MPEG4 Receiver: Crypto ReDi 25 για Digea

Σχετικά με τις αγαπημένες μας σειρές στην τηλεόραση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιουν 2010 13:36

Crypto ReDi 25
SD DVB-T MPEG4 Receiver για Digea

Εικόνα

..και με γύρο στα 40ε καθάρισες με τα ψηφιακά.

Μια αρκετά οικονομική πρόταση από την ελληνική Crypto που το μεγάλο της προτέρημα είναι το μέγεθός της. Την κουμπώνεις πάνω στο scart και δε φαίνεται τίποτα! Το μόνο που χρειάζεται είναι με ένα καλώδιο να βάλεις τον IR receiver για το τηλεχειριστήριο σε κάποιο εμφανές σημείο. Κανένα άλλο κομμάτι της συσκευής δεν είναι εμφανές.

Είναι η ιδανική συσκευή για τηλεοράσεις που είναι στον τοίχο και για όσους δε θέλουν να μπερδεύονται με πολλά καλώδια.

Από την συνδεσμολογία (Scart) καταλαβαίνετε ότι είναι Standard Definition.

Με την σύνδεση μιας συσκευής USB γίνετε PVR και αποκτά λειτουργία Time Shift.

Έχει φυσικά Ελληνικό μενού και EPG.

Βλέπει όλα τα κανάλια τις Digea και της ΕΡΤ χωρίς προβλήματα.

Το menu του είναι λιτό και εύχρηστο.

Δεν είναι όμως media player. Παίζει φυσικά τα video που γράφει αυτό, διαβάζει εικόνες και MP3, αλλά δεν μπορεί να κάνει αναπαραγωγή avi και mpeg video. Αν φυσικά έχετε όρεξη να τα μετατρέψετε σε TS, φαντάζομαι ότι θα τα παίξει :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Ιουν 2010 19:28

Scart?!
Το scart αναλογικο ειναι!
Επι της ουσιας δηλαδη περνουμε ψιφιακο δεκτη, μετατρεπουμε το σημα σε αναλογικο, και το προβαλουμε στην τηλεώραση?

Οποτε τζαμπα τα ψιφιακα καναλια....
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Ιουν 2010 20:58

Αααααν έρθει ποτέ εδώ το ψηφιακό σήμα, το συζητάμε!

Ο Κορινθιακός βλέπει με ψηφιακό σήμα σου λέει μετά... Οι μισές παραλιακές πόλεις του Κορινθιακού δεν έχουν ψηφιακό σήμα, ακόμα κι εκεί που σκάει το κύμα! :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιουν 2010 21:13

Connor MacLeod έγραψε:Scart?!
Το scart αναλογικο ειναι!
Επι της ουσιας δηλαδη περνουμε ψιφιακο δεκτη, μετατρεπουμε το σημα σε αναλογικο, και το προβαλουμε στην τηλεώραση?

Οποτε τζαμπα τα ψιφιακα καναλια....
για κούνα του λίγο.. :p

για να το πάρεις αυτό σημαίνει η τηλεόρασή σου δεν έχει ψηφιακό δέκτη ή έχει αλλά δεν υποστηρίζει mpeg4.. οπότε θες αναλογικό σήμα να της βάλεις...

αν είναι ψηφιακή η τηλεόρασή σου απλά δε το χρειάζεσαι!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Ιουν 2010 21:33

για να το πάρεις αυτό σημαίνει η τηλεόρασή σου δεν έχει ψηφιακό δέκτη
Μεχρι εδω καλα τα πήγες.
αν είναι ψηφιακή η τηλεόρασή σου απλά δε το χρειάζεσαι!
Εδω αντιφασκεις με το πρώτο που λες

Εγω εχω ψιφιακη τηλεώραση. Ψιφιακό δέκτη δεν εχει.

Ολες οι LCD ειναι ψιφιακες.Kκαι περαν τουτου, Απο τη στιγμη που η tv μου εχει hdmi κονεκτρορα, δεχετε και digital input. Το σκαρτ δεν ειναι digital
Οποτε το συγγεκριμενο, επι της οιυσιας αν το σηνδεσω στην tv μου θα εχω αναλογικα καναλια παλι. Εκτος αν ειχε και ενα ψιφιακο κονεκτορα πχ hdmi ή DVI (Digital Visual Interface)

:D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2010 00:38

Connor MacLeod έγραψε: επι της οιυσιας αν το σηνδεσω στην tv μου θα εχω αναλογικα καναλια παλι. Εκτος αν ειχε και ενα ψιφιακο κονεκτορα πχ hdmi ή DVI (Digital Visual Interface)

:D
δεν ήπιες όλο το γάλα σου σήμερα μου φαίνεται...

δε θα έχεις τα αναλογικά κανάλια, τα ψηφιακά θα έχεις. Εκτός κι αν το πρίσμα και το σπορ+ είναι αναλογικά και δε το έχω καταλάβει και στις δύο συχνότητες που πιάνω από 4 κανάλια σε κάθε μία έχει γίνει κάτι σε παράλληλα σύμπαντα.

αν θες hdmi κονέκτορα πας στα 60 ευρώ και σε συσκευή φέτα κάτω ή δίπλα από την τηλεόραση. και το μόνο που θα έχεις κερδίσει θα είναι ότι θα έχεις χάσει κάποια ευρώ παραπάνω μιας και τα κανάλια δεν εκπέμπουν στην ψηφιακή τους έκδοση κάτι παραπάνω σε ανάλυση ώστε να θες hdmi.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Ιουν 2010 10:54

Με τις απλές -απλούστατες- γνώσεις μου στη Φυσική, φαντάζομαι ότι αυτό που εννοεί ο cordis (και που μάλλον ισχύει) είναι:
Συσκευή TV αναλογική: 'Παίζει το pick-up σου και δίνει τον ήχο στο Στερεοφωνικό σου'! Ο ήχος είναι αναλογικός! Η εικόνα είναι αναλογική.
Συσκευή TV αναλογική με μετατροπέα: 'Παίζει το CD σου και δίνει τον ήχο στο Στερεοφωνικό σου'! Ο ήχος είναι Ψηφιακός! Η εικόνα είναι ψηφιακή.
Ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσαμε -φαντάζομαι- ποτέ ν'ακούσουμε δυαδική μουσική... Από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις :D
Το τελικό στάδιο είτε Ακουστικό (Audio) είναι αυτό, είτε Οπτικό (Video), θα πρέπει να είναι συμβατό με τις αισθήσεις μας της Ακοής και της Όρασης. Τ'αυτιά μας και τα μάτια μας όμως 'ακούν' και 'βλέπουν' αναλογικά. Το ακουστικό και το οπτικό νεύρο δεν ξέρω σε τι κώδικα μεταδίδουν προς τον εγκέφαλο! Αλλά μέχρι τότε.... Υπάρχει πάαααααααρα πολύ μακρύς δρόμος :wink: :wink: :D :D
Η ψηφιακή εικόνα, υποψιάζομαι, ότι σε πρώτη φάση διαθέτει (ως ψηφιακή) διαμόρφωση FM στο φέρον κύμα της... (Αυτό ίσως και να παίζει κάποιο πρόσθετο ρόλο στην όλη της ποιότητα)
Η όλη ψηφιακή παραγωγή-επεξεργασία-εκπομπή γίνεται από τον σταθμό (πρώτο στάδιο π.χ. του CD-Player) ενώ η μετατροπή ψηφιακό->αναλογικό γίνεται είτε από τον πρόσθετο (εξωτερικό) μετατροπέα, είτε από τον on-board μετατροπέα της TV-συσκευής (δεύτερο στάδιο του CD-Player). Όμως και οι δύο, (εξωτερικός και on-board) συνδέονται στο στάδιο προενίσχυσης αναλογικού Ακουστικού (Audio) και Οπτικού (Video) σήματος με κοινή έξοδο, από 'κεί και μετά :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2010 13:36

το μόνο που μου την σπάει σε όλες αυτές τις συσκευές (και βάζω μέσα και τους media players, και το dream box) είναι ότι δεν έχουν power off κουμπί αλλά μόνο stand by. έτσι ακόμα και όση ώρα δεν είσαι σπίτι καταναλώνουν ρεύμα εκτός κι αν τις βγάζεις από την πρίζα μετά από κάθε χρήση.. κάτι που δεν είναι πρακτικό..
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Ιουν 2010 14:59

Μπορεις να παρρεις ενα πολυμπριζο το οποιο εχει swtch on-off και να μην τα βγαζεις ετσι απο την μπριζα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2010 15:16

αυτό σκέφτομαι να κάνω.. δε γίνετε αλλιώς..
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Ιουν 2010 19:44

Είχα δει στο εξωτερικό ένα πολύπριζο με διακόπτη για κάθε πρίζα ξεχωριστά. Έτσι κλείνεις π.χ. το dvd αλλά η τηλεόραση και ο αποκωδικοποιητής παίζουν κανονικά :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιουν 2010 13:42

τους έχω στείλει από προχθές το παρακάτω κι ακόμα δεν έχω απάντηση:

1ο. όσες φορές κι αν προσπάθησα δε μπόρεσα να γράψω video με την προγραμματισμένη εγγραφή. είτε από το EPG είτε από το menu 'Προγραμματισμένη Εγγραφή'. το καταγράφει σωστά στην λίστα του προγραμματισμού, αλλά μετά το πέρας της ώρας τέλους απλά το σβήνει και δεν καταγράφει το video. με το κουμπί REC όλα πηγαίνουν καλά. ο δίσκος είναι NTFS (WD) και έχει τουλάχιστον 60GB ελεύθερα.

2ο. πολλές φορές μου παρουσιάζει θόρυβο στον ήχο ενώ η ποιότητα σήματος είναι πάνω του 70%
edit για τον ήχο: ενώ με το crypto έχω θόρυβο την ίδια στιγμή εάν γυρίσω στο tuner της tv μου που έχει mpeg-2 τα Prisma, Sport+ κτλ της ΕΡΤ τα βλέπω πεντακάθαρα και χωρίς θόρυβο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 01 Ιούλ 2010 19:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιούλ 2010 19:51

ακόμα καμία απάντηση. ίσως είναι λόγο τις προσπάθειας να υποστηρίξουμε ελληνικό προϊόν; ή μήπως γιατί είμαστε Έλληνες;
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιούλ 2010 14:38

Κανένα νεώτερο ίσως; ...Ή μήπως: "Άκρα του τάφου σιωπή στον κόσμο βασιλεύει;" :whistle: :whistle:
Cordis το Ελληνικό προϊόν να το υποστηρίξουμε, με χέρια και πόδια, με νύχια και δόντια... Αρκεί όμως και να το αξίζει! :wink:
Γι'αυτό θα έλεγα, ότι η σωστή υποστήριξη θα ήταν -κατ'εμένα πάντα-, αν σου απαντούσαν. Ακόμα κι αν σου έγραφαν ότι: "Κοιτάξτε να δείτε, μέχρις εκεί φτάνει η χάρις του!", απλώς και μόνο με το γεγονός της ανταπόκρισης, και πολύ περισσότερο της ειλικρίνειας, θα ανέβαιναν πολύ σε επίπεδο εκτίμησης.
Παρ'όλα αυτά παραμένω αισιόδοξος, καθότι έχω δει Έλληνες / 'Ελληνικές Εταιρείες' να είναι τυπικότατοι ως φιλικότατοι απέναντι στον πελάτη τους, όποιος κι αν είναι αυτός.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιούλ 2010 15:39

στην αρχή μου έδωσαν μια άσχετη απάντηση που έδειχνε ότι δεν διάβασε καν το mail μου. του στιλ "πως συνδέετε την συσκευή;" για μια συσκευή που συνδέετε μόνο με scart! :p

απάντησα ότι μάλλον δεν έχετε καταλάβει τι συσκευή έχω, και περίμενα μια εβδομάδα, αλλά απάντηση δε πήρα.

μετά μια εβδομάδα έστειλα ξανά μήνυμα ρωτώντας αν έχουμε κάποιο νέο και η απάντηση ήταν "φέρτε το να το δει το service".
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεόραση - Σειρές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες