Δημιουργια secure login;

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

heav3n

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από heav3n » 21 Ιουν 2010 16:28

korgr έγραψε:
dreambet έγραψε: alla pao oti xero edo einai gemato php+mysql xristes opote min anisixeis ta soy dosei kapios tis 5-6 entoles poy theleoi na kaneis select,add,delete users.
Δεν νομιζω πως ειναι τοσο ευκολο.
Αν βρεθει καποιος που θα δωσει 5-6 εντολες και το κανει να φανει τοσο ευκολο, be my guest.
Τελευταια φορα που εκανα κατι τετοιο για λογαριασμο τριτου, το χρεωσα 600 ευρω. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Αλλο το να μπει καποιος και να πει εχω προβλημα δεν μου κραταει την session variable ή μόλις αλλαξω σελιδα χανεται το authentication και αλλο να ζηταμε ως δια μαγειας ενα script και μαλιστα κομμενο και ραμενο στα μετρα μας (αφου 1000 αλλα δεν μας εκαναν).
600ε χρέωσες για το Login script me userlevel και διαφορετικά μενού για κάθε χρήστη????καλά κατάλαβα?? ποιο είναι το κορόιδο πελάτης να κλείσω καμια δουλειά?

Είναι πάρα πολύ απλό και βγαίνει σε λίγη ώρα(αν έχεις εμπειρία)....
ακου εκεί 600ε......
δλδ πόσο να πουλήσω πρότζεκτ/site με real estate που έχει μέσα ajax live search, google maps api, mysql php js, CMS και όλα γραμμένα από μένα χωρίς έτοιμα και @@ριες και ένα απλό αρχικό κομμάτι αυτού του πρότζεκτ ήταν το login με userlevel? φαντάσου πόσο θα χρέωνες για τα άλλα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2010 16:37

καταρχήν να προσέχουμε πως μιλάμε στους συναδέλφους μας.

το χρεώνεις 50+ ευρώ την ώρα. (αυτή είναι η κατώτατη τιμή που έχω πάρει από developer από Ελλάδα)

αν το κάνεις σε 2 ώρες παίρνεις 100 ευρώ και είσαι μια χαρά.

μιλάμε πάντα για custom/κατά παραγγελία κομμάτια τα οποία τα κάνεις μόνο για έναν πελάτη και όχι έτοιμα πακέτα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από Basilakis » 21 Ιουν 2010 17:25

heav3n έγραψε:
korgr έγραψε:
dreambet έγραψε: alla pao oti xero edo einai gemato php+mysql xristes opote min anisixeis ta soy dosei kapios tis 5-6 entoles poy theleoi na kaneis select,add,delete users.
Αν βρεθει καποιος που θα δωσει 5-6 εντολες και το κανει να φανει τοσο ευκολο, be my guest.
Τελευταια φορα που εκανα κατι τετοιο για λογαριασμο τριτου, το χρεωσα 600 ευρω. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Αλλο το να μπει καποιος και να πει εχω προβλημα δεν μου κραταει την session variable ή μόλις αλλαξω σελιδα χανεται το authentication και αλλο να ζηταμε ως δια μαγειας ενα script και μαλιστα κομμενο και ραμενο στα μετρα μας (αφου 1000 αλλα δεν μας εκαναν).
600ε χρέωσες για το Login script me userlevel και διαφορετικά μενού για κάθε χρήστη????καλά κατάλαβα?? ποιο είναι το κορόιδο πελάτης να κλείσω καμια δουλειά?

ακου εκεί 600ε......
δλδ πόσο να πουλήσω πρότζεκτ/site με real estate που έχει μέσα ajax live search, google maps api, mysql php js, CMS και όλα γραμμένα από μένα χωρίς έτοιμα και @@ριες και ένα απλό αρχικό κομμάτι αυτού του πρότζεκτ ήταν το login με userlevel? φαντάσου πόσο θα χρέωνες για τα άλλα...

Κάντο με WordPress

heav3n

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από heav3n » 21 Ιουν 2010 17:28

cordis έγραψε:καταρχήν να προσέχουμε πως μιλάμε στους συναδέλφους μας.

το χρεώνεις 50+ ευρώ την ώρα. (αυτή είναι η κατώτατη τιμή που έχω πάρει από developer από Ελλάδα)

αν το κάνεις σε 2 ώρες παίρνεις 100 ευρώ και είσαι μια χαρά.

μιλάμε πάντα για custom/κατά παραγγελία κομμάτια τα οποία τα κάνεις μόνο για έναν πελάτη και όχι έτοιμα πακέτα.
ακριβώς έτσι 100ε 2 ώρες δουλειά που θέλει είναι μια χαρά...αλλά όχι και 600ε....και δεν μίλησα για συνάδελφο...για τον πελάτη είπα :P

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από Khronos » 21 Ιουν 2010 17:33

heav3n έγραψε:
korgr έγραψε:

ακου εκεί 600ε......
Ο καθένας ζητάει να πληρωθεί ανάλογα με το πόσο ποιοτική θεωρεί τη δουλειά του. Απλά πράματα...

heav3n

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από heav3n » 21 Ιουν 2010 17:35

ποιοτική δουλεία σε login script? :)

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από Khronos » 21 Ιουν 2010 17:56

Τόσο παράξενο σου φαίνεται?
Το login script δεν αποτελείται μόνο από τον έλεγχο των στοιχείων που έδωσε ο χρήστης. Αν εξαιρέσουμε το προγραμματιστικό κομμάτι και το οτι αυτό το script χωρίζει κάποιον κακόβουλο χρήστη απο όλο το backend, υπάρχει και το styling(και ναι, το θεωρώ σημαντικό και αυτό :P)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιουν 2010 18:25

heav3n έγραψε: 600ε χρέωσες για το Login script me userlevel και διαφορετικά μενού για κάθε χρήστη????καλά κατάλαβα?? ποιο είναι το κορόιδο πελάτης να κλείσω καμια δουλειά?
Αν θες στειλε μου ενα cv και ενα portfolio στο notis@korinthorama.gr και αν εισαι τυχερος και βρω λιγο χρονο να σου αφιερωσω, μπορει να σε κανω συνεργατη (ελπιζω να κοβεις ΤΠΥ) και να σου δινω να γλειφεις κανενα κοκκαλακι κι εσυ οταν θα βαριεμαι να τα κανω μονος μου.

Οσον αφορα τα κοροϊδα πελατες μου, αστο, τους κραταω για παρτι μου*, εγω θα τους χρεωνω 600 για δουλειες που κανουν (για σενα) 100, και θα παντελονιαζω την πεντακοσαρου (ετσι να πινω και τιποτα στην υγεια σου βρε αδερφε)
:wink:

* εδω ειναι και ολη η μαγκια. Οχι απλα να ξερεις να τα φτιαχνεις, αλλα να ξερεις να τα πουλας!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από Basilakis » 21 Ιουν 2010 19:11

Νότη πραγματικά, παρακαλούσα να μην απαντήσεις...

Άσε να λένε ότι @@ γουστάρουνε και να χρεώνουν 100ε για τις δουλειές.

Όταν δεν θα βγαίνουν και θα θέλουν να αυξήσουν τιμές, εκεί θα πονέσει....

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιουν 2010 20:04

Basilakis έγραψε:Νότη πραγματικά, παρακαλούσα να μην απαντήσεις...

Άσε να λένε ότι @@ γουστάρουνε και να χρεώνουν 100ε για τις δουλειές.

Όταν δεν θα βγαίνουν και θα θέλουν να αυξήσουν τιμές, εκεί θα πονέσει....
Εχεις δικιο :-?

heav3n

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από heav3n » 21 Ιουν 2010 20:16

μπράβο είσαι μάγκας που παίρνεις 600ε για κάτι που κάνει 100ε....αλλά εγώ σου ξαναλέω ότι είναι κοροϊδία....για κάποιον που σου ζητάει ένα Login script και επειδή δεν έχει ιδέα νομίζει ότι τόσο κάνει....φίλαράκι δεν είναι η δουλειά μου αυτή είμαι, φοιτητής πολυτεχνείο μηχανικός η/υ, site φτιάχνω και τα πουλάω πολύ πιο κάτω σε τιμή απο εσάς τους μάγκες και το έχω σαν χόμπι επειδή μου αρέσει....δεν κοροιδεύω τους πελάτες για 2 ώρες δουλειάς 600ευρω επειδή απλά έχουν άγνοια...ούτε πουλάω έτοιμα eshop με joomla με 1000ε. Πολύ απλά γράφω κώδικα απτό 0 γιατί μαρέσει να ξέρω πως δουλεύει αυτό που έφτιαξα.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιουν 2010 20:26

heav3n έγραψε:μπράβο είσαι μάγκας που παίρνεις 600ε για κάτι που κάνει 100ε....αλλά εγώ σου ξαναλέω ότι είναι κοροϊδία....για κάποιον που σου ζητάει ένα Login script και επειδή δεν έχει ιδέα νομίζει ότι τόσο κάνει....φίλαράκι δεν είναι η δουλειά μου αυτή είμαι, φοιτητής πολυτεχνείο μηχανικός η/υ, site φτιάχνω και τα πουλάω πολύ πιο κάτω σε τιμή απο εσάς τους μάγκες και το έχω σαν χόμπι επειδή μου αρέσει....δεν κοροιδεύω τους πελάτες για 2 ώρες δουλειάς 600ευρω επειδή απλά έχουν άγνοια...ούτε πουλάω έτοιμα eshop με joomla με 1000ε. Πολύ απλά γράφω κώδικα απτό 0 γιατί μαρέσει να ξέρω πως δουλεύει αυτό που έφτιαξα.
vges sthn piatsa prota kai meta pes mas poios koroideuei poion.. apo hobby den anazhtas to kerdos..

an kataferneis na feiakseis se 2 ores ena kalo login script opos les, mallon ksekinas ton kodika apo to 0 kai teleioneis pali sto 0...

ti sk@t@ sa mathenoun sta polytexneia? pos na vgazete maura? koinos.. na eisaste lamogia?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από korgr » 21 Ιουν 2010 20:27

heav3n έγραψε:μπράβο είσαι μάγκας που παίρνεις 600ε για κάτι που κάνει 100ε....αλλά εγώ σου ξαναλέω ότι είναι κοροϊδία....για κάποιον που σου ζητάει ένα Login script και επειδή δεν έχει ιδέα νομίζει ότι τόσο κάνει....φίλαράκι δεν είναι η δουλειά μου αυτή είμαι, φοιτητής πολυτεχνείο μηχανικός η/υ, site φτιάχνω και τα πουλάω πολύ πιο κάτω σε τιμή απο εσάς τους μάγκες και το έχω σαν χόμπι επειδή μου αρέσει....δεν κοροιδεύω τους πελάτες για 2 ώρες δουλειάς 600ευρω επειδή απλά έχουν άγνοια...ούτε πουλάω έτοιμα eshop με joomla με 1000ε. Πολύ απλά γράφω κώδικα απτό 0 γιατί μαρέσει να ξέρω πως δουλεύει αυτό που έφτιαξα.
Χωρις καμια δοση ειρωνιας και επειδη τωρα καταλαβα πως εισαι μικρος (φοιτητης οπως ειπες).
Για 30 ευρω θα το εκανες?
Το login script λεω, για 30 ευρω θα το εκανες?
Γιατι τοσα θα σου εμεναν καθαρα στην τσεπη αν ειχες δικη σου επιχειρηση, πληρωνες ενοικια, λειτουργικα εξοδα, σου εκοβε στεγνα τον κ.... η εφορια για την παροχη υπηρεσιας και πληρωνες 800 ευρω στο ΟΑΕΕ.
Η ζωη παλικαρι μου δεν ειναι τοσο αγγελικα πλασμενη οσο την εχεις στο μυαλο σου τωρα.
Οχι δεν ειναι ακριβα τα 600 ευρω. Η διαφορα ειναι πως δεν θα το καταλαβεις τωρα. Θα το καταλαβεις αργοτερα, οταν αντιμετωπισεις στα ισα τη ζωη!
Καλη συνεχεια και επιτυχια στη ζωη σου! :wink:

heav3n

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από heav3n » 21 Ιουν 2010 20:36

@fafos πέρνα μια βόλτα από το πολυτεχνείο ή κανα σχολείο μπας και μάθεις να φέρεσε στους συνανθρώπους σου...κατάλαβες; μην λές ότι να ναι για μαύρα...μπλοκάκι ξέρεις τι σημαίνει;

όχι σου είπα είναι 2 ώρες 100ε όπως είπε και ο φίλος cordis, όσα και να βάλεις δεν πάει 600ε.

Πως γίνεται πάντα στην Ελλάδα να είναι όλα ακριβά? Γιατί ψάχνω πάρα πολλά πράγματα και διάφορους web developers πόσα χρεώνουν και δεν υπάρχει αυτό που λές....να μου πεις ένα site που κάτι κάνει βρε αδερφέ με php mysql κλπ να το χρεώσεις 600ε και 1000ε να το δεχτώ αλλά όχι και ένα scriptaki....τεσπα αφού βρίσκεις πελάτες με τέτοια λεφτά οκ, εγώ θα βρίσκομαι απέναντι(γενικά μιλάω) να τους ενημερώνω...

όσο γιαυτό το αγκελικά πλασμένος κόσμος να ξέρεις ότι δεν θα αλλάξει ο κόσμος ποτέ αν δεν αλλάξεις ο ίδιος(δεν αναφέρομαι προσωπικά..)....με το να προσπαθείς να αλλάξεις τους άλλους και ότι οι άλλοι φταίνε και το σύστημα κλπ δεν καταφέρνεις κάτι...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος heav3n την 21 Ιουν 2010 20:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργια secure login;

Δημοσίευση από nbc » 21 Ιουν 2010 21:16

Κάτσε βρε παλικάρι μου, μην παίρνεις φόρα και τα ισοπεδώνεις όλα :D

Η συζήτηση 100 vs 600 δεν στέκει! Και δεν στέκει γιατί δεν μιλάμε για τυποποιημένο προϊόν με τιμή μαρκέ. Τι θα πει "login script"? Όπως λέμε 1 πακέτο marlboro ή 1 λίτρο βενζίνης?

Δηλαδή βάλαμε ταμπέλα σε οποιοδήποτε κώδικα έχει να κάνει με login, τον είπαμε "login script" και τον φτιάχνουμε σε 2 ώρες?

Και που ξέρεις εσύ εάν ο korgr έφτιαξε σπέσιαλ φόρμα (και όχι 2 πεδία στη σελίδα), με "remember me" και "forgot password"? Και σύστημα "registration", με τα captcha και τα συναφή του. Και σύστημα activation, και κατ' επέκταση σύστημα mail. Και user profile, βεβαίως-βεβαίως, γιατί "να μην αλλάζει ο χρήστης το mail και το password?". Όλα αυτά, "login script" θεωρούνται σε μια, πχ, στατική σελίδα που ξαφνικά θέλησε να γίνει δυναμική και έπρεπε ο korgr να το γράψει επί τούτου, να στήσει τη βάση, να το ενσωματώσει, να το τσεκάρει και να το συντηρήσει.

Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο, ούτε τη δουλειά του. Ίσα-ίσα που είχαμε και μια κοντρούλα πρόσφατα. Αλλά το σωστό να λέγεται. Θεωρητικά, υπάρχουν περιπτώσεις που και τα 600 είναι λίγα, για κάτι εκ του μηδενός. Και φυσικά, άλλο πράγμα το μαύρο και άλλο το λευκό - ο νοών νοείτο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες