Δελτίο παροχής υπηρεσιών και ΟΓΑ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
statapo

Δημοσίευση από statapo » 02 Ιουν 2010 13:45

Έχω μια ιδιαίτερη περίπτωση, και πήρα 3 διαφορετικές απαντήσεις από 3 λογιστές, γιαυτό και ρωτάω εδώ:
Μέχρι πριν 3 χρόνια ζούσα στην Γερμανία και είχα μια εταιρία παραγωγής ειδικευμένου λογισμικού.
Εδώ και 3 χρόνια είμαι κάτοικος Ελλάδας και ασφαλισμένος στον ΟΓΑ σαν αγρότης.

Τώρα πρέπει να κάνω κάποιες δουλειές για παλιούς μου πελάτες στην Γερμανία, που θα συνεχιστούν για τουλάχιστον 2 χρόνια και θα είναι αρκετά προσοδοφόρες.
Να ιδρύσω πάλι εταιρία στην Γερμανία δεν γίνεται, γιατί δεν έχω πια διεύθυνση εκεί.

Τι κάνω λοιπόν;
Μπορώ να παραμείνω στον ΟΓΑ, ή είμαι υποχρεομένος να πάω στο ΤΕΒΕ;
Ποια είναι η λύση με το μικρότερο κόστος από άποψη φορολόγησης και συνδρομών;

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 02 Ιουν 2010 14:25

tha elega to kalitero tha htan na evriskes enan na sou ta timologouse kai na eperne fpa kai foro....

meta mia atomiki epixirisi einai h alli lisi opou tha anagastis na plironeis to teve kathe trimino.

To oti eisai asfalismenos ston oga den nomizo oti leei kati giati timologia den mporeis na kopseis opote... ena apo ta parapano nomizo einai h lisi sou.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
Zozzy
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zozzy » 02 Ιουν 2010 14:46

Μέχρι πριν λίγους μήνες ίσχυε ότι αν είχες επιχείρηση με έδρα σε οικισμό με λιγότερο από 2000 κατοίκους μπορούσε να έχει ασφάλεια ΟΓΑ (συμφέρει), αλλά άλλαξε αυτό και τώρα πρέπει να έχεις ασφάλεια Ο.Α.Ε.Ε. (είναι το ΤΕΒΕ και το ταμείο εμπόρων που ενώθηκαν).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης