Απολύσεις, στάσεις πληρωμών, μειώσεις μισθών.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιουν 2010 16:51

Στην σημερινή κοινωνία υπάρχουν 2 μοντέλα ανθρώπων (όσο ρατσιστικό και αν ακούγετε). Είναι οι ηγέτες και οι υπήκοοι.

Αν κοιτάξετε την παγκόσμια ιστορία θα δείτε ότι οι υπήκοοι δούλευαν για κάποια τετραγωνικά μέτρα όπου μέσα ζούσαν οι ηγέτες. Παραδείγματα εκατοντάδες:

Τούρκικη αυτοκρατορία: μία τεράστια αυτοκρατορία όπου οι υπήκοοι δούλευαν για τα λίγα τετραγωνικά του Τοπκαπί.
Βυζαντινή αυτοκρατορία: όλοι δούλευαν για τα παλάτια του εκάστοτε αυτοκράτορα
Τσαρική, Κομουνιστική και σημερινή Ρωσσία: όλοι δούλευαν και δουλεύουν για τα λίγα τετραγωνικά του Κρεμλίνου.
Ελλάδα πριν την μεταπολίτευση: όλοι δούλευαν για τα ανάκτορα του Τατοΐου.

και πολλά άλλα παραδείγματα..

Κάποιες εποχές όλα πήγαιναν καλά σε αυτές τις χώρες. Η συνταγή χάλασε όταν κάποιοι υπήκοοι θέλησαν να γίνουν ηγέτες. Στην δική μας περίπτωση, όταν κάποιοι πέταξαν τα ζιβάγκο και φόρεσαν κοστούμια.
Όταν ανάξια άτομα δημιουργούν επιχειρήσεις που δεν μπορούν να υποστηρίξουν στα δύσκολα φυσικό είναι να χάσουν την μπάλα και να έχουμε την πλήρη κατάρρευση της επιχείρησης με όλα τα επακόλουθα.

Ο υπάλληλος είναι πάντα υπάλληλος. Σπάνια κάποιος υπάλληλος θα τα δίνει όλα για το καλό της επιχείρησης. Ο καλός επιχειρηματίας το βλέπει αυτό και ανταμείβει ανάλογα. Αν ανταμείβει τους κόλακες και τους ρουφιάνους της αυλής το έχει χάσει το παιχνίδι και αργά ή γρήγορα θα χάσει και το μαγαζί του. (Βλέπε Βρούτο)

Ένας επιχειρηματίας παίρνει το ρίσκο του δημιουργώντας μια επιχείρηση (αλήθεια πόσοι επιχειρηματίες είναι φυλακή ή αυτοκτονούν σε σχέση με τους υπαλλήλους?) την δημιουργεί για να έχει αυτός και η οικογένειά του μία καλύτερη ζωή. Αυτή η καλύτερη ζωή θα έρθει όταν η επιχείρηση πάει καλά και είναι όλοι στο καράβι. Μερικοί θα δώσουν ένα κοκαλάκι στους υπαλλήλους τους αλλά σίγουρα το μεγάλο μερίδιο θα το κρατήσουν αυτοί και πολύ καλά θα κάνουν.

Σε μία δύσκολη κατάσταση ο υπάλληλος θα λακίσει ή θα κάνει κατάληψη επειδή δεν θα παίρνει τα δεδουλευμένα του. Και αυτός πολύ καλά κάνει γιατί πρέπει να ζήσει την οικογένειά του και δεν θα περιμένει πότε θα επανακάμψει ο εργοδότης του για να πάει γάλα στο παιδί του.

Ο υπάλληλος όμως έχει να χάσει μόνο την δουλειά του και την δυνατότητα να ψάξει για άλλη δίχως να έχει αφήσει υποχρεώσεις πίσω του. Ο εργοδότης όμως έχει να αντιμετωπίσει τα πάντα: Ταμεία, εφορίες, προμηθευτές, εργαζόμενους κλπ κλπ

Αν είναι ηγέτης θα τα καταφέρει.. αν δεν είναι ηγέτης όμως είτε θα πάει φυλακή είτε θα πηδήσει από την Ακρόπολη. Ποιοι φτάνουν όμως σε αυτό το σημείο? Σίγουρα όχι αυτοί που είναι γεννημένοι ηγέτες. Ένας ηγέτης πάντα βλέπει πότε η κατάσταση γύρω του αλλάζει και ενεργεί ανάλογα. Οι μεγάλοι ηγέτες δεν χρειάζεται να κλέψουν το κράτος για να επιζήσουν... το ίδιο το κράτος τους δίνει την δυνατότητα να είναι πιο προνομιούχοι από τους άλλους για να κρατούν τις ισορροπίες μέσα στην κοινωνία αλλιώς στο πρώτο δις που θα δημιουργούσαν θα τα ξεπουλούσαν όλα και θα κάνανε διακοπές όπου έχει καλοκαίρι. Αν γνωρίζετε κάποιον πλούσιο που κάνει φιλανθρωπίες ρωτήστε τον γιατί κάνει αυτές τις φιλανθρωπίες. Θα εκπλαγείτε από την απάντηση που θα πάρετε.

Το κακό με τους ανθρώπους (δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο αυτό) είναι ότι θέλουν να γλείψουν μέλι που δεν έχουν στο δάκτυλό τους. Άσχετοι με το αντικείμενο ανοίγουν επιχειρήσεις γιατί είδαν ότι ο απέναντι πάει καλά και οικονομάει. Γιατί να μην οικονομήσω και εγώ? άσχετο αν δεν ξέρω την τύφλα μου για το αντικείμενο με το οποίο πρόκειται να ασχοληθώ. Καλύτερα παραδείγματα είναι οι επιχειρήσεις του χώρου μας.... και η κουτσή Μαρία πουλάει υπηρεσίες Ιντερνετ..

Λυπάμαι κουτσή Μαρία, έπαιξες και έχασες.. μπορείς όμως να δουλέψεις σε κάποια πραγματική εταιρεία του χώρου σερβίροντας καφέ στους ηγέτες..

Ίσως σε κάποιους ακούγονται όλα αυτά ρατσιστικά και φασιστικά... δυστυχώς όμως έτσι είναι η πραγματικότητα και θα γίνει ακόμα πιο σκληρή.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Ιουν 2010 17:35

+1 @ fafos

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 05 Ιουν 2010 17:44

@ fafos το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συμφωνήσω

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 05 Ιουν 2010 17:53

+1000 @dimsis και επίσης +1000 @fafos:
fafos έγραψε:Το κακό με τους ανθρώπους (δεν είναι μόνο Ελληνικό φαινόμενο αυτό) είναι ότι θέλουν να γλείψουν μέλι που δεν έχουν στο δάκτυλό τους. Άσχετοι με το αντικείμενο ανοίγουν επιχειρήσεις γιατί είδαν ότι ο απέναντι πάει καλά και οικονομάει. Γιατί να μην οικονομήσω και εγώ? άσχετο αν δεν ξέρω την τύφλα μου για το αντικείμενο με το οποίο πρόκειται να ασχοληθώ. Καλύτερα παραδείγματα είναι οι επιχειρήσεις του χώρου μας.... και η κουτσή Μαρία πουλάει υπηρεσίες Ιντερνετ..
Και να επισημάνω το εξής: Κανείς δεν δουλεύει για να μην βγάλει χρήματα. Με αυτά εξασφαλίζει το βιοποριστικό του, είτε είναι επιχειρηματίας ή εργαζόμενος. Όταν όμως στήνονται επιχειρήσεις χωρίς πλάνο και οργάνωση, τότε μοιραία θα καταλήξουν να κλείσουν ή να είναι ζημιογόνες στην πιο καλή περίπτωση. Είναι μια αλυσίδα που συμμετέχουμε όλοι μας. Ο καθένας με το μερίδιο που του αναλογεί. Ας βρούμε όμως και μια λύση, γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.... Τα έργα να βλέπουμε πως οργανώνονται όταν δεν υπάρχει ανάλυση...
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 05 Ιουν 2010 23:26

Ο υπάλληλος είναι πάντα υπάλληλος. Σπάνια κάποιος υπάλληλος θα τα δίνει όλα για το καλό της επιχείρησης.
εννοείται και γιατί όχι άλλωστε? αφού ήδη πληρώνεται λιγότερο απόσο αξίζει η εργασία του ώστε ο επιχειρηματίας να αποκομίζει κέρδος..
τι, θα έπρεπε να κάνουμε και κωλοτούμπες κιόλας?
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Ιουν 2010 23:49

gdimi έγραψε:
Ο υπάλληλος είναι πάντα υπάλληλος. Σπάνια κάποιος υπάλληλος θα τα δίνει όλα για το καλό της επιχείρησης.
εννοείται και γιατί όχι άλλωστε? αφού ήδη πληρώνεται λιγότερο απόσο αξίζει η εργασία του ώστε ο επιχειρηματίας να αποκομίζει κέρδος..
Αυτοι που εκαναν κατι περισσοτερο απο αυτα που εσυ θεωρεις σωστο να κανεις, ειναι αυτοι που στις δυσκολες στιγμες οπως αυτες που ζουμε, εχουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να κρατησουν τη δουλεια τους.
Τα μυαλα σου ειχα μεχρι το 1993. Τοτε αποφασισα πως αντι να τα βαζω με τα οποια αφεντικα μου, καλυτερα να γινω αφεντικο του εαυτου μου. Υπαλληλους ποτε δεν ειχα και δεν θα εχω. Αλλα απο το να σιχτιριζω καταστασεις προτιμω να εχω την μοιρα στα χερια μου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιουν 2010 23:54

gdimi έγραψε:
an pisteueis oti se ekmetaleuetai o ergodoths sou kai aksizeis kati parapano, pairneis ta kouvadakia sou kai se allh paralia h anoigeis esy mia epixeirhsh kai moirazesai ta kerdh sou me tous ypallhlous..

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 06 Ιουν 2010 02:49

κάτι σχετικό με το φόρους στο εισόδημα από το OECD

Η Ελλάδα έχει από του υψηλότερους φόρους εισοδήματος σε οικογένειες
με παιδιά

Taxing Wages: Country note for Greece

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιουν 2010 11:00

+1000 @fafos
Ο Ηγέτης που αναφέρεις είναι ο σωστός Ταγματάρχης που αναφέρω κι εγώ. Θέλει μάλλον "χάρισμα" η Ηγεσία.
Μπορεί ως 'υπαλληλάκος' ν'αμείβομαι λιγότερο απ'όσο παράγω, όμως:
1) Στα δύσκολα θα δείξω ψηλά, στη διοίκηση
2) Στα δύσκολα θα ζητηθούν ευθύνες από ψηλά
Παρ'όλα αυτά προσπαθώ, με τις 'πατέντες' μου, ν'ανεβάσω την παραγωγικότητά μου, κι ας αμείβομαι χαμηλά.
Η δουλειά μου, αισθάνομαι ότι είναι ο πραγματικός Εργοδότης μου!
Από τις 'πατέντες' μου αποκτώ γνώσεις/εκπαίδευση που δεν μου την παρέχει κανείς, εκτός από την ίδια τη δουλειά μου.
Κι οι πατέντες μου αυτές με καθιστούν όλο και πιο ΔΥΣαντικατάστατο από τη θέση μου. Η ίδια μου η δουλειά με καθιστά όλο και πιο Απαραίτητο. Κι αυτή είναι -στις εποχές αυτές- η αληθινή αμοιβή, όπως έγραψε κι ο fafos: Διατηρώ τη δουλειά μου! Ο πραγματικός εργοδότης μου -η ίδια η δουλειά μου- δεν χρεωκοπεί!
Επειδή είναι και πολύ πιο δίκαιος εργοδότης από οποιονδήποτε άνθρωπο-εργοδότη, η δουλειά μου με αμείβει επιπλέον του μισθού μου, με γνώσεις, εμπειρίες, πείρα, πράγματα χρησιμότατα και για την καθημερινή ζωή μου. Αυτά κι αν είναι bonus :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιουν 2010 15:59

fafos έγραψε:
gdimi έγραψε:
an pisteueis oti se ekmetaleuetai o ergodoths sou kai aksizeis kati parapano, pairneis ta kouvadakia sou kai se allh paralia h anoigeis esy mia epixeirhsh kai moirazesai ta kerdh sou me tous ypallhlous..
και ισόποσα φυσικά! (έσοδα - έξοδα) / 3 [εάν έχεις 2 υπαλλήλους] κι όσους μήνες έχεις χασούρα θα τους ζητάς να σε πληρώσουν εκείνοι. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Ιουν 2010 16:27

cordis έγραψε:
και ισόποσα φυσικά! (έσοδα - έξοδα) / 3 [εάν έχεις 2 υπαλλήλους] κι όσους μήνες έχεις χασούρα θα τους ζητάς να σε πληρώσουν εκείνοι. :)

Htan h epomenh apanthsh mou :lol:

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 07 Ιουν 2010 03:25

fafos έγραψε:Αν γνωρίζετε κάποιον πλούσιο που κάνει φιλανθρωπίες ρωτήστε τον γιατί κάνει αυτές τις φιλανθρωπίες. Θα εκπλαγείτε από την απάντηση που θα πάρετε.
Για γράψε την απάντηση γιατί μου κίνησες το ενδιαφέρον και δεν έχω πρόχειρο κανέναν πλούσιο φιλάνθρωπο! :lol:

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 07 Ιουν 2010 03:53

burNMind έγραψε:
fafos έγραψε:Αν γνωρίζετε κάποιον πλούσιο που κάνει φιλανθρωπίες ρωτήστε τον γιατί κάνει αυτές τις φιλανθρωπίες. Θα εκπλαγείτε από την απάντηση που θα πάρετε.
Για γράψε την απάντηση γιατί μου κίνησες το ενδιαφέρον και δεν έχω πρόχειρο κανέναν πλούσιο φιλάνθρωπο! :lol:
Τ-Ε-Ρ-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Σ-Τ-Ι-Ε-Σ Φ-Ο-Ρ-Ο-Α-Π-Α-Λ-Λ-Α-Γ-Ε-Σ
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιουν 2010 04:18

telas έγραψε:
Τ-Ε-Ρ-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Α-Σ-Τ-Ι-Ε-Σ Φ-Ο-Ρ-Ο-Α-Π-Α-Λ-Λ-Α-Γ-Ε-Σ
eisai polyyyyy makrya... as poume ena pradeigma... Noths Sfakianakhs... den fantazesai posa dinei kathe xrono se filanthrolies.... ela omos pou panta tis dinei anonyma kai xoris parastatika.. apo pou foroapalasetai autos? o Le Pa ta idia... h gynaika tou Kokalh ta idia... kai xiliades alla paradeigmata..

burNMind... h apanthsh einai mesa sto username sou... opoios exei sxesh me thn Interlingua, na paei na vrei ton idryth ths kai na ton rothsei giati oi plousioi kanoun filanthropies.. autos eixe dosei thn apanthsh kai se mena prin polla xronia... thn apanthsh prepei na sthn dosei plousios pou kanei filanthropies...
ego exo alla plouth kai oxi ylika pou periseuoun gia na ta xariso kai na dino apanthseis..

gdimi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gdimi » 07 Ιουν 2010 11:28

fafos έγραψε:
gdimi έγραψε:
σίγουρα, μόνο που η οποιαδήποτε εταιρία πληρώνει λιγότερα τους υπαλλήλους της για να αποκομίζει έσοδα από την εργασία τους, άρα η λύση δεν είναι να πάω σε άλλη παραλία, όλες σκουπίδια έχουν, άλλες περισσότερα και πιο βρωμερά, άλλες λιγότερα και πιο ..εύοσμα
μα καλά ούτε άνταμ σμιθ δεν έχεις διαβάσει?

όσο για να ανοίξω επιχείρηση στην οποία να μοιράζομαι τα κέρδη, μάλλον αναφέρεσαι σε κάποιου είδους συνεταιρισμό, αν και η νομοθεσία δεν προβλέπει κανένα τέτοιο σχήμα εκτός και μιλάμε για ..αναρχικές κολλεκτίβες οι οποίες δεν υπόκεινται σε κανενός είδους κρατική νομοθεσία χαχα
"We will create a civilization of the Mind in Cyberspace. May it be more humane and fair than the world your governments have made before."

hybridwebs.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες