Πρόβλημα με αρχείο video. Το ανοίγει σαν σελίδα.

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
tasos99

Δημοσίευση από tasos99 » 22 Ιουν 2010 16:37

Καλησπέρα,

δεν ξέρω καν αν είναι το σωστό section στο οποίο ταιριάζει το πρόβλημά μου, γιατί γενικά είμαι πολύ αρχάριος με θέματα web hosting και προγραμματισμού.

Τέλος πάντων, το πρόβλημά μου είναι ότι στο site που έχω, ανεβάζω ένα video με κατάληξη .mp4. Δεν το συνδέω με την υπόλοιπη σελίδα, απλά το ανεβάζω στον server ώστε να στείλω σε κάποιον το link και να το κατεβάσει. Το κακό είναι ότι αν κάνεις κλικ στο link τότε ο browser σου ανοίγει μια σελίδα με ακαταλαβίστικα (και σου κολλάει και το pc για λίγο). Αν το link το κάνεις c/p σε download manager τότε όλα οκ, το κατεβάζει.
Επίσης ο firefox και ο Safari το ανοίγουν σαν σελίδα, ο Explorer το κατεβάζει μεν, αλλά δεν δείχνει στο πόσο % και λέει άγνωστα kb απομένουν ακόμα. Αυτό διορθώνεται κάπως;

Επικοινώνησα με την υποστήριξη του web hosting μου και μου είπαν ότι είναι μάλλον θέμα browser και σαν μόνη λύση πρότειναν να το κάνω .zip. Όντως αν τα ζιπάρω δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά θα προτιμούσα να το απέφευγα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να ρυθμίσω ώστε να κατεβαίνει αυτόματα το .mp4;

Σας ευχαριστώ πολύ![/img]

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 22 Ιουν 2010 17:19

Αυτό συμβαίνει επειδή ο web server αγνοεί το mime type που αντιστοιχεί στην κατάληξη .mp4, και το στέλνει ως text/plain.

Από εκεί και πέρα, ο browser (ανάλογα το "μοντέλο") και με βάση το εάν ο χρήστης που το κατεβάζει έχει πρόγραμμα αναπαραγωγής mp4 (και άρα έχει γίνει register αυτή η κατάληξη), μπορεί να αγνοήσει το mime type που στέλνει ο server και να το χειριστεί διαφορετικά.

Οι λύσεις είναι 3:

1) Δεξί-κλικ -> Save Link As

2) Απλή μετονομασία. Δεν χρειάζεται να το zipάρεις, αρκεί να αλλάξεις την κατάληξη (και να ενημερώσεις τους χρήστες). Η λύση δεν είναι η ορθή, βεβαίως, γιατί εάν κάποιος προσπαθήσει να το ανοίξει με το ανάλογο πρόγραμμα, θα έχει πρόβλημα.

3) Προσθήκη του mime type στον server. Αν έχεις Apache, αυτό γίνεται με το directive AddType.

Δημιουργείς στο φάκελο με τα downloads - αν δεν υπάρχει ήδη - ένα αρχείο που το ονομάζεις .htaccess (πρόσεξε την αρχική τελεία). Μέσα σε αυτό το αρχείο γράφεις τη γραμμή (ακολουθούμενη από enter):

Addtype video/mp4 .mp4

Μετά από αυτό, θα είσαι εντάξει.

tasos99

Δημοσίευση από tasos99 » 22 Ιουν 2010 17:52

Φίλε μου ακολούθησα το 3. Δεν το κατεβάζει, το streamάρει με έναν online quicktime player αλλά αυτή η λύση με βολεύει ακόμα περισσότερο. Βέβαια το κακό είναι ότι ενώ Firefox και Safari παιζουν τέλεια, ο Explorer το 'χει γυρίσει σε μία λευκή σελίδα και λέει κάτω στη μπάρα ότι κάτι κατεβάζει αλλά τίποτα δεν δείχνει. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να είμαι καλυμμένος και με τον IE;

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ.

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 22 Ιουν 2010 18:01

Όλα εξαρτώνται από το mime type.

Δοκίμασε αντί του video/mp4 να δώσεις application/octet-stream. Λογικά, θα συμπεριφερθεί όπως τα zip. Θα χάσεις το streamάρισμα, αλλά τι να κάνουμε... :D

PS. Υπόψη ότι τα ήδη υπάρχοντα αρχεία (που έχεις κατεβάσει) υπόκεινται σε cache-control από τον server. Οι όποιες αλλαγές κάνεις ισχύουν μόνο σε καινούρια αρχεία, ή τα ίδια μετά από refresh/reload, ή τα ίδια μετά από αλλαγή της ημερομηνίας τους.

tasos99

Δημοσίευση από tasos99 » 22 Ιουν 2010 18:54

Το δοκίμασα και αυτό. FireFox και Safari κατεβάζουν με save as, όλα καλά, αλλά Explorer παραμένει δυσκοίλιος και δεν κάνει τίποτα... Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.. :/

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 22 Ιουν 2010 18:59

Το δοκίμασες με νέο αρχείο ή παλιό? Ο ΙΕ έχει τεράστιο πρόβλημα με το cache control. ΄Για να είσαι σίγουρος, πρόσθεσε στο url ένα άσχετο query, πχ .../video.mp4?otinanai.

Κατά τα άλλα, μου κάνει εντύπωση η συμπεριφορά του. Έγραψες, πιο πάνω, ότι με zip δεν είχε πρόβλημα. Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω...

(Δεν γίνεσαι κουραστικός)

tasos99

Δημοσίευση από tasos99 » 22 Ιουν 2010 19:17

Τα δοκίμασα με νέα αρχεία. Ένας φίλος από άλλο forum μου είπε να δοκιμάσω μεσα στο .htaccess να γράψω:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<FilesMatch "\.&#40;mp4&#41;$">
    Header set Content-Disposition attachment
    Header set Content-Type application/octet-stream
</FilesMatch>
Το δοκίμασα και αυτό και ενώ και οι 3 browsers τα κατεβάζουν τα αρχεία κανονικά, ο Safari κατεβάζει τα αρχεία με αυθαίρετη κατάληξη .mp4.txt !
Βέβαια ξαναείδα την πρώτη σου καθοδήγηση, αυτή με το streamάρισμα και είδα ότι με αυτή τη λύση ο Explorer streamάρει και αυτός, αλλά κάτεβάζει όλο το video πρώτα και μετά σε πηγαίνει στη σελίδα με τον player. Κάνει γύρω στο ένα λεπτό δηλαδή loading χωρίς να σε ειδοποιεί. Αλλά θεωρώ ότι μάλλον είναι η καλύτερη λύση αυτή. Στην τελική θα γράψω οδηγίες στους παραλήπτες του link ότι αν χρησιμοποιείτε IE κάντε λίγο υπομονή στην αρχή :P

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Να 'σαι καλά. :)

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 22 Ιουν 2010 19:25

Έτσι από περιέργεια, μήπως ο IE βγάζει άλλο plugin (πχ MediaPlayer) από τους browsers που streamάρουν απευθείας (quick time όπως έγραψες)?

Ακαδημαϊκά και αν ποτέ χρησιμοποιήσεις τη λύση που σου πρότειναν, το πρόβλημα με το rename (νομίζω ότι) μπορεί να λυθεί προσθέτοντας

; filename="filename.mp4"

στο τέλος της σειράς

Header set Content-Disposition attachment

(αν και όπως διαπίστωσες, είναι περιττό - το save as λειτουργεί και χωρίς το FilesMatch directive)

tasos99

Δημοσίευση από tasos99 » 23 Ιουν 2010 00:40

όχι το ίδιο player βγάζει. quicktime.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης