Χρόνος αναμονής για αποτελέσματα στα SERPs;

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 07 Ιουν 2010 14:34

Γειά σας παιδιά,

Έχω στήσει ένα site με καλό SEO (πιστεύω). Το site τρέχει περίπου 2 μήνες ενώ τα SEF URLs λειτουργούν περίπου μια εβδομάδα. Είχα στείλει ένα sitemap με περίπου 800 pages στο Webmaster Tools (Google) και σήμερα είδα ότι τα περισσότερα γίναν indexed.

Ακόμα όμως δεν είδα αλλαγές στο Google. Το site δε βγαίνει ούτε στην 10η σελίδα σε κάποια Keywords ενώ σε άλλα είναι χαμηλά, 6η+. Πόσο καιρό χρειάζεται για να δω αποτελέσματα στα SERPS; Το site ανανεώνεται συνεχώς με νέα προϊόντα και άρθρα.

Ευχαριστώ.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 07 Ιουν 2010 16:44

Γειά σου,
Έχεις πάρει incoming links;Τι ανταγωνισμός υπάρχει στην κατηγορία σου;
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 07 Ιουν 2010 17:51

Έκανα καταχωρήσεις στους μεγαλύτερους καταλόγους ελληνικούς. Απο 'κει και πέρα έχω πάρει links απο διάφορες συζητήσεις σε φόρουμς. Αλλά απο sites μεγάλα όχι δεν έχω πάρει κάποιο.

Υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός αλλά όχι τόσο καλά sites σε SEO.

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 07 Ιουν 2010 21:15

Ούτε το δικό σου τότε είναι καλό σε seo, αν δεν έχεις καλά incoming links..
Μπορεί όντως να το έστησες καλά, να έχεις καθαρό κώδικα, αλλά χρειάζονται incoming links...

Πες μας και την ιστοσελίδα σου ώστε να σου πούμε γνώμες πάνω στο seo!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 08 Ιουν 2010 00:44

Bath For You.

Ποιός πιστεύεις είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να ελέγξω τα incoming links; Το webmaster tools ίσως;
1host έγραψε:Ούτε το δικό σου τότε είναι καλό σε seo, αν δεν έχεις καλά incoming links..
Μπορεί όντως να το έστησες καλά, να έχεις καθαρό κώδικα, αλλά χρειάζονται incoming links...

Πες μας και την ιστοσελίδα σου ώστε να σου πούμε γνώμες πάνω στο seo!

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 08 Ιουν 2010 05:19

Θα πρέπει να χτίσεις και δικά σου links ,απο άλλες σελίδες, πέρα από κάποια natural links που πιθανόν να έχεις..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 08 Ιουν 2010 10:02

Εννοείς απο άλλα sites που έχω φτιάξει ή μιλάς για internal links;
1host έγραψε:Θα πρέπει να χτίσεις και δικά σου links ,απο άλλες σελίδες, πέρα από κάποια natural links που πιθανόν να έχεις..

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 08 Ιουν 2010 13:30

Από sites που είτε έχεις φτιάξει είτε δεν είναι δικά σου..
Εικόνα

gmatrix
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gmatrix » 09 Ιουν 2010 14:19

Βρήκα μερικά θεματάκια.

1. Στην πρώτη σελίδα δεν έχεις h1. Στις υπόλοιπες σελίδες έχει φροντίσει το k2.
2. Όλες οι κατηγορίες προϊόντων και πολλές άλλες σελίδες έχουν το ίδιο description. Αυτό δεν είναι SEO.
3. Επίσης το μέγεθος της πρώτης σελίδας είναι 1741kb
4. Έχεις πρόβλημα με τα δικαιώματα στον server. Φαινεται γιατί το rokgzipper δεν μπορεί να συμπιέσει μερικά αρχεία. Δοκίμασε επίσης το jfinallizer είναι συμβατό με τα rocket themes.
5.Τα links στα forums δεν σου δίνουν Pagerank είναι όλα nofollow.

Να θυμάσε δικαιώματα:
φάκελοι->755
αρχεία->644

To site σου έχει 159 http requests. Με λίγη προσπάθεια(jfinallizer) θα γίνουν περίπου 130. Ακόμα και το μέγεθος της σελίδας πρέπει να ρίξεις. Ξεκίνα απο τις φωτογραφίες που πιάνουν 1506kb.

Πήγεναι στο webmasters tools και πες μου ποια είναι τα keyword που έχει αναγνωρίσει το Google για το site σου, εκτός απο τα άρθρα.

Άβαταρ μέλους
Mandingueiro

Δημοσίευση από Mandingueiro » 09 Ιουν 2010 23:22

1. Καλό! Δεν είχα προσέξει ότι βάζει h2 στο content. Σκέφτηκα να βάλω ένα <h1> πάνω απτις "Εταιρείες της εβδομάδας" που να λέει κάτι του στυλ "Στο Bath For You μπορείτε να βρείτε έπιπλα μπάνιου, είδη υγιεινής, νιπτήρες κλπκλπ" για να ανέβει και ψηλότερα η σημαντικότητα των keywords μου, επειδή το webmaster tools δε μου τα λέει καλά (βλέπε παρακάτω).

2. Αυτό είναι πρόβλημα όντως. Το site έχει περίπου 950+ σελίδες, γνωρίζεις κάποιο Plugin που να τις γράφει αυτόματα; Εγώ δεν βρήκα κάποιο και δεν είναι πρακτικό να τις γράψω όλες με το χέρι. Επίσης έχω ακούσει ότι τα meta keywords και desc δε θα τα λαμβάνει πολύ υπόψιν το Google, ισχύει;

3. Μιλάς για την αρχική υποθέτω. Γιατί λες να έχει τόσο μεγάλο μέγεθος; Οι εικόνες πάντως τρώνε καμια΄150kb σύνολο στην αρχική, και με το ζόρι (αυτές που έχω βάλει). Λογικά θα είναι βαρύ το template απο μόνο του....

4. Με ποιό τρόπο είδες ότι δε μπορεί να συμπιέσει τα αρχεία; Έβαλα πάντως το jFinalizer και φαίνεται να δουλεύει μια χαρά, εκτός απο ένα μήνυμα που μου βγάζει όταν είμαι logged in:
jFinalizer Error 401: asset file not found: components/com_acymailing/css/module_default.css
jFinalizer Error 401: asset file not found: components/com_acymailing/js/acymailing_module.js
Στο webmaster tools τα αποτελέσματα δεν είναι αυτά που περίμενα, ομολογώ. Αλλά απ'την άλλη βλέποντας το site απο την πλευρά του επισκέπτη νομίζεις ότι δεν φαίνεται τί είναι σημαντικό και τί όχι;

Εικόνα

Τί θα μου πρότεινες γενικά για τα keywords; Αυτό που κάνω είναι να προσπαθώ να προσθέτω άρθρα που δεν υπάρχουν στο net, με χρήσιμο υλικό, πάντα σχετικό με τον τομέα, καλογραμμένα (με τόνους χωρίς ορθρογραφικά) χωρισμένα με παραγράφους και να περιέχουν τα keywords στα οποία θέλω να βγαίνω ψηλά.

gmatrix έγραψε:Βρήκα μερικά θεματάκια.

1. Στην πρώτη σελίδα δεν έχεις h1. Στις υπόλοιπες σελίδες έχει φροντίσει το k2.
2. Όλες οι κατηγορίες προϊόντων και πολλές άλλες σελίδες έχουν το ίδιο description. Αυτό δεν είναι SEO.
3. Επίσης το μέγεθος της πρώτης σελίδας είναι 1741kb
4. Έχεις πρόβλημα με τα δικαιώματα στον server. Φαινεται γιατί το rokgzipper δεν μπορεί να συμπιέσει μερικά αρχεία. Δοκίμασε επίσης το jfinallizer είναι συμβατό με τα rocket themes.
5.Τα links στα forums δεν σου δίνουν Pagerank είναι όλα nofollow.

Να θυμάσε δικαιώματα:
φάκελοι->755
αρχεία->644

To site σου έχει 159 http requests. Με λίγη προσπάθεια(jfinallizer) θα γίνουν περίπου 130. Ακόμα και το μέγεθος της σελίδας πρέπει να ρίξεις. Ξεκίνα απο τις φωτογραφίες που πιάνουν 1506kb.

Πήγεναι στο webmasters tools και πες μου ποια είναι τα keyword που έχει αναγνωρίσει το Google για το site σου, εκτός απο τα άρθρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης