Τι λετε, κάνουμε παιχνίδι?!!!

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 01 Ιουν 2010 14:18

Οι περισσότεροι από εμάς τα "καλλιτεχνικά μυαλά" σίγουρα θα κοιτάνε τις ξένες επιτυχίες (π.χ. μεγάλου και μικρού μήκους ταινίες, motion graphics, visualization, computer games κ.α) και σίγουρα θα έχουν πει τουλάχιστον μια φορά "θέλω και εγώ να κάνω κάτι τέτοιο!"

Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ το έχω πει υπερβολικά πολλές φορές.
Και έχω ξεκινήσει και αρκετές φορές να κάνω κάτι αντίστοιχο, να κλέψω λίγο από τι δόξα τους, να δημιουργήσω το δικό μου μύθο.
Έλα όμως που κάθε φορά η πραγματικότητα μου κλείνη τη πόρτα στη μούρη!
Και το πρόβλημα δεν είναι το ότι δεν έχω την όρεξη η το χρόνο να ασχοληθώ (καλά... μερικές φορές χρόνο ίσως να μην έχω!!!), αλλά τις γνώσεις που απαιτεί κάποιο από τα εγχειρήματα αυτά.
Γιατί για τι δημιουργία π.χ. ενός short movie δε χρειάζεται μόνο να ξέρεις καλό 3d και animation αλλά να έχεις και γνώσεις σκηνοθετικές αλλά και σχεδιαστικές.

Τελικά η συνταγή της επιτυχίας μήπως δεν είναι τόσο το ταλέντο αλλά οι κατάλληλοι συνεργάτες?

Και φτάνω στη τελική ερώτηση.
Παρότι νέος στη παρέα του freestuff βλέπω ίσως ένα από τα πιο ενεργά forum στο τομέα των 3d Graphic design. (Αν και τελευταία το τμήμα αυτό το βλέπω λίγο πεσμένο!)

Λέω λοιπόν μήπως ενδιαφέρεστε όλοι εσείς να κάνουμε κάτι δημιουργικό με τα ταλέντα μας? Μήπως υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω που έχουν το μεράκι και την όρεξη από όλους τους τομείς που χρειάζεται ένα short video, η ακόμα και ένα computer game και ενδιαφέρονται να επενδύσουν τις γνώσεις τους σε ενα τέτοιο project?
Θα το χαρακτήριζα ένα "ελληνικό open source project!"

Δεν ξέρω κατά πόσο βιώσιμο είναι σαν ιδέα, αλλά προσωπικά εγώ δέχομαι την πρόκληση.

Ταλέντα και μεράκι υπάρχουν στην Ελλάδα, μήπως είναι ώρα να τα ενώσουμε?
I do 3D, i watch 3D, i love 3D... if only i could pay with 3D!

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 01 Ιουν 2010 16:10

μπράβο για την πρωτοβουλία που πέρνεις, αλλά και για την ιδέα σου! ελπίζω να σε ακολοθθείσουν αρκετοί ώστε να συμπληρόσετε την ομάδα!

κάθε επιτυχία!

Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 01 Ιουν 2010 17:39

Ευχαριστώ Joakim, το ελπίζω,

ο χρόνος θα δείξει!

Άβαταρ μέλους
Blade-3D
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Blade-3D » 03 Ιουν 2010 01:54

Χμ.... μ' αρέσεις!!! Είμαι μέσα 8) !!! Αρκι να μ' αρέσει το project. Το animation το "βαριέμαι", πολύ δουλεία για το τίποτα ... αλλά με game develop θα γούσταρα να ασχοληθώ. Την δουλειά μου μπορείς να τη δεις στο Site μου www.3dvision.gr, από εκεί κρίνεις πάνω κάτω και τις γνώσεις μου. Χρόνο δεν έχω ... αλλά αυτό είναι μόνιμο πρόβλημα για αυτό το παραβλέπουμε :P !!!
|-| www.3dvision.gr |-|
--------------------
|-| www.2ins.gr |-|

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 03 Ιουν 2010 08:21

Εγω θα μπορούσα να γράψω το σενάριο!!

Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 03 Ιουν 2010 10:50

...και είχα αρχίσει να απελπίζομαι!!!
αλλά τελικά βλέπω ότι κάτι αρχίζει να γίνεται!

Blade-3D : Μην ανησυχείς για animation, είμαι σίγουρος ότι θα βρούμε να αναλαβεις κάτι που σου αρέσει. Όπως είδα από τη δουλειά σου μπορείς άνετα να ασχοληθείς με το texturing ή Lighting.
Απο game development τι ξέρεις?

Όσο για το τι project θα κάνουμε, αυτό σκεφτόμουν ότι θα το διαλέξουμε όλοι μαζί. Αρκει να υπάρχουν αρκετοί ενδιαφερόμενοι!
Μπορεί για ένα short film να χρειαζόμαστε λίγα άτομα, αλλά για ένα game σίγουρα θέλουμε παραπάνω. (εξαρτάτε βέβαια και το game που θα αποφασίσουμε να κάνουμε)

Joakim : Να υποθέσω ότι είσαι σεναριογράφος η ότι ασχολείσαι με κάτι ανάλογο?

Θα χρειαστούμε επίσης και κάποιον graphic designer ή concept artist για να ασχοληθεί με τα storyboard, τη δημιουργία χαρακτήρων και props.

Ενδιαφέρεται κανείς?

Joakim

Δημοσίευση από Joakim » 03 Ιουν 2010 12:14

οχι φιλε μου, καμια σχεση, απλα έχω αρκετη φαντασία :)

Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 03 Ιουν 2010 12:50

LoL, φαντασία είναι το μόνο σίγουρο ότι χρειάζεται ένα τέτοιο project!!!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 03 Ιουν 2010 14:57

oh well, εγώ θα ήθελα πάρα πολύ για sci-fi short film...
3D Camera mapping, after effects... τέτοια πράματα...

αλλά για κάτι τέτοιο θες συνάντηση για να γυριστούν σκηνές με κάποια τουλάχιστον καλούτσικη κάμερα... το οποίο χμμ χλωμό το κόβω...
Εικόνα
What you waiting for?

Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 03 Ιουν 2010 16:26

Zizo, ποτέ μη λες ποτέ!
Και εγώ τρελαίνομαι για sci-fi να πω την αλήθεια... που ξέρεις μπορεί αν συμφωνήσουμε να δημιουργήσουμε το πρώτο ελληνικό sci-fi movie!!!

Προς το παρόν όμως πρέπει να δημιουργήσουμε μια ομάδα από διάφορες βασικές ειδικότητες που χρειάζονται σε τέτοιου είδους εγχείρημα!

Μήπως πρέπει να δημιουργήσουμε ένα παρόμοιο thread και σε άλλες κατηγορίες του Forum?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 03 Ιουν 2010 17:08

μπα εδώ καλά είναι, από ενεργούς 3dάδες δεν ξέρω πως πάμε...

εγώ πάντως είχα άπειρες ιδέες αλλά δεν έγιναν λόγο ξενέρας που δεν είχα ακριβή κάμερα και καλά...

επίσης έχω και καλό ηχολήπτη τον κολλητό μου που θα μπορούσε να βοηθήσει...
Εικόνα
What you waiting for?

Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 04 Ιουν 2010 11:19

Βασικά δε πιστεύω ότι θα έχουμε πρόβλημα από 3dάδες, από τις άλλες ειδικότητες δε ξέρω!
Πχ, κάποιον γραφίστα-σχεδιαστή να μας κάνει τους χαρακτήρες και τα bagrounds αλλά και το storyboard.
Τα θεωρώ πολύ βασικό για να ξεκινήσει ένα τέτοιου είδους project.
Και αυτό το λέω εκ πείρας. Έχω κάνει δουλειά που θα έβγαινε απείρως καλύτερη αλλά και πιο γρήγορα αν είχαμε έναν concept designer να μας κάνει κάποια σχέδια παρά να τα προχωράμε βλέποντας και κάνοντας σε ένα τομέα που μπορεί να έχω μια μικρή εμπειρία αλλά δε θεωρώ τον εαυτό μου και expert.
Εξάλλου άμα δεις τα περισσότερα επιτυχημένα projects του εξωτερικού, όλα δουλεύουν έτσι.
Και όπως έχω πει και στην αρχή, ταλέντα υπάρχουν, και είμαι σίγουρος ότι μπορούμε... (αν μπορέσουμε να συνεργαστούμε, γιατί είναι και αυτό ένα θέμα, δυστυχώς)... να δημιουργήσουμε μια επιτυχία, είτε είναι μια ταινία ένα short video η ένα Computer Game.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 04 Ιουν 2010 11:42

Ίσως θα μπορούσα να βοηθήσω στην μουσική επένδυση και σε κάποια ηχητικά effects, ανάλογα με το project βέβαια...

Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 04 Ιουν 2010 12:40

Τέλεια EneMe. Θα σε χρειαστούμε σίγουρα!

Άβαταρ μέλους
sinok
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sinok » 09 Ιουν 2010 12:51

Καλημέρα σας,

Διάβασα λίγο το τι θέλετε να κάνετε.. Τόσα χρόνια έχω δει και έχω πάρει μέρος σε πάρα πολλές ανάλογες προσπάθειες που όλες ναυάγησαν για έναν απλό λόγο (μπορείτε να βρείτε κάποιες στο http://www.3dv.gr/forum). Κάποια στιγμή για τους χι ψι λόγους, ένα μέλος αποχωρεί και σιγά σιγά διαλείεται η ομάδα. Είναι αναπόφευκτο και είμαι 99% σίγουρος πως θα γίνει και εδώ αν πάτε να κάνετε ότι και οι προηγούμενοι. Πριν προχωρήσετε, ψαχτείτε σχετικά με το τι έχει γίνει στο παρελθόν για να μάθετε από τα λάθη των άλλων και για να μην κάνετε τα ίδια. Αν θέλετε να μην δουλέψετε 1-2 μήνες και στο τέλος να μην σας μείνει τίποτα, θα σας πρότεινα να κάνετε κανένα μικρό project των 20-30secs max... κάτι σαν διαφημιστικό. Υλοποιείτε πιο εύκολα, έχετε πιθανότητες να το φτιάξετε και στο τέλος θα σας μείνει.. Ακόμα και εκτός deadline αν βγείτε, ε πόσο να βγείτε; Να κάνετε το διπλάσιο χρόνο; Πάλι υπάρχουν πιθανότητες να το τελειώσετε.

Φιλικά,
Νίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες