Επιτρέπεται η παρακάτω μέθοδος;;;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 12 Ιουν 2010 01:50

Από φίλους έμαθα το εξής περιστατικό. σε μία καφετέρια ο τιμοκατάλογος έλεγε για ένα μιλκσέικ 4,5 ευρώ, αλλά όταν ήταν να πληρώσουν πήγε στα 6 ευρώ. Ο λόγος ήταν ότι ανεβαίνει άνα ώρα η τιμή. Δηλαδή άλλη τιμή έχει στις 9 το βράδυ και άλλη στις 10 και άλλη στις 11 το βράδυ. Νομικά στέκει αυτό ή είναι παράνομο;;;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 12 Ιουν 2010 04:18

Και αν παραγγείλω το Milkshake στις 15:00 και παίζω τάβλι μέχρι τις 22:00 τι πληρώνω;

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 12 Ιουν 2010 04:40

παει το ακούσαμε κι αυτό, τι παει να πει ανάλογα την ώρα χρεώνει παραπάνω; Δεν παίζει να υπάρχει νόμος που να το καλύπτει αυτό το πράγμα.

Και εαν υπάρχει, απλά «αίσχος»!!! :hammer: :hammer:
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Ιουν 2010 04:43

yparxei arkei na to anagrafei ston katalogo.. einai ta cafe-bar ta opoia to proi douleoun san cafeteri kai meta to gyrnane se baraderi...

To paraxeno einai to ekshs... parakato vlepoume ena map apo magazi se paralia tou Naupliou...

sthn perioxh A h mpyra kostizei 2,5 euro... sthn perioxh B (einai tou idiou magaziou) h mpyra kostizei 3,5 euro!!!

:pint:

Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 12 Ιουν 2010 13:05

fafos έγραψε:yparxei arkei na to anagrafei ston katalogo.. einai ta cafe-bar ta opoia to proi douleoun san cafeteri kai meta to gyrnane se baraderi...

To paraxeno einai to ekshs... parakato vlepoume ena map apo magazi se paralia tou Naupliou...

sthn perioxh A h mpyra kostizei 2,5 euro... sthn perioxh B (einai tou idiou magaziou) h mpyra kostizei 3,5 euro!!!

:pint:

Εικόνα
ναι όμως όταν παραγγέλνεις στις 10 το βράδυ και πας να πληρώσεις στις 11 και μισή, πως μπορεί αντί να πληρώνεις στις 4,5 να πληρώνεις 6 ευρώ;;; Μέσα σε μιάμιση ώρα το ανεβάζουν 1,5 ευρώ;;;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 12 Ιουν 2010 13:46

Η χρέωση και το κόψιμο της απόδειξης πρέπει να γίνεται την ώρα της παραγγελίας και όχι την ώρα που φεύγεις.

(Που και που κοιτάμε και την ώρα που γράφει η απόδειξη. Μου έχει τύχει να μου φέρουν απόδειξη που να γράφει 3 και 4 ώρες πριν την ώρα που παράγγειλα, ή να γράφει λάθος πράγματα).

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 12 Ιουν 2010 15:20

dva_dev έγραψε:Η χρέωση και το κόψιμο της απόδειξης πρέπει να γίνεται την ώρα της παραγγελίας και όχι την ώρα που φεύγεις.

(Που και που κοιτάμε και την ώρα που γράφει η απόδειξη. Μου έχει τύχει να μου φέρουν απόδειξη που να γράφει 3 και 4 ώρες πριν την ώρα που παράγγειλα, ή να γράφει λάθος πράγματα).
συμφωνώ τους το είπα και εγώ, αν ήμουν εγώ στην θέση τους θα είχα ζητήσει απόδειξη, θα την έλεγχα και δεν θα πλήρωνα πάνω από 4,5 ευρώ, για να μην σου πω καθόλου αν πήγαιναν να με κοροιδέψουν!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Ιουν 2010 17:56

an den anagrafei ston katalogo (se emfanes meros kai oxi sta psila) oti oi times allazoun kata X% meta tis 11 einai paranomo... an pali to anagrafei prepei na exei ena eulogo xroniko diasthma opou dexetai paraggelies me thn proinh timh.. an se servirise prin tis 11 kai se xreose me nyxterinh timh einai paranomos...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 13 Ιουν 2010 14:39

fafos έγραψε:an den anagrafei ston katalogo (se emfanes meros kai oxi sta psila) oti oi times allazoun kata X% meta tis 11 einai paranomo... an pali to anagrafei prepei na exei ena eulogo xroniko diasthma opou dexetai paraggelies me thn proinh timh.. an se servirise prin tis 11 kai se xreose me nyxterinh timh einai paranomos...
σε ευχαριστώ την πληροφορία, τους ενημέρωσα τους φίλους μου, ώστε να προσέχουν την επόμενη φορά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιουν 2010 22:49

το καλύτερο είναι να μη ξαναπατήσουν στο μαγαζί..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 14 Ιουν 2010 23:17

cordis έγραψε:το καλύτερο είναι να μη ξαναπατήσουν στο μαγαζί..
το ίδιο τους είπα και συμφώνησαν... :)
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 15 Ιουν 2010 10:47

dva_dev έγραψε: (Που και που κοιτάμε και την ώρα που γράφει η απόδειξη. Μου έχει τύχει να μου φέρουν απόδειξη που να γράφει 3 και 4 ώρες πριν την ώρα που παράγγειλα, ή να γράφει λάθος πράγματα).
Υπάρχει μια τακτική που ακολουθούν οι περισσότερες καφετέριες.Σου φέρνουν την απόδειξη που δεν πήρε κάποιος άλλος πελάτης και αν την αφήσεις την πάνε στον επόμενο.Έτσι με μία απόδειξη μπορούν να σερβίρουν 100 πελάτες και να γλυτώσουν τον ΦΠΑ και τους δημοτικούς φόρους που όμως σου τους έχουν εισπράξει.Γι'αυτό πάντα παίρνουμε την απόδειξη ή την σκίζουμε σε μικρά κομματάκια και την πετάμε στο σταχτοδοχείο αν υπάρχει!

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 15 Ιουν 2010 10:58

Αυτό δεν το κάνει ο επαγγελματίας που θέλει τη δουλειά του όμως .
:(

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 15 Ιουν 2010 12:58

cordis έγραψε:το καλύτερο είναι να μη ξαναπατήσουν στο μαγαζί..
Συμφωνώ κι επαυξάνω

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιουν 2010 14:24

πάντως ακόμα δεν είμαι πεπεισμένος ακόμα και για την νομιμότητα του διπλού καταλόγου που έχει η επιχείρηση αυτή..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης