα χαρακτηριστικά του pc...
Όπως θα δείς λειτουργεικό έχω τα seven.

Εικόνα

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 01 Ιουν 2010 15:46

Είχα την εντύπωση πως έχεις XP. Στα 7 δεν υπάρχουν hardware profiles, γεγονός που δυσκολεύει τη δουλειά μας.

Όταν όμως λες "δεν κατάφερα κάτι", τι εννοείς? Δεν βρήκες το πληκτρολόγιο? Δεν μπόρεσες να το κάνεις uninstall? Το 'κανες και αυτό επανεγκαταστήθηκε?

chris21

Δημοσίευση από chris21 » 02 Ιουν 2010 02:13

το έκανα uninstall και επανεγκαταστάθηκε πάλι μόνο του....
καμμία ιδέα??

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 02 Ιουν 2010 09:58

Ναι το περίμενα...

Μέχρι και τα XP, είχαμε την έννοια των hardware profiles, τα οποία μας έδιναν τη δυνατότητα να απενεργοποιούμε (disable όχι uninstall) όποια συσκευή θέλαμε. Αυτό για κάποιο λόγο αφαιρέθηκε και να που χρειάζεται.

Η διαφορά της απενεργοποίησης (disable) με την απεγκατάσταση (uninstall) είναι ότι με το disable τα Windows δεν εγκαθιστούσαν τη συσκευή κατά το plug and play enumeration. Με το Uninstall, όπως διαπίστωσες, την επανεγκαθιστούν.

Στα 7 υπάρχει ένα κουμπί στο tab "driver" που λέει "Disable" και κάνει την ίδια δουλειά. Φοβάμαι όμως που θα είναι απενεργοποιημένο στην περίπτωσή σου καθώς το πληκτρολόγιο είναι πιθανότατα usb που σημαίνει o driver χρησιμοποιείται και για άλλα devices. Κοίταξε το, δε χάνεις τίποτα. Επιλέγεις τη συσκευή, δεξί-κλικ, properties, tab "Driver" και κοιτάς αν το "Disable" είναι ενεργοποιημένο. Αν ναι, το πατάς. Αν όχι, τότε δε βλέπω άλλη λύση από το να ανοίξεις το laptop και να αποσυνδέσεις το φις του πληκτρολογίου.

chris21

Δημοσίευση από chris21 » 02 Ιουν 2010 12:30

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου...θα το κοιτάξω και θα σου πω τα αποτελέσματα, μήπως βοηθήσουμε και κάποιον άλλο στο μέλλον...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2010 12:54

Άμα νομίσανε οι όποιοι λεβέντες, ότι με λίγο νεράκι στο πληκτρολόγιό τους θα αναγκαστούμε ν'αγοράσουμε καινούργιο netbook, είναι πολύ γελασμένοι πες τους!! (Μαζί με τα χαιρετίσματά μου :D )
Αν βρεις κανένα σεσουάρ (πιστολάκι) για τα μαλλιά, βάλτο στη μέτρια->χαμηλή ζέστη (όσο γίνεται) και 'ρίξε στ'αυτιά' στο πληκτρολόγιό σου. Μην το ζεματίσεις κιόλας... :P Αν εξατμιστεί το νεράκι/υγρασία που έχει απομείνει, θα σταματήσουν αυτομάτως τα περίεργα φαινόμενα :wink:
Επίσης, τις ώρες που δεν χρησιμοποιείς το netbook, μπορείς να το έχεις ανάποδα (τα πλήκτρα προς τα κάτω). Έτσι, με την απλή βαρύτητα, το -οσοδήποτε- νεράκι που έχει μείνει θα οδηγείται να πέσει /τρέξει κάτω. Οι επαφές -θα έλεγα- δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα, καθώς από κάποια πολύ παλιά εποχή και μετά τις έκαναν -τουλάχιστον- ανοξείδωτες :D

Υ.Γ. Σχετικά με το πιστολάκι που σου γράφω πιο πάνω... Επειδή εδώ είχαμε σοβαρό πρόβλημα με τη ζέστη του, φρόντισε ο αέρας να είναι πολύ χλιαρός - κρύος. Μας ενδιαφέρει ΠΡΩΤΑ η ροή του και ΠΟΛΥ έπειτα η ζέστη του. Όχι αγριάδες με τη ζέστη γιατί τα πλήκτρα δεν είναι κι απ'τα ανθεκτικότερα. Ακόμα κι ανεμιστήρα μπορείς -άνετα- να χρησιμοποιήσεις.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες