εισαγωγη video

Μια περιοχή για το WordPress, αυτή την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για blogging

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
pagou

εισαγωγη video

Δημοσίευση από pagou » 20 Ιουν 2010 23:20

θελω να ανεβασω video στις σελιδες μου, το οποιο θα φιλοξενω τοπικα. αλλα δεν μπορω να καταλαβω το πως.
οταν εισαγω video απο το εικονιδιο δεν το παιζει. πρεπει να κανω κατι παραπανω; καποιο προσθετο ισως;

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

εισαγωγη video

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιουν 2010 19:27

συγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα για να το αναπαράγω και να σου δώσω λύση... Μπορείς να μου πεις τι κάνεις ακριβώς;

pagou

εισαγωγη video

Δημοσίευση από pagou » 23 Ιουν 2010 19:32

εχω π.χ. ενα αρχειο βιντεο το οποιο και θελω να αναπαραγω μεσα απο την σελιδα μου και το οποιο θα φιλοξενω στον δικο μου σερβερ και οχι π.χ. youtube

δεν εχω καταλαβει πως θα το κανω αυτο, flv, 3gp ...., ok αγοραζω player, αλλα αν δεν αγορασω player, πως το κανω και με τι τυπους αρχειων;

ευχαριστω Basilakis

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

εισαγωγη video

Δημοσίευση από korgr » 23 Ιουν 2010 21:50

pagou έγραψε:εχω π.χ. ενα αρχειο βιντεο το οποιο και θελω να αναπαραγω μεσα απο την σελιδα μου και το οποιο θα φιλοξενω στον δικο μου σερβερ και οχι π.χ. youtube

δεν εχω καταλαβει πως θα το κανω αυτο, flv, 3gp ...., ok αγοραζω player, αλλα αν δεν αγορασω player, πως το κανω και με τι τυπους αρχειων;

ευχαριστω Basilakis
Μπορεις να μετατρεψεις τα βιντεο σου σε flv μορφη με τον Flash Video Encoder που παρεχεται με την εφαρμογη (πχ Flash CS3 Professional)

Σαν πηγαια αρχεια (προς τροποποιηση) μπορεις να χρησιμοποιησεις τους ακολουθους τυπους αρχειων βιντεο:
asf
avi
dv
mov
mp4
mpeg
mpg
wmv

Φυσικα κυκλοφορουν και αλλοι video encoders (καποιοι ισως και free) που μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια.
Προσωπικα θεωρω πολυ καλο το αποτελεσμα που παραγει η λυση που ανεφερα και δεν την αλλαζω :wink:

pagou

εισαγωγη video

Δημοσίευση από pagou » 23 Ιουν 2010 22:02

ευχαριστω korgr.

μηπως ξερεις το μετα; δηλ. απλα τα εισαγω στο WP και τα παιζει απροβληματιστα ή απαιτειτε καποιο προσθετο, που θα επιτρεψει την αναπαραγωγη τους απο το WP;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

εισαγωγη video

Δημοσίευση από korgr » 23 Ιουν 2010 22:25

pagou έγραψε:ευχαριστω korgr.

μηπως ξερεις το μετα; δηλ. απλα τα εισαγω στο WP και τα παιζει απροβληματιστα ή απαιτειτε καποιο προσθετο, που θα επιτρεψει την αναπαραγωγη τους απο το WP;
Στη συνεχεια θα σε καλυψει σιγουρα ο Basilakis που ειναι ειδημων στο WP :wink:
Καθεις στο ειδος του και ο Λουμιδης... :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “WordPress γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες