Πώς να βάλω κωδικό σε φακέλους από την σελίδα μου.

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 13 Ιουν 2010 02:34

Γεια σας θα ήθελα μια πάρα μα πάρα πολύ μεγάλη βοήθεια.

Έχω την ιστοσελίδα όπου ο άλλος μπαίνει και βλέπει κανονικά στοιχεία για την επιχείρηση μου και άλλα σχετικά.

Αυτό που θέλω να κάνω τώρα είναι για το κάθε πελάτη να παταει μια διεύθυνση όπου από εκεί θα βάζει τον κωδικό του και το όνομα του και όταν τα πληκτρολογεί θα του εμφανίζει κάποια στοιχεία του δηλαδή τι πήρε από την εταιρία και τέτοια σχετικά.

Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω ένα φάκελο στην σελίδα που τον ονόμασα customers και εκεί μέσα θα έχει ξεχωριστά κάθε φάκελο για κάθε πελάτη.

Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι
Για παράδειγμα λέμε ότι το όνομα του πελάτη είναι galata.
Εγώ θα του δίνω την διεύθυνση www. Η ιστοσελιδα μου.gr/customers/galata.
Με το που θα παταει αυτό τον σύνδεσμο θα πρέπει να του εμφανίζει μια καρτέλα όπου θα του ζηταει κωδικό και ονομα για να μπορεί να μπει.

Αυτό πως μπορώ να το κάνω έτσι ώστε να μην μπορεί να μπαίνει ο άλλος στα αρχεία που έχει ο φάκελος. Μπορεί να έχω κάποιες εικόνες αν παταει ο άλλος www. Η ιστοσελιδα μου.gr/customers/galata/εικονα.jpg να μην μπορεί να την δει και αντίστοιχα τα άλλα αρχεία που θα υπάρχουν. Θα πρέπει πάντα να του εμφανίζει όταν παταει αυτόν τον σύνδεσμο που θα του δίνω το κωδικό και όνομα επίσης το ίδιο θα πρέπει να του βγάζει όταν πάει να ανοίξει κάποιο αρχείο από τον φάκελο της εταιρίας του.

Τέλος πληροφοριακά δεν είμαι πάρα πολύ καλς με τους κώδικες τον μόνο κώδικα που γνωρίζω καλά είναι action script 2 για την flash σελίδα μου.
:hammer:

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 13 Ιουν 2010 09:14

Αυτό που μπορείς να κάνεις πολύ εύκολα είναι να κλειδώσεις αυτούς τους φακέλλους από το control panel του server σου. Με αυτό τον τρόπο έχεις έτοιμο από τον server και τον τρόπο αναγνώρισης χρήστη.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 13 Ιουν 2010 15:02

Την σελίδα μου την ελέγχω με cretapanel υπάρχει κάποιο παράδειγμα η οτιδήποτε άλλο για το πώς θα το κάνω.
Ευχαριστώ Banava για την ανταπόκριση.

Άβαταρ μέλους
cn92
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cn92 » 13 Ιουν 2010 15:13

στείλε τους email, να το κλειδώσουν μέσω του htaccess.

Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 13 Ιουν 2010 15:18

Δηλαδή κάθε φορά που θα προσθέτω έναν νέο πελάτη θα πρέπει να τους στέλνω μήνυμα για να κλειδώνουν αυτοί ή μπορώ και μόνος μετά.
Και κάτι τελευταίο υπάρχει δυνατότητα να μπορέσει κάποιος να σπάσει τον κωδικό και να μπει στα αρχεία.
Όλοι ζούμε κάτω από τον ίδιο ουρανό, αλλά δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ορίζοντα.

Άβαταρ μέλους
cn92
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cn92 » 13 Ιουν 2010 15:25

άμα είναι πολλοί πελάτες, καλύτερα φτιάξε μία εφαρμογή με μία βάση από πίσω.
Για να κλειδώνεις αρχεία μόνο, δες αυτό http://www.cretaforce.gr/support/password-protection.
Μετά θα επεξεργάζεσαι το αρχείο htaccess, και θα κλειδώνεις μόνος σου τους φακέλους.
Τα πάντα σπάνε... Είναι η πιο απλή και εύκολη μέθοδος όμως.

MasterX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MasterX » 15 Ιουν 2010 16:34

Μια άλλη λύση είναι η χρήση cookies και mysql.

Ο πελάτης, θα πληκτρολογεί τον username + κωδικό πρόσβασης. Αν αυτά τα δύο είναι σωστά, θα αποθηκεύεις την τιμή μιας μεταβλητής (μήκους 40 χαρακτήρων, για να μην αντιγράφεται εύκολα) σε ένα cookie, καθώς και το ID του πελάτη. Στις επόμενες σελίδες, θα ελέγχεις την τιμή της μεταβλητής, και το ID του πελάτη, και αν είναι οι σωστές θα εμφανίζεις τη σελίδα.

Άβαταρ μέλους
dj_kostas_pro

Δημοσίευση από dj_kostas_pro » 15 Ιουν 2010 22:07

MasterX na se kala gia thn bohthia alla dustixos den eimai eksidikeumenos panw se kodikes kai alla tetoia
Όλοι ζούμε κάτω από τον ίδιο ουρανό, αλλά δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ορίζοντα.

MasterX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MasterX » 16 Ιουν 2010 12:55

dj_kostas_pro έγραψε:MasterX na se kala gia thn bohthia alla dustixos den eimai eksidikeumenos panw se kodikes kai alla tetoia
Δεν είναι δύσκολο!!
Μπορείς να βρεις πολλούς τρόπους για το πώς δημιουργείς,χρησιμοποιείς και διαγράφεις ένα cookie στο Internet.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης