Απολύσεις, στάσεις πληρωμών, μειώσεις μισθών.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιουν 2010 16:32

apsuh0s έγραψε:
Εσύ είσαι πολιτικός επιστήμων - φιλόσοφος?
oxi.. eimai pateras kai ksero ti prosferei auto pou kanei h Bardinogiannh... sou euxomai na mhn xreiasteis pote thn vohtheia ths...

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 07 Ιουν 2010 16:48

fafos έγραψε:Opos ta les, o Latshs gia paradeigma paranomhse kapou gia na feiaksei oti efeiakse...
Νομίζω πως και το κοινωφελές ίδρυμα του Ι.Λάτση έχει φιλανθρωπικό έργο..

Πατέρας εγώ δεν είναι fafo. Ωστόσο η ανάγκη δεν οδηγεί στο απυρόβλητο. Για να σου απαντήσω και στην ερώτηση σου, όχι δεν είμαι λογιστής.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιουν 2010 17:06

apsuh0s έγραψε:
Νομίζω πως και το κοινωφελές ίδρυμα του Ι.Λάτση έχει φιλανθρωπικό έργο..

Πατέρας εγώ δεν είναι fafo. Ωστόσο η ανάγκη δεν οδηγεί στο απυρόβλητο. Για να σου απαντήσω και στην ερώτηση σου, όχι δεν είμαι λογιστής.
me to peri Liatsh apantao ston Apostolh.. ksero poly kala ti exei o Liatshs..

Efoson den eisai logisths prepei na sou po oti kai oi dorees exoun orio.. orio pou einai mhdamino mprosta se auta pou dhlonei o Bardinogiannhs kai o kathe Bardinogiannhs...

kai gia na sou apanthso oso apla mporo gia to ergo pou epiteloun idrymata san ths bardinogiannh (pou den mporei na feiaksei to kratos giati prepei na dinei ta xrhmata MOU ston athlhtismo gia na kanoun oti ekanan xthes)...

an prin 20-25 xronia yphrxe ena idryma san ths Bardinogianni ego shmera isos hmoun me 3 paidia kai oxi me 2.. pio apla den mporo...

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 07 Ιουν 2010 20:18

fafos έγραψε:me to peri Liatsh apantao ston Apostolh..
:D :D :D
Εχουμε μπλέξει τα μπούτια μας εδω μέσα
Ευτυχώς που κάνουμε κουβέντα κι όχι τίποτα άλλο... :roll:
Τοίχο τοίχο θα είμασταν όλοι

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 07 Ιουν 2010 20:39

Δεν κατάλαβες το συλλογισμό μου.

Αναφέρεσαι σε Λάτσηδες και τους παρουσιάζεις κλέφτες.
Αφήνεις στη συνέχεια ένα πέπλο μυστηρίου για το τι ξέρεις επί προσωπικού όσον αφορά την εν λόγω οικογένεια.

Όταν εγώ αναφέρομαι στην ΜΒ αρπάζεσαι ρωτώντας με αν είμαι λογιστής της και εγκωμιάζεις το φιλανθρωπικό της έργο. Ε, το λοιπόν και ο Λάτσης έχει φιλανθρωπική προσφορά. Το γεγονός αυτό τον αφήνει στο απυρόβλητο όσον αφορά τις ματσακονιές που τυχόν έχει κάνει για να φτάσει σε σημείο να έχει τέτοιο portofolio ανθρωπιστικής προσφοράς; Η απάντηση είναι όχι. Συμπερασματικά λοιπόν, η ΜΒ καλά κάνει και προσφέρει. Ο Λάτσης καλά κάνει κι αυτός με τη σειρά του. Το ερώτημα είναι πως καταφέρανε να φτάσουν σε αυτό το σημείο ώστε να δημιουργούν ιδρύματα τα οποία επιτελούν το έργο στο οποίο αναφέρεσαι. Πως καταφέρανε να χτίσουν την υστεροφημία τους;

To προσωπικό σου δράμα σαφώς το αντιλαμβάνομαι, ωστόσο δεν μπορώ να το νιώσω διότι δεν είμαι ακόμα πατέρας. Το θέμα που έθιξα όμως, δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που μου λες.

Επίσης στο συλλογισμό σου δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν τα όρια στις δωρεές και μου το αναφέρεις.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 07 Ιουν 2010 20:42

Οι δωρέες είναι γι αλογιστικούς λόγους. Αντί να τα δώσουν εφορία τα δίνουν αλλού.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Ιουν 2010 20:50

apsuh0s έγραψε:Δεν κατάλαβες το συλλογισμό μου.

Αναφέρεσαι σε Λάτσηδες και τους παρουσιάζεις κλέφτες.
Αφήνεις στη συνέχεια ένα πέπλο μυστηρίου για το τι ξέρεις επί προσωπικού όσον αφορά την εν λόγω οικογένεια.

Όταν εγώ αναφέρομαι στην ΜΒ αρπάζεσαι ρωτώντας με αν είμαι λογιστής της και εγκωμιάζεις το φιλανθρωπικό της έργο. Ε, το λοιπόν και ο Λάτσης έχει φιλανθρωπική προσφορά. Το γεγονός αυτό τον αφήνει στο απυρόβλητο όσον αφορά τις ματσακονιές που τυχόν έχει κάνει για να φτάσει σε σημείο να έχει τέτοιο portofolio ανθρωπιστικής προσφοράς; Η απάντηση είναι όχι. Συμπερασματικά λοιπόν, η ΜΒ καλά κάνει και προσφέρει. Ο Λάτσης καλά κάνει κι αυτός με τη σειρά του. Το ερώτημα είναι πως καταφέρανε να φτάσουν σε αυτό το σημείο ώστε να δημιουργούν ιδρύματα τα οποία επιτελούν το έργο στο οποίο αναφέρεσαι. Πως καταφέρανε να χτίσουν την υστεροφημία τους;

To προσωπικό σου δράμα σαφώς το αντιλαμβάνομαι, ωστόσο δεν μπορώ να το νιώσω διότι δεν είμαι ακόμα πατέρας. Το θέμα που έθιξα όμως, δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που μου λες.

Επίσης στο συλλογισμό σου δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν τα όρια στις δωρεές και μου το αναφέρεις.
opos eipe kai o Apostolhs, mperdepsame ta mpoutia mas.. :lol: den anafero ton Latsh os klefth.. rotao ton Apostolh an o Latshs egine oti egine me kapoia paranomia...

ta oria exoun na kanoun me tis foroapalages.. to kratos exei thesei kapoio orio pou dexetai os dorea...

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 07 Ιουν 2010 20:55

Μάλλον εγώ τα μπέρδεψα λοιπόν..

Ξέρω με τι έχουν να κάνουν τα όρια.. Δεν κατάλαβα γιατί μου το αναφέρεις.
Τέλοσπάντων.

PS. Ρητορικές ερωτήσεις κάνεις στον Αποστόλη fafo.. :)

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 07 Ιουν 2010 23:25

παρακολουθώ την συζήτηση και θέλω να ρωτήσω, μονο εγώ αισθάνομαι προσβεβλημένος να περιμένουμε από την Βαρδινογιάννη ή τον Λάτση ή τον οποιοδήποτε να φτιάξει αυτά που θα έπρεπε να έχει φτιάξει το ίδιο το κράτος?

Και μία παρατήρηση, δεν νομίζω ότι η Βαρδινογιάννη βάζει και τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη να θυμίσω ότι πρίν 3ετίας είχε διοργανωθεί μαραθώνιος αγάπης και είχανε μαζευτέι καμιά 12αριά εκατομύρια ευρώ απο τον απλό κόσμο, τα οποία προφανώς ακόμα τοκίζονται γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί το νοσοκομείο για το οποίο προορίζονταν/

Φυσικά στην Ελλάδα είμαστε και εάν παρακολουθεί κάποιος Mega Θα νομίζει ότι η Ελλάδα γυρίζει γύρω γυρω απο το μέγαρο μουσικής και τις αγαθοεργίες της Βαρδινογιάννη, Αν είσαστε φανατικοί του Αντέννα΄η ύπαρξη της Ελλάδας έχει σαν επίκεντρο τον Μίνωα Κυριακού και τα τσικλητήρια.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 08 Ιουν 2010 00:15

Υπάρχει και η φράση

There's no such thing as a free lunch

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 08 Ιουν 2010 09:31

intelcore2 έγραψε:μονο εγώ αισθάνομαι προσβεβλημένος να περιμένουμε από την Βαρδινογιάννη ή τον Λάτση ή τον οποιοδήποτε να φτιάξει αυτά που θα έπρεπε να έχει φτιάξει το ίδιο το κράτος?
Το τελευταίο κράτος που έφτιαχνε αυτά που φτιάχνουν οι Βαρδινολάτσηδες κατέληξε να προμηθεύει με αρτίστριες τα μπαράκια μας.

Με "δημοκρατικούς" όρους είναι συζητήσιμο αυτό που αναφέρεις.
Ηθικά και πρακτικά όμως είναι σωστό. Μέχρι και ο γιος του μεγάλου είπε κάτι για χειτώνες.
Και η Αθηναϊκή δημοκρατία που όλοι θαυμάζουμε (ή "θαυμάζουμε) το είχε προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα και έπαιρνε τις δωρεές νταηλίκι. Απλώς τότε γινόντουσαν χορηγοί σε θεατρικές παραστάσεις αντί για παιδικά χαμόγελα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2010 15:32

Με βασικό μισθό το 1981 10.000 δραχμές κάποιοι χρηματίζονταν
από την ΚΥΠ με έως 200.000 δραχμές τον μήνα !!!!!!!

Το έγγραφο της ΚΥΠ
http://file.wikileaks.org/file/kyp-payr ... t-1982.pdf

Οι βασικοί μισθοί το 1980
http://www.gsee.gr/userfiles/file/EGSSE/egsse1981.pdf

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ (ισως και σημερα?)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Ιουν 2010 22:37

fiskilis έγραψε:...............ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ (ισως και σημερα?)
Κάνεις πολύ καλά που το επισημαίνεις!
Η διαφορά(?) μας έγκειται στο ότι, εφόσον αφορά στην Πολιτεία, είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟ..... ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ δεν είναι σίγουρα!!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

JimM

Δημοσίευση από JimM » 09 Ιουν 2010 15:28

Η πραγματικότητα είναι πραγματικότητα, αν έχεις όμως όραμα/όνειρα μπορείς να την αλλάξεις. Κάπως έτσι κάποιοι δημιουργήσαν τον καπιταλισμό...

Θέλω να πώ πως κάτι που φαντάζει μακρινό ίσως να μην είναι τόσο μακρινό αν δουλέψουν think tanks πάνω σε αυτό.

Ο πολύς ρεαλισμός σκοτώνει την φαντασία και χωρίς φαντασία δεν δημιουργείς...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης