(Λύθηκε) Eshop & Google search

Joomla! και Virtuemart

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
dimogerontas

Δημοσίευση από dimogerontas » 11 Ιουν 2010 22:32

Καλησπέρα σε όλους σας,
σε ένα eshop που έφτιαξα, μου συμβαίνει το εξής περίεργο τη στιγμή που κάνω search στο google κάποιο τυχαίο προϊόν του site.

Κάνοντας αναζήτηση πχ "Φιγούρα Λουόμενης" εμφανίζεται πρώτο το site με το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.planetshopping.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=125&flypage=flypage.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

Κάνοντας αναζήτηση ένα άλλο είδος του site πχ "Σεσουάρ Μαλλιών" και ενώ θα περίμενε κανείς το google να εμφανίζει όλη την κατηγορία Σεσουάρ Μαλλιών, έτσι δηλαδή:

http://www.planetshopping.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=58&Itemid=1&lang=el
εμφανίζει το site πολύ περίεργα κάπως έτσι :

http://www.planetshopping.gr/index2.php?orderby=product_name&DescOrderBy=ASC&Itemid=1&option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=&manufacturer_id=0&keyword=&keyword1=&keyword2=&limit=30&limitstart=55&lang=en&pop=1&tmpl=component

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ; :(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimogerontas την 17 Ιουν 2010 13:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

dreambet

Δημοσίευση από dreambet » 12 Ιουν 2010 00:00

mallon eixes online oso doylebes to index2.php soy to cachare kai soy deixnei to palio.
perimene merikes meres ta soy to allaxei mono toy.

dont panic.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 12 Ιουν 2010 00:23

Εγω βλεπω αναφορα προς το index2.php απο το index.php
Υπαρχει σχετικο link

dimogerontas

Δημοσίευση από dimogerontas » 12 Ιουν 2010 00:38

Όντως έχετε δίκιο για το index2.php

Το google δηλαδή θα ξανασκαναρει το site σωστά πλέον;
Δηλαδή το σκάναρε τη στιγμή που δούλευα στο index2.php?
Αν έχω καταλάβει καλά, το index2.php αφορά τις κατηγορίες μου στο virtuemart?

alou
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alou » 12 Ιουν 2010 05:34

To google ακολουθεί ότι συνδέσμους βρίσκει στον κώδικα και καταγράφει περιεχόμενο, ή κάπως έτσι. Σε link που δεν θέλουμε να καταγράφονται το σωστό είναι να υπάρχει ένα no index attribute (rel=noindex).

Σε συνδέσμους που υπάρχουν στο google και δεν θες να οδηγούν στο site σου, από όσο ξέρω τουλάχιστον η καλύτερη λύση είναι 303 redirect, δλδ δηλώνεις ότι το link αυτό μεταφέρθηκε μόνιμα (αρκεί να μη σου δημιουργεί κάποιο λειτουργικό πρόβλημα).

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το κάνεις, ανάλογα με το περιβάλλον που είσαι, για apache θα χρησιμοποιήσεις .htaccess

Στην δική σου περίπτωση μάλλον δε βολεύει κάτι τέτοιο γιατί τα link αυτά αφορούν τα printable pages που δημιουργούν τα αντίστοιχα εικονίδια (από εκεί είναι τα /index2.php* links, είναι μια έκδοση της σελίδας χωρίς τα includes, header footer κλπ). Μπορείς να βρεις πως χτίζονται αυτά τα link και να προσθέσεις το noindex, ενώ ταυτόχρονα να δηλώσεις στο google να αφαιρέσει αυτά τα links (webmaster tools νομίζω, θα πάρει κάποιο χρόνο).

edit: επειδή μου έβαλες και μένα ιδέες, ψάχνοντας είδα αυτό

http://joomlacode.org/gf/project/joomla ... m_id=12071

ουσιαστικά κάνει αυτό που σου είπα παραπάνω, είναι όμως φτιαγμένο το 2008 και δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει από τότε οπότε οι δοκιμές σου μετά από back up.

dimogerontas

Δημοσίευση από dimogerontas » 14 Ιουν 2010 13:22

Πρόσθεσα το Disallow: /index2.php στο robots.txt

Ας περιμένω να δω για τα αποτελέσματα....

IzMbit

Δημοσίευση από IzMbit » 07 Ιούλ 2010 19:09

έχεις αποτελέσματα ? έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με μια σελίδα που έχω φτιάξει. μετά απο αναζήτησ στη google εμφανίζετε μόνο το component του virtuemart που στην περίπτωση μου εμφανίζει τις κατηγορίας, ανάλογα με την δική σου, χωρίς header & footer & right - left colums. πως μπορώ να διαγράψω απο το webmasters τη σελίδα αυτή ?
η σελίδα που εμφανίζεται με το πρόβλημα είναι η mysite.gr/store/index2.php?&pop=1&tmpl=component ενώ mysite.gr/store/index2.php εμφανίζεται κανονικά.. :force:

dimogerontas

Δημοσίευση από dimogerontas » 27 Ιούλ 2010 00:22

έχεις αποτελέσματα ? έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με μια σελίδα που έχω φτιάξει. μετά απο αναζήτησ στη google εμφανίζετε μόνο το component του virtuemart που στην περίπτωση μου εμφανίζει τις κατηγορίας, ανάλογα με την δική σου, χωρίς header & footer & right - left colums. πως μπορώ να διαγράψω απο το webmasters τη σελίδα αυτή ?
η σελίδα που εμφανίζεται με το πρόβλημα είναι η mysite.gr/store/index2.php?&pop=1&tmpl=component ενώ mysite.gr/store/index2.php εμφανίζεται κανονικά..

Είχα όντως αποτελέσματα.
Επίσης στο webmaster tool του google στην επιλογή "Site Configuration - Crawler access - Remove URL" έβαζα όποιες αναζητήσεις έβρισκα σε index2.php στο google.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μου αφαιρείται το συγκεκριμένο url χωρίς να χρειάζεται να περιμένω να μου το σκανάρει πρώτα και μετά να μου αφαιρέσει τις αναφορές στο index2.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! και Virtuemart”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες