Όταν Το Μετρό Ζωγραφίζει......

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Ιουν 2010 13:32

Πολύ Καλημέρα σε όλους και όλες :D :D
Θα φανώ από αρκετά ως πολύ δηκτικός εδώ, γι'αυτό ο αγαπητότατος Boss κι οι φίλτατοι Mods, ανα πάσα στιγμή μπορούν -εννοείται- να πράξουν τα αυτονόητα :lol: :lol:
Μάθαμε λοιπόν επ'ευκαιρία των πρόσφατων Οικονομικών καταστάσεων, ότι ο Δημόσιος Τομέας είναι ο Μεγάλος Ασθενής!
Ωστόσο, πάντα αναρωτιόμουν: Ο Ιδιωτικός Τομέας είναι Μικρότερος Ασθενής; Είναι Λίγο Ασθενής; ...Τι είναι; Διότι κάθε άλλο παρά υγιής είναι!
Αν αναφερθώ στην ψιλικατζού, απέναντι απ'το σπίτι μου, κινδυνεύω από χαρακτηρισμούς ότι παίρνω πολύ μικρή Εταιρεία ως παράδειγμα. (Υπ'όψιν παρ'όλα αυτά η Ψιλικατζού ΑΕ δουλεύει πολύ πιο προγραμματισμένα και σωστά από την ΜΠΑΧΑΛΟ ΑΕ (Εταιρεία Λειτουργείας) Εταιρειάρα στην οποία αναφέρομαι.)
Προ αρκετού καιρού λοιπόν (1-2 μήνες), η Γραμμή 2 του Μετρό μας τραβάει μια καθυστερησάρα, που ήταν όλη δική μας!!! Τότε λοιπόν οι πελάτες (ή/και εργοδότες αν θέλετε) επιβάτες μείναμε πλήρως ανενημέρωτοι, ακόμα και για βασικά πραγματάκια, όπως π.χ.:
"Υπάρχει κάποιο μικρό Πρόβλημα ανάμεσα στο Σταθμό Κολοπετινίτσα και στο Σταθμό Λιλιπούπολη!" Τίποτα!!! Πλήρης - Νεκρική Σιγή!!!
Σήμερα όμως το επισόδειο επανελήφθη... (Επανάληψις μήτηρ μαθήσεως!!! μας έλεγαν οι δάσκαλοί μας :D :D )
Ξανά η Γραμμή 2, ξανά καθυστερησάρα. Όμως τώρα είχαμε πρόοδο :hammer: :o : Αφού αρχίσαμε να ψιλοβράζουμε στο ζουμί μας, έγινε ανακοίνωση: "Στη Γραμμή 2 υπάρχει καθυστέρηση!!" :kaloe: :kaloe:
Αδέλφια, ένοιωσα/είδα το Φως :idea: :idea: να κατεβαίνει από τον Ουρανό και να με γεμίζει Σοφία!!! Μου είχε λυθεί το Κοσμοϊστορικό-Υπαρξιακό ερώτημά μου: "Έχει άραγε το Μετρό καθυστέρηση και δεν ξεκινάει, ή έχω εγώ διανοητική καθυστέρηση και δεν καταλαβαίνω ότι πάει κανονικά, και μάλιστα ταχύτατα;!!!"
Τώρα που ήμουν πλήρης πληροφοριών και δεδομένων, περί του τι συνέβαινε, δεν μπορούσα φυσικά να ζητήσω και περισσότερα! Θα γινόμουν τουλάχιστον Άπληστος και Πλεονέκτης!! :lol: :lol:
Φυσικά δε και οι Αρμόδιοι της ΜΠΑΧΑΛΟ ΑΕ (Εταιρεία Λειτουργείας), θεώρησαν και περιττό: Μετά από τόσο διεξοδική ανάλυση και ενημέρωση επί των συμβάντων, να προχωρήσουν σε περισσότερα, όπως π.χ.:
"Υπάρχει κάποιο μικρό Πρόβλημα ανάμεσα στο Σταθμό Κολοπετινίτσα και στο Σταθμό Αττική!". Εδώ τόνισα τον σταθμό Αττική, καθώς όταν επιτέλους περάσαμε από αυτόν, η οσμή του "καμμένου" ήταν εντονότατη.
Ό,τι - μα Ό,τι κι αν συνέβαινε, έπρεπε να το ανακοινώσουν 'έστω και με τρόπο', ώστε να μην φαντάζονται οι επιβάτες τα χειρότερα, ενώ μπορεί (ίσως) να ήταν ένα απλό/βάρβαρο βραχυκύκλωμα.

Επίσης: Οι σχεδιαστές/μελετητές/εγκαταστάτες των μεγαφωνικών εγκαταστάσεων σε αρκετούς (αν όχι σε όλους τους) σταθμούς ήταν επιεικώς για τα πανηγύρια. Ακόμα και χωρίς θόρυβο από κάποιο συρμό που κινείται, μόνο από τη βοή του χώρου, οι όποιες ανακοινώσεις χάνονται στο Υπερπέραν. Δεν φαντάζομαι -πλέον ως Φυσικός- υπό ποιές συνθήκες έγινε η Παράδοση/Παραλαβή αυτών των μεγαφωνικών εγκαταστάσεων :o :question: :question: :think: :think:

Νομίζω, ότι Εταιρεία, στην Ελλάδα, του μεγέθους της ΜΠΑΧΑΛΟ ΑΕ (Εταιρεία Λειτουργείας) θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον οργανωμένη, με πρόβλεψη για διάφορες δυσλειτουργίες, με κάποιο 'πρόσωπο' απέναντι στους (πελάτες/εργοδότες) της.
Υποψιάζομαι -Ίσως- ότι θα βελτιωνόταν πάρα πολύ, αν ξεφύτρωνε από δίπλα και μια παρόμοια Εταιρεία ΥΠΟΓΕΙΟ ΜΠΑΧΑΛΟ ΑΕ (Εταιρεία Λειτουργείας), ώστε ο κόσμος να έχει τουλάχιστον μία εναλλακτική! Όμως αυτά είναι από άλλη συζήτηση.... :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 05 Ιουν 2010 10:25

Καλά τα λες, για την εταιρία λειτουργίας...
Όπως και για τον ασθενόντα επίσης, ιδιωτικό τομέα. Απλά η διαφορά στον ιδιωτικό, είναι ότι οι άνθρωποι νοιάζονται για τις δουλειές τους, έχουν άγχος για τις θέσεις τους και εν πάσει περιπτώσει, προσπαθούν! Εξαιρούνται ίσως οι εταιρείες ΣΔΙΤ (κοινώς, ΔΕΚΟ, εταιρείες λειτουργίας, κλπ), όπου το 90% των εργαζομένων έχουν μπει με "βισμα", και ο ένας φοβάται το βίσμα του αλλουνού, οπότε δεν πρόκειται να πάρει πόδι κανένας, οπότε και δεν νοιάζεται κανένας...

Όσο για την παράδοση/παραλαβή των ηχητικών εγκαταστάσεων, φαντάζομαι θα υπάρχουν αρκετοί λόγοι.
Πχ, πάω εγώ σαν Μηχανολόγος Μηχανικός, να υποβάλλω προσφορά για τον διαγωνισμό, κάνοντας πλήρη μελέτη σε συνεργασία με μηχανικούς ειδικευμένους στην ακουστική και με άρτιο εξοπλισμό για αυτή την περίσταση. Το πιο πιθανό, είναι να μην πάρω την δουλειά, αφού οι αποφασίζοντες θα πουν "τι μας λες τώρα, βάλε εκεί 2 ηχειάκια σε κάθε χώρο, και πολύ είναι"...
Χώρια του τι μίζα μπορεί να έπεσε, για να πάρει την δουλειά σε όλους τους σταθμούς κάποιος...λέμε τώρα...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιουν 2010 13:25

Αλήθςια... Το Μετρό, ο ΗΣΑΠ, κι η ΕΘΕΛ σε τι καθεστώς είναι; Είναι Ιδιωτικά, Δημόσια, ΔΕΚΟ; Τι είναι;
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες