Upload video σε site μέσω fckeditor

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 16 Ιουν 2010 00:51

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να ενσωματώσω video σε ένα site που κάνω και θέλω τη βοήθειά σας.

Καταρχάς μπορώ να ανεβάσω μέσω του fckeditor; Τι μορφή είναι ιδανική, τι μέγεθος, γενικά υπάρχουν κάποια specifiations;

Αν δεν το κάνω μέσω editor πως μπορώ να το κάνω;

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 16 Ιουν 2010 01:01

να πω ότι το συγκεκριμένο site θα έχει αρκετά videos και όχι κανά 2-3.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 16 Ιουν 2010 09:10

Εφόσον θα έχεις πολλά video θα σου πρότεινα να τα ανεβάζεις youtube και από εκεί να τα ενσωματώνεις στη σελίδα σου. Έτσι θα αποφύγεις το πολύ trafic και τις μεγάλες απαιτήσεις σε χώρο στο server με αποτέλεσμα να σε καλύπτει και μια πολύ απλή (και φτηνή) φιλοξενία.

Δες ένα παράδειγμα εδώ http://www.naftoproskopoi.gr/index.php?id=video&lang=gr
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 16 Ιουν 2010 11:59

Και γω μάλλον εκεί κατέληξα να τα ανεβάσω στο youtube.

Έχω όμως 3 απορίες:

1) Ο πελάτης δε θέλει να είναι public, υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο youtube;

2) Στον fckeditor θα πω στον πελάτη να πηγαίνει σε html view και να κάνει copy paste τον κώδικα από το youtube; υπάρχει φαντάζομαι κάποιο plugin για fckeditor youtube.

3) τα βιντεάκια που θα ανεβάζω τι max χωρητικότητα πρέπει να έχουν; Θα μου πεις αυτό εξαρτάται από πολλά, όπως π.χ το μέγεθος του video σε χρόνο, αλλά χονδρικά ένα νούμερο. Πάνω κάτω μέχρι 30-40ΚΒ;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Ιουν 2010 12:35

1) Ναι όταν ανεβάζεις ένα βίντεο σε ρωτάει αν θέλεις να φαίνεται public. Αν του πεις του πελάτη ότι αν είναι public μπορεί να κερδίσει κίνηση και να βρίσκουν το site του / περιεχόμενο του περισσότεροι πιστεύω θα αλλάξει γνώμη.

2) copy paste html code ή http://sourceforge.net/projects/youtubepluginfo/

3) Το youtube σε απλά μέλη επιτρέπει uploads μέχρι 1gb μέγεθος και διάρκειας 10 λεπτών.

Εναλλακτικά πες του να κάνει μια συνδρομή στο vimeo.com για βίντεο άνω των 10 λεπτών. Δοκιμασμένο και με περισσότερα δικαιώματα για το που θα παίξει το video και άλλες επιλογές + γλιτώνεις τις on video διαφημίσεις και το logo του youtube.

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 16 Ιουν 2010 13:13

Το youtube σε απλά μέλη επιτρέπει uploads μέχρι 1gb μέγεθος και διάρκειας 10 λεπτών
Όταν λες διάρκειας 10 λεπτών, να φανταστώ εννοείς το κάθε βίντεο ξεχωριστά και όχι όλα τα βίντεο συνολικά ε;

Θα το κοιτάξω το vimeo.com.

Έχω άλλη μία ερώτηση όσον αφορά το width και height του video. 560x240 είναι η μικρότερη επιλογή που δίνει. Εγώ όμως χρειάζομαι μικρότερη όσον αφορά το width για να χωράει στο div, μπορώ φυσικά να αλλάξω τις διαστάσεις στον html κώδικα, αλλά δε θέλω να δυσκολεύω τον πελάτη.

Επίσης είναι προτιμότερο να ανεβάζω τα βίντεο στις διάστασεις ακριβώς που θέλω και μετά να τις αλλάζω στον Html κώδικα; Αυτό όμως σημαίνει επεξεργασία με κατάλληλο πρόγραμμα, που ο πελάτης μπορεί να μην έχει. Οπότε σ'αυτήν την περίπτωση το ανεβάζει ως έχει και απλά αλλάζει μόνο τις διαστάσεις στην html;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Ιουν 2010 14:14

10 λεπτά διάρκεια το κάθε βίντεο.
Το μέγεθος των video μπορείς να το ορίσεις και εσύ μια φορά στο div σου και να είσαι και xhtml valid.

Κώδικας: Επιλογή όλων

<object type="application/x-shockwave-flash" data="http&#58;//www.youtube.com/watch?v=2AAa0gd7ClM">
	<param name="movie" value="http&#58;//www.youtube.com/watch?v=2AAa0gd7ClM" class="youtubevideo" />
</object>
Στο CSS σου

Κώδικας: Επιλογή όλων

object.youtubevideo &#123;
	width&#58; 200px
	height&#58;150px;
&#125;

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 16 Ιουν 2010 14:22

Οκ.
1) Ναι όταν ανεβάζεις ένα βίντεο σε ρωτάει αν θέλεις να φαίνεται public. Αν του πεις του πελάτη ότι αν είναι public μπορεί να κερδίσει κίνηση και να βρίσκουν το site του / περιεχόμενο του περισσότεροι πιστεύω θα αλλάξει γνώμη.
Ο πελάτης σίγουρα δε θέλει να είναι public τα βιντεάκια. Υπάρχει απ'ότι είδα η επιλογή "Unlisted videos", η οποία δείχνει τα βιντεάκια μόνο σ'αυτούς που έχουν το link και δεν τα βγάζει πουθενά στα search results.

Δοκιμαστικά ανέβασα ένα videaki, το έκανα unlisted, έκανα search και δεν το εμφάνισε. Μέχρι εδώ καλά. Μετά το έκανα public, έκανα πάλι search και δεν το εμφάνισε που κανονικά θα έπρεπε. Χρειάζεται μήπως να περάσει λίγη ώρα, ίσως και μέρες για να καταχωρηθεί ένα videaki στο ευρετήριο και να εμφανίζεται ή να μην εμφανίζεται αντίστοιχα;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 16 Ιουν 2010 14:26

Θέλουν τον χρόνο τους συνήθως. Και στο vimeo το ίδιο γίνετε και από ότι κατάλαβα απαιτεί και περισσότερο χρόνο γιατί ψηλιάζομαι πως κάνει επεξεργασία στο αρχείο του video για τα δικαιώματα χωρίς να το έχω ψάξει. Οπότε φαντάσου ένα αρχείο Χ mb/gb επί πόσους χρήστες ταυτόχρονα να ανεβάζουν, επεξεργάζονται, βλέπουν κλπ λογικό να τραβάνε ένα ζόρι.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 16 Ιουν 2010 14:45

Θα το πρότεινα και εγώ το vimeo αλλά δεν έχουν την δύναμη και τα κεφάλαια του youtube με αποτέλεσμα ο server τους να μπουκώνει πολλές φορές από την κίνηση και υπάρχει πιθανότητα να βρεθείς με πιο περιορισμένες υπηρεσίες ή μόνο επί πληρωμή.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 16 Ιουν 2010 18:24

Ερώτηση:

Μπορώ το video που έχω εισάγει στον fckeditor να μην το βλέπω κατευθείαν, αλλά να υπάρχει ένα link π.χ. "Κάντε κλικ εδώ" και να ανοίγει σε popup π.χ. με το highslide plugin;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης