Ποιος ξέρει απο Paypal?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από Figaro » 22 Ιουν 2010 22:27

cdhyper έγραψε:
inFamous έγραψε:Εφόσον έχεις τα headers 99% έχεις και την ΙΡ του κάντου ένα ωραίο report για scam στην PayPal
Και θα ανέβει η Interpol στο χο τσι μινχ mountain στην ορεινή βορειοανατολική Κίνα να του τρίξει τα δόντια :)

Θα του κλάσουν τα γίδια βασικά. Το θέμα είναι να μην την πατήσεις.
Δε χρειάζετε να πάνε στο χο τσι μινχ... απο πιο κοντά κάνουν δουλειά αυτοι.
Να φανταστείς πως στη Ρουμανία τους μαζεύουν μπουλούκι..
Κάθε εβδομάδα πιάνουν καμια δεκαριά... πριν απο ένα μήνα πιάσαν σε μια μέρα 120 scammers και carders.

Και ναι... οι αρμόδιες αρχές αρχίσαν να ξυπνάνε.

mobilemaster

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από mobilemaster » 23 Ιουν 2010 16:36

παιδιά καλησπέρα! καινούριος εδώ...
ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. σας έχει συμβεί να έχετε προβεί στην αγορά ενός προϊόντος, και στο paypal να μην έχει transaction και ούτε emai επιβεβαίωσης να έχετε λάβει? Τα χρήματα όμως έχουν δεσμευτεί κανονικά στο λογαριασμό της τράπεζας..
τί προτείνετε?

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από korgr » 23 Ιουν 2010 17:17

mobilemaster έγραψε:παιδιά καλησπέρα! καινούριος εδώ...
ήθελα να κάνω μία ερώτηση.. σας έχει συμβεί να έχετε προβεί στην αγορά ενός προϊόντος, και στο paypal να μην έχει transaction και ούτε emai επιβεβαίωσης να έχετε λάβει? Τα χρήματα όμως έχουν δεσμευτεί κανονικά στο λογαριασμό της τράπεζας..
τί προτείνετε?
Εσυ εισαι σιγουρος πως πληρωσες στο γνησιο paypal.com?
Ή μηπως σε καποιο fishing "paypal" site?

mobilemaster

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από mobilemaster » 23 Ιουν 2010 18:10

korgr έγραψε:
mobilemaster έγραψε:παιδιά καλησπέρα! καινούριος εδώ...
τί προτείνετε?
Εσυ εισαι σιγουρος πως πληρωσες στο γνησιο paypal.com?
Ή μηπως σε καποιο fishing "paypal" site?

το γεγονός είναι πως το site στο οποίο αγόρασα σε κάνει redirection για secure συνδεση με το paypal.com (verisign κοκ), αντίστοιχα βγήκα στις φόρμες του paypal που έχουν κρατηθεί τα στοιχεία μου κλπ και συνέχισα στην αγορά του προϊόντος.. Πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα Phishing... αλλά μου κάνει εντύπωση ότι η συναλλαγή δεν φαίνεται στα transactions του paypal, αλλά το ποσό έχει δεσμευτεί στην κάρτα ως συναλαγή, απλώς όπως μου είπαν από την τράπεζα περιμένουν το οκ από το paypal για να τραβηχτούν τα χρήματα.... υπάρχει κάποιος τρόπος ακύρωσης της συναλαγής?

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από inFamous » 23 Ιουν 2010 23:02

Νομίζω πως ναι μπορείς να ανοιξεις ένα dispute στο paypal
και εκεί θα πεις τι έγινε.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από aguila21 » 23 Ιουν 2010 23:45

gtsrikisvilis έγραψε:Καλημερα παιδια..εχω μια αγγελια για το αμαξι μου το οποίο το πουλάω. Μου εχει στιλει μυνημα εnas Βρετανος και θέλει να αγοράσει το αμαξι. Μου ζήτισε τα Paypal στοιχεία μου και του τα έδωσα και ισχιριζεται οτι κατέθεσε τα χρήματα στο λογαριασμό μου. Αλλα στον λογαριασμο μου δεν φενεται τιποτα, απλως η Paypal μου εχει στιλει 2 email που λενε οτι θα πρεπει να στειλω πρώτα 700Ε μεσο τις western Union στην εταιρια courier και μετά αφου θα στείλω την απόδηξει στην Paypal..θα μου εμφανιστούν τα χρήματα στο λογαριασμό.
Εχει ξανα πουλησει καποιος με αυτον τον τροπο το αμάξι του? Ξερεται αν αυτος ο τροπος ειναι όντως ετσι ή πρόκειται για απάτη? ευχαριστώ εκ των προταιρων
(συγνώμη για την ορθογραφία)
Αγαπητέ η πώληση ενός αυτοκινήτου σε κάτοικο του εξωτερικού έστω και της Ε.Ε δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση.Εκτός αν ξέρεις από εισαγωγές/εξαγωγές οπότε αλλάζει.Δεν αρκεί εν ολίγοις το paypal ακόμα και αν ήταν αγνές οι προθέσεις του τύπου,για να τελειώσει μια αγοραπωλησία.Βρες έναν Έλληνα να το πάρει,να ακολουθήσετε την κλασική τακτική να τελειώνεις.Αν ήταν Cd/camera/pc να το συζητήσω,αλλά για αμάξι...

Άβαταρ μέλους
spiros81

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από spiros81 » 24 Ιουν 2010 19:28

Γενικά να προσέχουμε με τα emails και τις συναλλαγές. Προσοχή στα email που δέν ανήκουν στο domain της εταιρίας. Δηλαδή γράφουν Paypal customer Service και από πίσω το domain λέει ChonTsin@mpourdes.cn . Δυστυχώς αυτοί βρίσκουν θύματα ανάμεσα σε ανυποψίαστους και τεχνολογικά αναφάλβητους.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από stevebat » 24 Ιουν 2010 20:59

@spiros81 συμφωνώ μαζι σου και κάποιες φόρες βάζουν σαν αποστολέα την εταιρία ακομα χειρότερα, δηλαδή αληθινό αποστολέα ελεος

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από inFamous » 24 Ιουν 2010 22:58

bouzouste έγραψε:@spiros81 συμφωνώ μαζι σου και κάποιες φόρες βάζουν σαν αποστολέα την εταιρία ακομα χειρότερα, δηλαδή αληθινό αποστολέα ελεος

Μα αυτό είναι όλο το κόλπο να δείξεις ένα όνομα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stevebat
Script Master
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από stevebat » 24 Ιουν 2010 23:19

Και δυστυχώς είναι πολυ εύκολο αυτο αμα γνωρίζεις php η άλλες γλώσσες !!! Παντως οι απλοι χρηστες πρεπει να το καταλαβενουν αυτο οταν τους δινονται σελιδες οι οποιες οδηγουν http://18.45.48.32/paypal/.....
!!!

eleni13

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από eleni13 » 08 Οκτ 2010 02:15

paidia kalispera.paraligo na peso k go thima apatis meso pay pal.ithele na agorasei enas vretanos apo agglia elege ena jet ski pou to eixa se aggelia.Den eixa logarisamo paypal k eftiaksa enan giati ithele na to agorasi apo ekei.mono to paypal empisteuotan elege..eipe oti tha mu vali ta xrimata k tha erthi mia metaforiki na to paralavi.afou mu stelni oti mpikan mu eipe na pao stin western union na valo 1000euro k meta tha gini i oloklirosi tou logariasmou.tou eipa oti den exo 1000 euro na valo.en to metaksi mu eixe pei na tu doso tin dieuthinsi spitiou gia na erthi i metaforiki.tou edosa k to tilefono mu.otan tou eipa oti den exo na doso ta 1000 euro ekeinos arxise na me pairni tilefono kai na mu lei oti tha kalesi to FBI giati ta xrimata tou exun desmeuti stin pay pal eno ego tou elega oti den exo na tu valo 1000euro.fonaze k oriotane.tou eipa oti tha ta valo tin deutera gia na iremisi.eutixos diavasa auta pou lete k katalava oti einai apati telika.thanks gia tin enimerosi.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από adiaforosgr » 08 Οκτ 2010 02:17

Ρε Ελένη θα μας τρελάνεις; Εσύ πουλούσες, γιατί να δώσεις 1000€;

eleni13

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από eleni13 » 08 Οκτ 2010 02:34

xaxaxa!!ela nte.den kseris posa email steilame k meta mu anefere oti eprepe na doso prota ta 1000euro k etsi psiliastika.exo dosi k dieuthinsi den pisteuo na gini tpt.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Οκτ 2010 09:14

Σου προτείνω να μιλήσεις με ένα δικηγόρο για το θέμα αυτό,και να ενημερωθεί και η αστυνομία,συγκεκριμένα η υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ποιος ξέρει απο Paypal?

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Οκτ 2010 09:18

eleni13 έγραψε:enas vretanos apo agglia tha kalesi to FBI
Βρετανός από την Αγγλία,να καλέσει το FBI είναι εντελώς μ****** :lol:
Κανάς βλάκας Νηγηριανός θα είναι.Για να χρησιμοποιεί και western union...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες