Σύνδεση πεδίων εγγραφής με σελίδα php

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
SuperPorky
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SuperPorky » 16 Ιουν 2010 19:20

Ασχολούμαι εδώ και καιρό με κατασκευή σελίδας php επαγγελματικού οδηγού.Υπάρχουν δυο πεδία με ονόματα κατηγορία επαγγέλματος και ιστοσελίδας αντίστοιχα.Θέλω όταν ο χρήστης καταχωρεί στοιχεία σ'αυτά τα πεδία να μεταφέρονται στην αντίστοιχη σελίδα.Πως γίνεται αυτό?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Ιουν 2010 20:03

Τα στοιχεία που εμφανίζει η άλλη σελίδα που τα βρίσκει; Σε κάποια βάση; Σε κάποιο αρχείο; Εκεί που τα βρίσκει, εκεί θα πρέπει να τα βάλεις.

SuperPorky
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SuperPorky » 16 Ιουν 2010 20:29

Η σελίδα θα περιέχει κατάλογο επαγγελμάτων(φυσικά ακόμη δεν την έχω δημιουργήσει).Όταν ο χρήστης θα καταχωρεί το επάγγελμα του θα πρέπει αυτόματα να καταχωρείται και στην αντίστοιχη κατηγορία.Και πες ότι την έχω δημιουργήσει αυτή την σελίδα με τον κατάλογο είτε σε αρχείο είτε σε βάση πως θα συνδέσω αυτά τα πεδία εγγραφής με το αρχείο ή την βάση.Αυτό θέλω να μάθω.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Ιουν 2010 21:21

Το πας ανάποδα. Πρώτα φτιάχνεις τη βάση δεδομένων σου, και μετά (εφόσον επιλέξεις mysql) κοιτάς το manual της php για τις functions που έχει που δίνουν πρόσβαση στη myql για να διαβάσεις/γράψεις/αναζητήσεις στοιχεία από τη βάση σου. Το αντίστοιχο κομμάτι κοιτάς αν διαλέξεις κάποια άλλη βάση.

Μερικά παραδείγματα απλά ή σύνθετα μπορείς να δεις και στις αντίστοιχες ενότητες php, mysql στο forum. Λίγο διάαβσμα χρειάζεται, αλλά φαντάζομαι δεν θα σου είναι πρόβλημα αφού λες ότι έχεις ήδη καιρό που ασχολείσαι με αυτό το αντικείμενο.

SuperPorky
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SuperPorky » 16 Ιουν 2010 21:27

ευχαριστώ

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 25 Ιουν 2010 07:26

SuperPorky δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μου φαινεται οτι δεν εχεις ακόμα αρκετές γνωσεις για να υλοποιήσεις αυτό που θες.
Στην ουσία πας να αρχίσεις απο το 10 κι οχι απο το 1.
Δεν ξερω ισως βιαζεσαι να βγάλεις λεφτα(θεμιτο ποιος δεν θελει).
Δεν ξερω ισως να κανω και λαθος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες