Ένα host ψάχνω

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από Figaro » 19 Ιουν 2010 01:58

όσο ειλικρινής είσουν εσυ με αυτο το 25% τόσο ειρωνικά το είπα και εγω :)

IreneL
Επικοινωνία:

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από IreneL » 19 Ιουν 2010 02:02

Figaro έγραψε:όσο ειλικρινής είσουν εσυ με αυτο το 25% τόσο ειρωνικά το είπα και εγω :)
Οσο και να μην το πιστευετε υσχυει
Web Sites Made Easy Ειρηνη Λαμπροπουλου iPass.gr

web hosting - web design - domain names

DimTziotis

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από DimTziotis » 19 Ιουν 2010 05:48

Κατ αρχάς να σας πω τα συγχαρητήρια μου για το πολύ όμορφο forum και πως είναι πρώτη φορά που γράφω αν και είμαι καθημερινός επισκέπτης τα τελευταία χρόνια απλά διαβάζοντας.

Το συγκεκριμένο θέμα μου κέντρισε το ενδιαφέρον να γίνω μέλος και να απαντήσω σε μερικά από αυτά που γράφτηκαν, λόγω του ότι είμαι πελάτης (reseller) της ipass.gr . Να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι δεν έχω μιλήσει με την ipass αλλά λόγο της πραγματικά μεγάλης εκτίμησης που έχω απέναντι στην εταιρία αυτή, θεώρησα απαραίτητο να πω δυο πράγματα που γνωρίζω από πρώτο χέρι για αυτούς που με τόσο κόπο φροντίζουν να είναι όλα στην εντέλεια απέναντι σε μένα και τους πελάτες μου.

Θέλω λοιπόν να απαντήσω σε όλους του hoster που έχουν post-αρει σε αυτό το θέμα και σε όσους άλλους αναγνώστες το διαβάσουν να παρατηρήσουν τα εξής σημεία. Η ipass σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους (που post-αραν εδω) έχει την χαμηλότερη τιμή. Με μια πρώτη σκέψη ο καθένας ίσως σκεφτόταν ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα και έχει τόσο χαμηλή τιμή, κάτι δεν πάει καλά, μήπως δεν είναι αξιόπιστη εταιρία? Δείτε όμως τώρα το εξής η ipass έχει server στην Αγγλία (Ευρωπη, ακριβότεροι και πιο αξιόπιστοι για όσους πραγματικά ξέρουν) ενώ μερικοί από τους άλλους που postaran εδώ έχουν στην Αμερική (παραδοσιακά πιο φτηνοί servers). Ανοίγοντας την κονσόλα cmd, που όλοι αγαπάμε τόσο, και κάνοντας ένα απλό ping σε αυτούς που έχουν τους servers στην Αμερική και πουλάνε το hosting τους ακριβότερα, παρατηρούμε το φτηνότερο hosting της Αγγλίας να είναι με διαφορά πιο γρήγορο από το ακριβότερο της Αμερικής. Μα πως είναι δυνατόν αναρωτιέσαι; Ο πιο φτηνός να είναι και πιο γρήγορος; Ναι και όμως είναι. Όχι ο πιο γρήγορος του κόσμου αλλά πιο γρήγορος από αυτούς που τον κατηγορούν εδώ και στα site τους υπόσχονται ταχύτητες βγαλμένες από τον Άρη.

Γράφτηκαν αρκετά σε αυτό το θέμα για την εταιρία αυτή και πραγματικά άδικα γιατί η ipass και η dnhost(που postarανε σε αυτό το θέμα) μέχρι στιγμής απείχαν από το Spam SEO που προσπαθούν να κάνουν κάποιες εταιρίες εδώ πέρα χαλώντας την πραγματική μαγεία αυτού του site και εν τέλει καταλήγετε όλοι σε ένα είδους «ξεκατίνιασμα». Κοιτάτε όλοι απλά να κάνετε καλά την δουλεία σας και σταματήστε αυτό το spam seo. Ο web developer – web designer που θέλει να βρει αξιόπιστο και οικονομικό hosting για τους πελάτες του έχει τους τρόπους του να ελέγξει ποιος είναι καλός και ποιος όχι.

Ένα απλό και συνάμα καταπληκτικό tool του firefox , το γνωστό σε όλους μας http://toolbar.netcraft.com μας δείχνει από ποιο server έρχεται το κάθε site. Επισκεφτείτε τώρα τα site www.drive.gr www.burnout.gr www.motomag.gr , παρατηρήστε το page rank τους, υπολογίσετε την καθημερινή επισκεψημότητα που έχουν για να καταλάβετε το πόσο δυνατό server χρειάζονται. Τώρα δείτε σε ποιανού server είναι. Μα καλά τόσο μεγάλα περιοδικά με forum και τόσες χιλιάδες επισκέψεις ημερησίως σε τόσο κακούς και φτηνούς server πήγαν ρε αδερφέ?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από korgr » 19 Ιουν 2010 11:09

DimTziotis έγραψε:Κατ αρχάς να σας πω τα συγχαρητήρια μου για το πολύ όμορφο forum και πως είναι πρώτη φορά που γράφω αν και είμαι καθημερινός επισκέπτης τα τελευταία χρόνια απλά διαβάζοντας.

Το συγκεκριμένο θέμα μου κέντρισε το ενδιαφέρον να γίνω μέλος και να απαντήσω σε μερικά από αυτά που γράφτηκαν, λόγω του ότι είμαι πελάτης (reseller) της ipass.gr . Να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι δεν έχω μιλήσει με την ipass αλλά λόγο της πραγματικά μεγάλης εκτίμησης που έχω απέναντι στην εταιρία αυτή, θεώρησα απαραίτητο να πω δυο πράγματα που γνωρίζω από πρώτο χέρι για αυτούς που με τόσο κόπο φροντίζουν να είναι όλα στην εντέλεια απέναντι σε μένα και τους πελάτες μου.

Θέλω λοιπόν να απαντήσω σε όλους του hoster που έχουν post-αρει σε αυτό το θέμα και σε όσους άλλους αναγνώστες το διαβάσουν να παρατηρήσουν τα εξής σημεία. Η ipass σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους (που post-αραν εδω) έχει την χαμηλότερη τιμή. Με μια πρώτη σκέψη ο καθένας ίσως σκεφτόταν ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα και έχει τόσο χαμηλή τιμή, κάτι δεν πάει καλά, μήπως δεν είναι αξιόπιστη εταιρία? Δείτε όμως τώρα το εξής η ipass έχει server στην Αγγλία (Ευρωπη, ακριβότεροι και πιο αξιόπιστοι για όσους πραγματικά ξέρουν) ενώ μερικοί από τους άλλους που postaran εδώ έχουν στην Αμερική (παραδοσιακά πιο φτηνοί servers). Ανοίγοντας την κονσόλα cmd, που όλοι αγαπάμε τόσο, και κάνοντας ένα απλό ping σε αυτούς που έχουν τους servers στην Αμερική και πουλάνε το hosting τους ακριβότερα, παρατηρούμε το φτηνότερο hosting της Αγγλίας να είναι με διαφορά πιο γρήγορο από το ακριβότερο της Αμερικής. Μα πως είναι δυνατόν αναρωτιέσαι; Ο πιο φτηνός να είναι και πιο γρήγορος; Ναι και όμως είναι. Όχι ο πιο γρήγορος του κόσμου αλλά πιο γρήγορος από αυτούς που τον κατηγορούν εδώ και στα site τους υπόσχονται ταχύτητες βγαλμένες από τον Άρη.

Γράφτηκαν αρκετά σε αυτό το θέμα για την εταιρία αυτή και πραγματικά άδικα γιατί η ipass και η dnhost(που postarανε σε αυτό το θέμα) μέχρι στιγμής απείχαν από το Spam SEO που προσπαθούν να κάνουν κάποιες εταιρίες εδώ πέρα χαλώντας την πραγματική μαγεία αυτού του site και εν τέλει καταλήγετε όλοι σε ένα είδους «ξεκατίνιασμα». Κοιτάτε όλοι απλά να κάνετε καλά την δουλεία σας και σταματήστε αυτό το spam seo. Ο web developer – web designer που θέλει να βρει αξιόπιστο και οικονομικό hosting για τους πελάτες του έχει τους τρόπους του να ελέγξει ποιος είναι καλός και ποιος όχι.

Ένα απλό και συνάμα καταπληκτικό tool του firefox , το γνωστό σε όλους μας http://toolbar.netcraft.com μας δείχνει από ποιο server έρχεται το κάθε site. Επισκεφτείτε τώρα τα site www.drive.gr www.burnout.gr www.motomag.gr , παρατηρήστε το page rank τους, υπολογίσετε την καθημερινή επισκεψημότητα που έχουν για να καταλάβετε το πόσο δυνατό server χρειάζονται. Τώρα δείτε σε ποιανού server είναι. Μα καλά τόσο μεγάλα περιοδικά με forum και τόσες χιλιάδες επισκέψεις ημερησίως σε τόσο κακούς και φτηνούς server πήγαν ρε αδερφέ?
Ετσι μπραβο αδερφε, την καταλληλη στιγμη βρεθηκες (ο Θεος σε εστειλε προφανως) για να κανεις τον δικηγορο της συγκεκριμενης εταιρειας.
Τωρα οκ αδερφε, ησυχασαμε!

Για πες μου τωρα οταν λες page rank τι ακριβως rank εννοεις?
Google Page Rank?
Alexa Rank?
Mitsos Rank?

Να ξερω πώς ακριβως θα σε προσγειωσω αποτομα με ακλονητα επιχειρηματα, γιατι νομιζετε πως ολοι κουτοχορτο μασαμε.
Και ναι, δεν εχω καμια host εταιρεια που να πουλαει μαζικα και εξευτελιστικα hostings.
Τα sites μου τα βλεπεις που φιλοξενουνται, και αν βρεις εστω και ενα να σχετιζεται με hosters αυτου του forum, ελα πες μου πως εχω λογο να τους υπερασπιζομαι.
Γενικα οποια εταιρεια βλεπω να βγαινει εδω και να ευλογαει τα γενια της μου προκαλει εμμετο!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από fafos » 19 Ιουν 2010 12:04

Prin postaroun oi apantaxou hostades klp sxetikoi me to net tha prepei na gnorizoun oti edo mesa einai epaggelmaties tou xorou pou me ton ena h ton allo tropo exoun sxesh me thn filoksenia kai gnorizoun poly kala ti "paizetai" se auton ton tomea kai eidika sta fthinohosts..

epishs anafores se texnikous orous typou rank(???) einai toulaxiston atyxeis se synforumites pou einai h douleia tous..

gnomh mou pros ton super dupper - kataplktikotato-omorfotato (telos glypsimatos) admin tou fs na vrei enan tropo opou otan kapoios anazhta hosting na dexetai prosfores xoris h kathe etaireia na postarei tis super dupper paroxes-yphresies tou...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από Figaro » 19 Ιουν 2010 12:25

DimTziotis.
1. Ενας μόνο Hoster πόσταρε εδώ και δεν είπε τίποτα για τις ταχύτητες της ipass. Ο αλλος hoster.. απλά spamare
2. Αυτα που είπα εγώ ήταν για την πολιτική (τιμών) που ακολουθεί η κάθε εταιρία και ότι εταιρίες των 1.95€ θα έχουν χοντρό πρόβλημα σε λίγα χρόνια.

Το 2ο θα μπορούσα να στο αναλύσω περισσότερο αλλα απ'οσο βλέπω δεν έχει νόημα.

DimTziotis

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από DimTziotis » 19 Ιουν 2010 15:58

Σας ενόχλησε που βγήκα δηλωμένος ότι υπερασπίζομαι την ipass γιατί είμαι πελάτης τους; Δεν το έκρυψα νομίζω από την αρχή. Απλά βγήκα να μιλήσω γνωρίζοντας εκ του αποτελέσματος τις υπηρεσίες τους. Είναι κακό; Μήπως έπρεπε να το παίζω δήθεν ο καλός ανώνυμος που είχε απλά μια καλή κουβέντα να πει; Το αν είναι φτηνό το hosting τους είναι δικό τους θέμα και πραγματικά εμένα όχι απλά δε με ενοχλεί αλλά με βολεύει κιόλας γιατί είναι τελείως διαφορετικό να πάω σε ένα πελάτη μου και να του πω κ. Τάδε για την ιστοσελίδα σου θέλω 80 ζεστά ευρωπουλάκια το έτος και τελείως διαφορετικό να του πω η ετήσια συνδρομή σου για τη φιλοξενία είναι 20 ευρώ. Και από τη στιγμή κιόλας που οι υπηρεσίες τους είναι πραγματικά άριστες απέναντι μου. Το αν τα βγάζουν πέρα που ειπώθηκε με τόσο χαμηλό κόστος, ε δε νομίζω να μπαίνουν και μέσα ρε παιδιά έλεος, το ότι βάζεις κάποια πακέτα hosting για «κράχτες» δε νομίζω ότι μια σοβαρή εταιρία στηρίζετε μόνο σε αυτά.

Προς korgr
Να σε ρωτήσω κάτι; Προς τι τέτοια επίθεση αφού δεν υποστηρίζεις κανένα hoster (που αλήθεια το πιστεύω αυτό που λες). Είπα κάτι κακό που σε ενόχλησε; Δε βρίσκεις λίγο άδικη την επίθεση, εγώ βγήκα να υπερασπιστώ κάτι που ξέρω επειδή πληρώνω και συνεργάζομαι με αυτούς τους ανθρώπους και παρά το κόστος έχουν πραγματικά άριστες υπηρεσίες.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από Figaro » 19 Ιουν 2010 16:15

DimTziotis έγραψε:Το αν τα βγάζουν πέρα που ειπώθηκε με τόσο χαμηλό κόστος, ε δε νομίζω να μπαίνουν και μέσα ρε παιδιά έλεος, το ότι βάζεις κάποια πακέτα hosting για «κράχτες» δε νομίζω ότι μια σοβαρή εταιρία στηρίζετε μόνο σε αυτά.
Εσυ το βλέπεις σαν κράχτες... οι πελάτες το βλέπουν σαν το wwwooow πακέτο που καλύπτει όλες τους τις ανάγκες.. και πίστεψε με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό απο αυτους θα μείνουν στο 1.95€ με 3.95€.

DimTziotis

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από DimTziotis » 19 Ιουν 2010 16:27

Και που είναι το κακό αν μια ιστοσελίδα καλύπτεται πλήρως με αυτά τα χαρακτηριστικά χώρου, traffic κτλ.. με αξιόπιστη υπηρεσία συνάμα και μείνει σε αυτό το πακέτο; Και εγώ έχω δώσει σε πελάτες μου αυτό το πακέτο αν δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον. Ως γνωστόν ο πελάτης πάντα θέλει και θα ψάξει να βρει την καλύτερη απόδοση κόστους και παροχής υπηρεσιών. Σκοπός δεν είναι να δώσεις στον άλλο ότι ακριβότερο έχεις γιατί προφανώς δεν το χρειάζονται όλοι και όταν θα το καταλάβουν θα σου γυρίσει ανάποδα γιατί θα τον χάσεις τον πελάτη την ώρα που αν είσαι σωστός απέναντι του και του δώσεις αυτό που πραγματικά χρειάζεται αυτός θα σου φέρει και άλλο πελάτη.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από korgr » 19 Ιουν 2010 16:32

DimTziotis έγραψε: Προς korgr
Να σε ρωτήσω κάτι; Προς τι τέτοια επίθεση αφού δεν υποστηρίζεις κανένα hoster (που αλήθεια το πιστεύω αυτό που λες). Είπα κάτι κακό που σε ενόχλησε; Δε βρίσκεις λίγο άδικη την επίθεση, εγώ βγήκα να υπερασπιστώ κάτι που ξέρω επειδή πληρώνω και συνεργάζομαι με αυτούς τους ανθρώπους και παρά το κόστος έχουν πραγματικά άριστες υπηρεσίες.
Λυπαμαι αλλα πλεον δεν τα πιστευω κατι τετοια.
"Χρονια σας διαβαζω και τωρα αποφασισα να γραφτω για να υποστηριξω την εταιρια με την οποια συνεργαζομαι"
Sorry αλλα αυτα υποτιμουν την νοημοσυνη μου (ισως και καποιων αλλων εδω μεσα).
Προσωπικα δεν εχω κατι εναντιον σου, αλλα φανφαρες με page rank και συγκεκριμενα domains για να κερδισουμε τις εντυπωσεις, με οδηγουν αναποφευκτα σε "επιθετικο" υφος.

Νομιζω πως εχω το δικαιωμα να θεωρω βεβαιο (και οχι απλα να νομιζω), πως ανηκεις στην συγκεκριμενη εταιρια και οχι πως εισαι ο Roben των Πελατων τους.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από Figaro » 19 Ιουν 2010 16:38

DimTziotis έγραψε:Και που είναι το κακό αν μια ιστοσελίδα καλύπτεται πλήρως με αυτά τα χαρακτηριστικά χώρου, traffic κτλ.. με αξιόπιστη υπηρεσία συνάμα και μείνει σε αυτό το πακέτο; Και εγώ έχω δώσει σε πελάτες μου αυτό το πακέτο αν δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον. Ως γνωστόν ο πελάτης πάντα θέλει και θα ψάξει να βρει την καλύτερη απόδοση κόστους και παροχής υπηρεσιών. Σκοπός δεν είναι να δώσεις στον άλλο ότι ακριβότερο έχεις γιατί προφανώς δεν το χρειάζονται όλοι και όταν θα το καταλάβουν θα σου γυρίσει ανάποδα γιατί θα τον χάσεις τον πελάτη την ώρα που αν είσαι σωστός απέναντι του και του δώσεις αυτό που πραγματικά χρειάζεται αυτός θα σου φέρει και άλλο πελάτη.
Φίλε μου... οι hostgator, bluehost, hostmonster και dreamhost άλλα "λένε" :P
Μόνο απο τη hostgator: "Now hosting over 2,500,000 domains! "

Αλλο το overselling (που αν και δεν μου αρέσει .. μπορεί να φέρει ΚΕΡΔΟΣ) και άλλο αυτο που σου λέω (τιμές που δεν καλύπτουν όλα τα έξοδα ώστε να αναπτυχθεί σωστά μια εταιρία).

DimTziotis

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από DimTziotis » 19 Ιουν 2010 16:50

Μα korgr νομίζω πως στο πα από την αρχή πως είμαι reseller των παιδιών δεν το έκρυψα από την πρώτη κουβέντα μου. Γιατί τα domain που ανέφερα σε οδηγούν σε επιθετικό ύφος; Εγώ επισύναψα το plugin του firefox (για όσους δεν το ξέρουν) για να μπορέσουν να δουν αυτό που είπα παραπάνω χωρίς περιθώρια αμφισβήτησης. Δεν είναι για εντυπωσιασμό απλά επειδή στην χώρα μας και ενδεχομένως παντού στο κόσμο το φτηνό πολλές φορές (δίκαια τις περισσότερες) ταυτίζετε με το κακό προσπάθησα να σας δείξω μια άλλη οπτική γωνία που θα πρέπει να ακουστεί. Γιατί το να κατηγορείς μια εταιρία για φτηνά πακέτα, όταν κάποιος διαβάσει αυτό το θέμα στο φόρουμ το μυαλό του θα πάει απευθείας στην κακή ποιότητα. Νομίζω συμφωνείς σε αυτό. Και από τη στιγμή που ξέρω από προσωπική εμπειρία το θεωρείς τόσο κακό που μίλησα; Δε νομίζεις ότι είναι λίγο άδικο να διαστρεβλώνεις (όχι εσύ προσωπικά) την εικόνα μιας εταιρίας μόνο και μόνο επειδή έχει οικονομικά πακέτα;

Figaro

Το πώς θα βρει τρόπο να αναπτύξει ο καθένας την εταιρία του δεν με ενδιαφέρει. Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να δώσω κάτι στον πελάτη μου και να μη με κυνηγάει σε 4 μήνες που κάποιος φίλος του θα του πει ότι έχει πιο οικονομικό hosting από αυτόν κατά 30-40-50 ευρώ ετησίως. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω από την αρχή.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από Figaro » 19 Ιουν 2010 17:35

Dim.

Για να καταλάβεις για το τι ακριβώς μιλάω δες το παρακάτω link:
http://www.hosting4you.gr/
Η συγκεκριμένη εταιρία είχε και καλές προσφορές (overselling) και τιμές στο 1.90€.

Απο τη σελίδα τους:
Δεν είναι στις προθέσεις μας να κάνουμε εκπτώσεις στην ποιότητα, αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει με τις τιμές που αυτή τη στιγμή προσφέρουμε τις υπηρεσίες φιλοξενίας.

Η hosting4you σταματάει τη λειτουργία της στις 30 Ιουνίου.
Το ίδιο γίνετε συχνά και με εταιρίες μικρες απο το webhostingtalk.com + μια αρκετά μεγάλη ξένη (την οποία δε μπορώ να θυμηθώ τώρα) πούλησε τα πάντα σε άλλη εταιρία.

Πολές φορές ουτε τα λεφτά σου θα πάρεις πίσω... και μπορεί να χάσεις και τα αρχεία σου.

DimTziotis

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από DimTziotis » 19 Ιουν 2010 17:50

Μου μιλάς για μια εταιρία που έχει έτος ίδρυσης πότε; Ι ipass απ όσο ξέρω είναι τουλάχιστον 6 χρόνια τώρα. Υποθέτω το πελατολόγιο δεν θα είναι και τόσο μικρό για να μην αντέξει συν ότι πέραν του hosting κάνει και κατασκευή ιστοσελίδων. Μην ξεχνάς την εποχή που ζούμε κρίση κτλ.. ο καθένας μας πλέον ψάχνει για το οικονομικότερο προς όφελος του. Εταιρίες που πουλάνε hosting με τιμές στα ύψη δεν θα αντέξουν αυτή την περίοδο και αυτές θα ναι που θα κλίσουν ή που θα αναγκαστούν να αναθεωρήσουν τις τιμές τους. Και ο λόγος είναι το ίδιο το internet γιατί από τη στιγμή που κάποιος θέλει να προβληθεί σε αυτό μοιραία ψάχνει να βρει hosting κτλ μέσα από αυτό άρα έχει εύκολη πρόσβαση στο οικονομικότερο και φυσικό επόμενο των καιρών μας είναι να διαλέξει το οικονομικότερο που του προσφέρει περισσότερα σε αναλογία πάντα κόστους υπηρεσιών.

makis

Ένα host ψάχνω

Δημοσίευση από makis » 19 Ιουν 2010 17:53

dnhost έγραψε:
makis έγραψε:καλός ήρθατε και καλό SEO spam!

:D :D
ευχαριστώ καλώς σας βρηκαμε! Δεν έχουμε ανάγκη από seo spam κλπ. ο συνδεσμος ταυτιζεται με το κειμενο που τον περιεχει. Δεν εχει τιτλο "το καλυτερο hosting του κοσμου μπλα μπλα μπλα" δειχνοντας προς το site μας. :pint: αλλα σε παει ακριβως στην αντιστοιχη σελιδα.
Αν δεν είχατε ανάγκη θα βάζατε ένα λινκ μόνο, ή καλύτερα θα προσπαθούσατε να κερδίσετε με συμμετοχή και όχι με spam.

Diminutions: είναι λίγο περίεργο το σκηνικό.

IreneL: χρειάζεστε επιγώντος και τμήμα marketing.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες