Απολύσεις, στάσεις πληρωμών, μειώσεις μισθών.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Ιουν 2010 11:44

Συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που γράφεις, αλλά από ότι καταλαβαίνω διαφέρουμε στο ότι εγώ το βλέπω αχρωμάτιστα - πέρα κομμάτων και πολιτικών ιδεολογιών. ΔΕΝ με ενδιαφέρει τι κόμμα θα είναι ο οποιοσδήποτε πολιτικός αν θα δω και κρίνω ότι κάποιος έχει όραμα και μπορεί να αναλάβει ηγετικό ρόλο και να αλλάξει καταστάσεις. Δεν είμαι κατά του καπιταλισμού. Θέλω να δουλεύω και να αμείβομαι για τη δουλειά που κάνω και να μπορώ να ξοδεύω τα χρήματα μου όπου γουστάρω. Δεν θέλω τα πάντα να είναι δημόσια και εγώ υπάλληλος του δημοσίου. Μάλλον το αντίθετο θα προτιμούσα. Πλήρη αποκρατικοποίηση αφού αποδείχθηκε πως οι δημόσιοι φορείς δεν μπορούν να κάνουν σωστή δουλειά. Μπλέχτηκαν μέσα και τα διάφορα συνδικαλιστικά όργανα και οι αγώνες των εργαζομένων έγιναν φωνή για να καθόμαστε και να μας πληρώνουν και να μην μπορούν να μας απολύσουν.

Μιλούσα πριν δυο εβδομάδες στη γενική απεργία με έναν αριστερό που με πλησίασε και με έπιασε στο μπλα μπλα για να μου πουλήσει την εφημερίδα τους και ξέρεις τι μου είπε; «Δεν θα ήθελες να κάθεσαι και να δουλεύεις 4 ώρες x 5 μέρες και τις υπόλοιπες να έχεις τις δικές σου δραστηριότητες;» … Αυτός είναι ο καημός μας! Να τα ξύνουμε και να καλοπληρωνόμαστε. Και γαμώ τις ιδεολογίες. Έτσι θα αλλάξει ο λαός ρότα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2010 12:16

dimsis, σ'οποιοδήποτε οινομικο/πολιτικό σύστημα, τον κυρίαρχο ρόλο παίζει ο πάράγων "Άνθρωπος".
Αν παγκοσμίως έχουμε εκφυλιστεί ως Ανθρώπινο Γένος, ώστε ο μεν Καπιταλισμός να έχει γίνει (ή να τείνει να γίνει Άκρατος Απληστισμός), ο δε Σοσιαλισμός να έχει γίνει (ή να τείνει να γίνει Γραψ@ρχ@δ@σμός), τότε όντως υπάρχει Παγκόσμιο Πρόβλημα....
Η Ιστορία, τουλάχιστον μέχρι τώρα, έχει γράψει πως τέτοιου είδους αδιέξοδα (Γόρδιους Δεσμούς) τα λύνει στο Στυλ του Αλέξανδρου... (Βία/ Σπαθί/ Παγκόσμιος Πόλεμος).
Το μόνο που ελπίζω, είναι να έχουμε την αρκετή σοφία (πάντα ως Ανθρώπινο Γένος), να σκεφτούμε ότι ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος θα πλησιάσει πολύ (αν όχι τελείως) τον όρο ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ.
dimsis έγραψε:.......Γυρίσαμε σαν χώρα 50 χρόνια πίσω. Σαφώς και θα επιβιώσουμε γιατί οι Έλληνες είμαστε σαν τις κατσαρίδες. Αντέχουμε στις χειρότερες συνθήκες.
Υπερβάλω; Το εύχομαι!
Να μην υπερβάλλεις και -πολύ περισσότερο- να μην το εύχεσαι (να υπερβάλλεις) :D ΝΑΙ! Είμαστε σαν τις κατσαρίδες! Επιβιώνουμε και στη Ραδιενέργεια :P :P , κι όπως έλεγαν και παλιότερα: "Ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη!!" :P :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2010 12:32

cordis έγραψε:ναι.. την ξέχασα και αυτήν την μόδα... μείωση ωραρίου ή μείωση εργάσιμων ημερών..

για πρώτη φορά την μείωση εργάσιμων ημερών την άκουσα σε εταιρεία στην Κρήτη.
Αφεντικό πήρε τίποτα τ'αυτί σου για: "Άδεια επ'αόριστον κι άνευ αποδοχών;" ή μόνο εγώ το άκουσα το νέο φρούτο;
starfish έγραψε:...Δεν υπάρχουν ηγέτες με όραμα και φωτοστέφανο dimsis. Υπάρχει μόνο η δύναμη του απλού λαού, να ξεσηκωθεί και να αποφασίσει να αλλάξει ρότα...
Ακόμα κι έτσι, όπως τα γράφεις -τόσο απλά-, αν ήταν τα πράγματα, και πάλι χρειάζεται ο 'μπροστάρης' ο "Ηγέτης". Τι να την κάνεις όση μπαρούτη κι αν έχεις, τη στιγμή που δεν έχεις μία κάννη για να κατευθύνει τα βλήματα :wink:
Και πάλι φτάνεις σιγά-σιγά και βήμα-βήμα σε ανθρωποκεντρικά συστήματα. Κι η Ιστορία επίσης έχει δείξει ότι οι δύο Κοινωνικές Επαναστάσεις (Γαλλική & Σοβιετική), αν και ξεκίνησαν με τις αγνότερες διαθέσεις και τις καλύτερες προϋποθέσεις, κατέληξαν σε καθεστώτα -αν όχι χειρότερα- τουλάχιστον........ Απόψεις μου πάντα!
PC-Ponemenos
Εικόνα

starfish

Δημοσίευση από starfish » 02 Ιουν 2010 12:58

Απο την στιγμή που δεν είσαι κατά του καπιταλισμού, έχεις επιλέξει και χρώμα και ιδεολογία.

Η λέξη όραμα είναι αφηρημένη. Οραμα για ποιον και πως, και που. Δεν μου λέει τίποτα και δεν πιστεύω σε ηγέτες σωτήρες.

Επαναλαμβάνεις επιχειρήματα που δεν αρμόζουν στην εξυπνάδα σου, πιστεύοντας σε απόψεις που δέχθηκες άκριτα. Εγώ σου μιλάω για απλά και βασικά δικαιώματα των ανθρώπων και εργαζομένων και εσύ μου λες πως θες να ξοδευεις τα λεφτά σου όπως θες.... Για το εάν θα έχεις λεφτά δεν σε νοιάζει; Για το που πανε τα λεφτά σου; Για το εάν τα παιδία σου θα έχουν δουλεια; Για το εάν παρουν σύνταξη;

Το ότι δεν μπορούν να δουλέψουν οι δημόσιοι οργάνισμοι το απεδειξαν αυτοί που τόσα χρόνια κάνουν το παν για να τους καταστρέψουν και μετά μας λένε πως δεν δουλεύουν και πρέπει να του πουλήσουν (με τις ανάλογες μίζες φυσικα) και εμείς τους πιστέυουμε; Αυτοί που διαχειρίστηκαν όλον τον εθνικο πλούτο και μας φέρανε σε αυτήν την κατάσταση θα μας πούνε τι δουλέυει και τι όχι; Αυτοι δεν χτίσανε όλο το θλιβερο σκηνικό που βλέπουμε γύρω μας;

Με τον λύκο και το πρόβατο ταυτόχρονα δεν μπορείς να είσαι. Δεν μπορείς να είσαι με αυτούς που παιξανε τα χρήματα των εργαζομένων στο χρηματιστήριο και τώρα τους λένε να μην πάρουν σύνταξη ποτέ, και με τους εργαζόμενους. Ή με τον έναν ή με τον άλλο.

Όσο για τις ώρες..Ξέρεις πραγματικά πόσες ώρες πρέπει να δουλευουμε; Τι ανάγκες έχει η κοινωνία; Πόσες ώρες δουλεύουμε για εμάς, για την κοινωνία, και πόσες για να θυσαυρίζουν άλλοι; Έχεις διαβάσει καμία έρευνα, ή κάποιο ιστορικό ντοκουμέντο πάνω στο θέμα; Γιατί αποδέχεσαι ότι πρέπει να είμαστε σκλάβοι με 10 και 12 ώρες την δουλειά την μέρα; Να δουλευουμε για ποιον; Και είναι όλες οι δουλειές ίδιες;

Να ιδιωτικοποιήσουμε τα πάντα λες... Το ίδιο δεν λέγανε για την υγεία; Ότι η ιδιωτική υγεία θα οδηγήσει να φτιάξει και η δημόσια; Το ίδιο παραμύθι λέγανε και πριν απο χρόνια και τους πιστευεις ακόμα; Τώρα που το δημόσιο σύστημα υγείας το αφήσανε να καταρευσει για να θυσαυρίζουν κάποιοι και απο εκεί;

Θες πραγματι μια κοινωνία που η υγεία, η πρόνοια και η παιδεία θα είναι προιόν; Που θα πουλιέται με βάση το κέρδος; Μάλλον δεν συνειδητοποιείς τι ακριβώς είναι αυτό που ζητάς.

Ανθρώπινος καπιταλισμός δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει ποτέ. Μονο υποχωρήσεις κάνει κατα καιρούς όταν ο κόσμος ξυπνάει και ζητάει τα αυτονόητα και μετά τον κοιμίζει για να του τα ξαναπάρει. Αντίπαλο δεος δεν υπάρχει εδώ και χρόνια, παγκόσμιος είναι, τίποτα δεν εμποδίζει τον καπιταλισμό να δείξει το πραγματικο του πρόσωπο και αυτό κάνει πλέον. Πόλεμοι, επεμβάσεις, πείνα, καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ανεργία, καταστροφή του περιβάλλοντος και πάει λέγοντας.

Εάν ο καπιταλισμός είναι αυτό που θέλουμε τότε ας μην γκρινιάζουμε γιατί αυτό έχουμε.

Χωρίς επιθετικότητα τα παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Ιουν 2010 13:17

Aφηστε τις πολιτικοκομματικες φανφαρες.
Ευκαιρια ζητατε...
Μια χαρα τα ειπε ο dimsis...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Ιουν 2010 13:42

Apo tote pou vghkan oi pistotikes kartes xathikan oi ideologies...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιουν 2010 13:50

Μα γιατί, η Βόρεια Κορέα είναι σε άνθιση. Και όλα τα πρώην κομμουνιστικά καθεστώτα ήταν οάσεις. Επίσης σκεφτείτε το: Σε ένα κομμουνιστικό καθεστώς θα μας φιλτράρουν και τις επικοινωνίες και το internet επομένως θα απαλλαγούμε από το άγχος του web development και του google και θα γίνουμε αγρότες μια και καλή. Βέβαια να μου πεις, η Ελλάδα δεν έχει χωράφια αλλά οκ, θα εκτρέφουμε στρουθοκάμηλους.

Ρε συ starfish είσαι νέο παιδί, μην μιλάς σαν τον παππού σου που ψήφισε ΣΕΚΕ πριν 100 χρόνια. Δεν υπάρχει το δίπολο καπιταλισμός-κομμουνισμός. Υπάρχει το δίπολο ελεύθερη οικονομία-φασιστική οικονομία. Η ελεύθερη οικονομία και φυσικά βασίζεται στα χρέη, είναι φυσικό αυτό για να κινείται το χρήματα, είναι θεμελιώδης κανόνας και δεν είναι κακό. Κακό είναι να μην εργάζεσαι για να ξεπληρώνεις τα χρέη σου (η περίπτωση της νέας τεμπελοελλάδας). Εγώ δεν είχα μπάρμπα στην Κορώνη και είμαι από φτωχή οικογένεια αλλά θέλω να μπορώ να εργαστώ όσο θέλω για να αποκτήσω ό,τι θέλω και να ανταγωνιστώ με όλους. Δεν θέλω να με ταΐζει το κράτος το ίδιο με τον απέναντι γιατί είμαι καλύτερος από τον απέναντι. Απλά πράγματα και έτσι τα έχει σχεδιάσει η φύση, δεν θα τα κάνουμε εμείς ανώμαλα.

Κατά τ'άλλα ο dimsis τα περιέγραψε μια χαρά επί του προκειμένου και προς το παρόν δεν έχω να προσθέσω κάτι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Ιουν 2010 16:13

Καλα τα ειπε ο dimsis.

Αυτο που μ'ανησυχει παντως στην ολη κατασταση ειναι οτι ο λαος διψα για αιμα και αυτη η διψα ολο και μεγαλωνει...
Επειδη αυτοι που πρεπει να πληρωσουν πρωτοι γι'αυτην την κατασταση εχουν ολα τα μεσα για να την σκαπουλαρουν ειναι πλεον σιγουρο οτι η διψα για αιμα θα μας οδηγησει να φαμε ο ενας τον αλλον.
Ειμαστε που ειμαστε γτπ χαρακτηρες οι Ελληνες δεν θελει πολυ... Το εχουμε αποδειξει.

Τα συμφεροντα του κεφαλαιου ειναι να χρεωκοπησει η Ελλαδα για να αγορασουν τα παντα για ενα κομματι ψωμι. Ποιος μπορει να παιξει μπαλα εναντια σ'αυτους τους μαγαλοκαρχαριες?
Τυπακια που βγαινουν και λενε οτι θα φορολογησουν τις καταθεσεις ωστε να φυγουν στο εξωτερικο ολα τα κεφαλαια σε μια νυκτα και να μην εχουν να δωσουν δανεια οι τραπεζες ωστε να σωθουν οι μικρομεσαιες επιχηρησεις?
Με τοσο βλακωδεις χειρισμους(αν δεν εγινε με σκοπιμοτητα) οχι ελπιδα ανακαμψης δεν υπαρχει αλλα ουτε ελπιδα επιβιωσης !
Αυτοι εχουν κανει την κριση ευκαιρια και η πλακα ειναι οτι θα φανε πολυ περισσοτερα απο οταν πηγαιναν ολα καλα !

Οταν ψηφιζουμε σαν ΖΩΑ οπως λεει και ο Προεδρος :) δεν μπορουμε να ζουμε σαν ανθρωποι αλλα σαν ζωα(συμπληρωνω εγω).

Οσο για την βενζινη φυσικα και θα ανεβει. Απλα για να σας ερθει πιο μαλακα λενε θα καταργησουν τα τελη. Σε μερικους μηνες αφου περασει η αυξηση θα πουνε τελικα δεν βγαινουμε οικονομικα και θα επαναφερουμε τα τελη.
Ειναι κλασικη τεχνικη επικοινωνιακης τακτικης.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2010 16:15

cdhyper έγραψε:...Δεν θέλω να με ταΐζει το κράτος το ίδιο με τον απέναντι γιατί είμαι καλύτερος από τον απέναντι....
Δεν νομίζεις όμως ότι κι οι δύο (εσύ κι ο απέναντι) αξίζετε ίσες ευκαιρίες, για ν'αποδείξετε ποιός είναι καλύτερος;
Μιλάς για "Ελεύθερη Οικονομία" και το δέχομαι. Πόσο όμως "Ελεύθερη"; Μέχρι ποιό βαθμό; Κάποιος -ίσως- Κρατικός Έλεγχος για τη λειτουργία της; Κι αυτός μέχρι ποιό βαθμό;
Κι εδώ είναι που εισβάλλει χοντρά ο 'Ανθρώπινος Παράγοντας'...
1) Κάθε Κεφαλή Οικονομολογίας θεωρεί όπως θέλει τον όρο "Ελεύθερη Οικονομία", όπως βέβαια και τα όριά της.
2) Άνθρωποι που αντιπροσωπεύουν την -κατ'αυτούς- "Ελεύθερη Οικονομία", αφού συνταράζουν τον κόσμο με τη χρεωκοπία της Lehman Brothers, πουλάνε και τσαμπουκά στην Αμερικανική Κυβέρνηση για να μην πάρει ενοχλητικά -σε βάρος τους- μέτρα.
3) Παιχνιδάκια εξουσίας με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο: Διαλύεται η Ευρωζώνη; Δεν διαλύεται η Ευρωζώνη! Θα γίνει Πόλεμος; Δεν θα γίνει Πόλεμος! Πάρε κι έναν ξόμπαρκο βομβαρδισμό στη Γάζα, έτσι για να βρίσκεται...
4) Κυβερνήτες που αν τους γνωρίσεις στην καθημερινή/ιδιωτική ζωή τους ίσως και να σφαδάξεις από τα γέλια: Φαντάζεσαι τη Μέρκελ στο σπίτι Housewife; Ή τον Ομπάμα να τρώει παντόφλα γιατί άργησε από το meeting στο White House;
Πόσους έχω δει, ως προέδρους (ή μεγαλοστελέχη) συλλόγων, να βγάζουν το κόμπλεξ της ιδιωτικής ζωής τους στα κοινά....
Κανένα σύστημα -κατ' εμένα- δεν είναι αυθύπαρκτο, και δεν μπορεί να λειτουργήσει από μόνο του. Άνθρωπος θα πρέπει να μεταφράσει τις Θεωρίες του Συστήματος σε Πράξεις/Ενέργειες/Νόμους κλπ. Κι εδώ Ακριβώς είναι, που γίνεται Πάντα το μεγάλο Μπάχαλο!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιουν 2010 16:26

Εγώ δεν ξεκίνησα με ίσες ευκαιρίες. Είχα σαφώς κατώτερες ευκαιρίες γιατί γεννήθηκα σε φτωχή μικρή οικογένεια με φτωχούς συγγενείς, σε φτωχή γειτονιά με άθλια σχολεία. Ωστόσο είχα και έχω την ευκαιρία να γίνω όσο πλούσιος θέλω ή όσο καλός άνθρωπος θέλω ή όσο μορφωμένος θέλω. Όλα αυτά μου τα προσφέρει η ελεύθερη οικονομία. Το να γεννιέσαι άνισα είναι απολύτως φυσιολογικό. Άλλος γεννιέται ψηλός, άλλος κοντός, άλλος έχει γονίδια για καρκίνο, άλλος για γερό ανοσοποιητικό. Δεν υπάρχουν ίσες ευκαιρίες στη φύση, ωστόσο στον πολιτισμό η ελεύθερη οικονομία σου δίνει εξ'ορισμού την ελευθερία να κάνεις ό,τι γουστάρεις.

Ο απέναντί μου είναι πιο χαζός από εμένα, πράγμα που οφείλεται όχι σε γενετική προδιάθεση, αλλά στο γεγονός ότι εμένα οι γονείς μου μου έμαθαν την αξία της μόρφωσης ενώ στον απέναντι του έμαθαν πώς να την σκαπουλάρει και να πληρώνεται. Επομένως, ακόμα και αν αυτός γεννήθηκε σε πλούσια οικογένεια, εγώ έχω την ευκαιρία να τον ξεπεράσω σε όλους τους τομείς. Αν δεν είχαμε ελεύθερη οικονομία και το κράτος παρέμβαινε οπουδήποτε, τότε όλοι θα τρώγαμε με κουπόνια, πράγμα το οποίο ΔΕΝ δέχομαι και ΔΕΝ με τιμά σαν ανθρώπινη αξιοπρεπή προσωπικότητα.

Ο κρατικός παρεμβατισμός στην οικονομία είναι καταστρεπτικός. Αυτά τα προβλήματα τα έχει λύσει ο ευρωπαϊκός διαφωτισμός από την εποχή του Ανταμ Σμιθ. Ο ελεύθερος ανταγωνισμός, όπως και η δημοκρατία, δεν έχουν αδιέξοδα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Ιουν 2010 16:54

Συμφωνούμε στα περισσότερα, αν όχι σε όλα...
Όμως δώσε μου το δικαίωμα να το ξανατονίσω: Τον όρο: "Ελεύθερη Οικονομία", όπως ωραία τον φαντάζεσαι και τον έχεις ταυτοποιήσει στο μυαλό σου, οι μάγκες της 'Lehman Brothers', που την ξεπάτωσαν αφού είχαν κάνει την μπάζα τους, τον εννοούσαν αλλιώτικα.
Όπως επίσης και κάποια άλλα καλόπαιδα (βλέπε Μαφία κάθε είδους) τον εννοούν αλλιώτικα. Γιατί, τα παλληκάρια της Κολομβίας πού τα πας; Κι αυτοί θεωρούν ότι πρέπει να πουλάνε ελεύθερα το προϊόν τους. Όπως κι οι Εταιρείες Όπλων πουλάνε το δικό τους εξ'άλλου...
Μιας κι ανέφερες τον όρο Δημοκρατία, ξέρεις πολύ καλά ότι η Ελευθερία μου τελειώνει Ακριβώς εκεί που αρχίζει η δικιά σου.
Μεταφράζω: Αν μου ασκήσεις Ωμή Οικονομική Βία με σκοπό Οικονομική/Σωματική Υποδούλωση, έχω κάθε Δημοκρατικό δικαίωμα να αντιδράσω αμυνόμενος (ίσως και το ίδιο βίαια). Ποιός θα βρεθεί στη μέση να κρίνει ποιός από τους δυό μας έχει δίκιο; (Μιλάμε για Κρατικό Έλεγχο κι όχι Παρεμβατισμό)
Πιστεύω ότι κάθε είδους άκρο/απόλυτο είναι χαμένο από χέρι.
Πιστεύω μεν ότι ο ελεύθερος ανταγωνισμός δεν έχει αδιέξοδα... Όταν όμως είναι πραγματικά ελεύθερος (όλα στο φως)! Πού'ντος όμως :question:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιουν 2010 17:47

Δεν καταλαβαίνω το παράδειγμα με τη Lehman Brothers. Ήταν μια εταιρεία που φαλήρισε. Θεμιτό και σύνηθες. Επίσης μπορεί στην ιδιωτική αυτή εταιρεία, οι υπεύθυνοι να ήταν καταχραστές της ίδιας της εταιρείας τους. Και αυτό θεμιτό, σπίτι τους ήταν, ό,τι ήθελαν έκαναν. Το μόνο αθέμιτο είναι ότι ο κακομοίρης ο κερδοσκόπος ο μεροκαματιάρης πήγε και επένδυσε σε μια άγνωστή του εταιρεία για να βγάλει γρήγορα και εύκολα λεφτά. Και τα έχασε. Ε ποιός φταίει; Εγώ δεν πάω να επενδύσω σε εταιρείες που δεν ξέρω τι κάνουν. Το κράτος τι να έκανε δηλαδή; Να μου επιβάλλει εμένα σαν ιδιώτη να μην "κλέβω" χρήματα από την ίδια μου την εταιρεία; Αφού εγώ τα έβγαλα και ακόμα και αν είναι πολλοί οι μέτοχοι, τα βρίσκουν μεταξύ τους. Το κράτος τι ρόλο παίζει;

Δηλαδή εσύ φαντάζεσαι ένα κράτος φιλανθρωπίας;

elorant

Δημοσίευση από elorant » 02 Ιουν 2010 22:44

cdhyper έγραψε:Δεν καταλαβαίνω το παράδειγμα με τη Lehman Brothers. Ήταν μια εταιρεία που φαλήρισε. Θεμιτό και σύνηθες.
Ούτε θεμιτό, ούτε πολύ περισσότερο σύνηθες είναι, τουλάχιστον εκτός ΗΠΑ. Η Lehman ήταν μια τράπεζα με χαρτοφυλάκιο τριάντα φορές μεγαλύτερο από τα κεφάλαια της. Με άλλα λόγια είχε ένα τεράστιο άνοιγμα και αν λειτουργούσε η αγορά ως όφειλε θα έπρεπε να τους είχαν βάλει χαλινάρι προ πολλού. Εξάλλου ήδη έχει αποδειχτεί πως η SEC δεν έκανε τη δουλειά της σωστά.
cdhyper έγραψε:Επίσης μπορεί στην ιδιωτική αυτή εταιρεία, οι υπεύθυνοι να ήταν καταχραστές της ίδιας της εταιρείας τους. Και αυτό θεμιτό, σπίτι τους ήταν, ό,τι ήθελαν έκαναν.
Συγγνώμη αλλά αυτή δεν είναι σοβαρή επιχειρηματολογία. Τα λεφτά που τρώγανε ήταν επενδύσεις ιδιωτών. Αν είναι θεμιτό να καταχράζεται μια τράπεζα τα λεφτά των πελατών της τότε μάλλον έχεις πολύ περίεργη αντίληψη περί επιχειρηματικότητας.
cdhyper έγραψε:Το μόνο αθέμιτο είναι ότι ο κακομοίρης ο κερδοσκόπος ο μεροκαματιάρης πήγε και επένδυσε σε μια άγνωστή του εταιρεία για να βγάλει γρήγορα και εύκολα λεφτά.
Γενικόλογες υπεραπλουστεύσεις. Τα προϊόντα της Lehman Brothers που πωλούσε στην Ελλάδα η Citibank είχαν το πολύ 7% απόδοση, με μέση απόδοση λίγο πάνω από το επιτόκιο καταθέσεων. Δεν υπάρχει καμία προδιάθεση για γρήγορα κι εύκολα λεφτά. Όπως σε όλες τις ομολογιακές καταθέσεις οι επενδυτές ψάχνουν για μακροπρόθεσμη απόδοση.

Η άποψη του dimsis περιγράφει την κατάσταση πολύ εύστοχα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 03 Ιουν 2010 00:18

Μια και στο αρχικό post του ο Γιάννης αναφέρει και τις εκδοτικές:
http://troktiko.blogspot.com/2010/06/e.html

και στα ΜΜΕ γενικότερα:
http://troktiko.blogspot.com/2010/06/star.html

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Ιουν 2010 00:38

Elorant οι τράπεζες είναι μαγαζιά αν δεν το ξέρεις. Είναι μαγαζιά όπως όλα τα άλλα. Όταν αγοράζεις ένα playstation από τον Κωτσόβολο, μπορεί να σου χαλάσει την 366η ημέρα. Χάνεις τα λεφτά σου και δεν είσαι και μέσα στην εγγύηση. Δεν θα παρέμβει το κράτος εδώ. Ας έπαιρνες XBOX και ας διάβαζες κριτικές πριν το αγοράσεις. Έγκειται στον πελάτη να επιλέξει ποιό μαγαζί θα εμπιστευτεί. Όταν πάνε στη Citibank και αγοράζουν ένα προϊόν μέσα στους όρους του οποίου είναι ότι μπορεί και να χάσουν τα λεφτά τους τότε σαφέστατα φταίει ο "επενδυτής". Διαφορετικά ας τα πήγαιναν σε ασφαλέστερες λύσεις με χαμηλότερες αποδόσεις. Το ίδιο συνέβει και με το χρηματιστήριο που ο κάθε μπουρτζόβλαχος έπαιρνε blue chips και τα έβαλε στον κώλο του εν τέλει. Νόμιζαν ότι τα λεφτά είναι σανό που έδιναν στα μουλάρια τους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες