Γενικές Προτάσεις για Αγορά - Σύνθεση Υπολογιστή

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Γενικές Προτάσεις για Αγορά - Σύνθεση Υπολογιστή

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Ιουν 2010 13:02

Καλημέρα!! Ωραία μέρα σήμερα :D :D
Έβγαλα χθες από κάποια 'εξυπηρέτηση' ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό σε Ευρουδάκια (300), κι είμαι μέσ'στην τρελλή χαρά :lol: :lol:
Αντί λοιπόν να τα επενδύσω σε οποιδήποτε άλλο επισφαλές προϊόν (τραπεζικό, ασφαλιστικό, κλπ) λέω:
"Δεν τα σκοτώνω σε PC :question: " "Γιατί δηλαδή; Ο γείτονας είναι καλύτερος, που πήρε έκείνον τον UPX-JORJE-TURBO, με διπλά καρμπυρατέρ, τσάντες αλουμινίου, αερόφρενα-δισκόφρενα-χειρόφρενα, και γκλαμουριά γεμάτο;" "Όχι βέβαια!! Εγώ θα του μπω στο μάτι!! Θα πάρω ένα PC, που θα παίζει όποιο παιχνίδι, σκέφτεται -ακόμα- να βγάλει η Microsoft. Θα μου κάνει δουλειά 3D Γραφικών με τα Προγράμματα της δουλειάς. Θα παίζει τραγούδια MP3 την ώρα που δουλεύω! Στα διαλείμματα θα μου παίζει τα videάκια μου. Που και που θα βλέπω Live και κανένα ματσάκι (ποδόσφαιρο, κλπ)"
"Φυσικά -εννοείται- ότι θα του φορτώσω κάποια Office πλατφόρμα και μιά Βάση Δεδομένων προχώ! :wink: " "Τώρα... Αν θα κόβει καφέ, κι αν θα ψήνει και τοστ το αφήνω στο μεσοπρόθεσμο μέλλον για την αναβάθμισή του!!"
Πηγαίνω λοιπόν πλήρης πνεύματος αισιοδοξίας, κι ηθικού ακμαιοτάτου, στο κομπιουτεράδικο της περιοχής για κανένα προσπέκτους, κανένα κατάλογο, γενικά για να πάρω μια γεύση από τιμές και δυνατότητες συστημάτων κι εξαρτημάτων.
Επειδή έχω ξεχάσει όμως το κουτάκι με τις τρινιτρίνες και τα υπογλώσσια στο σπίτι, μου έρχεται κάτι σε έμφραγμα, σε εγκεφαλικό.... Κάτι σε γενικό ταράκουλο!
"Τι έκανε λέειειειειει;" "Με 300Ε παίρνω μόνο ένα αξιοπρεπέστατο κουτί με ένα -επίσης αξιοπρεπέστατο- τροφοδοτικό;" Και νά'την η Κατάθλιψη στον ορίζοντα να μου γνέφει όλη ομορφιά και χάρη :( :(
Ο Καιάδας πέρασε από το μυαλό μου, αλλά είναι στα πλαίσα της μυθολογίας. Για χορό του Ζαλόγγου δεν με παίρνει, καθώς χρειάζεται κι η ανάλογη ενδυμασία... Οπότε τι κάνω;
Να λοιπόν μερικές μικρές προτάσεις σχετικές με αγορά ή/και σύνθεση υπολογιστή (PC):
1) Καθόμαστε κάτω και γράφουμε ένα - προς ένα τί ακριβώς ζητάμε από το Σύστημα (PC), ή/και τα εξαρτήματά του!. Αν είναι εύκολο, καλό θα ήταν να τα αριθμήσουμε αυτά που ζητάμε, και να τα βάλουμε και σε προτεραιότητες (ιεράρχηση).
2) Μαζεύουμε τιμοκαταλόγους συστημάτων/εξαρτημάτων από μαγαζιά ή από το Internet.
3) Βλέπουμε σε τι ισορροπία είμαστε: Κόστος αυτών που ζητάμε - Χρήματα που διαθέτουμε.
4) Αν ισορροπούμε άνετα ~ οριακά έχει καλώς. Διαφορετικά:
5α) Αν 'είμαστε μείον', αρχίζουμε να 'κόβουμε' απαιτήσεις. Σ'αυτό θα βοηθήσει πολύ η ιεράρχηση (προτεραιότητες) του (1).
Αρχίζουμε να 'κόβουμε' λοιπόν δυνατότητες, από τις πιο χαμηλές σε ιεραρχία ανάγκης-ύπαρξης ανεβαίνοντας προς τις υψηλότερες.

Ή επίσης:
5β) Μπορούμε να ξεκινήσουμε από την όποια-βασικότερη λειτουργία/δυνατότητα θέλουμε να έχει το σύστημα/εξάρτημά μας.
6) Αν τα χρήματά μας, μας επιτρέπουν την αγορά του, κοιτάζουμε -αν έχουμε 'ρέστα'- τι μπορούμε να πάρουμε περισσότερο με τα 'ρέστα' αυτά!

Τέλος:
7) Μαζεύουμε τα δεδομένα μας από τα (5)-και μετά, και τα γράφουμε στο Freestuff, στην Ενότητα PC Hardware μαζί με τον καημό και τον πόνο μας! :cry: :cry: Από κεί και πέρα σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να μας απαντήσει :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες