Eξαφανίζομαι απο το Google !!!

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
angelwitch83
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από angelwitch83 » 01 Ιούλ 2010 15:39

Παντως και εγω εχω τρελα προβληματα με site μου. Απο εκει που ημουν πρωτη σελιδα για keywords με μικρο ανταγωνισμο ξαφνικα εξαφανιστηκα! Οχι μονο σε ενα site, το βλεπω σε πολλα...κυριως site με νεο περιεχομενο που τους εχει γινει redesign....Εχετε δει και εσεις τετοια φαινομενα αυτη την περιοδο? Or is it just me?

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 30 Αύγ 2010 16:39

τελικά αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα...

το http://www.24net.gr εμφανίζονταν στην πρώτη 20αδα όταν έκανα αναζήτηση για "μικρές αγγελίες" και τώρα....εξαφανίστηκε!!!!
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 30 Αύγ 2010 16:58

έχεις κάνα άλλο domain parked στο ίδιο account ;
άλλαξες τίποτα στη σελίδα σου (design, meta, titles) πριν αρχίσει να εξαφανίζετε απο το index της google ;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Αύγ 2010 20:18

Καιάδας για blackhat seo μήπως;

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 06 Οκτ 2010 23:49

ένα μήνα μετά συνεχίζεται η ίδια κατάσταση....
μερικές μέρες εμφανίζομαι με το http://www.24net.gr στην πρώτη δεκάδα όταν κάνω αναζήτηση για "μικρές αγγελίες", έτσι δηλ. όπως πρέπει
και μερικές μέρες εξαφανίζομαι κυριολεκτικά.

αλλαγές στο index δεν έχω κάνει πρόσφατα, υπάρχει καθημερινή ανανέωση......δεν ξέρω τι να υποθέσω
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 07 Οκτ 2010 02:07

Νομίζω πως είναι εμφανές γιατί συμβαίνει.

Κοίταξα, στο google.com, τα 3 πρώτα sites για το keyword "μικρές αγγελίες". Για ευνόητους λόγους παρέλειψα τη Χρυσή Ευκαιρία:

- το (άθλιο) mikres-aggelies
- της Καθημερινής, και
- το bigmarket

Τα παραπάνω sites, σε όλες τις σελίδες τους, έχουν τον ίδιο τίτλο "Μικρές Αγγελίες". Η μικρή αυτή έρευνα, μου λέει τα εξής:

- Υποτίθεται, εξ όσων μας έχει πει, πως τα keywords που υπάρχουν σε title και description πρέπει να επαληθεύονται και στο body. Άρα, ή μας λένε π@π@ρες ή δεν ξέρω τι
- Το γεγονός ότι ένα άθλιο και άχρηστο site με μηδενικό περιεχόμενο βγαίνει 1ο σε οποιοδήποτε keyword, αποδεικνύει πως έχουμε πολύ δρόμο μέχρι η μηχανή να αποκτήσει ανθρώπινη αντίληψη
- Με βάση τα παραπάνω, ξεχνάς το keyword "Μικρές Αγγελίες", εκτός και αν αλλάξεις κι εσύ τον τίτλο σε όλες τις σελίδες σου

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 07 Οκτ 2010 02:40

to mikres-aggelies.gr to vohtha poly to idio to domain.. exei kai sto periexomeno thn lexh (h paragogo) ths aggelias, einai kai polla xronia sto net...

gia to 24.net..

1. exeis san titlo sthn arxikh: Μικρές Αγγελίες , Αγγελίες, Φωτοαγγελίες , aggelies. Αγορές , Πωλήσεις, Ενοικιάσεις
to Αγγελίες kai aggelies den xreiazetai.. yparxei hdh sto Μικρές Αγγελίες... kati tetoia ta vlepei ek tou ponhrou o googlhs kai se grafei merikes fores..

2. Exeis 10 tonous periexomeno me poly ligh anafora stis "aggelies" (se sxesh me to periexomeno)... tha proteina na kaneis ta tabs dynamika gia na mhn emfanizontai ston kodika kai kanoun to periexomeno mhkous eos tas kinas... :lol:

3. Toylaxiston sthn arxikh bale ena keimenaki me to ti einai h selida anaferontas syxna thn lexh aggelies h mikres aggelies alla na vgainei nohma..

4. ta webmasters tou google sou dinoun xrhsimes plhrofories gia tis lexeis anazhthshs (meso oro theshs, clicks klp).. xrhsimopoihse to.. isos sou steielei kai kapoia mhnymata me tyxon lathi pou tha vrei otan kanei indexing h mhxanh..

auta apo ena psara... :P
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 07 Οκτ 2010 13:33

Figaro έγραψε:Έχεις μήπως κάνα parked domain στο ίδιο account (ή redirect από άλλο domain) ;
Επηρεάζει αρνητικά ένα parked domain που κάνει redirect στο main domain?
Ενοείτε στην περίπτωση που δεν υπάρχουν backlinks ή οτιδήποτε άλλο που δείχνει το parked domain.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 07 Οκτ 2010 13:57

Δεν ξέρω.. αυτό εψαχνα να μάθω.
Το μοναδικό δικο μου site που είχε το ίδιο πρόβλημα είχε και ένα parked domain.

Ενδιάμεσα το έχω ψάξει λίγο παραπάνω και νομίζω πως τελικά δεν έχει σχέση.

Μάλλον είναι σχετικό με το keyword density on page και στα IBLs αλλά κανείς δεν μπορεί να πεί τίποτα με σιγουριά.

tempo, στη θέση σου θα έκανα το 1ο απο αυτά που είπε ο fafos αλλά το 2ο και το 3ο όχι.

Αν το ψάξετε λίγο παραπάνω θα δείτε πως αρκετοί απο αυτούς που έχουν τα ίδια προβλήματα χασαν τα rankings για τα πιο σημαντικά keywords των σελίδων τους - στα υπόλοιπα, λιγότερης σημασίας είναι οκ (το ίδιο ακριβώς γίνετε τώρα και με το δικό μου site).

+ Ολα αυτά αρχίσαν απο τότε που "ανακοίνωσε" η google πως αρχίζει και τσεκουρώνει την αγορά και σπαμάρισμα backlinks.

Οπότε προσοχή στο τρόπο που κάνετε SEO.
Περισσότερα θα σας πούν οι developers μιας και είναι expert :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες