διαχείρηση Flash banner με php & Mysql

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 04 Ιουν 2010 19:57

Με ποιό τρόπο θα μπορούσαμε να εχουμε κάποια έτοιμα flash banners και αυτά να είναι καταχωρημένα σε μια βάση δεδομένων, οπου ενα php script τα καλεί και τα προβάλει στην ανάλογη σελίδα, με συγκεκριμένη ημερομηνία έναρξης και λήξης της προβολής.
Έχω παρατηρήσει επίσεις ότι σε κάποια sites συνήθως παίζουν intro, η αλλάζουν ανα κάποιο χρονικό διάστημα.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Ιουν 2010 00:14

Μπορεί να γίνει και το αντρίστοφο, τα ίδια τα flash banners να συμβουλεύονται ένα δυναμικά παραγόμενο XML file από κάποια δυναμική γλώσσα scripting και να εμφανίζουν περιεχόμενο ανάλογα με την ημερομηνία λήξης της προβολής κτλ. Από σχεδιαστικής άποψης και πολυπλοκότητας είναι πιο λειτουργικό αυτό... Για αυτό το λόγο έχει γίνει και integration της ActionScript με XML, για να παίζει δυναμικά το Flash με τη βοήθεια εξωτερικών προγραμμάτων...

Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 05 Ιουν 2010 01:58

Ισως δεν το έθεσα σωστά.
Εχουμε φτιάξει 3 διαφορετικά Flash Banners.
To ένα θέλουμε να εμφανίζεται στην σελίδα1 το δεύτερο πάλι στην σελίδα1 το τρίτο στην σελίδα3.
Το πρώτο banner θα παίζει απο 1/1/2010 μέχρι 31/01/2010.Το δεύτερο απο 15/01/2010 εώς 15/02/2010.
Στήν πρώτη σελίδα, ενώ εμφανίζεται το banner1 όταν πας σε άλλη σελίδα και ξαναγυρίσεις στην σελίδα1 θα παίξει το banner2.
Λές να παίξει με xml?
Lefteris Toumanidis websitepro

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Ιουν 2010 02:05

Ναι, ειδικά αν μπορείς να το κάνεις να παίξει με XML θα προσθέσεις "δυναμισμό" στο flash banner, με αποτέλεσμα να μην χρειάζεται να γράψεις και να συντηρείς περίπλοκο κώδικα σε ΡΗΡ ή κάτι άλλο. Με λίγα λόγια, ορίζοντας ένα κατάλληλο XML μπορείς να κάνεις process όλα τα attributes + records έτσι ώστε η Flash εφαρμογή να αποφασίσει έμμεσα μέσω του σκριπτ τι θα προβάλλει...

Νομίζω αυτή είναι πολύ καλή αρχή σχεδίασης για μια τέτοια εφαρμογή προβολής διαφημίσεων! Αλλιώς θα πρέπει να φτιάξεις τόσα flash banners όσα είναι και οι διαφημίσεις σου. Ενώ με την λύση που σου προτείνω θα έχεις ένα flash banner που θα δουλεύει για όλα... Στο ΧΜL αρχείο μπορείς να ορίζεις ότι θα φορτώνεις το banner από κάποιο πχ JPEG αρχείο, και αυτό θα γίνεται με τυχαίο τρόπο και δυναμικά μέσω του ΧΜL.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιουν 2010 02:40

nomizo m 3-4 pedia se ena table ths vashs kanei thn douleia tou.. an thelei views, clicks klp prosthetei kai ta analoga pedia sthn vash.. me to xml ton vlepo na mperdeuetai..

Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 05 Ιουν 2010 03:11

Νομίζω οτι ο fafos εχει δικιο και εγώ κάπως ετσι το ειχα σκεφθεί.Ισως γιατί δεν εχω εμπιστοσύνη στα xml.Θεωρώ οτι είναι προτιμότερο τα έχεις όλα σε μία βάση δεδομένων.
Fafos εκτός απο (banner_id, banner_name, banner_path, banner_start, banner_end) τι άλλα πεδία θα πρότεινες για να μπορώ να παίρνω views και clicks

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιουν 2010 03:37

Lefteris33 έγραψε:Νομίζω οτι ο fafos εχει δικιο και εγώ κάπως ετσι το ειχα σκεφθεί.Ισως γιατί δεν εχω εμπιστοσύνη στα xml.Θεωρώ οτι είναι προτιμότερο τα έχεις όλα σε μία βάση δεδομένων.
Fafos εκτός απο (banner_id, banner_name, banner_path, banner_start, banner_end) τι άλλα πεδία θα πρότεινες για να μπορώ να παίρνω views και clicks
baner_views, banner_clicks se int, kapoion titlo gia na ta ksexorizeis sthn epeksergasia tous, kapoio approve gia na mhn emfanizontai otan den ta theleis klp klp

Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 05 Ιουν 2010 03:42

Με τις διαστάσεις τι κάνουμε;
Χρειάζετε να τις έχω στήν βάση;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιουν 2010 03:47

an einai diaforetikes nai.. dioti prepei na tis pairnei o embed kodikas tou flash... epishs an xrhsimopoieis kai allou eidous banners (eikona, keimeno klp) prepei na exeis kai ena pedio me to eidos tou banner..

Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 05 Ιουν 2010 03:53

Πεδίο textarea για html banner;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 05 Ιουν 2010 04:04

Lefteris33 έγραψε:Πεδίο textarea για html banner;

an vazeis keimeno h kodika apo adsense tou google prepei na inai text to pedio

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 05 Ιουν 2010 10:31

Τα πεδία στη βάση που χρησιμοποιώ εγώ είναι:

'$code','$customer','$cust_id','$title','$ad_size','$file_name','$url','$ad_text','$ad_type','$active', '$reg_date','$start_date','$end_date','$time_period','$comments','$stat_clicks','$impretions','$limit_type','$limit_clicks','$limit_views','$ad_format'

Τις διαστάσεις τις κρατάω σε ξεχωριστό πίνακα.
Παραθέτω και ένα screenshot που τα λέει όλα οπότε είναι περιττό να επεξηγήσω.

Σχετικά με την λήξη της διαφήμισης (banner) είναι πολύ απλό. Σε κάθε σημείο της σελίδας που υπάρχουν διαφημίσεις υπάρχει ένα μικρό κομμάτι κώδικα που προβάλλει συγκεκριμένη ποσότητα διαφημίσεων (τη μιά κάτω ή δίπλα από την άλλη) συγκεκριμένων διαστάσεων. Κατα την προβολή ελέγχει τα views (και τα αυξάνει κατά ένα) τα clicks (αυτό αυξάνει κατά ένα μόνο αν πατηθεί) και την ημερομηνία. Ανάλογα με τις ρυθμίσεις της διαφήμισης αν κάποιο από αυτό ξεπεραστεί τότε γυρνάει το πεδίο active σε off. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλοι οι τύποι περιορισμού της διαρκειας μαζί και η διαφήμιση να λήξει με όποιο έρθει πρώτο.

Ελπίζω να σε βοήθησα.
Συνημμένα
banner.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Banavas την 05 Ιουν 2010 22:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 05 Ιουν 2010 20:05

WOW.Μάρκο άψογη δουλειά!
Γράψε μας ένα αναλυτικό βοήθημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”