Σύνδεση με βάση δεδομένων - Λίγο πολύπλοκο

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
elko86

Δημοσίευση από elko86 » 16 Ιουν 2010 09:05

Γεια σας!

Δεν ήξερα πως να περιγράψω αυτό που θέλω οπότε ο τίτλος που έβαλα είναι λίγο γενικός...

Λοιπόν, έχω μια βάση δεδομένων η οποία περιέχει διάφορες εταιρίες κι έχω φτιάξει μια μηχανή αναζήτησης σε php η οποία κάνει αναζήτηση βάσει της πόλης. Ωραία μέχρι εδώ.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι όταν βρίσκει από τη βάση τις πόλεις που είναι πχ στην Αθήνα να μου τις εμφανίζει σε μια λίστα μόνο με τις ονομασίες τους όπου κάθε ονομασία θα είναι ένα link το οποίο θα οδηγεί σε μια άλλη σελίδα μου και στην οποία θα φαίνονται τα στοιχεία της εταιρίας (διεύθυνση, τηλέφωνο κλπ).

Σας στέλνω ένα κομμάτι από τον κώδικα,το θέμα μου είναι μέσα στο while, πως θα κάνω αυτό που θέλω;;

$periohi = $_GET ['periohi'];
$q=mysql_query("SELECT * FROM etairies_info WHERE perioxi='$periohi' ");

$num = mysql_num_rows($q);

if ($num > 0 ) {
$i=0;
while ($i < $num) {

[Εδώ θέλω μια λίστα με τα ονόματα όπου κλικάροντας σε κάθε όνομα να οδηγούμαι στο σύνολο των πληροφοριών της κάθε εταιρίας]

}

Φαντάζομαι θα υπάρχει πιο απλός τρόπος από το να φτιάξω ξεχωριστή σελίδα για κάθε εταιρία :)

Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ιδέα προς τα που να κινηθώ θα ήμουν ευγνώμων!
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 16 Ιουν 2010 09:33

Κώδικας: Επιλογή όλων

$periohi = $_GET &#91;'periohi'&#93;; 
$q=mysql_query&#40;"SELECT * FROM etairies_info WHERE perioxi='$periohi' "&#41;; 
$num = mysql_num_rows&#40;$q&#41;; 
if &#40;$num > 0 &#41; &#123; 
	while &#40;$data = mysql_fetch_array&#40;$q&#41;&#41; &#123; 	
		echo "<div class=your_class><a href=\"page.php?doc=".$data&#91;'the_id_field'&#93;."\">".$data&#91;'your_title_field'&#93;."</a></div>";
	&#125; 
&#125; else &#123;
	echo "Δεν υπάρχουν ακόμη καταχωρήσεις...";
&#125;
Θα δημιουργήσεις μια σελίδα page.php (ή όπως αλλοιώς θέλεις να την ονομάσεις) στην οποία πέρνεις με $_GET['doc'] το ID της εταιρίας. Κάνεις μια αναζήτηση στις εταιρίες με βάση το ID βρίσκεις την εταιρία που αντιστοιχεί και εμφανίζεις τα στοιχεία της.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

elko86

Δημοσίευση από elko86 » 16 Ιουν 2010 11:57

Ευχαριστώ πολύ! Με λίγο ψάξιμο κατάλαβα τη φιλοσοφία! Ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν!

Υ.Γ: Μια μάλλον χαζή ερώτηση: Πως τα κεντράρω τα αποτελέσματα; Που θα βάλω το align center;;;

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 16 Ιουν 2010 14:23

όπως σου το έδωσα χρησιμοποιείς μια class την your_class για να μορφοποιήσεις τα αποτελέσματα.
Αν δεν σε βολεύει η χρήση css μπορείς να το κάνεις με πίνακα:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$periohi = $_GET &#91;'periohi'&#93;; 
$q=mysql_query&#40;"SELECT * FROM etairies_info WHERE perioxi='$periohi' "&#41;; 
$num = mysql_num_rows&#40;$q&#41;; 
if &#40;$num > 0 &#41; &#123; 
echo "<table>";
   while &#40;$data = mysql_fetch_array&#40;$q&#41;&#41; &#123;     
      echo "<tr><td align=\"center\"><a href=\"page.php?doc=".$data&#91;'the_id_field'&#93;."\">".$data&#91;'your_title_field'&#93;."</a></td></tr>"; 
   &#125; 
echo "</table>";
&#125; else &#123; 
   echo "Δεν υπάρχουν ακόμη καταχωρήσεις..."; 
&#125;
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες