Έχω 2 domains ποιό να επιλέξω για Site με ακίνητα

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 19 Ιουν 2010 16:58

Καλησπέρα.
Έχω δυο domains www.lesvosrealestate.com και www.lesvos-properties.com
Θέλω να κάνω ένα site το οποίο θα είναι σχετικό με αγγελίες ακινήτων και σε συνεργασία και με Μεσίτες. Σε πρώτη φάση απευθύνομαι κυρίως σε ξένους αγοραστές, αλλά και σε Έλληνες που θέλουν να καταχωρήσουν δωρεάν το ακίνητο τους για προβολή. Ίσως αργότερα καταχωρήσω και ένα .gr domain για την ελληνική version.
Ποιο από τα δυο να επιλέξω;

Άβαταρ μέλους
pasxal

Δημοσίευση από pasxal » 19 Ιουν 2010 18:36

Αφού τα έχεις και τα 2 κατά την γνώμη μου χρησιμοποίησε το lesvos-properties για κύριο και βάλε το άλλο να κάνει redirect στο κύριο.

apostolos_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apostolos_k » 20 Ιουν 2010 13:28

Φίλε Takis 1985 αφού το target group θα είναι από το εξωτερικό χωρίς δεύτερη κουβέντα το lesvos-properties.com απλά γιατί οι Αγγλοσάξονες το χρησιμοποιούν περισσότερο το «property, properties ή ακόμα και το second homes» όταν ψάχνουν για ένα ακίνητο, από τον ευρύτερο γενικό όρο real estate. Εάν θέλεις να απευθυνθείς στην Ελληνική τότε μόνον το lesvosrealestate.com.

Πολύ σωστά επίσης ανέφερε ο pasxal … χρησιμοποίησε και τα δύο με βασικό ανάλογα το target group .

Και μια συμβουλή που αφορά αποκλειστικά το real estate και το εγχείρημα σου (εάν και εφόσον δεν ασχολείσαι με το real estate).

Επειδή κάθε επάγγελμα και κάθε ειδικότητα στον «πραγματικό κόσμο ή στην αγορά» έχει τα μυστικά επιτυχίας ή αποτυχίας και επειδή το σημαντικότερο κάθε τι δεν είναι απλά μια «web εφαρμογή» - περισσότερο στις μέρες μας κρίση….εξειδίκευση….. πληθώρα τέτοιων directories - κάθισε κάποιες ώρες με έναν επαγγελματία μεσίτη στην περιοχή σου (που να έχει εμπειρία στην ξένη αγορά) να σου πει κάποια «μικρά ή μεγάλα μυστικά επιτυχίας της αγοράς» που να τα μεταφέρεις στο property listings σου, και σε αντάλλαγμα τον καταχωρείς δωρεάν στον κατάλογο σου (property listings)

Αποστόλης

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 20 Ιουν 2010 21:05

Έχω κατα νου κάποιον στο μυαλό μου που θα συνεργαστούμε για να έχω και εναν ικανοποιητικό αριθμό ακινήτων για την αρχή του site.

Fiskili ενοείς και τα δυο domain να έχουν ίδια χρήση με μια διαφορετική βάση; Να είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα απλά να είναι δυο διαφορετικά sites;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 20 Ιουν 2010 22:07

apostolos_k έγραψε:Φίλε Takis 1985 αφού το target group θα είναι από το εξωτερικό χωρίς δεύτερη κουβέντα το lesvos-properties.com απλά γιατί οι Αγγλοσάξονες το χρησιμοποιούν περισσότερο το «property, properties...
+1

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 21 Ιουν 2010 00:06

Καλύτερα να μην δίχνουν και τα 2 sites το ίδιο περιεχόμενο για να μην έχει πρόβλημα με το google.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιουν 2010 00:16

takis1985 έγραψε:Fiskili ενοείς και τα δυο domain να έχουν ίδια χρήση με μια διαφορετική βάση; Να είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα απλά να είναι δυο διαφορετικά sites;
ναι κατι τετοιο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης