Η πιο ωραία ιστοσελίδα δήμου που έχω δει.

Διάφορες σελίδες που ανακαλύψαμε και πιστεύουμε ότι ενδιαφέρουν και κάποιους άλλους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Ιουν 2010 19:19

Οταν πηγα με καποιον να δωσουμε προσφορα για καμερες στην Ακροπολη μας ζητησαν την μανα και τον πατερα τους οι "υπευθυνοι" !

το ξερω το δημοσιο και αν δεν λαδωσεις την μηχανη δεν τσουλαει το πραμα !

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Ιουν 2010 19:45

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.

Εάν ξέρεις τη δουλειά σου, πως να υποβάλεις προσφορές κτλ, ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ θα πάρεις τη δουλειά.

Στο λέει κάποιος που έχει σχεδιάσει 2 ιστιοτόπους δήμων.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 20 Ιουν 2010 22:27

Basilakis έγραψε:Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος.

Εάν ξέρεις τη δουλειά σου, πως να υποβάλεις προσφορές κτλ, ΚΑΙ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙΣ θα πάρεις τη δουλειά.

Δωσε μας τα 2 λινκ απο τους ιστιοτόπους να τα δούμε και εμείς οι βαρκάριδες :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Ιουν 2010 23:08

Sorry, είναι σχεδιασμένα για άλλους και κάτω απο NDA :)

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Ιουν 2010 00:53

Basilakis έγραψε:Sorry, είναι σχεδιασμένα για άλλους και κάτω απο NDA :)
kai pou ksereis an oi alloi den ta exoun kanei plakakia me ton dhmo-ous? se allh xora zeis billy? :lol:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 21 Ιουν 2010 01:57

Φυσικά δεν λώ το αντίθετο... απλώς μην λέμε πως ολα είναι έτσι :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Ιουν 2010 02:49

:D

Το κακό ξεκινάει από τη διαφορετική αντιμετώπιση ανάλογα του προϋπολογισμού. Αν είναι π.χ. 20.000€ μπορεί να γίνει (και συχνά γίνεται) με απευθείας ανάθεση. Αν είναι 200.000 θέλει διαγωνισμό. Δεν ξέρω πόσα είναι τα ακριβή ποσά που αλλάζει η κατηγορία, αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.

Για μένα θα έπρεπε όλα τα έργα να γίνονται με διαγωνισμό, με δημοσίευση στο internet, σε μια εφημερίδα τουλάχιστον, πανελλαδικής κυκλοφορίας, και μετά όπου αλλού θέλουν.

Μεγάλα έργα γίνονται μια φορά το χρόνο που απαιτούν διαγωνισμό. Μικρά έργα που περνάνε με απευθείας αναθέσεις γίνονται συνέχεια, και το τραγικό είναι ότι τα μικρά έργα συνολικά μπορεί να κοστίζουν πολλαπλάσια από τα μεγάλα.
Είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν διαγωνισμό για μικρά έργα, αλλά αυτά δεν κυκλοφορούν κάπου για να μαθαίνονται. Στο site της ΚτΠ υπάρχουν κάποια έργα αλλά με τεράστιους προϋπολογισμούς. Κάπου αλλού μπορεί να υπάρχουν άλλα. Αλλά δεν ξέρω να υπάρχει ένα σημείο που να υπάρχουν τα πάντα από δημόσια έργα, ανεξαρτήτως προϋπολογισμού και χρηματοδότη και φορέα, ώστε να ξέρεις ότι αν βγεί κάτι, εκεί θα το βρείς ώστε να πηγαίνεις να ενημερώνεσαι.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 06 Μάιος 2011 12:20

pasxal έγραψε:Ναι προχθές πήρα ένα mail από ένα φίλο για μια σελίδα που κόστισε γύρω στο 1 εκατομμύριο και απλά δεν μπορούσα να φανταστώ πως έγινε η κοστολόγηση.
600.000€ σε h/w και άδειες λογισμικού
240.000€ στην εταιρία Α που έκανε ανάλυση διαδικασιών του οργανισμού και αναπροσαρμογή με τα νέα συστήματα, 2 χρόνια, 5 άτομα full time
100.000€ στην εταιρία Β που ανέλαβε ψηφιοποίηση και αναδιοργάνωση αρχείου 25 ετών
60.000€ στην εταιρία Γ που έκανε το public website, 1.5 χρόνο, 3 άτομα σχεδόν full time (οπότε μπήκε και μέσα ~40.000€)

Σύνολο 1 εκ. το οποίο ο κόσμος νομίζει οτι τα πήρε όλα η εταιρία Γ και με βάση την εμφάνιση του site που βγάλανε τα 60.000€ φαίνονται πολλά... γιατί ένα τέτοιο site "κάνει το πολύ 2.000€ με joomla".

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 29 Μάιος 2011 19:27

cherouvim έγραψε:
pasxal έγραψε:Ναι προχθές πήρα ένα mail από ένα φίλο για μια σελίδα που κόστισε γύρω στο 1 εκατομμύριο και απλά δεν μπορούσα να φανταστώ πως έγινε η κοστολόγηση.
600.000€ σε h/w και άδειες λογισμικού
240.000€ στην εταιρία Α που έκανε ανάλυση διαδικασιών του οργανισμού και αναπροσαρμογή με τα νέα συστήματα, 2 χρόνια, 5 άτομα full time
100.000€ στην εταιρία Β που ανέλαβε ψηφιοποίηση και αναδιοργάνωση αρχείου 25 ετών
60.000€ στην εταιρία Γ που έκανε το public website, 1.5 χρόνο, 3 άτομα σχεδόν full time (οπότε μπήκε και μέσα ~40.000€)

Σύνολο 1 εκ. το οποίο ο κόσμος νομίζει οτι τα πήρε όλα η εταιρία Γ και με βάση την εμφάνιση του site που βγάλανε τα 60.000€ φαίνονται πολλά... γιατί ένα τέτοιο site "κάνει το πολύ 2.000€ με joomla".
+1
@ αυτους που κραζουν
Οταν ακουγοντε οι παραπανω αποψεις σε φορουμ που επι των πλειστων συχναζουν weβ- whatever και λενε για καθαριστριες και μεσαζωντες (οχι οτι δεν συμβαινουν) αλλα ψαξε πρωτα μιας και ειναι ο τομεας ειδικοτητας σου (λεμε τωρα) και μετα πες την αποψη σου που πρεπει να ειναι εμπεριστατωμενη και πιο σωστη απο ας πουμε ενος μπακαλη......

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 30 Μάιος 2011 17:28

Η διαδικασία ανάληψης έργων δημοσίου στο διαδίκτυο δεν διαφέρει σε τίποτα με τη διαδικασία ανάληψης έργων δημοσίου στο φυσικό χώρο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Σελίδες που ανακαλύψαμε”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης