Διαφήμιση μαγαζιού

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Aggelos13227

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από Aggelos13227 » 21 Ιουν 2010 21:01

Καλησπέρα δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος αυτό που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που πρέπει να το αναρτήσω σωστά ας μου πει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής αν γνωρίζει κανείς πόσο κάνει η διαφήμιση του μαγαζιού που έχω σε μία σελίδα ή σε ένα οδηγό αγορών? όχι στο google με το ad works.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από adiaforosgr » 21 Ιουν 2010 21:05

Τι κατάστημα έχεις;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιουν 2010 21:39

για δωσε μας στοιχεια μπας και σου κανουμε καμια προταση ?

τι μαγαζι εχεις
αν εχει site η blog
πια περιοχη εισαι

Aggelos13227

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από Aggelos13227 » 21 Ιουν 2010 22:15

fiskilis έγραψε:για δωσε μας στοιχεια μπας και σου κανουμε καμια προταση ?

τι μαγαζι εχεις
αν εχει site η blog
πια περιοχη εισαι
το μαγαζί είναι με έπιπλα στη πετρούπολη δεν έχω blog
τι πρόταση μπορείς να μου κάνεις?

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από adiaforosgr » 21 Ιουν 2010 23:01

Είσαι σίγουρος ότι θέλεις να το διαφημίσεις στο internet; Εγώ προσωπικά που θεωρούμε "καμμένος", δεν θα έψαχνα ποτέ για έπιπλα στο internet

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από Black_Elk » 21 Ιουν 2010 23:05

@adiaforosgr επέτρεψε μου να διαφωνήσω. ένας πολύ δυνατό κατάστημα που έιχα πελάτη στην προηγούμενη δουλειά μου, είναι κατάστημα με έπιπλα, www.oakfurnitureland.co.uk

Και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν αρχικά το είδα, αλλά τελικά διαπίστωσα ότι ο μέσος όρος παραγγελίας ήταν £300+

Aggelos13227

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από Aggelos13227 » 21 Ιουν 2010 23:44

αυτό που ρωτάω είναι πόσο θα κόστιζε να διαφημίσω το μαγαζί μου σε άλλη σελίδα δηλαδή μία εικόνα δυο τηλέφωνα επικοινωνίας και όταν ο πελάτης θα έκανε κλικ πάνω στην εικόνα από πίσω θα εμφανιζόταν ένα μικρό κείμενο που θα έλεγε δυο λόγια για το μαγαζί. όχι να δημιουργήσω σελίδα e-shop ή διαφημιστική σελίδα. ευχαριστώ

Thoughtless
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από Thoughtless » 21 Ιουν 2010 23:56

Ανάλογα την σελίδα πάει και το κόστος.
Πάντως γνώμη μου είναι ότι η πιο αποδοτική διαφήμιση παραμένει το adwords.
it's all about contribution ...

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από Black_Elk » 21 Ιουν 2010 23:58

Aggelos13227 είναι πολύ σχετικό το κόστος. Απλά είναι πόσο θέλει ο καθένας να ζητήσει. Το αν αξίζει ή όχι είναι επίσης σχετικό, καθώς πρέπει το site να έχει σχετικό κοινό (υποθέτω ότι σε ενδιαφέρει τοπική διαφήμιση), επαρκή επισκεψημότητα, που στο site θα μπει η καταχώρηση π.χ. εάν είσαι στην 50 σελίδα της κατηγορίας σου μάλλον δεν αξίζει. Για να σου δώσουμε μια πιο συγκεκριμένη απάντηση θα πρέπει να μας πεις που θέλεις να βάλεις την διαφήμιση και πόσο κοστίζει.
Ως κανόνα - προσωπική άποψη - θα έθετα ότι δεν πληρώνω ούτε 1 ευρώ σε site που η καταχώρηση πληρώνεται μια φορά και παραμένει για πάντα. Διότι απλά ένα τέτοιο site θα σταματήσει να υπάρχει μετά από λίγους μήνες (εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Ιουν 2010 00:01

γιατι δεν βρισκεις τοπικες σελιδες που εχουν αναφορα στην περιοχη σου και να κοιταξεις εκει αν μπορεις να κανεις κατι

thanoswsi

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από thanoswsi » 23 Ιουν 2010 13:08

Κανε μια αναζήτηση στο προιοντα που θα ήθελες να σε βρουν οι υποψήφιοι πελάτες σου. πχ επιπλα κηπου, Δες τις Τοp 10 αναζητήσεις, δες ολες τις σελίδες και άν προσφέρουν καταχώρηση, δες κόστος, και επέλεξε.
Internet Marketing Consultant
twitter.com/thanoswsi
www.interconsult.gr

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από aguila21 » 24 Ιουν 2010 09:09

Η άποψή μου:
Πρώτα φτιάχνεις μια σελίδα με την παρουσίαση του μαγαζιού σου.Όσο καλύτερη αντέχει η τσέπη σου,και μετά διαφημίζεις το μαγαζί.Όχι eshop κλπ,απλώς μια σελίδα για το μαγαζί,πού είναι,τι έπιπλα πουλάς,τι άλλες υπηρεσίες ενδεχομένως παρέχεις.Έτσι ξεκάρφωτα αν δω εγώ μια διαφήμιση δε θα ασχοληθώ.

Τι έπιπλα πουλάς,"βαριά" ή μικροέπιπλα;Κι ένας φίλος μου έχει κατάστημα με έπιπλα στο Περιστέρι,έριξε ένα κάρο λεφτά για να κάνει ανακαίνιση που τη χρειαζόταν φυσικά,και να ρίξει μερικά λεφτά να φτιάξει μια σελίδα τσιγκουνεύεται...Η σύγχρονη κοινωνία θέλει internet και ας μην έχεις eshop.Μια καλή "βιτρίνα" στον παγκόσμιο ιστό,και θα αυξήσεις την πελατεία σου με την κατάλληλη βεβαίως διαφήμιση.Και τώρα που ο κόσμος σκέφτεται και το 1 ευρώ,η ηλεκτρονική έρευνα αγοράς είναι απαραίτητη.Φτιάξε λοιπόν μια σελίδα όσο καλή μπορείς και μετά ασχολείσαι για διαφήμιση.

ptiper
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από ptiper » 24 Ιουν 2010 23:25

Και αφού κάνεις την σελίδα ,να ξέρεις ότι οι καλύτερες διαφημίσεις είναι : 1) google 2) facebook ,διότι εκεί στοχεύεις τους πελάτες σου ,που θα ψάξουν για έπιπλα,για την περιοχή σου.

jb74
Επικοινωνία:

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από jb74 » 30 Ιουν 2010 23:00

Καλησπέρα σε όλους. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και ελπίζω να βρίσκομαι εδώ όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου.

Για τον φίλο που ρωτάει.
Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που πρέπει κοιτάξεις:

1. Ερεύνησε τον ανταγωνισμό στο είδος σου, στο Google. Γράψε την λέξη κλειδί που θα έχεις ή τις λέξεις κλειδιά (έπιπλα, φθηνά έπιπλα κλπ) και δες τι γίνεται. Είναι πολλές οι εταιρίες που βγάζει; Πρόσεξε μιλάω για εταιρίες που έχουν το συγκεκριμένο είδος με εσένα και όχι πολυκαταστήματα που πουλάνε από computers μέχρι απλώστρες για την παραλία.
Η εξειδίκευση παίζει σημαντικό ρόλο στο νετ. Ο σωστός-καλός πελάτης θα ψάξει εταιρίες που ξέρουν το αντικείμενο. Που μπορούν να προσφέρουν λύση σε ερωτήσεις του πριν αγοράσει αλλά και καλό after sales support εφόσον αγοράσει κάτι. Αν μείνει ικανοποιημένος θα επανέλθει και αυτό είναι πολύ σημαντικό (όσοι ασχολούνται με το marketing το ξέρουν καλύτερα από εμένα).

2. Για αρχή φτιάξε ένα απλό web site με domain που να περιέχει το ονομά σου.Πχ: papadopoylos-epipla.gr το όνομα παίζει σημαντικό ρόλο στα μάτια του υποψήφιου πελάτη από ένα απλό fthina-epipla.gr . Από την στιγμή που έχεις μαγαζί πρέπει να δείξεις και επίπεδο (το όνομα δεν ξεχνιέται). Από εκεί και περά για αρχή κατασκευαστικά το site ας είναι απλό html χωρίς πολλά πολλά, με περιεκτικές πληροφορίες για το τι κάνεις και τι πουλάς και με ωραίες φωτογραφίες, το οποίο σίγουρα θα έχει και χαμηλό κόστος. Το να φτιάξεις αρχικά ένα σούπερ ντούπερ site σε flash παράδειγμα δεν προτείνετε οικονομικά τουλάχιστον.
Παίζει ρόλο βέβαια και το target group που απευθύνεσαι ανάλογα με το είδος που πουλάς. Μικρότερες ηλικίες θέλουν ποιο φαντασμαγορικά site. Μεγαλύτερες θέλουν πιο άμεσα και περιεκτικά, με την πληροφορία γρήγορη και με λίγα κλικ γιατί ο χρόνος τους είναι χρήμα.

3. Στην συνέχεια και ανάλογα με τον ανταγωνισμό θα χρειαστείς πολύ ή λίγο SEO για να έχεις καλή κατάταξη στις μηχανές αναζήτησης. Αν χρειάζεσαι λίγο SEO μπορείς να κάνεις κάποιες καταχωρίσεις μόνος σου σε κάποιες λίστες όπως in.gr κλπ. Αν θέλεις πολύ λόγω μεγάλου ανταγωνισμού τότε θα χρειαστεί να το αναλάβει εταιρία του είδους και σίγουρα θα χρειαστεί και κάποια μικρή ή μεγάλη ανακατασκευή του site και θα ανέβει το κόστος.

4. Όσο αφορά για e-shop δες τι κάνουν οι ανταγωνιστές σου, αν έχουν οι περισσότεροι e-shop τότε ίσως χρειαστείς και εσύ γιατί μπαίνεις στο τρυπάκι σύγκρισης τιμών που είναι ότι χειρότερο, χώρια το κόστος ενός e-shop. Καλύτερα να μην έχεις e-shop και να μην έχεις και τιμές στο site. Εφόσον ο πελάτης ενδιαφέρεται για κάτι, θα σε πάρει τηλέφωνο να ρωτήσει. Μετά είναι πάνω σου, πόσο καλός πωλητής είσαι να τον εξυπηρετήσεις να έρθει στο μαγαζί σου και να ψωνίσει.

5. Αν εξαιρέσουμε site που πουλούν παράδειγμα υπολογιστές, τηλεοράσεις κλπ που είναι κουκιά μετρημένα και απλά συγκρίνεις τιμές, στα περισσότερα άλλα είδη να ποντάρεις στην προσωπική επικοινωνία πελάτη και πωλητή. Ακόμα και μέσω τηλεφώνου, πίστεψέ με παίζει τεράστιο ρόλο.

6. Τέλος μπορείς να διαφημιστείς στο Google Adwords. Εννοείται ότι βοηθάει και φέρνει επισκέπτες. Και πρόσεξε δεν έχει σημασία να έχεις 1000 επισκέπτες την ημέρα. Ας έχεις 25 και να σε πάρουν (που θα σε πάρουν τηλέφωνο οι 1-2) να σε ρωτήσουν κάτι. Για ειδικό είδος πιστεύω ότι και με 30 ευρώ τον μήνα κάνεις ένα ωραίο promotion.
(σε άλλες περιπτώσεις μέσα σε 10 ώρες φεύγουν 50 ευρώ έτσι για πλάκα και είναι ασύμφορο το Adwords) Εξαρτάται από το είδος και το είδος σου είναι συγκεκριμένο-ειδικό και βοηθάει σε πάρα πολλά.

Αυτά και ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.
Πάντως από προσωπική εμπειρία βοηθάει το site αν πάει όπως σου είπα παραπάνω.

dpapan

Διαφήμιση μαγαζιού

Δημοσίευση από dpapan » 15 Ιούλ 2010 03:08

Ίσως σε ενδιαφέρει αυτο

http://www.epiplo.net/diafhmisteite-sto ... o.net.html

Το www.epiplo.net είναι χρόνια στον χώρο του επίπλου. Το χρησιμοποιούμε (έπιπλα και στρώματα) και έχουμε δει αποτελεσμάτα.

Απο κει και πέρα βλέπεις και κάνεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης