σχεδίαση σπιτιών

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
sparkplug

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από sparkplug » 20 Ιουν 2010 19:03

παιδιά γεια,
για να μπορέσω να σχεδιάσω ένα σπίτι (χωρίς να είμαι αρχιτέκτονας - ερασιτεχνικά) ποιο πρόγραμμα μου προτείνεται να μάθω;

Joakim

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από Joakim » 20 Ιουν 2010 19:48

κοιτα, υπάρχουν αρκετοί τόρποι να σχεδιάσεις ένα σπίτι, αλλά πρέπει να ηεχωρίσεις στο μυαλό σου τι ακριβώς θέλεις να έχεις σαν αποτέλεσμα, αν λοιπόν θέλεις ένα σωστό αρχιτεκτονικό σχέδιο , σου συστήνω το AutoCad , αν πάλυ θες ένα απλό και γρήγορο σχεδιασμό δες για το Google sketchup το οποίο είναι και δωρεάν. αν δεις λίγο στο ιντερνετ υπάρχουν αρκετά προγράμματα που μπορείς να χρεισιμοποιήσεις, αυτά τα δύο όμως κατεμενα είναι τα καλύτερα, το μεν πρώτο για επαγγελματική δουλειά με δυνατότητα επεξεργασίας redering , και το δε δευτερο ότι καλύτερο για να αρχήσεις να μαθένεις , μάλιστα έχει και ένα πολύ! καλό αρχείο με έτοιμα έπιπλα,μπάνια τραπέζια αυτοκίνητα κτλ που μπορεί να σου φανούν χρήσημα!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από EneMe » 20 Ιουν 2010 21:02

Όταν λες να σχεδιάσεις ένα σπίτι;
2D ή 3D;
Για τι χρήση;

sparkplug

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από sparkplug » 20 Ιουν 2010 21:52

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το θέμα έχει ως εξής: Έχω ένα προγραμματάκι σχεδίασης σπιτιών σε 2D το οποίο πατώντας ένα κουμπί μετατρέπει το 2D σε 3D (αυτό είναι το rendering;). Το πρόγραμμα λέγεται 3D Home Designer Deluxe Edition - Focus. Το πρόβλημά μου είναι ότι 1) δε μου παρέχει μεγάλες δυνατότητες στο να σχεδιάσω λεπτομέρειες, και 2) το 3D μοντέλο δεν φαίνεται ρεαλιστικό. Με ενδιαφέρει δηλαδή κυρίως το 3D να φαίνεται κάπως ρεαλιστικό και να μη με περιορίζει στις λεπτομέρειες που θέλω να σχεδιάσω.
Το google sketchup το είδα στο youtube αλλά είναι περίπου όπως αυτό που χρησιμοποιώ. Από μια ματιά που έριξα στο youtube είδα ρεαλιστικά σχέδια στο 3ds max. Αλλά δεν έχω ιδέα από αυτό το πρόγραμμα και δεν ξέρω αν χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις για να το μάθει κάποιος. Έχω την εντύπωση πως στο 3ds max σχεδιάζεις κατευθείαν σε 3d; Στo autocad σχεδιάζεις σε 2d και στη συνέχεια το μετατρέπει σε 3d;

Άβαταρ μέλους
paink1ller

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από paink1ller » 21 Ιουν 2010 15:23

Αν θελεις φωτορεαλισμο θα πρεπει να αφησεις αυτα τα παραμετρικα προγραμματα σαν αυτο που χρησιμοποιησες και να μαθεις 3DSMAX η CINEMA4D.

Αν θελεις και ακριβεια σε διαστασεις κτλ μπορεις να κανεις πχ την κατοψη στο Autocad και μετα να σηκωσεις το σπιτι στο 3DSMAX.

εξειδικευμένες γνώσεις δεν χρειαζεται, μονο ορεξη..
Ηobby: Shooting photons

sparkplug

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από sparkplug » 21 Ιουν 2010 22:05

ok παιδιά ευχαριστώ,

το πρόβλημα είναι άλλο τώρα, ο υπολογιστής μου είναι αρκετά παλιός (pentium 4 - 2,53ghz - 2G RAM - ενσωματωμένη κάρτα γραφικών) πιστεύετε θα το τρέχει το 3ds max 2011;

Joakim

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από Joakim » 21 Ιουν 2010 22:15

oti tha to trexi tha to trexi, alla den to vlepo kai gia marathonodromo! hahahaha

Άβαταρ μέλους
paink1ller

σχεδίαση σπιτιών

Δημοσίευση από paink1ller » 21 Ιουν 2010 23:19

sparkplug έγραψε:ok παιδιά ευχαριστώ,

το πρόβλημα είναι άλλο τώρα, ο υπολογιστής μου είναι αρκετά παλιός (pentium 4 - 2,53ghz - 2G RAM - ενσωματωμένη κάρτα γραφικών) πιστεύετε θα το τρέχει το 3ds max 2011;
Παιζει να το τρεξει αλλα δεν θα μπορεσεις να κανεις τιποτα αξιοπρεπες. Θελεις κανα 200αρι € το λιγοτερο για αναβαθμιση αμα θελεις να ασχοληθεις με φωτορεαλιστικα κτλ.
Ηobby: Shooting photons

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες