Τι λετε, κάνουμε παιχνίδι?!!!

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
wisd0m

Δημοσίευση από wisd0m » 01 Οκτ 2010 16:16

Καλησπέρα σε όλους,

αν και βλέπω το τελευταίο post έγινε Ιούλιο, ελπίζω να μην τα παρατήσατε...

Είμαι προγραμματιστής με 15+ χρόνια πείρα (11 επαγγελματικά). Επαγγελματικά δουλεύω με AS3 και Lingo (director).
Αν και το μεγάλο μου μεράκι ήταν πάντα τα παιχνίδια η ελληνική αγορά με έχει ρίξει σε άκυρα πράγματα. Όπου όμως χωράει βάζω την πινελιά του game...
Εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να βρω artists (2d/3d) για να δουλέψουμε πάνω σε κάποιο game μιας και με τα χρόνια έχω αποκτήσει πολλές γνώσεις γύρω από το θέμα.
Το αγαπημένο μου είδος βέβαια ίσως δεν ταιριάζει με τους περισσότερους από εδώ και είναι τα SCUMM-like Point & Click Adventures τύπου Monkey Island (κυρίως τα I, II).
Έχω στήσει μία story telling engine σαν το SCUMM σε AS2 την οποία αν χρειαστεί την κάνω port σε AS3 για επιδόσεις ή σε Lingo για realtime 3D.
Η μηχανή μου υποστηρίζει Z-ordering, Multilayered Backgrounds, MP3 streaming, Bezier Paths, Path Finding σε δυναμικό grid, κίνηση χαρακτήρων σε 3 διαστάσεις και φυσικά την δικιά της Scripting γλώσσα... UBScript (Uga-Buga-Script) ;)
Μία προσθήκη κάνω τώρα είναι η υποστήριξη δενδροειδών διαλόγων μιας και πιστεύω ότι αυτό είναι και το σημαντικότερο σε ένα παιχνίδι τέτοιου τύπου.
Έχω ξεκινήσει με δύο φίλους (2d artist, JR programmer) ένα σενάριο αρκετά ενδιαφέρον (με βασικό άξονα το χιούμορ) αλλά φυσικά τα πράγματα πηγαίνουν απελπιστικά αργά.
Το Unity το έχω δει λίγο και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον (μιας και το director αργοπεθαίνει στα χέρια της άσπλαχνης Adobe) αλλά δεν έχω δουλέψει τίποτα σε αυτό ακόμα.
Επίσης στο παρελθόν είχα κάνει κάποιες δοκιμές με C++ και OpenGL.

Σαν χόμπι δουλεύω και 3D Studio Max άλλα 10+ χρόνια κυρίως modelling, αλλά φυσικά δεν έχω τις ίδιες γνώσεις σε σχέση με τον προγραμματισμό (2d/3d).

Γενικά βλέπω ότι έχουν πέσει πολλές ιδέες σε επίπεδο εργαλείων (Unity, Torque μέχρι και Unreal) πιστεύω όμως ότι λόγω του περιορισμένου χρόνου (παντρεμένος+παιδί) για εμένα το πιο πιθανό είναι να δουλέψω σε κάτι που ήδη κατέχω 110%
και αυτό είναι το Flash για 2D και το Director για 3D.

Ακόμα και αν δεν γίνει κάτι με αυτό το project θα ήθελα να επικοινωνήσω με κάποιον 2D/3D artist που ενδιαφέρεται για το adventure και γενικά για casual games μιας και το ψάχνω γενικότερα και έχω και κάποιες πληροφορίες σχετικά με έκδοση και πώληση.

Παράλληλα με το adventure δουλεύω μόνος μου και ένα Zuma clone.

ΥΓ. Καλό είναι όποιος αναφέρει την ειδικότητά του να λέει και τις πλατφόρμες/γλώσσες που δουλεύει για να μπορούμε να συνεννοηθούμε καλύτερα :)
ΥΓ2. Μην απελπίζεστε για το οικονομικό μιας και οι καιροί ευνοούν τις μικρές ομάδες όταν δεν πρόκειται για ΑΑΑ παιχνίδια. Αυτό που χρειάζεται είναι οργάνωση και αφοσίωση.
ΥΓ3. Ρε παιδιά υπάρχει κανένας 2D/3D Artist στην Θεσσαλονίκη... όλοι από Αθήνα ;;;; Καλό είναι για ένα project να μπορείς να πας και για κανά καφέ :)

cheers

vemix

Δημοσίευση από vemix » 17 Ιουν 2011 19:12

Wisd0m, εδώ δεν έγινε ποτέ η αρχή, όπότε δεν τίθεται θέμα 'παραίτησης'. Βασικά και εγώ ψάχνω ένα 2D artist για τώρα http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=56832

Ευχομαι τα καλύτερα.

PS: το post σου έγινε τον Οκτ, ελπίζω να μην τα παράτησες !! ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες