Παροχή υπηρεσιών στο εξωτερικο μέσω ιντερνετ

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
JimM

Δημοσίευση από JimM » 08 Ιουν 2010 21:36

Καλησπέρα,

Ασχολούμαι part-time με μια εξειδικευμένη γλώσσα προγραμματισμού με αντικείμενο την οικονομική ανάλυση. Τελευταία βρέθηκε ένας πελάτης ο οποίος θέλει να κάνει outsource ένα μέρος της δουλειάς του, ο οποίος απαιτεί όμως να είμαι δηλωμένος ως freelancer για τον κάνω invoice.

Η ερώτηση μου είναι τι τιμολόγιο θα πρέπει να κόψω για εξωτερικό; Μήπως αρκεί μια εκτύπωση και υπογραφή;

Δεν είμαι δηλωμένος ως Ελεύθερος Επαγγελματίας και θα προτιμούσα να μην δηλωθώ για έναν μόνο πελάτη για να αποφύγω το ΤΕΒΕ

Ευχαριστώ.

billiaswhs
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από billiaswhs » 08 Ιουν 2010 22:52

Από περιέργεια ποια είναι αυτή η γλώσσα προγραμματισμού που αφορά οικονομική ανάλυση?

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 08 Ιουν 2010 23:54

Δηλωθείς δεν δηλωθείς, το τιμολόγιο που θα στείλεις στον πελάτη είναι κάτι που μπορείς να φτιάξεις στο Word, CorelDraw, κλπ. Δεν χρειάζεται εκτύπωση, το στέλνεις με e-mail, αφού πρώτα το μετατρέψεις σε bitmap ή pdf, έτσι ώστε να μην είναι editable. Φυσικά, τα στοιχεία στα Αγγλικά ή τη γλώσσα της χώρας του. Ψάξε στο google για "invoice", ωστε να πάρεις ιδέες. Έχει μπόλικα.

Αν δηλωθείς, θα πρέπει να κόβεις επιπλέον παροχής, και να το ...κρατάς για τον εαυτό σου. Ο πελάτης θα κάνει τη δουλειά του με το ηλεκτρονικό, η εφορία μας θα κάνει τη δουλειά της με το μπλοκάκι σου.

JimM

Δημοσίευση από JimM » 09 Ιουν 2010 14:47

nbc έγραψε:Δηλωθείς δεν δηλωθείς, το τιμολόγιο που θα στείλεις στον πελάτη είναι κάτι που μπορείς να φτιάξεις στο Word, CorelDraw, κλπ. Δεν χρειάζεται εκτύπωση, το στέλνεις με e-mail, αφού πρώτα το μετατρέψεις σε bitmap ή pdf, έτσι ώστε να μην είναι editable. Φυσικά, τα στοιχεία στα Αγγλικά ή τη γλώσσα της χώρας του. Ψάξε στο google για "invoice", ωστε να πάρεις ιδέες. Έχει μπόλικα.

Αν δηλωθείς, θα πρέπει να κόβεις επιπλέον παροχής, και να το ...κρατάς για τον εαυτό σου. Ο πελάτης θα κάνει τη δουλειά του με το ηλεκτρονικό, η εφορία μας θα κάνει τη δουλειά της με το μπλοκάκι σου.
Ευχαριστώ πολύ. Βρηκά και το freeware http://www.nchsoftware.com/invoice/index.html

monkey
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από monkey » 09 Ιουν 2010 15:41

παιδια εδω κατι εχετε χασει...
αν ο πελατης ειναι απο τριτη χώρα τοτε εχει καλως με τα μουφα τιμολογια..
αν ειναι εντος κοινοτητας μπορει να μπλέξεις...
για παραδειγμα για πωληση υλικων υπάρχει μια δηλωση που γινεται
το VIES και φυσικα το Intrastat..
χωρις να γνωρίζω ακριβώς κατι ανάλογο υπαρχει και για την τιμολογηση υπηρεσιων...
καλυτερα ψαξε το με καποιον λογιστή..

JimM

Δημοσίευση από JimM » 10 Ιουν 2010 18:33

τα ποσά που μιλάμε θα είναι κάτω των 300 ευρώ μηνιαίως. Σε περίπτωση που αυξηθούν θα δηλωθώ κανονικά. Δε νομίζω να με κυνηγήσουν για 60 ευρώ φόρο.

Κάνω λάθος;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 11 Ιουν 2010 15:51

Καλησπέρα,

Στο intrastat δίνεις τον ΑΦΜ σου στον πελάτη σου. Μέσω του intrastat ελέγχεται αν το ΑΦΜ ανήκει σε δηλωμένο επαγγελματία η εταιρία, διαφορετικά χτυπάει λάθος οτι ανήκει σε ιδιώτη. Στο Intrastat δηλώνεις και το 1 ευρώ που κόβεις (καθώς θα το δηλώσει και ο άλλος οπότε δεν θα βγαίνει η διασταύρωση).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

JimM

Δημοσίευση από JimM » 17 Ιουν 2010 11:40

Αποφάσισα λοιπόν να δηλωθώ, με την λογίστρια μου βρήκαμε μια ειδικότητα που ταιριάζει: Παραγωγός λογισμικού κατά παραγγελία. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ζητάνε πτυχίο και εγώ δε το έχω πάρει ακόμα, είμαι επί πτυχίο σε ΑΕΙ σχετικό με προγραμματισμό.

Να αλλάξω ειδικότητα και τι άλλο να βάλω;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Ιουν 2010 13:12

Σου ζητάνε πτυχίο για να κάνεις έναρξη στο "Παραγωγός λογισμικού κατά παραγγελία" ;

JimM

Δημοσίευση από JimM » 17 Ιουν 2010 22:53

CyberCr33p έγραψε:Σου ζητάνε πτυχίο για να κάνεις έναρξη στο "Παραγωγός λογισμικού κατά παραγγελία" ;
Ναί, παίζει να είναι μούφα;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 17 Ιουν 2010 23:04

Πιστεύω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 17 Ιουν 2010 23:15

JimM, εδώ στη χώρα μας μπορείς πολύ άνετα να πείς στον εργοδότη, πελάτη σου να σου κόψει αυτός μια απόδειξη για υπηρεσίες που του παρείχες εσύ.
Ολα αυτά χωρίς να χρειαστεί να κάνεις έναρξη επαγγέλματος αρκεί να μην περάσεις τις 5000 ετησίως. Και φυσικά αρκεί να μην έχεις πρόβλημα με το συνολικό σου ετήσιο εισόδημα και αλλάξεις καμμιά κλίμακα χωρίς να το καταλάβεις.

Γιατί δεν ρωτάς αν μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο και με τον θείο απο την Αμερική;
Αποψη μου είναι οτι δεν αξίζει να μπλέξεις με ενάρξεις και τέτοια για έναν πελάτη.
Εκτός κι αν ο πελάτης σου είναι η Ιντρακόμ ή η Microsoft...

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 17 Ιουν 2010 23:42

Πτυχίο απαιτείτε σε όλα τα επαγγέλματα με κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Δεν νομίζω ό τι παραγωγός λογισμικού είναι σε αυτά πάντως

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 18 Ιουν 2010 12:59

JimM έγραψε:
CyberCr33p έγραψε:Σου ζητάνε πτυχίο για να κάνεις έναρξη στο "Παραγωγός λογισμικού κατά παραγγελία" ;
Ναί, παίζει να είναι μούφα;
Άνετα...
Πριν 3 χρόνια όταν είχα κάνει έναρξη με αυτή (ή παρόμοια?) ειδικότητα δεν μου είχαν ζητήσει τίποτα...
Γενικά σκέψου το πριν κάνεις έναρξη και πάλι πιστεύω ότι καλύτερα να το κάνεις μέσω κάποιας άλλης εταιρίας. Δεν αξίζει για τόσα λεφτά. Φαντάσου ότι μόνο για το ΤΕΒΕ θα πρέπει να πληρώνεις περίπου 400 ευρώ το 2μηνο.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 18 Ιουν 2010 13:01

Apostolis_38 έγραψε:JimM, εδώ στη χώρα μας μπορείς πολύ άνετα να πείς στον εργοδότη, πελάτη σου να σου κόψει αυτός μια απόδειξη για υπηρεσίες που του παρείχες εσύ.
Ολα αυτά χωρίς να χρειαστεί να κάνεις έναρξη επαγγέλματος αρκεί να μην περάσεις τις 5000 ετησίως. Και φυσικά αρκεί να μην έχεις πρόβλημα με το συνολικό σου ετήσιο εισόδημα και αλλάξεις καμμιά κλίμακα χωρίς να το καταλάβεις.
Δυστυχώς οι πάνσοφοι πολιτικοί υπέρ της επιχειρηματικότητας σκέφτονται να το καταργήσουν αυτό το μέτρο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες