Τι λετε, κάνουμε παιχνίδι?!!!

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

vemix

Δημοσίευση από vemix » 11 Ιούλ 2010 19:42

Παιδιά και εγώ έχω την δουλειά μου και τρέχω (παντρεμένος + παιδί). Για το παιχνίδι που ασχολούμαι στον ελεύθερο μου χρόνο (όσος είναι) δεν τρέφω ψευδαισθήσεις ότι θα μου αποφέρει χρήματα. Το κάνω επειδή ξέρω, θέλω και μου αρέσει. Δυστυχώς όμως, πρώτος εγώ, δεν μπορώ να δεσμευτώ 100% στην ανάπτυξη του και γιαυτό και δεν υπάρχει και οργανωμένη ομάδα. Ετσι δεν μπορώ να απαιτήσω απο άλλους να δεσμευτούν.

Αν δεν θέλετε ή δεν σας αρέσει το concept του παιχνιδιού, καλώς. Για μένα είναι το hobby μου και η ευχαρίστηση μου. Αν αρέσει και σε εσάς και θέλετε να συμβάλλετε, περίφημα. Αλλα μην δαπανήσετε τον χρόνο σας να ασχοληθείτε με το χόμπυ κάποιου άλλου (εμού δλαδή) χωρίς τουλάχιστον να αντλήσετε και εσείς την ίδια (η έστω κάποια) ευχαρίστηση και ικανοποίηση !!

PS: Το back tiger to ξέρω και εγώ (μα καλά πόσο χρονών είσαι?) αλλά δεν το έπαιζα ιδιαίτερα. Είμουν περισσότερο του Green Beret και τα συναφή της εποχής. :wink:

Pierros3d
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pierros3d » 13 Ιούλ 2010 11:45

Tι έγινε βρε παιδιά!!!! Λίγο έλειψα να δω το foroum και έχασα τα καλύτερα!

Θα ήθελα να αναφερθώ λίγο σε αυτό που έγραψε ο vemix στο πρώτο του post.
Θα συμφωνήσω μαζί του σε όλα τα θέματα για τα προβλήματα που υπάρχουν στη δημιουργία ενός (opensource) game. Από το research που έκανα πριν ανοίξω αυτό το θέμα κατάλαβα ότι θα έχουμε σημαντικά προβλήματα αν επιχειρήσουμε να κάνουμε κάτι τέτοιο.
Όμως πιστεύω λύσεις υπάρχουν. Αλλά ίσως χρειαστεί μερικοί από εμάς να συμβιβαστούν με κάποια πράγματα.
Τι εννοώ, πχ. αν αποφασίσουμε να κάνουμε παιχνίδι τελικά ίσος να ήταν καλύτερα να προσανατολιστούμε προς το iphone ή το android.
Ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιούν πολλοί για τέτοιου είδους εφαρμογές είναι το unity,
που προσωπικά το έχω ψάξει και δουλέψει λίγο και ξέρω οτι έχει δυνατότητες και είναι πιο κοντά στον 3d artist. Σίγουρα χρειάζεται και προγραμματισμό (java αν δε κάνω λάθος) αλλά πιστεύω ότι θα βρεθεί κάποιος να βοηθήσει.

Ακόμα και εσύ vemix που φαίνεται ότι έχεις γνώσεις επι του θέματος μπορείς να βοηθήσεις σε αρκετά θέματα που οι υπόλοιποι υστερούν.

Κανείς δε λέει ότι θα πετύχει ένα τέτοιο εγχείρημα, αλλά όπως κάποιος είπε και πιο πάνω, ακόμα και αν αποτύχουμε θα μάθουμε κάτι.
I do 3D, i watch 3D, i love 3D... if only i could pay with 3D!

vemix

Δημοσίευση από vemix » 14 Ιούλ 2010 18:10

Δεν έχω δουλέψει με την Unity και δεν ξέρω. Αν θα αποφασίσετε κάτι τέτοιο θα χρειαστείτε έναν πολύ καλό designer που να γνωρίζει τους περορισμούς τόσο της Unity όσο και των iPhone / Android.

Άβαταρ μέλους
ftourini
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ftourini » 19 Ιούλ 2010 17:41

Για ριχτε και μια ματια στην hive engine http://eyelead.com/hive.html
ειναι ντοπιο προϊον 8)

οπως και στο Construct http://www.scirra.com/ (gia 2d games)

ZeroGravityLG

Δημοσίευση από ZeroGravityLG » 22 Ιούλ 2010 13:31

Καλημέρα και απο εμέα..
Και εγώ είμαι μέσα παιδιά.
Μία πολύ καλή Game Engine είναι η Torque.
Eχω αρκετό ελεύθερο χρόνο για να δουλέψω την Game Engine και γενικά επιδεί γουστάρω την ιδέα μπορώ να ψάξω να πειρματισώ και να δώ τελικά ποιά Open source game engine μας κάνει και να δουλέψω πάνω σε αυτή..

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 23 Ιούλ 2010 04:33

Δεν έχω λάβει ακόμα κάποια απόφαση, θεωρήστε ότι τεστάρω να νερά πριν βουτήξω. Φαντάζομαι πως κι εσείς τα τεστάρετε. Καλό είναι να πέφτουν οι ιδέες στο τραπέζι μέχρι να δούμε εάν τελικώς συμφωνήσουμε από κοινού για το τι θα γίνει...

Ασχολούμαι με προγραμματισμό (επαγγελματικά) και 3D γραφικά (για το χόμπυ μου). Τον τελευταίο καιρό παίζω με την Truevision3D + C#, αρκετά καλά για εκπαιδευτικούς σκοπούς θα έλεγα, δεν με χαλούλου. Μετά το Pong λέω να φτιάξω και κάνα 1942 με αεροπλανάκια για να σπάσει η βαρεμάρα.

Πρόσφατα χρησιμοποίησα την Unity2.5 και το πείραμα ήταν γροθιά στο στομάχι. Αμέσως κατάλαβα είναι ότι μια οποιαδήποτε Game Engine σαν την Truevision δεν αρκεί, στην ουσία χρειάζεται ένα μεγαλύτερο πακέτο εργαλείων.

Τα περιβάλλοντα Authorware δεν είναι άσχημα, διότι και οι Unreal Engine ή Cry Engine επρόκειτω για τέτοιου είδους λογισμικό και έχουν υποστηρίξει άψογα πάρα πολλά παιχνίδια.

Δεν λέω πως τα περιβάλλοντα authorware είναι η καλύτερη επιλογή, λέω πως είναι η σίγουρη και γρήγορη επιλογή.

Παιδιά, είδα τα βιντεάκια της Hive και έμεινα άναυδος, μετά από ένα μίνι σοκ λέω πως επιτέλους θα δούμε και άλλη μια Ελληνική εταιρεία στον χώρο των βιντεοπαιχνιδιών να προοδεύει. Τα χαρακτηριστικά μιλάνε από μόνα τους (δείτε τα βιντεάκια εάν δεν με πιστέυετε).

- Real time artist collaboration (να είναι 4 καλλιτέχνες σε μια πίστα και να βαράνε αλύπητα τα πολύγωνα).

- Real time cutscene editor (δημιουργία επικών cutscenes, και ελεγχόμενα και προβλεπόμενα).

Πάρα πολλες καινοτομίες... Νομίζω πως η Unity βρήκε έναν άξιο ανταγωνιστή στο θέμα το παραγωγικό.

Εάν τελικώς δεν αποφασιστεί να γίνει κάποιο παιχνίδι με την Unity, τότε σίγουρα θα πρέπει να γίνει μια real time ταινία 3D με την Hive.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cocoflop την 23 Ιούλ 2010 15:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
pasxal

Δημοσίευση από pasxal » 23 Ιούλ 2010 13:42

Εγω προτείνω να γίνει με BGE για να γίνει πιο ρεαλιστικό το project από πλευρά υλοποίησης.

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 23 Ιούλ 2010 15:19

Την Blender Game Engine εννοείς, έτσι;

Άβαταρ μέλους
pasxal

Δημοσίευση από pasxal » 23 Ιούλ 2010 17:09

Ναι. Πιστεύω είναι πιο βατό σαν project αν επιλέξετε να το κάνετε έτσι.

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 24 Ιούλ 2010 01:45

Είχα δοκιμάσει πέρυσι την Blender Game Engine (δηλαδή το Blender3D), μπορώ να πω ότι είναι ΟΚ...

π.χ. Τα δείγματα μιλάνε από μόνα τους

Duk Duk (Το έφτιαξε ένας ολομόναχος)
http://blenderartists.org/forum/showthread.php?t=111782

Yo Frankie
http://www.yofrankie.org

Bathroom Demo
http://www.youtube.com/watch?v=pc9JWYuUa2o

cocoflop

Δημοσίευση από cocoflop » 26 Ιούλ 2010 19:30

Εφ' όσον έπεσαν πολλές ιδέες στο τραπέζι αυτό που απομένει είναι να τις ταξινομήσουμε και να βγάλουμε το πόρισμα (ότι αποφασιστεί από κοινού θα ισχύσει και για όλα τα θέματα, π.χ. λογισμικό, 3D engine, κ.τ.λ., προγράμματα επεξεργασίας βίντεο). Έφτιαξα ένα Gallup ώστε να δούμε πως κινούμαστε.

Εάν υπάρχει έλλειψη από ειδικότητες τότε θα ενημερωθούν και άλλες κοινότητες (π.χ. VCDC, 3DV).

Ονόμασα το προτζεκτάκι Zero Project, εάν θέλετε το αλλάζετε, ότι γουστάρει ο καθένας. :P

Για να απαντήσετε στις ερωτήσεις δείτε εδώ:
http://www.polljunkie.com/fJA3X6/Poll8278.aspx

Για να δείτε τα αποτελέσματα πατήστε εδώ:
http://www.polljunkie.com/WAa58B/View8278.aspx

vemix

Δημοσίευση από vemix » 06 Αύγ 2010 13:14

@Cocoflop - Truevision3D δεν είναι game engine αλλά μια 3D rendering engine γενικής χρήσης και εντός κάποιων ορίων μπορείς να φτιάξεις και απλά σχετικά παιχνίδια. Είναι μια από τις ενεργές επιλογές μου λόγω κάποιων ιδιόμορφων χαρακτηριστικών της που τα βρίσκω εξυπηρετικά.

@Everyone - Απο την στιγμή που δεν φτιάχνεται κάποιος επαγγελματικός τίτλος (δεν θα το πουλήσουμε το αριστούργημα :wink: ) και δεν πάει κάποιος να γίνει game developer είναι καλύτερα να προσανατολιστούν οι προγραμματιστές (χέσ...ους τους 3Dάδες, και να τους πετάξουμε από το παράθυρο, θα χτυπήσουν την πόρτα άλλοι τόσοι :P :P ) σε κάτι που το ξέρουν καλά και γνωρίζουν ότι μπορεί να αντέξει το project.

Ενα καλό testdrive θα είταν να προμηθεύσουν οι 3D artists κάποιο content (BSP world, Animated models, Meshes, textures) να φτιάχτεί ένα μικρό demo ( θα πάρει 2 ημέρες το πολύ) από όλες τις engines που προτείνονται και να αξιολογηθούν τα αποτελέσματα ενώπιων όλων.

Με αυτόν τον τρόπο θα επιτεύχθουν τα εξής ...

1. Θα φανεί και η κατάσταση και των 3D artists όσο αφορά το content.
2. Θα απορριφθούν οι engines που δεν ξέρει κανένας να χρησιμοποιεί καλά (ασχέτως το πόσο καλά λόγια έχει ακούσει για αυτές).
3. Θα εξακριβωθεί το πόσο καλά ανταπεξέρχεται η engine στον τρόπο με τον οποίο την χρησιμοποιεί ο προγραμματιστής (ασχέτως αν θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί καλύτερα).

Χρησιμοποιώ την Truevision3D εδώ και χρόνια και αν μου δώσει κάποιος κάποιο content μπορώ να φτιάξω ένα quick and dirty demo (Εκτελέσιμο όχι movie) σε κανά 1-2 ημέρες.

PS: Αντε να κάνω και εγώ ένα poll ..... Τι ξέρετε να κάνετε για ένα game project. και φυσικά δείτε Τι ξέρουν να κάνουν οι άλλοι.

vemix

Δημοσίευση από vemix » 06 Αύγ 2010 17:59

cocoflop έγραψε:Ονόμασα το προτζεκτάκι Zero Project, εάν θέλετε το αλλάζετε, ότι γουστάρει ο καθένας. :P
Μου θυμίζει ένα παλιό project μου για ένα topdown 2D arcade το οποίο το είχα ονομάσει (μάλλον ΘΑ το ονόμαζα αν το άρχιζα) Zero Zone (είχα φτιάξει μάλιστα και το λογότυπο ΖΖ) .... είχα πλάκα τότε :lol:

Να μια ιδέα (χιούμορ κάνω) :lol:

ΤΙΤΛΟΣ: The BORG Project
ΥΠΟΤΙΤΛΟΣ: Success is futile
TEAM ΜΟΤΟ: Finishing is not an option !!

Άβαταρ μέλους
fourthedesign
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fourthedesign » 18 Αύγ 2010 21:28

βάλτε και μένα μέσα στην ομάδα www.fourthedesign.gr gia 3d animation, level design, etc

see ya

vemix

Δημοσίευση από vemix » 18 Αύγ 2010 23:20

fourthedesign έγραψε:βάλτε και μένα μέσα στην ομάδαwww.fourthedesign.gr gia 3d animation, level design, etc
Δεν υπάρχει ομάδα αγαπητέ. Μια σκέψη υπάρχει η οποία εύκολα ξεστομίζεται, πλήν όμως ........ :(

Anyway, πολύ εντυπωσιακό site και ωραίες δουλειές (δεν είμαι artist μιλάω σαν απλός θνητός).

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες