Απολύσεις, στάσεις πληρωμών, μειώσεις μισθών.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
elorant

Δημοσίευση από elorant » 03 Ιουν 2010 01:43

Η Citibank αν δεν γνωρίζεις καταδικάστηκε από ελληνικό δικαστήριο να επιστρέψει τα χρήματα όσων είχαν επενδύσει σε προϊόντα της Lehman Brothers που είχε προωθήσει σε πελάτες. Άρα το κράτος και ευθύνες έχει και τα δικαστήρια μπορούν να ελέγχουν την λειτουργία των τραπεζών. Δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα όσο τα παρουσιάζεις.

Κάτι ακόμα επειδή μιλάς για επενδύσεις σε εταιρίες που δεν ξέρεις τι κάνουν. Οι επενδυτικές τράπεζες όπως η Lehman δεν πουλάνε τα προϊόντα τους απευθείας σε ιδιώτες γιατί δεν έχουν παραρτήματα λιανικής. Πουλάνε τα προϊόντα τους σε τράπεζες και οι τράπεζες μετά από αυτά παράγουν άλλα προϊόντα τα οποία τα προωθούν στους πελάτες τους. Όταν λοιπόν εσύ πας στην τράπεζα κι αγοράζεις ένα ομόλογο δεν μπορείς να ανιχνεύσεις όλη την πορεία του προϊόντος. Είναι πρακτικά ανέφικτο για κάποιον ιδιώτη. Εκτός κι αν γνωρίζεις κάποιον μαγικό τρόπο οπότε θα ήθελα πολύ να τον ακούσω. Προϊόντα όπου στους όρους να αναφέρεται πως μπορείς να χάσεις τα λεφτά σου, τα λεγόμενα υψηλού ρίσκου, είναι πολύ λίγα στα χαρτοφυλάκια των τραπεζών. Κι αυτό γιατί καμία τράπεζα δεν θέλει δυσαρεστημένους επενδυτές.

Εν κατακλείδι νομίζω πως έχεις μπερδέψει την ελεύθερη αγορά με την ασυδοσία.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Ιουν 2010 01:54

Τι σχέση έχει η καταδίκη στο δικαστήριο με τον προληπτικό παρεμβατισμό; Αν εξαπάτησε να καταδικαστεί. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί τον κρατικό παρεμβατισμό στην ελεύθερη οικονομία. Δικαιολόγησα εγώ καμία παρανομία; Εγώ απλά δικαιολόγησα ότι το κράτος δεν έχει δικαίωμα να ρυθμίζει τιμές, να περιορίζει άδειες λειτουργίας, να δημιουργεί συντεχνίες, να διατηρεί μονοπώλια (πχ ασφάλιση) κ.ο.κ. Είναι δυνατόν πχ να υπάρχουν κλειστά επαγγέλματα όπως τα ταξί; Όποιος θέλει να δίνει εξετάσεις και να γίνεται ταξιτζής. Κάποια στιγμή θα μπουκώσει ο τομέας και θα καταλάβουν ότι δεν είναι επικερδές. Τώρα όμως αρμέγουν τη γίδα και γουστάρουν και συνδικαλίζονται και κάνουν και απεργίες.

Τώρα οκ, η Lehman Brothers δεν πουλούσε λιανικής αλλά χονδρικής. Το ίδιο πράγμα ισχύει. Αν είσαι σε θέση να αγοράσεις ομόλογο, είσαι σε θέση να γνωρίζεις και τι είναι αυτό το ομόλογο. Αν η τράπεζα δεν σου δίνει επαρκείς πληροφορίες, πας αλλού όπου και θα σου δώσουν. Διαφορετικά δεν αγοράζεις ομόλογο. Δεν είναι υποχρεωτικό.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

elorant

Δημοσίευση από elorant » 03 Ιουν 2010 02:22

Αυτά είναι αρλούμπες. Σε ρώτησα αν έχεις κάποιον συγκεκριμένο τρόπο να προτείνεις που να μπορεί κάποιος να καταλαβαίνει αν ένα ομόλογο είναι φόλα και μου το 'ριξες στις σοφιστίες. Επομένως η συζήτηση είναι ανώφελη.

Την καλησπέρα μου.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Ιουν 2010 02:49

Το θέμα είναι να καταλάβεις πότε ένα ομόλογο είναι φόλα ή να καταλάβεις ότι η αγορά ομολόγου ενέχει ρίσκο; Πόση ποσότητα αρλούμπας περιέχει αυτό που λέω; Πέρα από αυτό, αν κάνεις στατιστική έρευνα σε αυτούς εν Ελλάδι που προς το παρόν έχασαν τα λεφτά τους μέσω Citibank (και που θα τα πάρουν πίσω κατά 80% τελικά) θα διαπιστώσεις ότι το 99% είναι άνθρωποι καθημερινοί που δεν είχαν τι να κάνουν τις οικονομίες τους. Όσοι ξέρουν να "παίζουν" με τέτοια χαρτιά, ήταν πολύ δύσκολο να πάθουν την πλάκα τους. Επομένως, όταν ξέρεις, παίζεις. Όταν δεν ξέρεις και θέλεις να παίξεις, αναλαμβάνεις το ρίσκο, κρατάς την αναπνοή σου και βουτάς. Υποχρεωτικό δεν είναι όπως ξανάπα.

elorant

Δημοσίευση από elorant » 03 Ιουν 2010 04:43

Έχεις παρεξηγήσει ορισμένα πράγματα. Δεν είναι παιχνίδι όλα αυτά, είναι μια επένδυση για κάποιους ανθρώπους που ανησυχούν για τα χρήματα τους και θέλουν μια αξιοπρεπή απόδοση. Όπου αξιοπρεπής σημαίνει πως αν βάλεις τα λεφτά σου σε έναν απλό λογαριασμό καταθέσεων με τον πληθωρισμό να είναι υπερδιπλάσιος των επιτοκίων ουσιαστικά τα χρήματα χάνουν την αξία τους. Δεν είναι τζόγος όπως είναι το χρηματιστήριο ή η αγορά παραγώγων ή τα repos. Προφανώς λοιπόν το ζήτημα είναι να καταλάβεις πότε είναι φόλα ένα προϊόν. Κι αν δεν υπάρχει κρατικός έλεγχος δεν μπορεί ένας ιδιώτης να κρίνει μόνος του. Κρατική παρέμβαση σημαίνει να ελέγχονται πέντε-δέκα οικονομικά μεγέθη των πιστωτικών ιδρυμάτων. Αν είχε ελεγχθεί ας πούμε η κεφαλαιοποίηση της ΑΣΠΙΣ δεν θα είχε σκάσει κανόνι. Μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα. Επειδή το κράτος συντηρεί συντεχνίες άντε να τα αφήσουμε όλα ελεύθερα να ασυδοτεί ο καθένας όποτε γουστάρει. Παν μέτρον άριστον.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Ιουν 2010 12:29

Το παιχνίδι το είπα σχηματικά. Και φυσικά είναι επένδυση. Αλλά επένδυση με σιγουριά κατάθεσης δεν υπάρχει. Γι αυτό και έχει υψηλότερη απόδοση, επειδή έχει περισσότερο ρίσκο από μια κατάθεση (γιατί και οι καταθέσεις έχουν ένα ελάχιστο ρίσκο και ελπίζω να μην το διαπιστώσουμε σύντομα). Οι επενδύσεις δεν είναι για όλους, είναι για εκείνους που ασχολούνται με επενδύσεις. Αν κάποιος σε όλη του τη ζωή κόλλαγε γραμματόσημα στα ΕΛΤΑ, δεν γίνεται ξαφνικά στα 70 του να γίνει επενδυτής.

Αν πχ αφήσουμε ελεύθερα τα ταξί εγώ πιστεύω ότι η αγορά θα αυτορυθμιστεί, όπως έχει γίνει με τόσα και τόσα επαγγέλματα. Όπως είπα, η ελεύθερη οικονομία και η δημοκρατία δεν έχουν αδιέξοδα.

elorant

Δημοσίευση από elorant » 03 Ιουν 2010 14:53

Και μετά απορείς γιατί σου λέω πως λες αρλούμπες. Έχεις μια ελιτίστικη άποψη η οποία συνοψίζεται στη λογική πως αφού έμπλεξαν καλά να πάθουν και θα πεις οτιδήποτε για να δικαιολογήσεις αυτή την άποψη. Ε δεν είναι τα πράγματα όπως νομίζεις, τι να κάνουμε τώρα. Οι επενδύσεις δεν είναι για τους λίγους που ξέρουν, είναι για οποιονδήποτε θέλει να πάρει μια αξιοπρεπή απόδοση για τα χρήματα του.

Τώρα τα ταξί δεν έχω καταλάβει που κολλάνε. Πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο. Απελευθέρωση της αγοράς των ταξί δεν σημαίνει πως το κράτος δεν θα ελέγχει πέντε-δέκα πράγματα, όπως για παράδειγμα να έχει δίπλωμα οδήγησης ο οδηγός. Το παραμύθι της αυτορρύθμισης χρεοκόπησε μαζί με τη χρεοκοπία των τραπεζών. Οι αγορές δεν αυτορυθμίζονται, αν τις αφήσεις ανεξέλεγκτες τείνουν στην ασυδοσία. Αυτό είναι ένα κοινά αποδεκτό πλέον γεγονός. Αν δεν θες να το παραδεχτείς δικαίωμα σου, μπορείς να συνεχίσεις να λες τις σοφιστίες σου.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Ιουν 2010 15:02

Εντάξει, είναι ελιτίστικη άποψη το ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Τότε θα υιοθετήσω την "ανθρωπιστική άποψη" ότι ο καθένας είναι ανεύθυνος και χρειάζεται το κράτος σαν μεγάλο αδερφό. Στην ασυδοσία τείνουν οι αγορές που έχουν απαίδευτους και αμόρφωτους πολίτες.

Απελευθέρωση της αγοράς των ταξί σημαίνει απλά ότι ο καθένας θα μπορεί να γίνει ταξιτζής παίρνοντας την άδεια από το κράτος και όχι από έναν άλλο ιδιώτη πληρώνοντας 200.000 ευρώ. Και το κράτος μπορεί να ορίσει εξετάσεις και όποια προϋπόθεση θέλει.

Το να λες ότι λέω σοφιστείες είναι τιμή μου γιατί οι σοφιστές ήταν από τα σημαντικότερα φιλοσοφικά κινήματα της αρχαιότητας.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 04 Ιουν 2010 02:46

Το ότι η απελευθέρωση της αγοράς ταξί σίγουρα θα συμπαρασύρει προς τα κάτω την τιμή
της αυτό σίγουρο και λογικό αλλά δεν σημαίνει μία πλήρως ελεύθερη αγορά μπορεί να
αυτορυθμιστεί αν γινόταν αυτό δεν θα είχαμε κρίση τώρα, η έννοια της ελεύθερης αγοράς
συνδέεται άμεσα με την έννοια του τέλειου ανταγωνισμού για να λειτουργήσει σωστά

αγορά με τέλειο ανταγωνισμό είναι αυτή του ελεύθερου λογισμικού παραθέτω το παρακάτω
απόσπασμα από wikipedia

free software works along lines that approximate perfect competition. Anyone is free to
enter and leave the market at no cost. All code is freely accessible and modifiable, and
individuals are free to behave independently. Free software may be bought or sold at
whatever price that the market may allow.

Αποτυχία αγοράς μπορούν να προκαλέσει το μονοπώλιο, ολιγοπώλιο, καρτέλ, η ασύμμετρη
πληροφόρηση κ.α. εξαρτάται από τον αν έχει externalities κ.α. Όλα ειναι σχετικά αναλογα
με τον μιλάμε σε μικροοικονομικό η μακροοικονομικό επίπεδο.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2010 10:33

Παιδιά, επειδή κάτι γράφτηκε στη Wikipedia, δεν σημαίνει ότι είναι και απόφθεγμα Σοφίας... Αντίθετα, μπορώ κι εγώ να γράψω κάτι εκεί, από τη γκλάβα μου, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται!
Εξηγούμαι λοιπόν για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ:
billiaswhs έγραψε:...Free software may be bought or sold at whatever price that the market may allow....
Επειδή έχω δηλώσει Φυσικός, και δεν κατέχω τις βαθύτατες Οικονομολογικές σκέψεις του συγκεκριμένου συντάκτη (της Wikipedia), μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, πώς συμβαδίζει η έννοια/όρος Free software με τις άλλες δύο (bought και sold);
cdhyper έγραψε:...απαίδευτους και αμόρφωτους πολίτες....
Ποιός θα τους παιδεύσει και θα τους μορφώσει; Ένα Κράτος που κινδυνεύει ανά πάσα στιγμή να γίνει παρεμβατικό, ή κάποιος/-οι ιδιώτης, που θα τους παιδεύσει/μορφώσει, όπως αυτός γουστάρει και με το -χοντρό- αζημίωτο;
Είναι δικαίωμά σου αναφαίρετο να υπερασπίζεσαι την Ελεύθερη Οικονομία, όπως και άλλων να υπερασπίζονται τον Σοσιαλισμό. Όμως -άποψή μου πάντα- κι οι δύο όροι/έννοιες βρίσκονται ακόμα στον κόσμο του Πλάτωνα, και δεν εφαρμόστηκαν ποτέ! Πολύ δε φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστούν και ποτέ!
Βλέπεις, στο compilation :D της κάθε ιδέας, γίνεται η πρώτη στραβή.
Στο δε execution :hammer: :D είναι που χάνουμε τη μπάλα.
Επειδή δήλωσα -και δηλώνω- άσχετος, καλέ μου φίλε cdhyper, μπορείς να μου πεις ένα κράτος, όπου 'δουλεύει' η Ελεύθερη Οικονομία;

Θα το έλεγα δε προς όλους... Οι φραστικές επιθεσούλες δεν βγάζουν πουθενά. Θέλω να πιστεύω ότι ο καθένας μας έχει κάποια σοβαρά επιχειρήματα, για να στηρίξει την άποψή του, όπως επίσης και ανοιχτό πνεύμα για ν'ακούσει την άποψη του άλλου.
Ας ακολουθήσουμε τη φιλοσοφία κάποιων Μυστικών Υπηρεσιών, που λένε: "Έχουμε να μάθουμε πολλά, ακόμα κι από την τερατωδέστερη βλακεία όλων των εποχών! Αρκεί να τη δεχτούμε με ψυχραιμία, και ν'ακούσουμε με υπομονή τι έχει να μας διδάξει!" :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 04 Ιουν 2010 13:27

DGeorge έγραψε:Παιδιά, επειδή κάτι γράφτηκε στη Wikipedia, δεν σημαίνει ότι είναι και απόφθεγμα Σοφίας... Αντίθετα, μπορώ κι εγώ να γράψω κάτι εκεί, από τη γκλάβα μου, με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται!
Εξηγούμαι λοιπόν για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ:
billiaswhs έγραψε:...Free software may be bought or sold at whatever price that the market may allow....
Επειδή έχω δηλώσει Φυσικός, και δεν κατέχω τις βαθύτατες Οικονομολογικές σκέψεις του συγκεκριμένου συντάκτη (της Wikipedia), μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, πώς συμβαδίζει η έννοια/όρος Free software με τις άλλες δύο (bought και sold);
Αυτό που λες για την wikipedia ισχύει αλλά ξαναλέμε και πάλι
Free software ΔΕΝ σημαίνει τσάμπα software. Σημαίνει (με απλά λόγια) ελεύθερη πρόσβαση/τροποποίηση στον κώδικα του προγράμματος.
Οπως χαρακτηριστικά αναφέρεται Free as free speach not free beer. :wink:
Για να το καταλάβεις καλύτερα.
Αν αυτή τη στιγμή διασκευάσεις ένα τραγούδι της Βίσση θα πρέπει να πληρώσεις πνευματικά δικαιώματα. Αν διασκευάσεις την Ιτιά ή το Τζιβαέρι δεν θα πληρώσεις φράγκο επειδή πολύ απλά για αυτά τα τραγούδια δεν υπάρχει ιδιοκτήτης. Ανήκυν στην Ελληνική παράδοση. Γενικώς και αορίστως.

Και για το θέμα: η αυτορυθμιζόμενη αγορά είναι μία πολύ ωραία μαρξιστοαναρχική ιδέα η οποία έχει αποτύχει παταγωδώς από την εξαφάνιση των δεινοσαύρων και ύστερα.
Ειδικά για πολίτες σαν τους Ελληνες, με πιο πρόσφατο παράδειγμα την ασύδοτη αύξηση των τιμών με την "ευκαιρία" του περάσματος από δραχμή σε ευρώ.
Μια άνευ προηγουμένου καταστρατήγηση κάθε διάθεσης αυτορύθμισης της αγοράς, κοινωνικής αλληλεγγύης, ακόμα και κοινής λογικής.
Και φυσικά όταν πάς την σαλάτα από τα 2 κατοστάρικα στα 2 χιλιάρικα ο μόνος "τρόπος" για να ξαναγυρίσεις στα 2 κατοστάρικα είναι να πεινάσεις κι όχι να αυτορυθμιστείς.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2010 14:02

Φίλε μου Αποστόλη πολύ καλή σου μέρα :D :D
Είχα τελείως άλλη εντύπωση γιά τα FREE (Open Source) Software, όπως π.χ. LINUX, OFFICE κλπ.
Νόμιζα, επειδή ίσως ίσχυε στα περισσότερα, ότι ίσχυε και σε όλα τα ΤΣΑΜΠΑ! ...Επικίνδυνη Γενίκευση θα μου πεις!!! :D :D
Εγώ θα σου πω: :oops: :oops: :oops: :oops: Έχεις δίκιο!!

Όσο για το Θέμα μας:
Apostolis_38 έγραψε:....ο μόνος "τρόπος" για να ξαναγυρίσεις στα 2 κατοστάρικα είναι να πεινάσεις κι όχι να αυτορυθμιστείς.
και το να πεινάσεις, ένα είδος αυτορύθμισης είναι :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Ιουν 2010 16:10

χάνουμε και το δέντρο..
που είναι ότι χάνονται πολλές θέσεις εργασίας, και όσες παραμένουν έχουν την τάση να γυρίζουν σε δικαιώματα και μισθοδοσία πολλά χρόνια πίσω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 04 Ιουν 2010 16:28

cordis έγραψε:έχουν την τάση να γυρίζουν σε δικαιώματα και μισθοδοσία πολλά χρόνια πίσω.
Πολύ σωστή επισήμανση.
Δυστυχώς.

Εργατικά δικαιώματα τα οποία αποκτήθηκαν με αίμα κυριολεκτικά χάνονται ή θα χαθούν στο βωμό του "να ξεπεράσουμε το σκόπελο".
Ηδη εδώ και λίγα χρόνια το 8άωρο για τους μισθωτούς υφίσταται μόνο στις αναγγελίες πρόσληψης.
Τουλάχιστον στην Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2010 16:52

cordis έγραψε:χάνουμε και το δέντρο..
που είναι ότι χάνονται πολλές θέσεις εργασίας, και όσες παραμένουν έχουν την τάση να γυρίζουν σε δικαιώματα και μισθοδοσία πολλά χρόνια πίσω.
Apostolis_38 έγραψε:Πολύ σωστή επισήμανση.
Δυστυχώς.
Εργατικά δικαιώματα τα οποία αποκτήθηκαν με αίμα κυριολεκτικά χάνονται ή θα χαθούν στο βωμό του "να ξεπεράσουμε το σκόπελο".
Ηδη εδώ και λίγα χρόνια το 8άωρο για τους μισθωτούς υφίσταται μόνο στις αναγγελίες πρόσληψης.
Τουλάχιστον στην Αθήνα.
Κύριοι, καλοί μου φίλοι, μπορεί να μιλάμε για τον τόπο μας, γιατί αυτό μας "καίει"... Όμως αν δεν κάνω λάθος, και διορθώστε με παρακαλώ, το φαινόμενο είναι τουλάχιστον Πανευρωπαϊκό, αν όχι Παγκόσμιο.
Από πολλούς, που ακούω τριγύρω μου, περαστικούς και μη, ακούγεται η φράση: "Πλησιάζει ο 3ος;" Νοιώθω τον Τρόμο διάχυτο καθώς το λένε αυτό το πράγμα... Προσπαθώ δε να τους καθησυχάσω λέγοντάς τους: "Μπααα!!! Δεν είναι τόσο εύκολος όσο οι προηγούμενοι Δύο! Τώρα υπάρχουν τα όπλα Μαζικής Καταστροφής! Είναι πολλά και τα έχουν και πολλοί! Πράγμα που σημαίνει απλά: "Φοβόμαστε όλοι όλους!!"
Απλώς πιστεύω, ότι θα χυθεί ξανά πολύ αίμα στους δρόμους, μέχρι να ισορροπήσουν οι νέες καταστάσεις.
Αφεντικό μίλησες/έγραψες για καταστάσεις 50 χρόνων πίσω. Απ'όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, δεν ήταν και πολύ άσχημες... σε σύγκριση με καταστάσεις 80 χρόνων πίσω.
Γνώρισα π.χ. "Δωρεάν Παιδεία", που οι γονείς μου δεν την γνώρισαν. Όπως μου διηγιόταν ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου, ήταν τα ίδια - και χειρότερα σκ@@@@ και την πλήρωνες κιόλας!!
Το "Σύστημα" γενικότερα δείχνει να 'κολλάει' και να πηγαίνει προς 'Restart'. Δεν ξέρω πώς θα γίνει αυτό!!
Όμως δυστυχώς δεν έχω να πω προς το παρόν και κάτι περισσότερο.. Sorry :oops: :oops:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες