Ημέρα του πατέρα σήμερα! Χρόνια πολλά και από τη Google

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 20 Ιουν 2010 14:18

Εικόνα

Ημέρα του πατέρα σήμερα τρίτη Κυριακή του Ιουνίου και η google σήμερα αφιερώνει το Logo της στην άγνωστη αυτή γιορτή που επισκιάζεται από τη γιορτή της μητέρας.

Σήμερα τιμούμε τον πατερα γεννήτορα, τροφό, παιδαγωγό που δίνει όλα τα εφόδια στο παιδί του για να μεγαλώσει που γίνεται παράδειγμα για το παιδί του.

Η γιορτή του πατέρα ήταν ιδέα της Sonora Smart Dodd από την Ουάσιγκτον της Αμερικής, που, το 1910, εμπνευσμένη από τη γιορτή της μητέρας, θέλησε να τιμήσει τον πατέρα της Γουίλιαμ Τζάκσον Σμαρτ, βετεράνο του Αμερικανικού Εμφυλίου, που ανέθρεψε μόνος του τα 6 παιδιά της οικογένειας καθώς η σύζυγός του πέθανε στη γέννηση του 6ου παιδιού

Η Παγκόσμια Ημέρα του Πατέρα πρωτογιορτάστηκε στις 19 Ιουνίου 1910 και έκτοτε γιορτάζεται κάθε τρίτη Κυριακή του Ιουνίου.

Μάλιστα, το 1966 ο Αμερικανός πρόεδρος Λίντον Τζόνσον υπέγραψε διάταγμα, σύμφωνα με το οποίο καθιερώθηκε η τρίτη Κυριακή του Ιουνίου ως Ημέρα του Πατέρα σε όλο τον κόσμο. Εξαίρεση αποτελεί η Αυστραλία όπου η μέρα του Πατέρα γιορτάζεται τον Σεπτέμβριο.

52 χώρες ακολούθησαν το παράδειγμα των Ηνωμένων Πολιτειών, με εξαίρεση την Αυστραλία η οποία εορτάζει την Ημέρα του Πατέρα την πρώτη Κυριακή του Σεπτεμβρίου, την Ελλάδα που την εορτάζει τον Μάιο και ορισμένες άλλες χώρες που έχουν ορίσει άλλη ημερομηνία.

Οι μπαπάδες όλου του κόσμου, έχουν πλέον και αυτοί την γιορτή τους και οφείλουμε να πούμε ένα μεγάλο "ευχαριστώ" σε αυτούς που μας μεγάλωσαν με τόσο κόπο και θυσίες.

Άλλη μια γιορτή της σύγχρονης αγοράς;, Μπορει να είναι και έτσι αλλά δεν παύει να είναι μια ευκαιρία για ένα ευχαριστώ

Ως σύμβολο της ημέρας επικράτησε το τριαντάφυλλο, το μεν άσπρο, για του ζωντανούς, το δε κόκκινο, για τους νεκρούς πατέρες.

Σήμερα, τώρα που και εγώ έγινα μητέρα, καταλαβαίνω πολύ περισσότερο αυτά που τόσο η μητέρα αλλά και όσο και ο πατέρας μου προσέφερε για να μεγαλώσω και θα ήθελα να του πω και εγώ μέσα από εδώ ένα μεγάλο "ευχαριστώ" και να του "προσφέρω" ένα κόκκινο τριαντάφυλλο... Είμαι σίγουρη ότι από κάπου ψηλά με βλέπει και αυτό θα τον κάνει χαρούμενο...

Πηγή: madata.gr
-----------------------------------------------------------------------------------------

Χρόνια πολλά λοιπόν και από εμένα, σε όλους τους μπαμπάδες!
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tempo » 20 Ιουν 2010 15:23

χρόνια μας πολλά λοιπόν....!
http://www.automotonet.com πραγματικές καταναλώσεις αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών όπως διαμορφώνονται απο τους οδηγούς
http://www.ipedia.gr online εγκυκλοπαίδεια με ερωτήσεις και απαντήσεις απο τους επισκέπτες

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιουν 2010 00:56

Ημέρα του πατέρα σήμερα και θα πρέπει ίσως να γίνει μια ειδική αναφορά στον μόνο πατέρα του κόσμου που γεννά ....

Εικόνα

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 21 Ιουν 2010 03:03

Αχ τον καημένο τον ιππόκαμπο εκτός των άλλων η γυναικα του του φόρτωσε και τη γέννα .

Οπότε εσείς πάτε στρατό εμείς γεννάμε δεν ισχύει εκεί .

P.S. Ελπίζω να μην θέλει να μοιραστούνε και τις δουλειές του σπιτιού η αχάριστη ... :P
:(

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2010 13:44

και του Αυτοκρατορικού Πιγκουίνου που το αρσενικό είναι η κλώσα..

http://en.wikipedia.org/wiki/Emperor_Penguin
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 21 Ιουν 2010 14:32

LLeonidas έγραψε: P.S. Ελπίζω να μην θέλει να μοιραστούνε και τις δουλειές του σπιτιού η αχάριστη ... :P
:lol: :lol: :lol:
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιουν 2010 15:23

cordis έγραψε:και του Αυτοκρατορικού Πιγκουίνου που το αρσενικό είναι η κλώσα..

http://en.wikipedia.org/wiki/Emperor_Penguin
οριστε που οσο γερνας μαθαινεις και κατι νεο!!
μονο που αυτος νομιζω επωαζει και οχι γενα οπως το ιπποκαμπος?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2010 15:54

αυτό είπα.. τα κλωσάει.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιουν 2010 16:23

cordis έγραψε:αυτό είπα.. τα κλωσάει.. :p
εχεις δικιο αλλα στην κατασταση που ειμαι λογω εργασιας δεν κοιτω μερικες φορες σωστα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες