Marked Lines - Marked Lists

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ssstratos » 13 Ιουν 2010 12:26

Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας και τα σχόλια σας για τα 2 μου blogs.

Marked Lines - Web / Design Blog
Εικόνα
Σε αυτό το blog βάζω κυρίως άρθρα με θέμα το design, το web design ή το web. Είναι περίπου 4 μήνες online.

Marked Lists - Web Lists / Tips Blog
Εικόνα
Σε αυτό το blog γράφει και ένας φίλος μου, κυρίως άρθρα σχετικά με Web Services ή Applications, σχετικά "How to" και reviews. Είναι πολύ λίγες μέρες online γι'αυτό και έχει λίγα άρθρα.

Και τα δυο blog χρησιμοποιούν το ίδιο template (με άλλα χρώματα) και είναι στα Αγγλικά.

Ευχαριστώ.
Συνημμένα
mlines.png
mlines.png (16.9 KiB) Προβλήθηκε 1529 φορές
mlists.png
mlists.png (17.51 KiB) Προβλήθηκε 1528 φορές

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 13 Ιουν 2010 12:54

Κάπου έχω ξαναδεί αυτά τα themes (όχι 100% ίδια).
Σε ποίο wordpress theme βασίζονται ;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 13 Ιουν 2010 19:48

την δικιά μου τη γνώμη την ξέρεις! Minimal και όμορφα! :)

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ssstratos » 15 Ιουν 2010 01:11

Figaro έγραψε:Κάπου έχω ξαναδεί αυτά τα themes (όχι 100% ίδια).
Το θέμα που χρησιμοποιώ το έκανα μόνος μου από την αρχή και δεν βασίζεται σε κάποιο συγκεκριμένο theme.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Ιουν 2010 01:21

Βασίζεται πάνω στο σχεδιαστικό "trend" που ακολουθούν και άλλα sites του είδους (tutorials, λίστες με resources κλπ), όπως για παράδειγμα αυτό κι αυτό. Οπότε όλο και κανένα παρόμοιο theme θα υπάρχει, άσχετα που ο ssstratos το έφτιαξε μόνος του.

ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν αναφέρω με κριτική διάθεση το ότι ακολουθεί το "trend", αλλά για να θυμήσω στον Figaro που μπορεί να τα έχει ξαναδεί.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Ιουν 2010 03:41

burNMind έγραψε:
Βασίζεται πάνω στο σχεδιαστικό "trend" που ακολουθούν και άλλα sites του είδους (tutorials, λίστες με resources κλπ), όπως για παράδειγμα αυτό κι αυτό. Οπότε όλο και κανένα παρόμοιο theme θα υπάρχει, άσχετα που ο ssstratos το έφτιαξε μόνος του.

ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν αναφέρω με κριτική διάθεση το ότι ακολουθεί το "trend", αλλά για να θυμήσω στον Figaro που μπορεί να τα έχει ξαναδεί.
Το ξέρω για το "trend" (βασικά εδώ και 1.5/2 χρόνια υπάρχει, ισως και παραπάνω) που αναφέρεις.
Ρωτάω... αν υπάρχει κάποιο theme στο οποίο βασίζονται όλα αυτά;

Δεν είπα πως είναι 100% copy αλλά είμαι σίγουρος πως υπάρχει theme με πάρα πολλές ομοιότητες (sidebar, content, comments, header menu).

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ssstratos » 15 Ιουν 2010 12:32

@burNMind

Σίγουρα ακολουθεί το "trend" που αναφέρεις, άλλωστε αυτός ήταν ο στόχος μου.

@Figaro
Μπορεί να υπάρχει, εγώ απλά έκανα μια "σύνδεση" των καλύτερων χαρακτηριστικών από πολλά blogs.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 15 Ιουν 2010 13:32

Μου κάνει εντύπωση που το markup έχει περάσει στα αζήτητα. Μιλάμε για σελίδα με 92 validation errors στη Home και 370 (!) στο πρώτο article που πάτησα. Μερικά, εκ των οποίων, δείχνουν παντελή άγνοια του αντικειμένου, είναι δηλαδή σοβαρότατα.

Τελικά, τι είναι το web? Μια σειρά από "μακέτες" με links ή κάτι παραπάνω?

Και ποια είναι η ηθική - ας το πούμε - υποχρέωσή μας όταν μας ζητούν να κρίνουμε μια δουλειά? Να βοηθήσουμε επισημαίνοντας τα λάθη ή να χαϊδέψουμε αυτιά?

Ομολογώ, απογοητεύομαι όταν κρίνεται μια σελίδα με βάση την εμφάνιση και μόνο την εμφάνιση. Στο κάτω-κάτω, η εμφάνιση είναι σε σημαντικό βαθμό υποκειμενική. Η ορθότητα του markup, όμως, είναι πέρα για πέρα αντικειμενική. Και αν δεν μάθουμε τον ssstratos πως να γράφει σωστά, δεν νομίζω ότι τον βοηθάμε.

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ssstratos » 15 Ιουν 2010 14:33

@nbc
Το να έχει validations errors μια σελίδα δεν είναι και τόσο σημαντικό αν δεν "σπάει" το site σε διάφορες αναλύσεις ή συνθήκες. Έχω διαβάσει αρκετά για το validation και ναι, το αγνόησα. Το "πως να γράφει σωστά" δεν πρέπει να το λέμε με το πρώτο error που βλέπουμε (αν και ξέρω ότι το είπες για καλό), απλά θέλω να σου πω ότι τουλάχιστον το 70% έχει validation errors.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Ιουν 2010 14:41

@nbc: Υπάρχουν 4 απαντήσεις στο topic, από 3 διαφορετικά άτομα (βγάζω τη δική σου). Από αυτές, μόνο μία είναι κριτική για το site (αυτή του Basilakis που απ'ότι καταλαβαίνω του έχει πει και prive κάποια πράγματα), οπότε το markup δεν έχει περάσει στα "αζήτητα", απλά κανείς (για τους δικούς του λόγους ο καθένας) δεν ασχολήθηκε με το να "κρίνει" το site και να δώσει προτάσεις. Η συζήτηση πήγε αλλού, και ήταν λίγο off-topic.

Οπότε τα περί ηθικής και απογοήτευσης που γράφεις είναι λίγο υπερβολικά! Ουσιαστικά, το 2ο άτομο που αφιέρωσε λίγο χρόνο και βρέθηκε να κάνει κριτική (εσύ) το ανέφερε, οπότε δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα!

Από εκεί και πέρα (on-topic πλέον), συμφωνώ για τα πολλά (και μερικά σοβαρά) λάθη στο markup.

@ssstratos: http://validator.w3.org/ -> Εκτός από το να διορθώσεις τα λάθη, διάβασε τι λέει σε κάθε ένα για να καταλάβεις γιατί δεν πρέπει να το κάνεις.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Ιουν 2010 14:50

ssstratos έγραψε:@nbc
Το να έχει validations errors μια σελίδα δεν είναι και τόσο σημαντικό αν δεν "σπάει" το site σε διάφορες αναλύσεις ή συνθήκες. Έχω διαβάσει αρκετά για το validation και ναι, το αγνόησα. Το "πως να γράφει σωστά" δεν πρέπει να το λέμε με το πρώτο error που βλέπουμε (αν και ξέρω ότι το είπες για καλό), απλά θέλω να σου πω ότι τουλάχιστον το 70% έχει validation errors.

Ευχαριστώ.
Το ότι το 70% έχει validation errors φανερώνει άγνοια και δεν αποτελεί δικαιολογία για να γράφεις κι εσύ έτσι! Όσο για το ότι δε "σπάει" το site σε διάφορες συνθήκες, για δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις έναν screen reader για web και θα δεις αν σπάει ή όχι! Επίσης και οι web crawlers (όπως αυτοί που χρησιμοποιούν οι μηχανές αναζήτησης) έχουν πρόβλημα με τον λάθος κώδικα άρα υπάρχει πρόβλημα και στο πολυσυζητημένο (και ίσως υπερεκτιμημένο, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα) seo..

Τέλος, θα με ενδιέφερε να διαβάσω μία σοβαρή άποψη γιατί είναι περιττό να γράφουμε σωστό κώδικα (ακόμα δεν έχω βρει καμία), οπότε αν έχεις κάποιο link post-αρε το!

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 15 Ιουν 2010 15:02

@burNMind, έγραψα "κρίνεται" και όχι "κρίνετε", ακριβώς γιατί δοθείσης της ευκαιρίας ήθελα να μιλήσω για ένα γενικό φαινόμενο.

Ζητώ συγγνώμη που δεν το έκανα περισσότερο σαφές...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Ιουν 2010 16:25

Σωστος κωδικας ειναι αυτος που παραγει το αποτελεσμα που θελουμε!
Δηλαδη δεν καταλαβα!
Οταν ενα margin εχει λαθος τιμη και οδηγησει ενα div στο διαολο, θα λετε οκ δεν πειραζει αφου πρασινιζει στον validator?

Οταν εχει ως style το:

Κώδικας: Επιλογή όλων

color: #000;
background: #03031c;
θα λετε οκ δεν πειραζει αφου πρασινιζει στον validator?

View Source κανετε οι κολημενοι που ψαχνεστε για να την πειτε σε καθε κριτικη, και οχι η πλειοψηφια των χρηστων που απλα περιηγουνται στα sites μας.

Οταν η σελιδα εχει λαθη που οδηγουν στην αλοιωση του αποτελεσματος, την καταργηση της φιλικοτητας και της εργονομιας της πλοηγησης, οκ μεσα και εγω!
Οχι ομως ετσι!
Οχι να τσαμπουναμε εναν screen reader και να αγνοουμε ολους τους browsers στους οποιους παιζει σωστα ενα site!
Oχι να κολαμε στο πως θα φανει στο iphone ή στο ταδε μπιμπλικι.
Ασε το αλλο (πηρα φορα τελειωσε!)
Μην τολμησεις να βαλεις λιγο interactivity με js και κανενα inline event! Επανασταση του ...σωστου markup! To ταδε element δεν υποστηριζει την ταδε ενεργεια κλπ κλπ.

Σας τον χαριζω τον κομπλεξισμο σας!
Στρατο ολα οκ παλικαρι μου, μην τρελαινεσαι!

Άβαταρ μέλους
ssstratos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ssstratos » 15 Ιουν 2010 16:42

@burNMind

Ένα link που διάβασα πρόσφατα (πάει και λίγο παρακάτω το άρθρο του).

http://sixrevisions.com/web-standards/p ... -services/

Το link στο άρθρο του πολύ σωστά λέει "οι validators βλέπουν ως μηχανήματα και όχι ως άνθρωποι". Συμφωνώ απόλυτα με αυτό και θα εξηγήσω γιατί. Ήμουν πολύ παράξενος να δω ΤΙ προβλήματα γράφει ο Validator για το δικό μου blog. Τα είδα όλα ένα προς ένα και κατάλαβα ότι τα λάθη είναι λίγα μέσα στον κώδικα μου. Π.χ. υπάρχει error που λέει ότι σε images προτιμότερο είναι να βάλω alt παρά title και το ξέρω αυτό, αλλά χρησιμοποιώ έναν κώδικα για jQuery Bubbles και η μόνη λύση ήταν το title σε εικόνες. Επίσης, υπάρχουν errors που λένε για τα <ul> και <li>. Πολλά από τα <li> φαίνονται ως errors λόγο της sidebar και των widgets (μην ξεχνάμε ότι είναι wordpress) και τα ul για παρόμοιο λόγο. Ακόμα, errors φαίνονται όλες οι σημειώσεις τύπου "<!-- super cache -->".

Δεν λέω ότι ο κώδικας μου είναι τέλειος αλλά κάποια πράγματα πρέπει να γραφούν με άλλο τρόπο και αυτό είναι κάτι που οι validators δεν το καταλαβαίνουν (όχι πάντα τουλάχιστον).

@korgr

:)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 15 Ιουν 2010 18:34

@nbc: Sorry, δεν το πρόσεξα.

@korgr: Κατ'αρχήν δε μίλησα πουθενά για valid css code. Άλλη δουλειά κάνουν τα CSS και άλλη οι Markup languages. Από εκεί και πέρα, ό,τι είναι valid, δε σημαίνει ότι βγάζει και σωστό αποτέλεσμα (ως εμφάνιση). Μη μπερδεύετε τις έννοιες. Το validation δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την εμφάνιση ενός site κλπ. Ο validator απλά ελέγχει τη σύνταξη των εντολών βάση των κανόνων της γλώσσας. Δηλαδή αν έγραψες σωστά τον κώδικά σου ώστε να γίνει σωστά το compilation του από ΌΛΕΣ τις εφαρμογές που θα προσπαθήσουν να τον χρησιμοποιήσουν. Αν δεν είναι valid, τότε ΔΕΝ είναι σωστός και ΚΑΠΟΥ θα βγάλει πρόβλημα (μικρό ή μεγάλο). Και ως πρόβλημα δεν εννοώ την εμφάνιση.

Όπως και να θέλετε να το δείτε, είναι προγραμματισμός (έστω και σε πολύ απλή μορφή). Σε όλες τις γλώσσες προγραμματισμού, υπάρχει ο εκάστοτε compiler που ψάχνει για λάθη στον κώδικά σου. Η διαφορά της HTML με τις υπόλοιπες γλώσσες είναι πως ο compiler της (ο compiler των περισσότερων browsers βασικά) σε αφήνει να κάνεις λάθη και δε σου πετάει ένα fatal error όπως οι υπόλοιποι.. Ο compiler όμως δεν εξετάζει τη λογική του κώδικά σου (αν θα βγάλει σωστό αποτέλεσμα σε ένα μαθηματικό πρόβλημα ή αν θα εμφανιστεί ένα text-box εκεί που θέλεις).

Από εκεί και πέρα, το ότι ένα πολύ μικρό ποσοστό χρηστών χρησιμοποιεί screen readers δε σημαίνει πως δεν είναι σοβαρό παράδειγμα προς αναφορά όταν κάποιος αναφέρει πως "δε σπάει σε διάφορες συνθήκες". Είναι μία συνθήκη, πως να το κάνουμε! Έψαξα αλλά δε βρίσκω το paper που είχα χρησιμοποιήσει σε μία μελέτη μου πριν ~1.5 χρόνο που αναλύει πως το supermarket Tesco (από τα μεγαλύτερα της Αγγλίας) αύξησε -πριν χρόνια- κατά 8-9 (δε θυμάμαι το ακριβές νούμερο) εκατομμύρια λίρες το κέρδος του από online αγορές, όταν έστρωσε τον κώδικά του και απέκτησε πλήρη πρόσβαση για online αγορές αυτό το μικρό ποσοστό χρηστών..

Αυτά που αναφέρεις για την εργονομία της πλοήγησης και την κατάργηση της φιλικότητας (σε επίπεδο σχεδιασμού πάντα), αφορούν τον τομέα του User Interface Design (ή User Experience Design όπως τον λένε τελευταία). Σε τεχνικό επίπεδο, αυτό που κυρίως εξετάζουμε με το validation του κώδικα είναι αν κάτι θα ανοίξει σε οποιοδήποτε media επιλέξει ο χρήστης να το χρησιμοποιήσει (είτε αυτό είναι ένας κλασσικός browser είτε ένα smartphone, είτε ένας screen reader του 0.5% του πληθυσμού). Δεν εξετάζουμε αν θα εμφανιστεί το κουμπακι σωστά στοιχισμένο κάτω από τη φόρμα κλπ. Εξετάζουμε αν θα του πει ο screen reader parse error και θα ανοίξει το μισό site, ή αν ο X crawler θα βρει αυτό που ψάχνει και δε θα του βγάλει error σταματώντας τον.

Τέλος, όσον αφορά την JavaScript που αναφέρεις, δεν έχω συναντήσει ούτε ένα παράδειγμα που να σου σπάει το validation JavaScript κώδικας, όταν χρησιμοποιείται σωστά φυσικά. Πιστεύω πως πάντα υπάρχει τρόπος να γράφεις σωστά. Δεν είμαι απόλυτος, γιατί ίσως υπάρχει κάτι που δε μου έχει τύχει (αν έχεις κάποιο παράδειγμα κάνε τον κόπο και post-αρέ το).

Σεβαστή η άποψή σου που αφορά στο ότι επιλέγεις να αγνοείς τα ωφέλη του σωστού κώδικα για τους λόγους που αναφέρεις και κατά τη γνώμη σου είναι σωστοί. Έχουμε αντίθετη άποψη και είναι καλό να υπάρχει ο αντίλογος (με επιχειρήματα) στα πάντα, αλλά προσβάλεις κι εμένα και τους υπόλοιπους όταν αναφέρεσαι στα επιχειρήματά μας ως "κομπλεξισμός"..

@ssstratos: Στο link που παραθέτεις, ο συγγραφέας (όπως και πολλοί άλλοι) μπερδεύει τη χρήση ενός validation service με έννοιες όπως την εμφάνιση, το user experience κλπ (δηλαδή τη λογική του κώδικα, το τι παράγει), ενώ είναι απλά ένας compiler όπως εξήγησα πριν (ελέγχει αν έχεις γράψει σωστά τις εντολές της γλώσσας της οποίας χρησιμοποιείς ώστε να είσαι σίγουρος ότι θα "τρέξει" σωστά σε οποιαδήποτε εφαρμογή τον χρησιμοποιήσει).
ssstratos έγραψε:Π.χ. υπάρχει error που λέει ότι σε images προτιμότερο είναι να βάλω alt παρά title και το ξέρω αυτό, αλλά χρησιμοποιώ έναν κώδικα για jQuery Bubbles και η μόνη λύση ήταν το title σε εικόνες.
Και γιατί δε χρησιμοποιείς και τα 2;
ssstratos έγραψε:Επίσης, υπάρχουν errors που λένε για τα <ul> και <li>. Πολλά από τα <li> φαίνονται ως errors λόγο της sidebar και των widgets (μην ξεχνάμε ότι είναι wordpress) και τα ul για παρόμοιο λόγο.
Από το λίγο που είδα, έχεις κάποια <li> που δεν κλείνουν κλπ. Δε φταίει σε τίποτα το WordPress.

Όσο για τα comments στο τέλος, βγαίνουν σαν errors λόγω των υπόλοιπων errors. Όταν εξαφανιστούν τα υπόλοιπα, δε θα εμφανίζονται σαν errors.
ssstratos έγραψε:Δεν λέω ότι ο κώδικας μου είναι τέλειος αλλά κάποια πράγματα πρέπει να γραφούν με άλλο τρόπο και αυτό είναι κάτι που οι validators δεν το καταλαβαίνουν (όχι πάντα τουλάχιστον).
Δεν είδα κάτι στον κώδικά σου που "πρέπει" να γραφεί με κάποιον άλλο τρόπο πέραν του κανονικού.

ΥΓ: Μια και δεν έγραψα τίποτα για την εμφάνιση: Αν και δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο που να το κάνει να ξεχωρίζει (χωρίς να είναι κακό αυτό), μου αφήνει μία ωραία αίσθηση (κυρίως λόγω του ότι είναι λιτό). Το μόνο που δε μου αρέσει, είναι η γραμματοσειρά στο logo (το "marked"), αλλά δεν είναι ο τομέας μου, οπότε δεν έχω να δώσω κάποια πρόταση βελτίωσης και ούτε χρειάζεται να λάβεις σοβαρά υπ'όψιν σου την παρατήρηση!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες