Καταναλωτική συνείδηση, θα έχουμε ποτέ;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2010 16:00

Ίσως αυτή η περίοδος να είναι η καλύτερη για να αποκτήσουμε κι εμείς καταναλωτική συνείδηση .
Να αγοράζουμε από τα πολυκαταστήματα με λίστα και όχι με το τι μας αρέσει στο μάτι.
Να μάθουμε να συγκρίνουμε τιμές και υπηρεσίες και να τιμωρούμε με αποχή όσους δεν έχουν καλές.
Να ξέρουμε πως να ξετρυπώνουμε τις ευκαιρίες από μικρομάγαζα που δεν έχουν τρόπο να προβληθούν.

Κ.ο.κ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Ιουν 2010 16:26

cordis +10
Είχα (συμπτωματικά?) σήμερα Πρωί-Πρωί παρόμοια συζήτηση με κυρία συνάδελφο. Μου έλεγε λοιπόν ότι είχε συνηθίσει να ψωνίζει από το x-Super Market, άσχετα αν υπήρχε λίγο πιο πέρα ένα άλλο μεγαλύτερο.
Στην άμεση ερώτησή μου: "Μα καλά... Τουλάχιστον έχεις κάνει μια βόλτα για σύγκριση τιμών, ποιότητας κλπ;" :question: :question: :think: :think: (Λέμε τώρα....)
Πήρα ένα τρισχαριτωμένο: "Όχι βέβαια! Έχω συνηθίσει κι έχω βολευτεί μ'αυτόν που ψωνίζω!" :o :o
Αφεντικό και φίλοι μου, τα Super Market της γειτονιάς μου τα 'παίζω', όπως αυτά 'παίζουν' εμένα και τα προϊόντα τους. Δεν έχω μετοχές σε κανέναν απ'αυτούς, οπότε θα πάρω πατάτες από τον Παπαδόπουλο, λεμόνια και ρύζι από τον Νικολάου και τα υπόλοιπα από την Υπεραλυσίδα 'Καδένα ΑΕ' όπου έχω και κουπόνι για να παίζω :lol: :lol:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Ιουν 2010 16:46

Υποτίθεται πως έχουμε και το παρατηρητήριο τιμών : http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... id=9072897 αλλά....

Μια ωραία online εφαρμογούλα τύπου skroutz, που θα ανανεωνόταν καθημερινά και θα είχε στοιχεία social network και με φόρμα επώνυμων καταγγελιών για τους άθλιους κερδοσκόπους δεν θα με χαλούσε καθόλου να υπήρχε.
Ανα περιοχή εννοείται αναζητήσεις ...
Είχα πετύχει κάποιες προσπάθειες ιδιωτών για τα super markets, αλλά κάτι πανελλαδικό και κρατικό (να πληρώνονται όσοι κάνουν data entry) πιστεύω θα μπορούσε να παίξει πολύ πιο δυνατά.
Γενικώς ΑΝ θέλανε/θέλαμε θα μπορούσαμε με την τεχνολογία να κάνουμε πολλά πράγματα και να λύσουμε πολλά προβλήματα .... Ιδέες υπάρχουν - χρήματα δεν υπάρχουν :)

Δεν μου παίρνει και εμένα ένα τηλέφωνο ο Γιώργος Παπανδρέου να του τις πω :)

elorant

Δημοσίευση από elorant » 08 Ιουν 2010 17:08

Υπάρχουν δύο εταιρίες στην Ελλάδα που παρακολουθούν σε εβδομαδιαία βάση τις τιμές όλων των προϊόντων, όπως και τις ποσότητες που πωλούνται, σε όλα τα super markets ανά την επικράτεια. Τα στοιχεία αυτά τα εκμεταλλεύονται για να κάνουν αναλύσεις ανά περιοχή και κατηγορία προϊόντος. Αυτή η ανάλυση ονομάζεται retail audit. Για ευνόητους λόγους οι συγκεκριμένες επιχειρήσεις δεν μπορούν να δώσουν αυτά τα στοιχεία στη δημοσιότητα.

Το να φτιαχτεί κάτι αντίστοιχο από το κράτος είναι εφικτό. Αυτό που χρειάζεται μια τέτοια εφαρμογή είναι ένα αρχείο από τους λιανέμπορους με τις τιμές ανά είδος ανά εβδομάδα και δυο-τρία άτομα να συντηρούν μια εφαρμογή. Δεν χρειάζεται να γίνονται ούτε στατιστικές αναλύσεις, ούτε παρακολούθηση πωληθέντων ποσοτήτων, ούτε καταγραφή νέων προϊόντων, ούτε καταγραφή προωθητικών ενεργειών και πολλά άλλα που κάνουν οι ιδιώτες. Μόνο η αλλαγή τιμής για να είναι και εύκολα διαχειρίσιμο όλο αυτό.

Λύσεις υπάρχουν. Πολιτικές δεν υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 08 Ιουν 2010 17:14

Το φθηνό είναι σχετικό.. δεν έχουν περάσει 3 χρόνια από τότε που πήγαμε οικογενειακώς στο νοσοκομείο από σαλάμι φθηνοσουπερ μαρκετ.

Προσωπικά έχω εφαρμόσει τα παρακάτω:

1. δεν έχω κινητό τηλέφωνο (κέρδος πάνω από 50 ευρώ τον μήνα γιατί είμαι "γαλιάντρα" όταν αρχίζω να μιλάω)

2. Όλες οι συσκευές μου είναι οικολογικές-σκρουτζοειδείς (έχω υπολογίσει κέρδος πάνω από 2000 ευρώ τον χρόνο)

3. Έχουμε μία πιστωτική κάρτα στο σπίτι κλειδωμένη σε ειδικό ντουλάπι με 2 κλειδιά για 2 κλειδαριές.. 1 για μένα και 1 για την γυναίκα... χρειάζονται και τα 2 κλειδιά για να ανοίξει το ντουλάπι..

4. Το σπίτι μου είναι σχεδόν άδειο από μπιχλιμπίδια παντός είδους..

5. Έχω κολλητούς που ψωνίζουν χονδρική κάποια προϊόντα και ψωνίζουν και για μένα 1 φορά τον μήνα (μερικά προϊόντα μου έρχονται στο 50% της κανονικής τιμής)

6. Δεν έχω αυτοκίνητο!! Το έκανα δώρο σε ένα ανιψιό μου!

7. Έχω θαυμάσια βεράντα με θέα την Ακρόπολη οπότε έχω περιορίσει τις εξόδους στα ταβερνάκια και κλαμπάκια..

8. Οργανώνω τις διακοπές μου με προϋπολογισμό και της τελευταίας δεκάρας χωρίς να παρεκλίνω.

9. και τέλος... πιάνω τα δολώματα μόνος μου (κέρδος πάνω από 300 ευρώ τον μήνα) :lol:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2010 17:57

elorant έγραψε:Υπάρχουν δύο εταιρίες στην Ελλάδα που παρακολουθούν σε εβδομαδιαία βάση τις τιμές όλων των προϊόντων, όπως και τις ποσότητες που πωλούνται, σε όλα τα super markets ανά την επικράτεια. Τα στοιχεία αυτά τα εκμεταλλεύονται για να κάνουν αναλύσεις ανά περιοχή και κατηγορία προϊόντος. Αυτή η ανάλυση ονομάζεται retail audit. Για ευνόητους λόγους οι συγκεκριμένες επιχειρήσεις δεν μπορούν να δώσουν αυτά τα στοιχεία στη δημοσιότητα.
αυτη την δουλια την κανει η nielsen hellas ειχα δουλεψει εκει 4 χρονια και εκανα διανομη αυτο το προιον σε πελατες που το αγοραζαν και αυτοι ηταν ολες οι αλυσιδες sm και ολοι οι εισαγωγεις προιοντων για να βλεπουν τον ανταγωνισμο

Άβαταρ μέλους
nikosdimos

Δημοσίευση από nikosdimos » 08 Ιουν 2010 18:02

dimsis έγραψε:Μια ωραία online εφαρμογούλα τύπου skroutz, που θα ανανεωνόταν καθημερινά και θα είχε στοιχεία social network και με φόρμα επώνυμων καταγγελιών για τους άθλιους κερδοσκόπους δεν θα με χαλούσε καθόλου να υπήρχε.
Ανα περιοχή εννοείται αναζητήσεις ...
Ένα τέτοιο τύπου skroutz site είναι και το gasprice.gr δεν ξέρω αν και πόσοι το γνωρίζετε αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να βοηθάει ο ένας τον άλλο με σκοπό την "περιθωριοποίηση" αυτών που καιρδοσκοπούν ασύστολα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2010 18:04

εαν το φτηνο βενζιναδικο ειναι x χιλιομετρα μακρια δεν πας να βαλεις γιατι το κερδος θα το σπαταλησεις σε καυσιμο φθορα αυτοκινητου και σπασιμο νευρων

αυτα τα 3 ειναι οι παραγοντες που μερικες φορες μας φρεναρουν στο να παμε για αγορες στο φτηνοτερο που ειναι πιο μακρυα μας!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 08 Ιουν 2010 18:15

αν ο κόσμος είχε καταναλωτική συνείδηση η apple θα είχε κλείσει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2010 21:01

fafos έγραψε:2. Όλες οι συσκευές μου είναι οικολογικές-σκρουτζοειδείς (έχω υπολογίσει κέρδος πάνω από 2000 ευρώ τον χρόνο)
για δώσε κανένα παράδειγμα γιατί δεν το κατάλαβα αυτό.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 08 Ιουν 2010 21:18

cordis έγραψε: για δώσε κανένα παράδειγμα γιατί δεν το κατάλαβα αυτό.. :p
1. plhntyrio class A++ me programa plhsymatos 2-3 kilon rouxon se 15 lepta... epishs anoigei meta tis 10 to vrady ton xeimona kai meta tis 11 to kalokairi gia na douleuei me nyxterino reuma..

2. aisthithres kinhshs se ola ta domatia gia na kleinoun ta fota meta ta 2-3 lepta otan den vlepei kati na kineitai kathos kai rythmistes entashs fotos (ase pou feiaxnoun kai romantikh atmosfaira :lol: )

3. Psygeio class A+

4. katapsykths A+

5. Lampes OLES oikonomias

6. enan eidiko pyknoth (mou ton eixan kanei doro alla stoixizei gyro sta 400-500 euro) o opoios ektos tou oti apomononei tis "straves" ths DEH me yperfortosh, rythmizei oles tis syskeues na ksekinane omala xoris na spataloun poly reuma kata thn ekinhsh.

7. Kouzina gkaziou (pio oikonomikh kai kanei kai kalytera faghta)

den thymamai alla..

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2010 21:40

Οκ κατάλαβα.. πέρσι έκανα αναβάθμιση ψυγείου σε A++ και τώρα κάνω αίτηση για νυκτερινό ρεύμα ;)
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 08 Ιουν 2010 21:45

cordis έγραψε:Οκ κατάλαβα.. πέρσι έκανα αναβάθμιση ψυγείου σε A++ και τώρα κάνω αίτηση για νυκτερινό ρεύμα ;)
psakse kai auto me ton pyknoth... epishs, an exei eleuthero xoro pano apo to spiti-diamerisma psaxthn gia fotovolkaika.. ego ta vazo thn epomenh evdomada (mia mikrh monada gia fota, to psygeio kai ta pc.. an do oti douleuei tha thn megaloso..)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2010 22:03

στείλε μου details για φωτοβολταϊκά (που,ποια,πόσο)
ηλιακό έχω, για τον πυκνωτή θα ρωτήσω τον fiskilis που είχε και τέτοια.. :p
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης