i-mode.gr & imode.gr

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fAzer

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από fAzer » 24 Ιουν 2010 01:54

Γειά σας..
Πρόσφατα κατοχύρωσα τα εν λόγω domain (i-mode.gr & imode.gr), και είδα ότι έχουν σχέση με μία πολύ παλιά υπηρεσία της cosmote..Υπάρχει περίπτωση να έχω κανένα πρόβλημα?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιουν 2010 10:04

Ψάξε ή επικοινώνησε με το Yπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας να δεις αν είναι κατοχυρωμένο εμπορικό σήμα.
Αν είναι μπορεί να έχεις πρόβλημα, διαφορετικά δύσκολα.

Θέλει ολόκληρη διαδικασία για κατοχύρωση εμπορικού σήματος.

Την Apple να προσέχεις περισσότερο που έχει πάρει σερί όλα τα i-κάτι :p

Άβαταρ μέλους
fAzer

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από fAzer » 24 Ιουν 2010 12:56

Ε δεν είναι δυνατόν όμως όταν κάποιος θέλει να κατοχυρώσει ένα domain να πρέπει να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Είμαι εγώ υποχρεωμένος να γνωρίζω? Πρέπει να μου στείλουν mail υποθέτω.. Εξ'αλλου τα .gr domains εξετάζονται απο την ΕΕΤT πρώτα.. Αυτοί οφείλουν να γνωρίζουν και τελικά να μην το εγκρίνουν το domain αν πρόκειται για εμπορικό σήμα..Έτσι δεν είναι?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από dimsis » 24 Ιουν 2010 13:29

Μπαααααααααααα :)
Η ΕΕΤΤ δεν τσεκάρει ποια ονόματα (λεκτικά) είναι κατοχυρωμένα στο ΥΟΑΝ και δεν νομίζω πως θα έπρεπε κιόλας. Εσύ μπορεί να είσαι μάγκας domainer και να προλάβεις να πάρεις το gr domain της coca cola. Στα δικαστήρια και μια επιτροπή που σου κάνει κλήση για ακρόαση της ΕΕΤΤ λύνονται έπειτα οι διαφορές. Αν ψάξεις και εδώ μέσα θα βρεις τέτοιες περιπτώσεις.
Δεν σου απαγορεύει η ΕΕΤΤ να κλείσεις κάποιο domain εφόσον προλάβεις, είναι ελεύθερο και δεν είναι ενάντια στους κανονισμούς της.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από KGP » 24 Ιουν 2010 13:46

lathos mitsara... iparchoun polles periptoseis pou sto aporiptei to domain gia diaforous logous akoma kai na min einai katochiromeno to domain.

oso afora auto me ta emporika simata kai genika trademark einai os epi to plisto poli eukolo na "ta prosperaseis"... alla den vlaptei genika na eise prosektikos... min ksechname ti travikse o sinepithetos me domain epithetou kai o simforoumitis me to whatsup (telika auti i ipothesi elikse?)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
fAzer

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από fAzer » 24 Ιουν 2010 14:21

Όπως και νά'χει πιστεύω πως πρώτα πρέπει να σε ενημερώσουν.. Έτσι δεν είναι?
Παλιότερα είχα κατοχυρώσει πχ το ebaybye.com στην register.com και μου είχε στείλει email το ebay.. Και μετα απο 2 μέρες μου πήρε το domain η register.com (μου επέστρεψε τα χρήματα της κατοχύρωσης) και είδα ότι το πουλούσε.. Πως γίνεται αυτό?
Αλλά όντως και το gr που είχα πάρει δε μου το απέρριψε η ΕΕΤΤ

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από gvard » 25 Ιουν 2010 00:46

Καλησπέρα,

Δεν είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν, καθώς -σύμφωνα με τον κανονισμό- υπογράφεις (είτε σε χαρτί είτε με ηλεκτρονική μορφή) δήλωση του Ν.1599/86 οτι στον βαθμό που γνωρίζεις το domain δεν καταπατά δικαιώματα τρίτων.

Ασχετο: Στο google adwords που εχεις βάλει εμφανίζονται διαφημίσεις του OTE :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από inFamous » 25 Ιουν 2010 01:49

gvard έγραψε:Καλησπέρα,

Δεν είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν, καθώς -σύμφωνα με τον κανονισμό- υπογράφεις (είτε σε χαρτί είτε με ηλεκτρονική μορφή) δήλωση του Ν.1599/86 οτι στον βαθμό που γνωρίζεις το domain δεν καταπατά δικαιώματα τρίτων.

Ασχετο: Στο google adwords που εχεις βάλει εμφανίζονται διαφημίσεις του OTE :)
Εγώ είδα της Forthnet :D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fAzer

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από fAzer » 25 Ιουν 2010 02:05

Αυτό είναι κακό? που εμφανίζονται διαφημίσεις του οτε?
Εντόπισα και 2 σελίδες που έχουν pagerank 5-4 sto i-mode και imode αντίστοιχα.. στο κεντρικό url γιατι δεν εμφανίζεται pagerank?

LLeonidas

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από LLeonidas » 25 Ιουν 2010 02:07

:(

Άβαταρ μέλους
fAzer

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από fAzer » 25 Ιουν 2010 02:19

As of June 30, 2006, i-mode has 46.8 million customers in Japan and over 5 million in the rest of the world. i-mode is being provided worldwide through DoCoMo's partners through a licensing scheme[2] involving mobile operators in the following countries:
.....
Greece (Cosmote, phased out)
...

αυτο σημαινει κατι? θα βρω το μπελα μου?

Άβαταρ μέλους
inFamous
Επικοινωνία:

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από inFamous » 25 Ιουν 2010 02:23

Εφόσον στη Comsote γράφει phased out δεν νομίζω
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fAzer

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από fAzer » 25 Ιουν 2010 02:24

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από dimsis » 25 Ιουν 2010 09:19

Περιμένεις μέχρι (και ΑΝ) να σου έρθει κανένα χαρτί από κάποιους που το διεκδικούν. Στο μεταξύ το αναπτύσσεις, να φύγει το under development, όπως το είχες στο νου σου όταν τα κατοχύρωσες ώστε να έχεις κάτι έτοιμο να δείξεις και ακόμα και να σου το πάρουν, θα έχεις έτοιμο το site για μεταφορά σε άλλο domain, εκτός και αν τα πήρες μόνο για να βάλεις adsense και να εκμεταλλευτείς το παλιό όνομα και την κίνηση που είχε το site στο παρελθόν.

kgp > "iparchoun polles periptoseis pou sto aporiptei to domain gia diaforous logous akoma kai na min einai katochiromeno to domain. " = "Δεν σου απαγορεύει η ΕΕΤΤ να κλείσεις κάποιο domain εφόσον προλάβεις, είναι ελεύθερο και δεν είναι ενάντια στους κανονισμούς της."

giannisap

i-mode.gr & imode.gr

Δημοσίευση από giannisap » 25 Ιουν 2010 11:56

εαν σκέφτεσαι να το αναπτύξεις ως ιστοσελίδα καλό είναι να κάνεις κατοχύρωση εμπορικού σήματος (θα σου κοστίσει 800-1000 ευρώ), μιας και ειναι "δυνατό" domain.
Ίσως μια πρόχειρη λύση είναι εαν μπορείς να κάνεις εγγραφή στο Επιμελητήριο και να το καταχωρήσεις ως διακριτικό τίτλο (θα σου κοστίζει 50 ευρώ/έτος).
Το καλύτερο είναι να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο. Είναι αρκετά καλό το domain και αξίζει να το ψάξεις περισσότερο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης