Πως αλλάζω το εικονίδιο της σελίδας μου στα Αγαπημένα;

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 21 Ιούλ 2003 00:39

Πολλές σελίδες όπως και το FreeStuff.gr όταν τις εισάγεις στα «Αγαπημένα» ή στις «Συνδέσεις» εμφανίζουν ένα εικονίδιο από αριστερά διαφορετικό από αυτό του browser σας. Και όταν επισκεφτεί κανείς αυτή τη σελίδα το εικονίδιο φαίνεται και στη γραμμή της διεύθυνσης.

Εικόνα

Σ’ αυτό το άρθρο θα δούμε πως μπορούμε να βάλουμε ένα εικονίδιο στη δική μας σελίδα. Έτσι αυτό το άρθρο είναι χωρισμένο σε δύο μέρη: Πρώτον, τη δημιουργία του εικονιδίου και δεύτερον την ενσωμάτωσή του στη σελίδα μας.
Προτού αρχίσετε όμως πρέπει να είστε σίγουροι ότι ο server που φιλοξενεί τη σελίδα σας υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα.

Μέρος Α: Δημιουργία του εικονιδίου
  • Τα εικονίδια είναι αρχεία με κατάληξη .ico και έχουν το δικό τους format. Αν και πολλοί πιστεύουν ότι ένα εικονίδιο είναι ένα μετονομασμένο αρχείο bitmap αυτό είναι λάθος. Για τη δημιουργία, λοιπόν, ενός εικονιδίου πρέπει να χρησιμοποιήσουμε το κατάλληλο πρόγραμμα. Εδώ θα χρησιμοποιήσουμε, ίσως, το πιο γνωστό πρόγραμμα στην κατηγορία του, που δεν είναι άλλο από το Axialis IconWorkshop 5.0. Δοκιμαστική έκδοση του προγράμματος θα βρείτε στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή http://www.axialis.com.
  • Αφού ανοίξουμε το IconWorkshop θα επιλέξουμε File -> New -> Icon Project και θα μας ανοίξει ένα νέο παραθυράκι στο οποίο θα εισάγουμε τις εξής ρυθμίσεις:

Εικόνα
    (οι ρυθμίσεις είναι ίδιες ανεξάρτητα με ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε)
  • Το περιβάλλον του IconWorkShop δεν διαφέρει σχεδόν καθόλου από το περιβάλλον οποιουδήποτε προγράμματος ζωγραφικής: Στο κέντρο θα βρείτε τον «καμβά» σας, εκεί δηλαδή όπου θα ζωγραφίσετε το εικονίδιό σας και δεξιά θα βρείτε την παλέττα με τα χρώματα και τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσετε.
  • Τώρα αφήστε την φαντασία σας ελεύθερη και σχεδιάστε το εικονίδιό σας. Μόνο να θυμάστε πως καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσετε τα ίδια χρώματα με αυτά του site σας και ότι το λογότυπο σας θα ήταν ό,τι καλύτερο σ’ αυτή τη περίπτωση. Τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσετε κυρίως είναι το Flood Fill και το Pencil.
  • Μόλις τελειώσετε αποθηκεύστε το εικονίδιό σας επιλέγοντας File -> Save as. Αποθηκεύστε το σε φάκελο της προτιμήσεώς σας δίνοντάς του όνομα favicon.

Μέρος Β: Ενσωμάτωση στη σελίδα σας
  • Αρχικά θα χρειαστεί να ανεβάσετε το εικονίδιο στο server που φιλοξενεί τη σελίδα σας. Ανεβάστε το στον βασικό φάκελο στον οποίο έχετε πρόσβαση, ο οποίος συνήθως είναι ο φάκελος που περιέχει το αρχείο index.
  • Στον Internet Explorer καθώς και στους πιο πολλούς browsers η ύπαρξη του εικονιδίου αρκεί για την εμφάνισή του στα Αγαπημένα. Για πλήρη συμβατότητα όμως με όλους τους browsers εισάγετε αυτό τον κώδικα

Κώδικας: Επιλογή όλων

<LINK REL="SHORTCUT ICON" HREF="/favicon.ico">
    στο head κομμάτι κάθε σελίδας σας.
Αυτά ήταν τα βασικά σημεία που πρέπει να ξέρει κανείς για να βάλει εικονίδιο στη σελίδα του. Καλή επιτυχία!
βαρέθηκα να διαβάζω greeklish!
κάντε έναν κόπο http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp και μεταφράζετε τα μηνυματα σας
περισσότεροι θα τα διαβάσουν στα ελληνικά!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 21 Ιούλ 2003 07:58

Καλά αυτο το παιδί δε γράφει πολύ συχνά αλλά οταν γράφει...."γράφει" :)

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 21 Ιούλ 2003 15:49

nice job ayakos !!!!!

8) :hammer:

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Αύγ 2003 01:10

ama dev ntave toso kompleksikos o ie 8a to blepame sivexeia :P
px stov mozilla av exei balei fave-ico tote fevete me tnv mia molis
mpeis sto site dev eivai avagki va mpei sta privet links n kati tetoio
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 09 Αύγ 2003 19:26

ontws alla as elpisoume oti einai sta "pros ftiaksimo" tou IE...
sorry gia ta greeklish alla afti ti stigmi vriskomai se internet cafe stin Athina kai to pliktrologio eida ki epatha na to allakso giati itan sta KINEZIKA!!!! eimai se Internet Services apo travel company....

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Αύγ 2003 00:19

Athina? Pote katebikes mori loulou ? aaxaxaxxaxa

Tha katseis mereS? Na kanonisoume na brethoume :)

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 10 Αύγ 2003 21:55

Για μια μέρα πέρασα απο Αθήνα και αυτή πολύ βιαστικά...
Ηθελα μόνο να δω τα άκρως βασικά, γιατί λέγομαι Ελληνας αλλα δεν ειχα δει ουτε τον Παρθενώνα... Έρχονται οι Κινέζοι με τις Nikon κρεμασμένες στο λαιμό και εγώ 17 χρονών Έλληνας να μην τα έχω δει! Ξεφτίλα! Όλα αυτά όμως μέχρι σήμερα!
Και στο Μετρό μπήκα, και στην Πλάκα έφαγα, και στο Μοναστηράκι περπάτησα (αν και δεν βρήκα κανένα κλεμμένο κινητό να αγοράσω... :cry: :kaloe: ) και στην Ακρόπολη ανέβηκα και στην Πλατεία Συντάγματος πήγα!
Τώρα όμως home sweet home! Γιατί έχουμε μείνει πολύ πίσω με τις "δουλειές"... Πρέπει να ετοιμαστεί το νωρίτερο δυνατό το GPRC.gr (και όχι άλλο tk!) και να ετοιμάσω μία άλλη μικρή επαγγελματική σελίδα... (εξήγηση: επαγγελματική ως προς το ότι δεν είναι για χόμπυ αλλα για επιχείρηση)

Υ.Γ.: Και εκτός απο αυτά, σας ενημερώνω ότι αυτόν τον καιρό ετοιμάζεται και ένα νέο φανταστικό tutorial για το FreeStuff... Παραπάνω δεν λέω γιατί θα χαλάσω την εκπληξη!!

Άβαταρ μέλους
MariaN

Δημοσίευση από MariaN » 18 Μαρ 2004 11:48

na sai kala Fmayakos pou eipes gia ayto to prog...oute pou eixa kan ypopsin mou pws yparxei...thnx:D

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 06 Σεπ 2004 11:47

Λοιπόν, μιας και υπάρχει αυτό το θέμα, να μην ανοίξω άλλο.

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Στην κυρίως σελίδα του fmgreece.com το εικονίδιο "παίζει" μια χαρά. Εμφανίζεται και στο address bar και στα favorites και στα tabs του Mozilla. Το πρόβλημα είναι στα αρχεία που βρίσκονται σε subfolders όπως το forum πχ.
Δείτε εδώ:
http://www.fmgreece.com
http://www.fmgreece.com/phpBB2/index.php

Εκει το icon εμφανίζεται μόνο στα tabs του Mozilla και όχι στο address bar! Εννοείται ότι έχω αλλάξει το path στα αρχεία αυτά, προσθέτοντας τα απαιτούμενα ../ . Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει? Μου φαίνεται περίεργο ότι εμφανίζεται στα tabs και όχι μπροστά από την διεύθυνση
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 06 Σεπ 2004 15:52

Στον Firefox φαίνεται κανονικά. Πάντως στο forum δείχνεις σε άλλο εικονίδιο. Καλύτερα να το βάλεις και εκεί να δείχνει στο http://www.fmgreece.com/favicon.ico αντί στο http://www.fmgreece.com/images/favicon.ico
Εικόνα &#8592; Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 06 Σεπ 2004 16:03

Δεν φαίνεται στον firefox!
Δεν μιλάω για το tab αλλά για πάνω, δίπλα στην διεύθυνση.
Δείχχνω όντως σε άλλο εικονίδιο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα (έγινε σε μια από τις πολλές δοκιμές για να δω τι φταιει). Το θέμα είναι ότι το εικονίδιο εμφανίζεται μόνο στο tab και όχι πάνω!

κεντρική σελίδα:
Εικόνα

forum:
Εικόνα
aka thkouk

Άβαταρ μέλους
geraki
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από geraki » 06 Σεπ 2004 17:48

Εικόνα
Firefox 0.9.1

Πάντως βλέπω ότι χρησιμοποιείς και εσύ το Web Developer Extension :D
Εικόνα &#8592; Αυτό το έκλεψα απ'τον Eneme.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greek_manager » 06 Σεπ 2004 18:17

geraki έγραψε:Εικόνα
Firefox 0.9.1

Πάντως βλέπω ότι χρησιμοποιείς και εσύ το Web Developer Extension :D
Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται :hammer: :pint:
Ο δικός μου μόνο αρνείται να το δείξει ? :P

Θελω και Web Developer Plugin (τρομάρα μου) :wink:
0.9.2
aka thkouk

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 11 Σεπ 2004 18:28

Στο geocities δεν υποστηρίζεται? Γιατί όταν πάω να το ανεβάσω, μου βγάζει το μήνυμα invalid file. Δεν ξέρω γιατί. Γίνεται να βάλω το εικονίδιο σε άλλο σέρβερ, και να δείχνω σε αυτό με ένα κομμάτι κώδικα? Πχ. αν το εικονίδιο είναι στο http://users.ntua.gr/mc00109/favicon.ico , να δείχνω σε αυτό ώστε να εμφανίζεται στην σελίδα μου στο Geocities. Επίσης, τι μέγεθος και τι παλέτα χρωμάτων πρέπει να χρησιμοποιήσω για να είναι πλήρως συμβατό με τους browsers?
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 11 Σεπ 2004 18:49

Συνέχεια του προηγούμενου μυνήματος: Έβαλα στην σελίδα λοιπόν τον παρακάτω κώδικα και πειραματίστηκα.

Κώδικας: Επιλογή όλων

<LINK REL="SHORTCUT ICON" HREF="http&#58;//users.ntua.gr/mc00109/favicon.ico">
Στον Explorer και στο Firefox, όταν μπαίνω στην σελίδα από την διεύθυνση www.geocities.com/paniliakosfans/ το εικονίδιο εμφανίζεται , κάτι που δεν συμβαίνει όταν μπαίνω πληκτρολογώντας www.paniliakos.tk (που βγάζει στην εν λόγω σελίδα). Επομένως, το ερώτημα αναπροσαρμόζεται -αφού το αρχικό ελύθη- στο πώς θα γίνει να κάνω να εμφανίζεται και στην δεύτερη περίπτωση, από το paniliakos.tk.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης