Πρόβλημα με ανεμιστηράκι κάρτας γραφικών

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 22 Ιουν 2010 15:33

Η απόκλιση μπορεί να πάει και προς τα κάτω όμως οπότε καλό είναι να το κοιτάξουμε και αυτό...

Από μητρική ίσως...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 22 Ιουν 2010 21:02

GeoStuff έγραψε:Και το +12 που είναι 13 δεν μου αρέσει εμένα...

Τι τροφοδοτικό έχεις?
Αυτό τώρα απο που το βλέπω; ;p
Επάνω γράφει LPK9-4 400W (multirama)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Ιουν 2010 15:32

OK...

Απλά μου φάνηκε υπερβολικό...

Ότι πει ο denihno...

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Ιουν 2010 19:20

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

α. Η μέτρηση των τάσεων πρέπει να γίνεται με πολύμετρο. Προσωπικά η μόνη ένδειξη από software που εμπιστεύομαι είναι η θερμοκρασία των cores του επεξεργαστή. Αλλά αυτό μόνο στην περίπτωση που υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Όλες οι άλλες θερμοκρασίες είναι προσεγγιστικές, και απλώς δεν μας κάνουν.

β. Τα όρια ενός (σύγχρονου) τροφοδοτικού ATX είναι:
3.3V: απόκλιση 5%, ή από 3.14 έως 3.47 V
5V: απόκλιση 5%, ή από 4.75 έως 5.25 V
12V: απόκλιση 5%, ή από 11.4 έως 12.6 V
-12V: απόκλιση 10%, ή από 11.4 έως 12.6 V
5VSB: απόκλιση 5%, ή από 4.75 έως 5.25 V

Εφόσον, λοιπόν, οι μετρήσεις που δίνει το πρόγραμμα είναι σωστές, τότε το τροφοδοτικό είναι οριακά μέσα. Βέβαια, αν ζοριστεί λίγο το μηχάνημα [οπότε κάρτες γραφικών, επεξεργαστές κλπ θα αρχίσουν να ζητάνε ρεύμα], η τάση στα 12v θα πέσει. Λόγω του ότι το τροφοδοτικό είναι αγνώστου πατρός, δεν ξέρουμε πόσο θα πέσει. Όπως δεν ξέρουμε πόσο θα πέσουν και οι άλλες τάσεις.

Με βάση τα όσα ξέρουμε για το pc σου, φίλε cypriot τα προβλήματα -κατ'εμέ- ιεραρχούνται ως εξής:

* Ψύξη επεξεργαστή. 70+ βαθμοί σε idle είναι πολύ υψηλή θερμοκρασία. Θες καθαρισμό του επεξεργαστή και της ψύκτρας [χρησιμοποιείς είτε κάποιο καθαριστικό όπως το ArctiClean, είτε καθαρό οινόπνευμα ή καθαρό ασετόν], και τοποθέτηση [οδηγίες Arctic Ceramique [την προτείνω έναντι της Arctic Silver 5, διότι η τελευταία είναι ηλεκτρικά αγώγιμη, οπότε αν δεν είσαι σίγουρος για το τι κάνεις, μπορεί να κάνεις ζημιά], και τοποθέτηση της ψύκτρας. Πιθανότατα να χρειαστείς και καινούρια ψύκτρα, μιας και οι retail της Intel ποτέ δε μου γέμιζαν το μάτι

* Τροφοδοτικό. Ανεξάρτητα από τις τάσεις που δίνει το πρόγραμμα, ή το τι μετράμε με το πολύμετρο, ένα no name τροφοδοτικό πάντα με άγχωνε. Πολλώ δε μάλλον, όταν έχει να τροφοδοτήσει έναν τετραπύρηνο Intel. Μπορείς να βρεις αξιόλογα τροφοδοτικά με 60€ [Chieftec BPS 450S], ή ακόμη και με 49€ [Chieftec GPS-450A]. Προσωπικά θα έπαιρνα το πρώτο εκ των δύο λόγω καλύτερου efficiency.

* Το θέμα μας. Ο θόρυβος που ακούγεται από το σύστημα ψύξης της κάρτας γραφικών. Εφόσον είναι εντός εγγύησης, θα πρότεινα να μην πειράξεις τίποτα, και να την πας για RMA [Return merchandise authorization]. Αν είναι εκτός εγγύησης, ρώτα πόσο θα σου στοιχίσει να σου αλλάξουν το φουρφούρι. Υπάρχει πιθανότητα να σε συμφέρει να πάρεις καινούρια κάρτα.

Άβαταρ μέλους
Cypriot

Δημοσίευση από Cypriot » 24 Ιουν 2010 19:50

Σε ευχαριστώ πολύ deninho!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες