Ερώτηση για geo-targeting

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
theodion

Δημοσίευση από theodion » 15 Ιουν 2010 02:38

Καλησπέρα παιδιά,

Βασικά έχω μπερδευτεί με το εξής θέμα :o .
Έχω αγοράσει ένα ccTLD (.com.cy) διότι θέλω να στοχεύω συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή.

Πως πρέπει να χρησιμοποιήσω τώρα τα 2 domains. Έχω ψάξει στο ιντερνέτ αλλά δεν βρίσκω σαφή απάντηση.

Μέχρι τώρα είχα ένα 301 redirect στο .com.cy ώστε να δείχνει στο .com, οπότε ακυρωνόταν το .com.cy, (λένε ότι έτσι οι μηχανές αναζήτησης θεωρούν το πρώτο domain ως παλιό)
Οπότε συνιστούν να κάνω ένα 302 redirect από το .com στο .com.cy ώστε να αποκτήσω geo location. αυτό όμως δεν πρέπει να γίνει για κάθε σελίδα του .com ;

Εσείς τι νομίζετε; έχετε έρθει αντιμέτωποι με τέτοιο θέμα. υπάρχουν μειονεκτήματα κάνοντας 302 redirect;

τέλος μια λύση είναι να κάνω park για να κρατήσω και τα δύο domains...;

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 15 Ιουν 2010 05:11

sto webmaster tools vale to siggekrimeno .com oti "anoikei" se kipreiko traffic.

ascheto alla pos kataferes kai ekanes to .com.cy register? eise kipreos? (giati poloi theloun na agorasoun apo tsipron...alla einai apagoreutika ta criteria)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 15 Ιουν 2010 19:00

Θελεις να στοχευσεις σε Κυπριους επισκεπτες? Διαφορετικα θεωρω οτι εχεις κανει το σωστο, το .com.cy permantly redirect στο .com (το site χτισμενο στο .com).
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

theodion

Δημοσίευση από theodion » 15 Ιουν 2010 20:01

το πρώτο πράγμα που έκανα για το .com ήταν να βάλω στο webmaster tools περιοχή στόχευσης την Κύπρο. επίσης έβαλα το .com.cy permanent redirect στο .com

δεν βλέπω όμως να λειτουργεί.

Αυτό γιατί ενώ στα local search results έχω καλά rankings (δηλαδή ψάχνοντας από το google με ελληνική ip - βρίσκομαι στη Κρήτη)

Αν όμως βάλω Κυπριακό proxy στο browser, το google μου επιστρέφει κυπριακά local αποτελέσματα - και βλέπω ότι εκεί τα πάω χάλια. Συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν δουλεύουν το redirect και το geo-targeting από τα webmaster tools.

Αν χρησιμοποιήσω το .com.cy για να φτιάξω καινούρια σελίδα πιστεύω θα έχει τα αποτελέσματα που θέλω.

Όμως είπα να σας ρωτήσω μπας και υπάρχει κάποια λύση. Άλλη λύση είναι να μεταφέρω το domain σε κυπριακό ip αλλά δεν τους εμπιστεύομαι τους hosting στη Κύπρο.

Είμαι κύπριος απλά έμενα ελλάδα τα τελευταία 8 χρόνια. τώρα με την κρίση δεν παλεύεται η κατάσταση από πλευράς δουλειάς έτσι θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες