θέλω γνώμες σχετικά με διπλωματική...

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mavmak

Δημοσίευση από mavmak » 04 Ιουν 2010 19:31

Καλησπέρα παιδιά, θέλω γνώμες σχετικά με διπλωματική...

Λοιπόν, έχω επικοινωνήσει με κάποιο καθηγητή σχετικά με διπλωματική εργασία, μου έχει προτίνει 1 θέμα που δεν με ξετρέλανε κιόλας αλλά μου είπε να του προτείνω και εγώ αν έχω σκεφτεί κάτι που να έχει σχέση με κάτι απο τα παρακάτω: κοινωνικά δίκτυα τρόποι χρήσης και uses & gratifications theory / Search Engine Marketing & Optimization.

Έχω σκεφτεί τα ορισμένα αλλά θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες-προτάσεις:

Λοιπόν επειδή μου είπε για κοινωνικά δίκτυα και σχετικά με το marketing θέματα σκέφτικα τα εξής πιθανά θέματα:

1. Να δημιουργήσω ένα crawler που θα παίρνει μέσω feed ή screen scraping τεχνικών κάποιο αριθμό posts από κοινωνικά δίκτυα και blogs (π.χ. Tweets από το tweeter, blogpost απο το Google Blog Search κ.λπ.) βάση μια ορισμένης λέξης αναζήτησης (εταιρία) και θα αναλύει γλωσσικά τα post αυτά ώστε να βρει λέξεις κλειδιά και να τα βάλει αναλόγος σε μια από τις τρεις κατηγορίες (θετικά post,αρνητικά post, άγνωστα post (π.χ.ειδήσεις)). Στο τέλος να παρουσιάζει μια στατιστική ανάλυση που να δείχνει την "εικόνα" της εταιρίας, δηλαδή πόσο δημοφιλής ή όχι είναι.

2. Το ίδιο με την 1 μόνο που αυτή την φορά δεν θα είναι μέσω μηχανής αναζήτησης αλλά θα είναι μια υπηρεσία όπου θα γράφεται η εταιρία και θα διατηρούνται τα post σε μια βάση δεδομένων, κάθε φορά που θα κάνει login ο υπάλληλος της εταιρίας για να δει την "εικόνα" της εταιρίας το σύστημα θα τραβάει κάποιο αριθμό post και θα ανανεώνει τα στατιστικά δεδομένα ή καλύτερα το σύστημα θα λειτουργεί με την μέθοδο τον τυχαίον περιπάτων δηλαδή σε τυχαίες χρονικές στιγμές θα τραβάει από μόνο του δεδομένα για κάποια εταιρία που έχει στην βάση του και θα ανανεώνει τα στατιστικά δεδομένα του.Επίσης θα μπορούσε να συνδιαστούν αυτά τα στοιχεία με τα στοιχεία που παρέχει η Αlexa για την σελίδα της εταιρίας ώστε να τα συσχετίσω με την επισκεψιμότητα της κ.λπ.

3. Να δημιουργήσω ένα crawler σαν τον προηγούμενο που αυτή την φορά θα αναζητά λέξεις κλειδιά ώστε να εντάξει τα post σε κατηγορίες ενδιαφέροντος (π.χ. μουσικό post, post σχετικό με αθλητικά γεγονότα, κ.λπ.) ώστε να μελετήσω στατιστικά με τι απασχολούνται κυρίως οι χρήστες των social networks.

Επίσης μου είπε για θέμα "η ανάλυση μιας αγοράς στο Διαδίκτυο και η δημιουργία ενός επιχειρηματικού σχεδίου για την υλοποίηση ενός καινοτομικού διαδικτυακού ιστότοπου ή υπηρεσίας" αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι τέτοιο.

Αν έχει κανείς καμιά πρόταση θα ήμουν υπόχρεος!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Ιουν 2010 02:08

Νομίζω τα 1, 2 και 3 είναι απο μόνα τους πολύ καλά θέματα και απαιτούν αρκετή δουλειά τόσο σε θεωρητικό επίπεδο όσο και στο πρακτικό κομμάτι τους. Μάλιστα, με ενδιαφέρουν κι όλας μιας και αφορούν τα δικά μου ενδιαφέροντα.

BTW, η έρευνα στα κοινωνικά δίκτυα είναι HOT αντικείμενο έρευνας τόσο στο παρελθόν όσο και τώρα. Επομένως, μία εργασία στα πλαίσια πτυχιακής εργασίας με ένα τέτοιο θέμα νομίζω είναι πολύ καλή όχι μόνο ώς θέμα ενασχόλησης αλλά και για μετέπειτα συνέχεια της έρευνας σε μεταπτυχιακό επίπεδο και ίσως και εκπόνησης διδακτωρικού.

Δεν ξέρω αν είσαι σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ, φαντάζομαι ότι είσαι μάλλον σε ΑΕΙ, αλλά τα θέματα είναι πολύ καλά και καλώς θα κάνεις να πάρεις κάποια από αυτά. Όλα είναι θέματα που χρησιμοποιούν μεθόδους ανάκτησης πληροφοριών με τεχνικές μηχανικής μάθησης (κλάδος της Τεχνητής Νοημοσύνης).

Επίσης, όλα αυτά τα θέματα που ανέφερες έχουν άμεση δυνατότητα για εμπορική εκμετάλλευση πχ στα πλαίσια μίας start-up. Επίσης, μιας και τα θέματα αυτά είναι αρκετά επιστημονικά όσον αφορά το θεωρητικό υπόβαθρο (ακόμα και το crawling που λες σε ένα από τα θέματα) είναι επαρκή και για να παράγεις ακόμα και κάποια επιστημονική δημοσίευση σε συνέδριο ή περιοδικό, κάτι που θα ήταν ισχυρό εργαλείο στο βιογραφικό σου. Αυτό ειδικά αν θέλεις να συνεχίσεις μεταπτυχιακές σπουδές σε ξένο πανεπιστήμιο, ειδικά στην Αμερική σου δίνει μεγάλο credit μια δημοσίευση σε προπτυχιακό επίπεδο!

mavmak

Δημοσίευση από mavmak » 05 Ιουν 2010 05:52

Ευχαριστώ για την άποψη σου, είμαι ΑΕΙ, στο Τμήμα Μηχανιχών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

Απλά προσπαθώ να βρω 1-2 ιδεές ακόμα ώστε να τις προτείνω στον καθηγητή και παίρνω απόψεις...

Επειδή ξέρω ότι απαιτεί αρκετή δουλειά το θέμα θέλω να ξεκινήσω να ασχολούμε αμέσως μετά το τέλος της εξεταστικής...

Ένα άλλο θέμα που σκέφτηκα χτες είναι το εξής:

4. Στα κοινωνικά δίκτυα οι χρήστες συνηθίζουν να βάζουν οι ίδιοι tags στο περιεχόμενο τους (youtube,delicious κλπ), να μελετήσω λοιπόν αλγόριθμους Collaborative filtering δηλαδή τους αλγόριθμους που προτείνουν στον χρήστη σχετικό περιεχόμενο με αυτό που ήδη βλέπει και να δημιουργήσω ένα υβριδικό σύστημα με την χρήση τέτοιων αλγορίθμων που να σχετίζεται με τα tags που δίνουν οι χρήστες ώστε να τους προτείνει παρεμφερές περιεχόμενο.

5. Να δημιουργήσω μια mashup εφαρμογή-μηχανή αναζήτης που βάσει μιας ορισμένης λέξης κλειδί και με την χρήση λεξικού συνώνυμων, να βρίσκει συνώνυμες λέξεις και να παρουσιάζει δεδομένα από διάφορα κοινωνικά δίκτυα (video από το youtube,φωτογραφίες από το flirk,tweets από το tweeter κ.λπ.). Η εφαρμογή να κάνει χρήση των API που προσφέρουν αυτές οι υπηρεσίες.

Είμαι ακόμα σε σκέψη και προσπαθώ να βρω ιδέες ώστε να προτείνω στον καθηγητή...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης