Διαφημιση στο Doberman.GR με 1 ευρω τη μερα!!

Εύρεση και τοποθέτηση διαφημίσεων στις σελίδες μας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 22 Ιούλ 2010 16:51

το wikipedia ειναι αναξιοπιστο γιατι μπορει να γραψει ο καθε παπαρας οτι τον βολευει.. 1 το κρατουμενο...
η φυση θελει τα αυτια κατω?
εχεις δει ποτε γερμανικους ποιμενικους? μαλινουα? :lol:
υπαρχει γραμμη αιματος των μποξερ που γεννιουντε με κοντη ουρα οπως και τα πρωτα ντομπερμαν..
η π@@τανα η φυση βλεπεις..

μετα κατι χαλασε στη συνταγη και βγαινουν μακριες οι ουρες.. ε και τι να κανουμε? αν καποια στιγμη γεννιουντε με 5 ποδια, εγω θα κοβω το 1 :kaloe: :kaloe: ,
ετσι για να σας τη σπασω λιγο..

ρε παιδια, αφου δεν ξερετε γιατι μιλατε?

φαντασου να με πας βολτα με το αμαξι σου και εγω που δεν εχω διπλωμα οδηγησης να σου κανω συνεχως παρατηρησεις..
προσεχε το γερο, στριψε απο δω, μη τρεχεις, κανε το ενα και κανε το αλλο..

πως θα σου φαινοταν? δεν θα ανοιγες τη πορτα να με βγαλεις εξω?

πες μας κι εσυ αν εχεις σκυλο και που μενει και μετα ξαναμιλαμε..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sovokai την 22 Ιούλ 2010 18:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 22 Ιούλ 2010 18:21

Στον βωμό της εμφάνισης (γτ τα περί υγείας είναι αστεία) αφαιρείτε άκρα από φίλους που αγαπάτε...

Προσπαθείς να μας πεις κάτι άλλο εκτός απο αυτό; Γτ εγώ αυτό κατάλαβα.

Anyway... δεν είναι αυτό το θέμα του ποστ και δεν θα το συνεχίσω αλλά μην μας πουλάς και δήθεν ιδεολογίες...
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 22 Ιούλ 2010 18:45

starfish έγραψε:Υπάρχει ιατρικός λόγος που κόβετε ότι κόβετε;
sovokai έγραψε:κατα 2ο λογο ναι..
εισαι στραβος? φυσικα και ο 1ος λογος ειναι η εμφανιση.. ετσι πηραμε το ντομπερμαν, και ετσι θα το παραδωσουμε στις επομενες γεννιες.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 22 Ιούλ 2010 19:12

προσωπικά δεν μου αρέσουν τα Doberman αν και είναι θαυμάσια φυλή, πολύ έξυπνα και πολύ υπάκουα όταν είναι με το σωστό άνθρωπο.

Το να τους κόβουν τα αυτιά και την ουρά την σημερινή εποχή το θεωρώ τρέλα όταν το έχει κανείς για κατοικίδιο, τους τα έκοβαν παλιότερα όταν οι συνθήκες διαβίωσης ήταν οικτρές και για να φαίνονται πιο άγρια, η πραγματικότητα όμως ήταν άλλη, τα Doberman είναι από την φύση τους επιθετικά η ουρά και τα αυτιά ήταν/ είναι τα ευαίσθητα σημεία σε ένα καυγά, εκτός αυτού τα κακοποιημένα σκυλιά έχουν την τάση να τρώνε την ουρά τους από το άγχος τους, κάπως έτσι ξεκίνησαν να τα κόβουν και δυστυχώς το συνεχίζουν μέχρι σήμερα επειδή και καλά είναι πιο όμορφα :P

Αν έπαιρνα ποτέ μου Doberman να είσαι σίγουρος ότι ποτέ μου δεν θα του έκανα πλαστική εγχείριση γιατί απλά είναι καλύτερος έτσι όπως γεννιέται.

btw: το να πεις αναξιόπιστη τη μεγαλύτερη εγκυκλοπαίδεια του internet μάλλον δεν τα πας καλά με το internet
http://en.wikipedia.org/wiki/Doberman_Pinscher

Αυτά είναι τα σκυλιά που είχα μέχρι τώρα
http://www.facebook.com/album.php?aid=8 ... aa51f025ae

και αυτός είναι ο Gismo
http://www.facebook.com/album.php?aid=1 ... 8492c38400
που δεν τον αφήνω με τπτ πάνω στο κρεβάτι γιατί είναι ολίγον κυριαρχικός ;)

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 22 Ιούλ 2010 19:44

επιτελους θα μιλησουμε με καποιον στα σοβαρα!!!!!

καταρχας ολα ειναι θεμα γουστου..
εμενα μ αρεσει κομμενο και τα κοβω, εσενα ακοπο και δεν τα κοβεις.. δεν επιβαλετε το κοψιμο στη φυλη μας.. απλα 9 στα 10 ακοπα βρισκονται ξαφνικα παρατημενα.
τυχαιο? δεν νομιζω.. :lol: :lol:

η ουρα επειδη πηγαινει περα δωσε συνεχως τραυματιζετε και αδειαζει ευκολα οτι υπαρχει πανω σε ενα χαμηλο τραπεζι.. με μια κινηση.. δεν θελει 2η

σχετικα με τις κυνομαχιες δεν θα σου απαντησω γιατι ειναι κατι που σιχαινομαι.. πραγματικα αν δω καποιον να το κανει θα τον καταγγειλω στους μπατσους.. (που και αυτους σιχαινομαι)

Εγω προσωπικα επειδη ζω σε κλειστη κοινωνια δεν με συμφερει να φαινετε το σκυλι μου αγριο..

τα Doberman δεν ειναι αγρια ετσι οπως νομιζει ο κοσμος.. απλα είναι από την φύση τους υπερπροστατευτικα για το χωρο που μενουν εκεινα και οι ιδιοκτητες τους, μα πανω απ ολα για τους ανθρωπους που αγαπουν.
ειναι προστατες και σωματοφυλακες.

σου παραθετω ενα κειμενακι που αξιζει να το διαβασεις με προσοχη
http://www.doberman.gr/arthra/afosiomenos.html

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 22 Ιούλ 2010 20:01

1. Τα αυτιά τα κόβαν πριν απο πολλά χρόνια για λόγους υγείας επειδή δεν υπήρχαν τα φάρμακα για τις διαφορες μολύνσεις. Γενικά τα αυτιά είναι πολύ ευαίσθητα στα σκυλιά.

2. Τα ζώα όταν επιτίθονται αλλα ζώα ορμάν στο κεφάλι και στο λαιμό και για να μην τα σκήσουν κόβαν τα αυτιά των ζώων (σκυλιά φύλακες, τσομπανόσκυλα, κυνηγητικά).
Το ίδιο και με την ουρά.. όταν ενας σκύλος τρέχει να φύγει το ζώο απο πίσω μπορεί να το δαγκώσει απο την ουρά.

3. Την ουρά δεν μπορούν να την κουμαντάρουν :P εύκολα και πολλές φορές μπορεί να πιαστεί (πχ πόρτες) ή να ακουμπήσει σε μέρος που δεν πρέπει (πχ φωτιά).

Γενικά και τα 2 (ουρά και αυτιά) τα κόβαν για να αποφύγουν διαφορες αρρώστιες και μολύνσεις επειδή δεν υπήρχαν τα φάρμακα που υπάρχουν σήμερα και στα σκυλιά φύλακες για να μην τραυματισθούν.

Πλέον τα αυτιά τα κόβουν μόνο για "ομορφιά" και επειδή ειναι "cool" να έχεις boxer, doberman, rottie, κτλπ με κομμένες ουρές και αυτιά.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 22 Ιούλ 2010 20:09

Τώρα τα λες μια χαρά ..όλα είναι θέμα γούστου, όποτε άσε τα περί πρώτου και δεύτερου λόγου που ανέφερες πριν.

Το ότι είναι πολλοί που παρατάνε τα σκυλιά τους αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχουν μακριά ή κοντά αυτιά/ουρά, όσο για το τραπεζάκι μάλλον είναι "χαζό" να κόψεις την ουρά του σκυλιού σου για αυτό το λόγο, καλύτερα είναι να πάρεις ένα ψηλότερο τραπέζι ή χαμηλότερο σκύλο ;)

Προτείνω να μάθετε να διαχωρίζεται και να διαδίδεται πότε πρέπει να έχει ένα Doberman κοντά αυτιά/ουρά και πότε όχι, αλλά από ότι βλέπω στο βωμό του χρήματος όλα πρέπει να έχουν βασικά στερεότυπα γιατί πουλάνε περισσότερο, και μάλλον είναι κρίμα για την φυλή!

Αυτά από εμένα καλή συνέχεια στην ιστοσελίδα σου αλλά και στην σωστή ενημέρωση.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 22 Ιούλ 2010 20:27

sibas έγραψε:Τώρα τα λες μια χαρά ..όλα είναι θέμα γούστου, όποτε άσε τα περί πρώτου και δεύτερου λόγου που ανέφερες πριν.
φιλε μου πας καλα? τι να αφησω? το ξεκαθαρισα.. ο 1ος λογος ειναι το γουστο και ο 2ος η υγεια..
ποσο πιο απλα να το πω?

δεν ειναι καθολου χαζο.. Δυστυχως οι περισσοτεροι που παιρνουν ντομπερμαν το κανουν για να νιωσουν περηφανοι που εχουν εναν αγριο σκυλο που ισως 6 χρονων να τρελαθει και να φαει τον ιδιοκτητη του.. για τοσο αγριο μιλαμε :roll: :roll:
Επειδη εχουν φιλοζωικα αισθηματα, δεν κοβουν τα αυτια με αποτελεσμα ο κοσμος να τους ρωταει στο δρομο τι ρατσα ειναι.. αυτο τους τσατιζει και τον παρατανε για να παρουν ενα κομμενο.
Ξερεις ποσοι το εχουν παραδεχτει στο http://dobermann.forumup.gr/ ?
προσπαθουμε με καλη θεληση και καλους τροπους να τους αλλαξουμε μυαλα αλλα οι επιδειξιες υπαρχουν απο την αρχαιοτητα και θα συνεχισουν να υπαρχουν.. :D

το ιδιο πραγμα που νομιζουν ολοι πριν τον αποκτησουν.. ακουνε το καθε ασχετο που κι εκεινος το ακουσε απο αλλο ασχετο και χωρις να εχουν ποτε ντομπερμαν ξερουν τα παντα γι αυτο το σκυλο και ειναι σε θεση να συμβουλεψουν κι ολας.. Αποτελεσμα να μην ενημερωνονται σωστα..
Εγω ξερεις γιατι εστησα το site? γιατι δεν εβρισκα πουθενα πληροφοριες για τη φυλη στα Ελληνικα. Τωρα εγινε μοδα.. οποιος παιρνει ντομπερμαν να φτιαχνει κ απο ενα site.. η ψωροπερηφανια που σου ελεγα πριν..

αφου θελω αυτο το ειδος σκυλου και αυτο το τραπεζακι τι να κανουμε τωρα? :lol:
να το αλλαξω επειδη το λες εσυ?
Αν ακουγα το καθενα δεν θα ειχα κανει τιποτα στη ζωη μου :lol: :pint:

λες για βωμό του χρήματος..
Ενημερωτικα σου λεω οτι δεν πουλαω σκυλια αλλα υποστηριζω φανατικα το κοψιμο

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 23 Ιούλ 2010 02:02

sovokai έγραψε:μερικες ακομα και... περιμενω τις δικες σας..
εγώ δεν θα μιλήσω για το θέμα που έχετε ανοίξει, διότι δεν γνωρίσω αν είναι καλό ή κακό. Αν είναι για την υγεία του σκυλιού τότε καλώς γίνεται, αν γίνεται για αισθητικό λόγο, τότε κακώς... Δεν θα πω περισσότερα, γιατί δεν είχα ποτέ doberman και δεν ξέρω οπότε..
μία ερώτηση, το doberman σου μασάει την φανέλα του Lampard;;;; Αν ναι, τότε καλά κανείς, μόνο της Manchester να μην μασάει :) :P :P
Πόσο χρονών είναι;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 23 Ιούλ 2010 02:16

:lol: :lol: δεν τη μασαει, απλα παιρνει ενα ρουχο μου οταν λειπω και κοιματε πανω του για να με νιωθει κοντα του μυριζοντας κατι δικο μου..

αυριο γινετε 6 χρονων.. μη με ρωτησεις σε ποια ηλικια τρελενετε :lol: :lol: :lol:

Το ντομπερμαν ειναι ένας σκύλος που σίγουρα διαφέρει από όλες τις άλλες φυλές. Μόνο εκείνο που τον κάνει να ξεχωρίζει είναι η φοβερή ευστροφία του, η απόλυτη δύναμή του, η γεμάτη υπέροχη κίνηση του, η ευγένεια και η τρυφερότητα απέναντι στην οικογένεια του και η παντοτινή αφοσίωση στον κάτοχό του.

Είναι ένας συναισθηματικός σκύλος, με ευχάριστο δυναμικό ταμπεραμέντο και υψηλό δείκτη νοημοσύνης. Αξιοσημείωτη είναι η αγάπη και η προστασία που προσφέρει στα παιδιά. Πιστεύω ότι αν συγκρίνουμε άνθρωπο και Ντόμπερμαν στο θέμα τρέλας και τάσεων δολοφονίας, καταλήγουμε βάση περιστατικών ότι το Ντόμπερμαν υστερεί πολύ σε σχέση με τον άνθρωπο… :kaloe: :kaloe: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 23 Ιούλ 2010 08:33

sibas έγραψε:Αν έπαιρνα ποτέ μου Doberman να είσαι σίγουρος ότι ποτέ μου δεν θα του έκανα πλαστική εγχείριση γιατί απλά είναι καλύτερος έτσι όπως γεννιέται.
τι να σου πω? οτι ειναι καλυτερος ετσι οπως γεννιετε? θα σου πω ψεμματα :lol:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

starfish

Δημοσίευση από starfish » 23 Ιούλ 2010 21:17

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος starfish την 24 Ιούλ 2010 11:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 23 Ιούλ 2010 21:21

xaaaxaxxaaxxaaxaxxaaxxaxaaxxaxaax, ε οχι κι ετσι!!!!

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 24 Ιούλ 2010 05:07

sovokai έγραψε::lol: :lol: δεν τη μασαει, απλα παιρνει ενα ρουχο μου οταν λειπω και κοιματε πανω του για να με νιωθει κοντα του μυριζοντας κατι δικο μου..

αυριο γινετε 6 χρονων.. μη με ρωτησεις σε ποια ηλικια τρελενετε :lol: :lol: :lol:

Το ντομπερμαν ειναι ένας σκύλος που σίγουρα διαφέρει από όλες τις άλλες φυλές. Μόνο εκείνο που τον κάνει να ξεχωρίζει είναι η φοβερή ευστροφία του, η απόλυτη δύναμή του, η γεμάτη υπέροχη κίνηση του, η ευγένεια και η τρυφερότητα απέναντι στην οικογένεια του και η παντοτινή αφοσίωση στον κάτοχό του.

Είναι ένας συναισθηματικός σκύλος, με ευχάριστο δυναμικό ταμπεραμέντο και υψηλό δείκτη νοημοσύνης. Αξιοσημείωτη είναι η αγάπη και η προστασία που προσφέρει στα παιδιά. Πιστεύω ότι αν συγκρίνουμε άνθρωπο και Ντόμπερμαν στο θέμα τρέλας και τάσεων δολοφονίας, καταλήγουμε βάση περιστατικών ότι το Ντόμπερμαν υστερεί πολύ σε σχέση με τον άνθρωπο… :kaloe: :kaloe: :kaloe:
να τα εκατοστήσει!!! :) βασικά μέχρι πόσα χρόνια ζουν τα ντόπερμαν;;
Αυτό με την φάνελα σημαίνει ότι σε αγαπάει πολύ και αυτό είναι καλό. Δώσε του όμως να μασάει και να τρώει την φανέλα του Παναθηναϊκού. :P Στα μωρά ( είτε σκυλάκια είτε παιδάκια ) πρέπει να μαθαίνουμε τις καλές συνήθειες από μικρά που είναι... :P :) :D :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 24 Ιούλ 2010 05:34

χαχαχαχαχα!!! εγω το ακρωτιριαζω και αυτο με αγαπα 8) 8) ειρωνεια ε? :lol:

Η διάρκεια ζωης ειναι μεταξυ 8 και 12 χρονων. Τα 10 χρονια ειναι ο μεσος ορος.
Απο τα 7 ομως αρχιζουν οι διαδικασιες αν θελουμε να ζησει περισσοτερο.. (οσο περναει απ το χερι μας φυσικα) λιγοτερο φαγητο, λιγοτερη ασκηση, φροντιζουμε να ειναι σε ζεστο μερος, και να κοιματε οσο θελει αυτο..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίσεις στις σελίδες μας (εκδότες)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες